Gönderen Konu: Victoria 2 - Bizim Multiler [Bilgilendirici Makale]  (Okunma sayısı 1143 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Miltiades

  • Ağır Süvari
  • *
  • İleti: 3092
  • Miltiades
    • Profili Görüntüle
Merhaba değerli Paradoxfan forumdaşları ve Victoria2 oyuncuları. Bu makalem (bilgilendirme metni) multiye başlayacak ve başlamışlar için iyi bir ders olur ve ona göre multi stilini benimsemiş olursunuz.

Büyük Güçlerin Savaşlarını Seyredin

Öncelikle arkadaşlar kriz dışındaki GP savaşlarına saygılı olup tuttuğunuz tarafı dışarıdan destekleyeceksiniz. Örneğin, Fransa ve Kuzey Alman Federasyonu Alsas Loren için savaşmakta. Siz Britanya'sınız. Bu durumda ne yapmalı? İki tarafında savaşmasına müsaade etmeli, savaşa katılmayıp kendi işlerinizi yürütmelisiz. Böyle durumlarda ortalık daha boş olur yayılmanız kolaylaşır. İlla savaşta bir tarafı mı tutmak istiyorsunuz? Desteklediğiniz tarafa finansal destekte bulunup desteklemediğiniz tarafın ihtiyaç duyduğu malların kontrolünü ele geçirin. Bu yaptığınız davranış oyunu daha stabil, sizi ise daha prestijli bir devlet yapacaktır.

Çıkarlarınızı Bilin

En büyük eksiklerimizden biri de çıkarlarımızı tam bilememek. Bu işi kestiremiyor musun? O halde oynadığın ülkenin tarihini araştır. Sana tamamen tarihi bir oyun oyna demiyorum sadece biraz gerçeklik olmasını istiyorum. Bir örnekle bunu pekiştirelim. Avusturya-Macaristan'sınız ve Prusya daha sonra KAF sizin etkiniz altındaki küçük Alman devletlerini etkisi altına almaya çalışıyor buna izin vermeyin. İzin veremeyecek güçte iseniz güçsüzlüğünüzü göstermeyip, bu olay karşısında kendinize bir şeyler talep edin. Unutmayın bu oyundaki en büyük amaç başkasını en güçlü yapmak değil, sizi yani kendinizi en güçlü yapmak nihai amacınız olmalıdır.

Arkadaşlıklarınızı Bitirin

Bu çok basit bir istek ama birçok kez asıl olarak kırılamayan istektir. Arkadaşım şunu anla, oyunda hiç kimse senin arkadaşın değildir. Oyun odasına girdiğinde bunu anla.

Sözlerinizi Tutmaya Çalışın

Verdiğiniz sözleri tutmak zorunda değilsiniz ama tutarsanız oyuncular arasında prestijli bir yere sahip olursunuz. Tutamayacağınız sözleri de vermeyin bu sizin itibarınızı zedeleyecektir.

Bunun Bir Oyun Olduğunu Bilin

Her ne kadar çokça şeyden bahsetmişsek de asıl olan birbirinize gösterdiğiniz saygıdır. Her oyunda mutlaka bir çatlak, savaştan sonra ağlamaya ve hatta küfür etmeye başlar. Siz bunu yapmayın. Oyunu tadında bırakın. Biri size verdiği sözü tutmadıysa o, karşı tarafın bileceği iştir. Tutmadığı sözler onun yanına elbette kar almayacaktır. Artık o, daha az güvenilir bir ülke olacaktır.

RP Yapmaya Özen Gösterin

Oyununuzu asıl kaliteli yapacak kısımlardan biri de budur. Olmazsa olmazıdır. RP kısmını oyun için ve oyun dışı olmak üzere ikiye ayırmak gerekir. Oyun içinde yapmanız gereken sanki o ülkenin hükümeti, çarı, sultanı vb. gibi konuşmak. Oyun dışında ise, oyunda gördüğünüz ilginç bir olayın görüntüsünü alıp daha sonra üzerine bir şeyler düşünüp forumda paylaşmanız.


Bu bilgiler umarım tüm Victoria2 MP oyuncuları ve diğer MP oyuncuları için bir ilham olur.
« Son Düzenleme: 15 Temmuz 2016, 20:57:15 Gönderen: Wayfear »