Gönderen Konu: M&B Warband: Krallık Kurma ve Yönetme Rehberi  (Okunma sayısı 93912 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

BySeco

• Ziyaretçi
M&B Warband: Krallık Kurma ve Yönetme Rehberi
« : 19 Eylül 2010, 09:37:30 »
Kaynak belirtmeden yayınlanamaz.

M&B Warband: Krallık Kurma ve Yönetme Rehberi
Genel Kavramlar
  • Nam
  • Onur
  • İdare Hakkı
  • Derebeyi
  • Bakan

Nam : Kazanılan her muharabede, büyüklüğe ve rakibin üstünlüğüne göre nam kazanıyoruz. Nam kazanmasının en kolay ve iyi yolu, ziyafet vermektir. Böylece 99 nam kazanabilirsiniz. Ayrıca ziyafet sınırı olmadan!

Onur : Kazanılan her savaş sonrası ele geçirdiğiniz lordları serbest bırakarak, köylülere ve diğer kişilere yardım ederek onur kazanabilirsiniz. Ayrıca tam tersini yaparsanız onur puanınız düşer.

İdare Hakkı : Yoldaşlar ile idare hakkını arttırmak mümkün. Yoldaş menüsünden "Kral olmak için bana yardımcı ol..." seçeneğini seçerek yoldaşımızı yollayabilir ve idare hakkına 3 puan ekleyebilirsiniz. Bir krallık ile savaş yaparken kazanıp, barış yaparsanız idare hakkı kazanabilirsiniz. Yada bir kral sizi kral olarak tanıdığında 3 idare hakkı kazanırsınız. Son olarak, tarafınızda geçen her lord için 3 idare hakkı alabilirsiniz.

Derebeyi : Oyunda, toprak karşılığı sizin adınıza çalışan NPC ve laydler derebeyi olur.

Bakan : Size yardımcı olması için ve toprak dağıtımı, elçi gönderimi, savaş açma vs gibi şeyleri yapmak için başkentinizde bulunan kişiye bakan denir. Bakanı NPCler veya halkın içinden seçebilirsiniz.

Krallık Kurmak ve Genel Bilgiler
Krallık kurmak için kale veya şehriniz olmalıdır. Eğer oyuna yeni başlamışsanız, kendi kendinize güçlenmişseniz bir krallığa savaş açarak toprak alabilir ve kendi krallığınızı kurabilirisiniz. Yada bir krallığa dere beyi olarak savaşlarda toprak alıp idare hakkınızı vs arttırıp o krallıktan ayrılarak o toprakları sahiplenebilirsiniz. Bundan sonra yapmanız gereken diğer devletler ile iyi geçinmek. Otoriteyi kurduktan sonra sizde diğer krallıklar gibi güçlü olacak ve istediğinizi yapabileceksiniz.

Derebeyi Toplamak: Oyunda bir NPC veya derebeyi ile konuşarak onu kendi safınıza çekebilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken nokta derebeyleri ile konuşurken onların krallarından şikayetçi olup olmadığıdır. Bazıları kral hakkında "Ömrü uzun olsun" diyecektir. Bilin ki onlar ölmeyi hak ediyor, onlardan iş çıkmaz. NPCleri derebeyi yapmak için konuşma penceresinde "Sana bir sorum var > Toprak sahibi olmak ister misin" seçeneklerini takip etmeliyiz.

NPCleri derebeyi yaparken, onların soylu olup olmadığı çok önemlidir. Sakın soylu olmayan NPCleri derebeyi yapmayın!

Derebeyliğe Uygun NPCler
  • Alayen
  • Baheshtur
  • Firentis
  • Lezalit
  • Matheld
  • Rolf

Diğerlerinden uzak durun :P
« Son Düzenleme: 19 Eylül 2010, 11:42:09 Gönderen: BySeco »

Çevrimdışı Velandor

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Divan-ı Harp
Ynt: M&B Warband: Krallık Kurma ve Yönetme Rehberi
« Yanıtla #1 : 19 Eylül 2010, 18:32:41 »
1368 nam, 101 onur, 39 idare hakkı ve 120 Svadyalı Şövalyem var. İdareyi biraz daha arttırayım Harlaus'tan ayrılıp kendi krallığımı kurmayı düşünüyorum.
"Mat şaşırmamıştı. Büyük olasılıkla, Işık'ın ilk insanı yaptığı ve o insanın ilk kuralı belirlediği gün, bir başkası da o kuralı ihlal etmenin yolunu bulmuştu. Elayne gibi insanlar kendi işlerine gelen kurallar icat ediyordu. Mat gibi insanlar da, aptal kurallara uymamanın bir yolunu buluyordu."
Towers of Midnight, Wheel of Time 13

Çevrimdışı Kodazot

• Usta Yazar
  • Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 20 Eylül 2010, 00:23:36 »
Güzel rehber yeni başlayanlar için yardımcı olacaktır...
Xfire:Kodazot
Steam:Kodazot
Legend Of Kodazot
I come in revenge

BySeco

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 20 Eylül 2010, 12:25:55 »
Amaç o zaten. :D

Çevrimdışı Bersun

• Paşa
  • *
  • Paralel Yetkili Abiniz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 20 Eylül 2010, 12:58:56 »
İdare hakkına nereden bakıyoruz?

Çevrimdışı Veletiz

• Sipahi
  • *
  • Tharex
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 20 Eylül 2010, 13:33:53 »
Memluk krallığını kurdum. Kuzey Sarranid bölgesinde. 1 şehrim 2 kalem 4 köyüm var. Ancak lordlar bir türlü ikna olmuyor. Tek derebeyim bile yok. Ancak Kergit ve Vaegirler beni tanıyor. Artimenner başbakanım.  Alayen ve Matheald emrimde ancak onları nasıl derebeyi yapıcam bilmiyorum ?
Hayırlı forumlar ve elveda ...

Çevrimdışı HeroSK

• Sipahi
  • *
  • Subutai - Destroyer of Nations
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 20 Eylül 2010, 14:01:03 »
Onlarla konuşup toprak vermelisin. Sana toprak vermek istiyorum diye bir seçenek vardı.
g]

BySeco

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 21 Eylül 2010, 00:17:03 »
Memluk krallığını kurdum. Kuzey Sarranid bölgesinde. 1 şehrim 2 kalem 4 köyüm var. Ancak lordlar bir türlü ikna olmuyor. Tek derebeyim bile yok. Ancak Kergit ve Vaegirler beni tanıyor. Artimenner başbakanım.  Alayen ve Matheald emrimde ancak onları nasıl derebeyi yapıcam bilmiyorum ?
Rehberi okusaydın (en azından sonlarını) bu soruyu sormana gerek kalmazdı.

Çevrimdışı Bersun

• Paşa
  • *
  • Paralel Yetkili Abiniz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 21 Eylül 2010, 13:20:22 »

BySeco

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 21 Eylül 2010, 14:08:59 »
İdare Hakkı:

Raporlar > Karakter raporunu görüntüle

Çevrimdışı AÖZÖZ

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 21 Eylül 2010, 21:17:36 »
diğer npc lerden farkı nedir bu npc lerin? bakan seçmek için niye önerdiniz

BySeco

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : 22 Eylül 2010, 09:05:30 »
diğer npc lerden farkı nedir bu npc lerin? bakan seçmek için niye önerdiniz
Bu NPCler yapımcılar tarafından soylu-soysuz diye ayrılmış. Soysuz NPCleri derebeyi yaparsanız ne kadar lord varsa ilişkiniz bir hayli düşüyor.

Çevrimdışı AÖZÖZ

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 22 Eylül 2010, 21:44:25 »
saol sercan . senlede epeydir hasbihal edemedik. özelden laflarız bi ara

BySeco

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : 22 Eylül 2010, 21:50:36 »
İnşallah :)

Çevrimdışı Eldarion

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 20 Ekim 2010, 14:15:04 »
Sarranid sultanlığını yıktım yerine yeni bir krallık kurdum. şu an 22 tane derebeyim var. yönetim hakkı 24 felan ama diğer krallara elçi gönderiyorum ve beni kral olarak tanımıyorlar. yönetim hakkını biraz daha arttırsam ve elemanları gönderip propaganda yaptırsam kabul ederlermi acaba? yoksa bütün kalradyayı dağıtıcam çok sinirlendim  evil*

Çevrimdışı Velandor

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Divan-ı Harp
« Yanıtla #15 : 20 Ekim 2010, 14:32:09 »
24 yönetim hakkıyla nasıl 22 derebeyin oluyor? Bende 60 yönetim hakkı var, hiç biri kabul etmiyor.
"Mat şaşırmamıştı. Büyük olasılıkla, Işık'ın ilk insanı yaptığı ve o insanın ilk kuralı belirlediği gün, bir başkası da o kuralı ihlal etmenin yolunu bulmuştu. Elayne gibi insanlar kendi işlerine gelen kurallar icat ediyordu. Mat gibi insanlar da, aptal kurallara uymamanın bir yolunu buluyordu."

BySeco

• Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : 20 Ekim 2010, 15:10:14 »
Hile.

Çevrimdışı Velandor

• Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Divan-ı Harp
« Yanıtla #17 : 20 Ekim 2010, 15:14:27 »
En son 4 tane NPC'yi lord yapmıştım ve adi Rold beni satıp Rodoklara kaçmıştı, ondan sonra ilişkim 40 civarı olan bi' lord kabul etti. Dahada kabul etmiyolar.

Çevrimdışı Eldarion

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 20 Ekim 2010, 15:36:02 »
zaten 6 tanesi lezalit beheshtur matheld alayen firentis rolf diğerlerinede yardım etmiştim savaşta ilişkileri iyiydi zaten. bide krallarıyla arası kötü olanlara yanaşıyom kabul ediyolar valla bunda hile yapıcak bir durum yok. ama mesele krallara kabul ettiremiyom kendimi.  sphle*

Çevrimdışı karizma42

• Azab
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 20 Mart 2011, 23:46:19 »
yaw bu nordların herseyini ellerinden aldm ama hala yıkılmadılar