Gönderen Konu: Osmanlı ile Başlangıç Stratejisi  (Okunma sayısı 411 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı DarkKing37

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
Osmanlı ile Başlangıç Stratejisi
« : 18 Ocak 2018, 17:07:24 »
Daha önce uzunca bir süre eu4 ve ck2 oynamışlığım var, ortalama bir oyuncuyum her ikisinde de. Bu aralar victoria ii oynamak istedim ve Osmanlı ile oyuna başladım.
Tripoli'yi annexledim. Donanmayı taşıma gemileri ve kadırgalar haricinde dağıttım, ekonomiyi düzelttim ve 3-4 tane de fabrika kurdum. Bu sırada da casus belli bulup "make puppet" cbsiyle Tunus'a girdim. Tunus savaşı iyi giderken askerler boş boş beklemesin diye Mısır'a da girdim. Mısır'dan ankara ve adana, halep, suriye ve filistin bölgelerini alıp barış yaptım, tunus'u da puppet yaptım. Sonrasında biraz bekleyip orduları İran sınırına yığdım ve pek de zorlayıcı olmayan bir savaştan sonra Tebriz bölgesini ele geçirdim. Bu arada oyun başı müttefik olduğum UK, Fransız - Rus ittifakıyla savaşa girip yardıma çağırınca reddederek ittifakı bozmuştum. Sonrasında zor da olsa prusya'ya yanaştım, bunların dışında two sicilies ve birkaç arap ülkesi müttefikti. Eu4'teki ae gibi olan şey de (kötü şöhret deniyor sanırım türkçe olarak ingilizcesini hatırlamıyorum) 27'ydi. Prusya bir anda ittifakı bozdu bunu sebep göstererek.

Ardından da İspanya savaş ilan etti. Onlarla savaşmak için Avrupa'daki ordularımı Kuzey Afrika'ya yönlendirince de Avusturya tüm müttefikleriyle birlikte savaş ilan etti ve ondan sonra yapacak pek bir şeyim kalmamıştı zaten. Ümitsizce birkaç deneme yaptım, yer yer başarılar kazansam da neredeyse üç katım olan düşman tarafından bozguna uğratıldım sonra da alt f4 attım.

Şimdi benim birkaç sorum var:
Bu kardeşler ilişkimizi de iyi tutmama rağmen neden savaş ilan ettiler?
27 kötü şöhretin diğer ülkeleri bu kadar etkilemesi normal mi? (eu4'te ae 50 üzeri olmayınca koalisyona giremiyorlardı mesela)
Bir sonraki Osmanlı oyunumda dış politikada ne gibi bir strateji izlemeliyim?
Oyun esnasında konya bölgesinde national focus olarak craftsman ayarlamıştım, sonrasında oraya bir kadife fabrikası kurdum ve bir anda ülkenin her yerinde işsiz(unemployed) kişiler çıktı. Ege adalarında 180, Thrace'de 500'e yakın vardı. Oralara da fabrika kurdum ve bu sefer Libya ve Tripoli bölgelerinde unemployedlar ortaya çıkmaya başladı. Bu iyi bir şey mi yoksa kötü mü? Kötüyse nasıl engellerim?

kötü şöhret dediğim şey imfamy'ymiş bu arada.
« Son Düzenleme: 18 Ocak 2018, 17:12:36 Gönderen: DarkKing37 »

Çevrimdışı EmirY

Ynt: Osmanlı ile Başlangıç Stratejisi
« Yanıtla #1 : 18 Ocak 2018, 17:15:12 »
1. Aİ mantığı bunu pek aldırış etmiyor.
2.  Kötü şöhretin 25'i geçince direk GP'ler seninle müttefiklerini bozuyor,  tüm ülkeler sana savaş açabiliyor.
3. Dış politikada saldırganlıktan çok savunmada kalmalısın.
4. İyi bir şey. Onlar fabrikada çalışmak için işçi oluyorlar. unutma fabrika gelirleri her zaman daha yüksektir.
Hayallerinle beraber Sovyetler de yıkıldı.

Çevrimdışı DarkKing37

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 18 Ocak 2018, 17:18:04 »
1. Aİ mantığı bunu pek aldırış etmiyor.
2.  Kötü şöhretin 25'i geçince direk GP'ler seninle müttefiklerini bozuyor,  tüm ülkeler sana savaş açabiliyor.
3. Dış politikada saldırganlıktan çok savunmada kalmalısın.
4. İyi bir şey. Onlar fabrikada çalışmak için işçi oluyorlar. unutma fabrika gelirleri her zaman daha yüksektir.
Anladım, çok teşekkür ederim.
Bir de bu fabrikaları ilk kurduğum zaman kurmadan önce söylediği geliri getirmiyor, income bir anda inanılmaz düşüyor giderler 5000'e falan yükseliyor. Birkaç ay içerisinde bu yavaş yavaş azalıyor ve sonrasında artıya geçiyor. Bu benim hatamdan mı kaynaklanıyor yoksa normal mi?

Çok oldu biliyorum ama bir sorum daha var. Fabrikaları devlet eliyle açmak mı yoksa kapitalistlere açtırmak mı daha mantıklı? Bu konuda iki yol için izlenmesi gereken strateji nedir?

Çevrimdışı EmirY

« Yanıtla #3 : 18 Ocak 2018, 17:33:56 »
Eğer yeterli RGO çıktın yoksa, hammadde sıkıntısı yaşıyorsundur. Hammaddeyi yabancı ülkelerden ithal ettiğin için gelirin düşüyor.

İkiside aynı sonuç farketmiyor
Hayallerinle beraber Sovyetler de yıkıldı.