Gönderen Konu: Sanayileşme Konusunda Yardım (Osmanlı)  (Okunma sayısı 406 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı DarkKing37

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
Sanayileşme Konusunda Yardım (Osmanlı)
« : 18 Ocak 2018, 17:35:51 »
Osmanlı ile yeni bir oyuna başlayacağım ve sanayi konusunda birkaç sorum var.

Fabrikaları devlet eliyle mi açmalıyım yoksa kapitalistlere mi bırakmalıyım?
Eğer kapitalistlere bırakacaksam bunu nasıl yapabilirim?
Sanayileşmeye hangi yılda başlamalıyım ve başlamadan önce hangi teknolojileri araştırmalıyım?
İhtiyacım olan kaynakları etkime aldığım ülkelerden alabilir miyim? Oyunda böyle bir mekanik var mı varsa nasıl işliyor?

Çevrimdışı EmirY

Ynt: Sanayileşme Konusunda Yardım (Osmanlı)
« Yanıtla #1 : 18 Ocak 2018, 17:44:18 »
Osmanlı ile sanayi yapılmaz, halk genel olarak tarımla uğraşıyor ama yine de tavsiye  vereyim.

Fabrikaları kapitalistleri beklemek yerine sen daha erken açabilirsin.
Zenginlerden aldığın vergiyi bayağı düşüreceksin. Bölgeye ulusal hedef ekleyip teşvik arttıracaksın.
Sanayileşmeye 1870'ten sonra başlamanı tavsiye ederim. Ekonomi ve Endüstriyel araştırmalara öncelik vermelisin.
Emin deilim ama galiba kaynakları daha ucuza alabiliyordun. Oyunda öyle bir mekanik yok diye biliyorum. Ülkelerden otomatik alıyor.
Hayallerinle beraber Sovyetler de yıkıldı.

Çevrimdışı AHMET EREN SARIKAHYA

• Azab
  • *
  • DENEMEYİ BİLENE İMKANSIZ YOKTUR
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 01 Şubat 2018, 20:21:33 »
Oyunun ilk başlarında sanayileşmek intahar olur. Enerjini onun yerine nüfusu bol olan yerlerden koloni almaya harca prestijin ne kadar yüksek olursa diyer ülkeler ham madeyi ilk sana verir. ilk kültür teknelojilere odaklan halkı bürokrasiye ve din adamlığına teşvik et. sonra ticari teknelojilere odaklan uygun ortam gerçekleştiğinde  sanayi teknelojisiyle birlikte fabrika kurmaya başla ilk kurduğun fabrikalar kendi elinden olsun ham made hangi şehirden çıkıyorsa ona göre fabrika kur. Fabrikada işçi yok ise ustalığa teşvik et. Zenginlerin vergisini olabildiğince düşük tut az çok ülke sanayileştiğinde kapitalistlere teşvik et. Etki altına almak şu işe yarar etkilediğin ülkelerden daha çok ham made alırsın birde mesela Rusyanın genişlemesini istemiyorsun Rusyanın yutabileceği ülkeleri etki altına al etki altına aldığın ülkeye kolay savaş açılamaz böylece Rusların güçlenmesini engelemiş olursun. Ben Latin Amerikayı etki alananıma sokardım Çini Japonyayı falanda sömürge yapardım.
« Son Düzenleme: 01 Şubat 2018, 20:27:25 Gönderen: AHMET EREN SARIKAHYA »

Çevrimdışı Stalker

« Yanıtla #3 : 01 Şubat 2018, 20:35:12 »
1.Ülkede eğitim oranın düşükse her vilayete clergymen (din adamı) ata o vilayette %2 olunca diğer vilayete geç. Okuma yazma oranı yüksek olsun.
2.İlk yıllarda kültürel teknolojilerden git özellikle ulusal odak ve koloni puanı veren teknolojilerden. (Araştırma puanı verenide araştır)
3.Kapitalistlerin vergisini ne yüksek tut nede az ortanın biraz üstü veya altında kalırsa iyi olur. Halktanda vergileri ortanın altına düşürme sonra seviye atlıyorlar senin için sıkıntı çıkarırlar.
4.Demiryolunu araştır ve paran varsa her vilayete kendin demir yolu kur. Demiryolu kurulurken kaynağa göre bölgeye fabrika kur sonra o fabrikayı kurduğun vilayete usta teşvik et çalışan işçi sayısı tam olunca diğerine geç.
5.Sanayi teknolojilerine yeteri kadar önem ver. Demiryolu teknolojisini daha çok benimse ve heryere kur. (Demiryolu fabrika verimliliğini arttırır)
(ha bu arada kapitalistleri teşvik etmeyi unutma yeteri kadar teşvik et bırak.)

Şimdi gelelim asıl kapitalist ve kendin açma konusuna
1850 yılına kadar kendin yap sonra okuma yazma oranı iyice oturduğunda ve refahlaştığında üstteki dediğim şeyleride uyguladığında kapitalistlerin fabrika açmasına izin veren partiye geç. Eğer partilerden karışmama siyasetini benimseyen liberal parti varsa ve paran iyiyse yüzbinlerce veya milyonlarca paran varsa o partiye geç. Ve arkana yaslan fabrikaların kurulması için yardım bile yapmana gerek yok kapitalistler birsürü fabrika kuruyor hemde hiç inanamıyacağın kadar sonra bir anda sanayi devi oluyorsun sıralaman yükseliyor süper güçlüğü garantilemiş oluyorsum. Özellikle Osmanlıda çok işe yarar (ittihat ve terraki)
Etkin altına aldığın ülkede sana daha çok hammadde ticareti yapar.