Gönderen Konu: Victoria 2 - Kısa Sorular ve Cevaplar  (Okunma sayısı 54925 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kenankiller

• Misyoner
  • *
Hayır. Asla ama asla gelmez ben oynadım. Zorlanmaman için oyunun temel kurallarını bilmen gerekiyor osmanlı'da taktik uygulayacaksın herşeye dikkat edeceksin.
Bak, Osmanlı'yı sanayileştirmen gerekiyor teknolojiyi sanayileşmeye ver biraz sanayileş baya bir sanayi kur.
Oyuna başladığında tripoliyi al gemilerin bi kısmını imha et çok masrfalılar. Mısırı almaya çalış tamamen fethet.
İranı almaya çalış afrikada ilerle arap ülkelerinin sadece hicaz olanı alabilirsin. yararı olur.
Mutlaka kolonicilik yap afrikada yapabilirsin neden mi? osmanlının nüfusu çok az 5m'cik bişey nüfusu arttırman gerekiyor. İktidarı'da değiştir kendine hangi parti iyi gelirse onu seç.
Osmanlıda 2 seçeneğin var :
1.Ya etrafındaki ülkeleri fethedip bir çok toprağa hakim olmaya çalışacaksın.
2.Ya da etrafındaki bir kısım devleti ilhak ettikten sonra avrupa'yı bırakıp endenozyaya yöneleceksin oradan birisini etkin altına alacak, Oradan japonyayı fethedip büyük bir nüfus elde edeceksin japonyada bir çok asker basıp avrupalılara meydan okuyacaksın çine dalıp oranın'da nüfusunu alacaksın.
3. Hiç doğu asyaya karışmayıp direkt olarak afrikayı'da kolonileştirebilirsin.
TAVSİYE- kötü şöhrete çok dikkat et 20'yi geçmesin tüm ülkeler sana savaş ilan eder bak sana önerim kötü şöhret düşürme hilesini kullan pek hile sayılmaz sadece kötü şöhret düşürüyor mutlaka kullan çok kolayına gelecektir.
Umarım anlamışsındır yazdıklarımı biraz hızlı ve karmaşık yazdım.
----
ilk başta ingiltereyi ittifak al mutlaka al hemde.

Bütün bunlardan çok daha önemli bir şey var, Rusya ile müttefik olmak. İnan bana Osmanlı ile ilk yapılacak şey Rusya ile iyi geçinmek yoksa Kars'tan bir giriyorlar bir daha da kurtaramıyorsun. Rusya'dan sonra ise sanayileşmek ve Alman-İtalyan ittifakı yapacaksın. Ondan sonra senin yazdıkların çok doğru ama ilk sırada geleni unutmuşsun hatırlatayım dedim. Japon-Çin nüfusu elde etmek herhalde sanayiyi toparlayıp askerleri hazırlayınca amaç olur. Ondan sonra askerleri toparlayıp yeni çekikgözlü(bu nasıl bir tabir böyle :D) askerler ile anavatanın etrafına ilerlemeye başlayıp 1936'ya kadar toprakları genişletip 31.12.1935'e gelince de şöyle arkana yaslanıp sınırlarına nüfusuna ve puanlarına bakıp 'Ulan ne kadar iyi oynamışım be' diyeceksin. İnanın bana çok zevkli(Ya da benim gözlerimi çok büyük bir hırs bürümüş.). Neyse iyi oyunlar, iyi forumlar.
Önce Victoria 2 Episode 1 ve Episode 2 çıkacak. Sonra da CK2'ye kart oyunu duyuracaklar. 3. Oyun içinse en az 10 yıl bekleyeceğiz.

Çevrimdışı Stalker

Bütün bunlardan çok daha önemli bir şey var, Rusya ile müttefik olmak. İnan bana Osmanlı ile ilk yapılacak şey Rusya ile iyi geçinmek yoksa Kars'tan bir giriyorlar bir daha da kurtaramıyorsun. Rusya'dan sonra ise sanayileşmek ve Alman-İtalyan ittifakı yapacaksın. Ondan sonra senin yazdıkların çok doğru ama ilk sırada geleni unutmuşsun hatırlatayım dedim. Japon-Çin nüfusu elde etmek herhalde sanayiyi toparlayıp askerleri hazırlayınca amaç olur. Ondan sonra askerleri toparlayıp yeni çekikgözlü(bu nasıl bir tabir böyle :D) askerler ile anavatanın etrafına ilerlemeye başlayıp 1936'ya kadar toprakları genişletip 31.12.1935'e gelince de şöyle arkana yaslanıp sınırlarına nüfusuna ve puanlarına bakıp 'Ulan ne kadar iyi oynamışım be' diyeceksin. İnanın bana çok zevkli(Ya da benim gözlerimi çok büyük bir hırs bürümüş.). Neyse iyi oyunlar, iyi forumlar.
Aslında rusya mantıklı gözüküyor. Fakat ruslara güven olmaz bir anda hak iddia edebilirler ne kadar müttefik olursan ol diğer devletler için de aynı şey geçerli. Bence direkt prusya ittifak alınmalı bir de ingiltere.
Neyse o seçenek artık furkan65'e kalmış kimle müttefik olmak isterse olur. @Furkan 65 Eğer rusyayı fethedersen fotoğraf at.   ;D

Çevrimdışı battle4royal

Osmanlı ile 10'dan fazla oyun bitirmişimdir. Bu yüzden ben de bir kaç tavsiye vereyim. Osmanlı'da ilerleyebilmek için öncelikle deniz gücünden bir süre muaf kalmalısın. Deniz gücü aşırı masraflı. Mısır'daki core savaşlarını 2 partide bitirmeli ve 1860lara dek Mısırın büyük bölümünü ele geçirmelisin. İran'ın ele geçirmeyi çok tavsiye etmiyorum. Başta İngiltere'nin desteğini almalısın bu yüzden hemen ilişkileri geliştirip ittifakına girmeye bak. Ayrıca Prusya ile de ittifak eğilimin oluyor. Necd'in Hail eyaleti ve Abu-Dhabi'yi himayeye al. Çünkü bu bölgelerden ileriki yıllarda petrol fışkıracak. Daha çok savaş yapmak istiyorum dersen infamy hilesi kullanabilirsin ancak ne kadar hile olursa oyun kalitesi o kadar düşüyor. Büyük savaşlardan 1870lere dek kaçın. Sana doğrudan maddi gelir vermeyecek her hamleden kaçın. Osmanlı kolonicilik yapması en avantajlı devletlerden bu yüzden doğru hamleler ile 1880lerde Afrika'nın üçte birini kolonileştirebilir ve ham madde ihtiyacını karşılayabilirsin. Güneydoğu Asya konusuna katılmıyorum. Yapmışlığım var, ancak çok uçuk hedefler. Bunun yerine Batı Hindistan daha makul. Bir de Azerbaycan'ı bağımsızlaştırırsan doğu sorununu büyük oranda çözersin. Savaşmadığın zamanlarda ordu ve donanma giderlerini %40lara düşür. Gümrük vergilerini de 5-15 arası ayarla. Çok düşürürsen gelirin azalır. Artırırsan da dışarı mal satamazsın. Son olarak orduda yetersiz personeli olan askerleri savaştırma. Kırmızı gördün mü terhis et. Nüfus problemi nedeniyle askerliğe teşvik focusu kullanmalısın.

Çevrimdışı Furkan 65

İlk oyunumda Anadolu'yu Rusya'ya kaptırmış bir insan olarak bu gün deneyeceğim.
"عمري ما دقت حنان في حياتي زى حنانك
ولا حبيت يا حبيبي حياتي الا عشانك"
"يا حبيبي لو راح عمري
انا... انا... انا مندمش"

Çevrimdışı yehyeh321

• Mandate
  • *
  • Yeni üye oldum.
35 life rating'i destekleyebilmek için hangi teknolojileri araştırmam gerek

Çevrimdışı EmirY

35 life rating'i destekleyebilmek için hangi teknolojileri araştırmam gerek

Sen koloni araştırmalarını yaptıkça life rating otomatik düşüyor.
En önemlisi Colonial Negations.
Für Kaiser, Gott und Vaterland!

Çevrimdışı Agnostik

• Vive la Révolution
  • Filozof
  • *
  • Beğenildi: 58 kere
  • Bütün ülkelerin işçileri, birleşin!
Osmanlı ile fabrika kuruyorum.  Ama hiç ilerlemiyor.  Neden olabilir?

Çevrimdışı EmirY

Osmanlı'da iş gücü fazla yok. Osmanlı'da insanlar genelde tarım ve balıkçılıkla uğraşıyor. Bu yüzden, fabrika kurduğun bölgelerde insanları fabrikada çalışmaya "national focus" ile teşvik etmelisin.
Für Kaiser, Gott und Vaterland!

Çevrimdışı Agnostik

• Vive la Révolution
  • Filozof
  • *
Peki Cordiali nasıl arttırabilirim? Tunus'u Etkime alıcam ama Cordial eksik diyor.

Çevrimdışı battle4royal

Peki Cordiali nasıl arttırabilirim? Tunus'u Etkime alıcam ama Cordial eksik diyor.

Etkine alarak görüşünü artıracaksın. Samimi-Dost-Etkisinde olarak gidiyor

Çevrimdışı Stalker

Fabrikaları kapitalistler yapsın sen rahatına bak. Ama kapitalistlere para konusunda yardım et.  :yes:

Çevrimdışı Agnostik

• Vive la Révolution
  • Filozof
  • *
Fabrikaları kapitalistler yapsın sen rahatına bak. Ama kapitalistlere para konusunda yardım et.  :yes:

İdeolojime ters xd

Çevrimdışı Stalker

İdeolojime ters xd
Anladım hocam.  :D

Çevrimdışı Darth Venamis

• Diplomat
  • *
  • The Force İt's Calling To you
Oyun başında fabrika çıp onu işlevli kullanmak biraz ince bir iş onun yerine nationel focus teknolojilerini araştırıp limiti 4 yap ve enf azla nufusu olan 4 yerde kapitalistliğe teşvik et parti olarak da jön türkleri seç hiç para vermeden çok hızlı sanayileşirsin ve sadece kar eden fabrikalar ayakda kalır

Çevrimdışı TürkHan

Prusya ile oynuyorum. Hannover'i ve Holstein'ı kolayca etkim altına aldım fakat Saksonya'yı alamadım. Her şey tamam. İlişkimiz iyi ama Avusturya izin vermiyor. Savaş açacam müttefiklerim gelmiyor ama onunkileri geliyor. Sıkıştım kaldım yardım edin lütfen ?
Selimi boğdurup Mustafayı tahta geçirebilirmiyiz?

Çevrimdışı Túrin Turambar

tek basina yenmeye calıs.
Vesselam.

Çevrimdışı TürkHan

tek basina yenmeye calıs.
Yanında Fransa var.

Çevrimdışı battle4royal

Prusya ile oynuyorum. Hannover'i ve Holstein'ı kolayca etkim altına aldım fakat Saksonya'yı alamadım. Her şey tamam. İlişkimiz iyi ama Avusturya izin vermiyor. Savaş açacam müttefiklerim gelmiyor ama onunkileri geliyor. Sıkıştım kaldım yardım edin lütfen ?

NGF olmak için güç mücadelesinde akılcı davranmak gerekir. Misal Saksonya'yı etkine mi almak istiyorsun? O halde etkine almaya karar verdiğinde önce mesela Saksonya ile ilişkini 200 yapacaksın. İkincil olarak onu hedeflerken diğer hiç bir devleti etkilemeye çalışmayacaksın. Üçüncül olarak ve önemlisi olarak da etkileyeceğin devletteki rakiplerini iyi izleyeceksin. Yani rakip seni önce 3. ülkeye kötüler. Çekilmezsen de büyükelçini geri çektirir. ilki için 25 puan ikincisi için de 65 puan gerekir. Adam seni kötüledikten sonra amacın puanını korumak olmalı. 6 aylığına yarıştan çekil. Kötüleme bitince adamın etkileme puanına bak. Düşükse yardır. Çok yüksekse bekle adam onu elbet başka biri için kullanacaktır. Kötülenmiş haliyle  rakip 45 puana dek falan gelene dek etkilemeye devam edebilirsin. Ama %75 cezalı olarak tabii. Sen hamle yapacağın zaman daima rakibinin hata yaptığı anı kollayacaksın. Yoksa Prusya ve Avusturya arasındaki güç mücadelesini kazanman mümkün değil.

Çevrimdışı TürkHan

NGF olmak için güç mücadelesinde akılcı davranmak gerekir. Misal Saksonya'yı etkine mi almak istiyorsun? O halde etkine almaya karar verdiğinde önce mesela Saksonya ile ilişkini 200 yapacaksın. İkincil olarak onu hedeflerken diğer hiç bir devleti etkilemeye çalışmayacaksın. Üçüncül olarak ve önemlisi olarak da etkileyeceğin devletteki rakiplerini iyi izleyeceksin. Yani rakip seni önce 3. ülkeye kötüler. Çekilmezsen de büyükelçini geri çektirir. ilki için 25 puan ikincisi için de 65 puan gerekir. Adam seni kötüledikten sonra amacın puanını korumak olmalı. 6 aylığına yarıştan çekil. Kötüleme bitince adamın etkileme puanına bak. Düşükse yardır. Çok yüksekse bekle adam onu elbet başka biri için kullanacaktır. Kötülenmiş haliyle  rakip 45 puana dek falan gelene dek etkilemeye devam edebilirsin. Ama %75 cezalı olarak tabii. Sen hamle yapacağın zaman daima rakibinin hata yaptığı anı kollayacaksın. Yoksa Prusya ve Avusturya arasındaki güç mücadelesini kazanman mümkün değil.
Çok sağol teşekkürler. Çıldırıyordum.

Çevrimdışı yehyeh321

• Mandate
  • *
  • Yeni üye oldum.
Colonial State ile Normal State arasındaki fark ne (ayrıntılı yazarsanız sevinirim)

Foruma ilişkin tüm bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 14 gün içerisinde yanıt verilecektir.