Anket

Rehber güzel mi? Devamı gelsin mi?

Evet güzel devam
Hayır

Gönderen Konu: Başlangıç Rehberi  (Okunma sayısı 1394 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı OmerPasaTr

Başlangıç Rehberi
« : 09 Eylül 2018, 22:21:09 »
Merhaba dostlar.
Devlet Fark etmeksizin nasıl bir yok izleyebilirsiniz kendi bilgilerimden anlatacağım.

Birinci olarak dediğim gibi süper güç değiliz ama medeni bir devletiz fabrika vs kurabiliyoruz.

EKONOMİ

Öncelikli olarak vergileri %100 yaparak başlamanızı öneriyorum fabrikalar demir yolları gibi birçok şey yapacağımız için bol miktarda paraya ihtiyacımız olacaktır.
Asker ve donanma masraflarını (ulusal stok) bir savaş görmüyorsak yarıya hatta yarıdan da aza çekerek fazladan gelir elde edebiliriz.
Askeri harcamalar asker sayınızı arttırmanıza yarar ancak ilk başlarda iyi bir ekonominiz yoksa açmanızı önermem yarıda durabilir ilerde bol bol basabilirsiniz erken safta fazladan asker basmak iflasa kadar götürebilir.
Kısaca benim kullandığım tablo şu şekilde;         (fotoğrafta tarihte çok ilerdeyim)
(aç/kapa)

Gelelim sanayimize oyunun bana göre en eğlenceli kısmına
En başlarda yok ben silah yapım gemi yapım şuna dalım buna dalım politikası izlerseniz patlarsınız.
Öncelikle bölgelerinizin nüfus oranlarına bölgelerdeki şehirlerde hangi kaynakların bulunduğuna dikkat etmek gerekiyor.
İlk başlarda tavsiyem bira ve şarap fabrikasıdır.Öncelikle alttaki resimi inceleyin.
(aç/kapa)
Sağ alt da gösterdiğim map modu şehirlerde hangi kaynağın olduğunu gösterir mesela campania bölgesinin 2 şehrinde meyve bulunuyormuş buda o bölgede şarap üretmenize olanak sağlar.Ha illaki kuracağınız fabrikanın kaynaklarının o bölgede bulunması gerek gibi bir zorunluluk yok ama bulunursa ilerde sanayi yardımlarınızdaki parayı önemli ölçüde azaltır.
Yeni arkadaşlar diyebilir fabrikanın ne isteğini nerden bileceğiz diye;
(aç/kapa)
Forumda türkçe yama da mevcut kolaylıkla indirip kurabilirsiniz.
Bundan sonra eğer 100 200k gibi günlük gelirler elde ederseniz direk olarak gümrük vergilerini indirmeye bakın gümrük vergileri sanayimiz dışardan aldığı ürünlerin fiyatını düşürüp devlete yük olmamasını sağladığı gibi dışarı satarkende kolaylık sağlar.
Vergi düşürmek istediğinizde ise zengin sınıfın vergilerini ilk olarak düşürmenizi tavsiye ederim bu sayede ülkenizde demir yolu ve fabrikalar yapabilirler.Belli zaman sonra bu konulara sizin bile girmenize gerek kalmaz.
Ekonomi bölümünü zamanla oynayarak kolaylıkla keşfedebilirsiniz.

TEKNOLOJİ

Bu bölümde karşımıza 5 adet seçenek bulunuyor.İlk olarak bölümleri anlatalım.

Askeri

(aç/kapa)
Askeri bölüm askerleriniz düşman karşısında daha avantajlı durmasını ve savaşmasını sağlar.

Ordu Doktrini bölümü şehirlerinizde kurdunuz kale levellerini yükselmesini sağlar.Kale seviyesinin arttırılması ise eu4 den de hatırlanacağı gibi kuşatma süresini uzatılmasına olanak tanır.

Hafif Makineliler bölümümü ise sizlere ilk 3 araştırmasında yeni askeri tipler verir (piyade,istihkamcı,nitelikli piyade)
(aç/kapa)
Resimdeki kırmızı dikdörtgenin içindeki teknoloji ise koloni yapmanızın için gereklidir.

Geriye kalanların oyun kendi bilgisini yeterince vermiş.

Donanma
Donanmaya her ne kadar ilgi göstermesem de savaşlarda ciddi etkiler yaratabilirler.

Donanma doktroni liman leveliniz artmasını böylece daha fazla kolonyal puanı kazanmanızı sağlar.Her bölgede sadece 1 liman yapılabilir.

Geriye kalan araştırmalar için gerekli bilgi oyun tarafından verilmiştir.

Ticaret
Gelelim asıl konulara...
İlk seçenek yani finansal kurumlar bize vergi verimliliği sağlar yani araştırma yapmadan önce 15 lira topluyosak araştırdıktan sonra 20 lira toplayabiliyoruz.Oyunun ilk başlarında Önemli bir şeçenektir özellikle para sıkıntısı çekiyorsanız.

Para Sistemi bölümü bizlere yönetim verimliliği sağlar.Yönetim verimlilği ise yönetim için harcadığımız paradan tasarruf yaptırır.Ne kadar fazla yönetim için para harcarsak o kadar az harcama yaparız aslında ters orantı gibi birşey :D

Ekonomik düşünce ve kritik ise her ne kadar fabrika verimliliği verse de büyük çoğunlukla itibar kazandırır.İtibar ise dünyadaki devletlerin ilk mallarını satmak için ilk bize gelmelerine olanak tanır.

Piyasa işlevselliği bölümü ise bizlere diplomatik nüfuz yani hammaddeyi almada yardımcı olur icatlarında vergi verimliliğini arttırır ve fabrika maliyetini düşürür.

Örgütlenme ise fabrikalarda üretilen max çıktıyı arttırmaya yardımcı olur.

Kültür
En önemli teknolojik bölümlerden biridir.

Estetik bölümü bizlere itibar kazandırır.5 itibar az gibi görünebilir ama bazı zamanlarda 1 2 puan ile süper güç olmaktan çıkabiliyorsunuz dikkat etmek lazım :)

Felsefe bizlere araştırma puanı sağlar böylece araştırmalarımızı hzılı bir şekilde bitirebiliriz.İcatlarında itibar kazanabilirsiniz.

Sosyal düşünce eğitim verimliliği verir ki buda bizim ülkemizdeki okuryazar oranının artmasına katkı sağlar.Koloni göçü oranını arttırır.

Psikolojiyi bu kadar oynadım ama ne işe yaradağını anlamadım açıkçası :D

Sanayi
En önemli araştırmalar burdadır.İlk oyuna başladığımızda buraya yoğunlaşmamız bizlere avantaj sağlar.

Enerji ve Motor çoğunlukla ülkemizde bulunan tarım ve maden ürünlerini arttırır diyebiliriz.Son iki teknolojisi oyun 1900'lerin başında önemlidir.

Makinalılaşma bölümü bir çok icat kazandırır,ayrıntılı bir anlatım istenilirse yaparım.

Metaürleji maden çıktılarını önemli ölçüde arttırır.

Altyapı ise demir yolu levelini arttırır.Fabrikalara altyapı sayesinde fazladan bonus verir.

Kimya ve Elektik ise ikmal limitini(bir sehirde max bulundurabileceğiniz asker sayısını)arttırır.Ek olarak son 2 araştırması elektirik aksan fabrikaları kurmanıza olanak tanır elektirik aksanı ise ise araba uçak telefon üretimini sağlar.

Teknoloji bölümünde icatlara pek dikkat etmeden anlattım isteyen icatları türkçe yama sayesinde inceleyebilir daha geniş kapsamlı olarak anlatım isterseniz de ayrı bir rehber oluşturabilirim.

Bu bölümlük sadece bu kadar anlatabildim.Diğer 5 bölümü sonradan yeni bir konu açarak yada bunun devamı olarak yazabilirim ilgiye göre yazım yanlışları için kusuruma bakmayın :D(ilk rehberimde &))

Yorumlarınızı bekliyorum.
« Son Düzenleme: 10 Eylül 2018, 01:54:50 Gönderen: OmerPasaTr »
Her Türk Asker Doğar...

Sıralanan üye(ler) bu iletiyi beğendi: kerem1249, 25itroy25

Çevrimdışı Bumin

Ynt: Başlangıç Rehberi
« Yanıtla #1 : 10 Eylül 2018, 00:11:52 »
Vic 3 bekliyordum ama sanırım sizlerin sayesinde :) 3 çıkmadan 2 ile birkaç yüz saat oynayacağım.

Sıralanan üye(ler) bu iletiyi beğendi: OmerPasaTr

Çevrimdışı OmerPasaTr

« Yanıtla #2 : 10 Eylül 2018, 00:14:30 »
Bu kadar güzel bi oyunu bence oynamalısın.
Yanıt için teşekkürler :)
Her Türk Asker Doğar...

Çevrimdışı battle4royal

« Yanıtla #3 : 10 Eylül 2018, 03:01:24 »
Bu oyunu uzun süredir pek çok devletle oynayan biri olarak bazı konularda yanlış bir rehber olmuş. Dolayısıyla kendi adıma düzeltmeler ve eklemeler yapacağım.

1- Vergileri durduk yere %100 yapmak saçmadır. Çünkü vergileri aşırı yükseltmek halkın fakirleşmesine, dolayısıyla alım gücünün düşmesine ve iç piyasada satılan sanayi mallarının miktarının düşmesine sebep olur. Ayrıca ağır vergiler isyanı tetikler. Bu sebeple %70'in üstüne çıkmak yanlıştır. Eğer zarar etmiyorsanız da %50 olması lazım hatta ileriki dönemde altına da düşürülür.
2-Benzer şekilde gümrük vergisini de gereksiz yere %10'un üstüne çıkarmak yine fabrika gelirlerinin düşmesine dolayısıyla mal satışı azaldığından ve giderler arttığından sübvansiyona sebep olur. Gümrük vergisi zamanla sıfıra kadar düşürülmelidir. 2200 küsür pound sübvansiyonun sebebi bu iki madde. Bu yüzden halkı zenginleştirmek yüksek vergilerden daha önemlidir. Bunun ekonomide eğrisi bile var :)
3-Oyun başında donanma bulundurmaya gerek yok. Buharlı vapurlar çıkana dek gemi basmak lüzumsuz. Ayrıca gereksiz masraf. Ancak ileriki dönemde donanma basmak ve mümkün mertebe çok tersane inşa etmek kolonileşme açısından ciddi bir boost sağlayacak.
4-Eğitim harcamalarını yüksek tutmak önemli. İyi bir gelir elde ediyorsanız ilk önce eğitime yatırım yapın. Yüksek okuryazarlık=Daha hızlı araştırma
5-Medenileşmiş bir devlet iseniz sanayiyi kendiniz idare etmek yerine kapitalistlere bırakın. Dolayısıyla kalabalık şehirlere kapitalist odağı ekleyin.
6-İktidar partisini eğer çok savaşçı bir devletseniz Şoven, zaman zaman savaşıyorsanız Militarist olandan seçmek lazım. Unutmamak lazım ki hükumetteki askeri radikalizm arttıkça askeri harcamalar artar. Erken dönemde Anti-Militarizm tercih edilebilir.
7-Medenileşmemiş bir devletseniz(Japonya, belki Çin hariç) hızlı medenileşmek için önce kara ordusu araştırmalarından gitmek gerekir. Westernizasyon eventlarını da değerlendirmek gerekli. Bu devletlerde kalabalalık şehirlerde Din Adamı odağı eklemek greklidir. Çünkü Din Adamı eğitim oranını artırır. Ayrıca bu aralıkta çevredeki medenileşmemiş devletleri ilhak etmek de çok ciddi araştırma bonusları verecektir(Pencap ile Japonya'dan önce medenileşmiştim)
8-Araştırma teknolojilerinde de öncelik olarak kara ordusu silah teknolojilerini, ikmal limitini ve vergi bonusu sağlayan araştırmaları yapmanız önerilir.
« Son Düzenleme: 10 Eylül 2018, 03:02:50 Gönderen: battle4royal »

Sıralanan üye(ler) bu iletiyi beğendi: Bumin, kerem1249, 25itroy25

Çevrimdışı kerem1249

« Yanıtla #4 : 10 Eylül 2018, 09:27:30 »
@OmerPasaTr arkadaşımızın anlatımı başlangıç düzeyinde, @battle4royal in ileri düzeyde olan oyunculara uygun olmuş. İkinize de teşekkürler, VIC2 oynarken dikkat edeceğim.. :)
« Son Düzenleme: 10 Eylül 2018, 09:47:30 Gönderen: ceylankral »

Çevrimdışı OmerPasaTr

« Yanıtla #5 : 10 Eylül 2018, 09:56:17 »
Yanıt için teşekkürler lakin vergilere ilerde düşmesi gerektiğini özellikle gümrük vergilerini fazladan fazladan düşmesi gerektiğini belirttim.Kapitalist nüfusun da düşmesi gerektiğini anlattım.Zaten oyun için de vergilerin yan kısmındaki grafiği dikkate alırsak kimin düşmesi gerektiğini anlarız
Küçük devlet olduğu için gereğinden fazla koloni puanı gerekir bu yüzden gemilerin de az çok katkısını almak gerekir.
Eğitim ve yönetimin yüksek tutulmasını da konu için de belirttim.
Sanayi oyundaki temel konudur onu da libarallere bırakırsak eğlenecek bana göre başka birşey bulunmuyor. Ayrıca düzgün şekilde büyürseniz liberallerden yapacağı sanayi puanından çok daha fazla puan kazanabilirsiniz.
Diğer konuları bende yeni öğrendim bilgiler ve yanıt için teşekkürler :)
« Son Düzenleme: 10 Eylül 2018, 10:14:46 Gönderen: OmerPasaTr »
Her Türk Asker Doğar...

Çevrimdışı EmirY

« Yanıtla #6 : 10 Eylül 2018, 15:35:15 »

Açılın 1050 saat oynamış kişi geldi :D

(aç/kapa)

Fabrika kurmayı kapitalistlere bırakmak yerine kendin basman daha faydalı olur. İhtiyaçların doğrultusunda veya topraklarından çıkan kaynakları güzelce değerlendirmek istiyorsan kendin kurman daha avantajlı olur. Mesela Kapitalistlerin alakasızca bir yerde alakasızca fabrika kurmaları çok sinirime gidiyor ve fabrikayı yıkıyorum. (Ör: Topraklarımda demir madeni yok ama çelik fabrikası kuruyorlar)

Ve ne olursa olsun şovenizm tercih edilmelidir çünkü ülkedeki milliyetçiliği arttırıyor ve daha fazla Seferber ordusu üretebilmene yardımcı oluyor.

Bu arada eklemek isterim, savaşlarda ordularınızı HOI'deki gibi hiç bir yerden açık vermeden ilerletin. AI böylece cepheden sızamıyor ve dolayısıyla anakaranızı güvende tutarsınız.

Ne olursa olsun devletin başına liberalleri getirmeyin. Adamlar ekonominin içine ediyor. Tüm fabrikalar kapanıyor, seviyeleri düşüyor ve işsizlik hemen artıyor.
Für Kaiser, Gott und Vaterland!

Çevrimdışı OmerPasaTr

« Yanıtla #7 : 10 Eylül 2018, 15:46:13 »
haklısın liberaller resmen batırıyor ülkeyi
Her Türk Asker Doğar...

Çevrimdışı battle4royal

« Yanıtla #8 : 10 Eylül 2018, 19:07:50 »
eğer Osmanlı gibi düşük nüfuslu ülkelerde oynuyorsanız evet siz haklısınız. Ancak Almanya gibi Japonya gibi Çin gibi nüfusu çok büyük devletlerle oynuyorsanız liberallere mecbursunuz. Çünkü tek tek fabrika ayarlamakla uğraşırsanız oyuna bakamazsınız. Ben saati bilmiyorum orijinal sahibi olmadığımdan ama 250-300 saat de benim vardır :)

Çevrimdışı OmerPasaTr

« Yanıtla #9 : 10 Eylül 2018, 20:08:22 »
Bilmiyprum oda senin oyun stilin japonya ile de oynadım bir sıkıntı çekmedim
Her Türk Asker Doğar...

Çevrimdışı EmirY

« Yanıtla #10 : 10 Eylül 2018, 21:15:50 »
eğer Osmanlı gibi düşük nüfuslu ülkelerde oynuyorsanız evet siz haklısınız. Ancak Almanya gibi Japonya gibi Çin gibi nüfusu çok büyük devletlerle oynuyorsanız liberallere mecbursunuz. Çünkü tek tek fabrika ayarlamakla uğraşırsanız oyuna bakamazsınız. Ben saati bilmiyorum orijinal sahibi olmadığımdan ama 250-300 saat de benim vardır :)

Bence o kadar zor değil zaten CTRL+Right Click tüm fabrikaları kolayca genişletiyor. Yani liberallere ölüm :D
Für Kaiser, Gott und Vaterland!

Sıralanan üye(ler) bu iletiyi beğendi: 25itroy25

Çevrimdışı battle4royal

« Yanıtla #11 : 10 Eylül 2018, 21:46:51 »
Yok demek istediğim o değildi. İşsizliği kontrol etmek zor oluyor. liberalden ziyade de "müdahalecilik" taraftarıyım ben.

Foruma ilişkin tüm bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 14 gün içerisinde yanıt verilecektir.