Gönderen Konu: İptal Edildi İspanyanın tekrar yükselişi  (Okunma sayısı 1923 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı armgorilla

İspanyanın tekrar yükselişi
« : 12 Haziran 2017, 03:50:32 »
Yıl = 1836
Oyun Sürümü = VIC 2 HOD 3.04
Mod = Vicky mod
Ülke = İspanya
Hikaye = 30 yıl savaşlarından başlayarak büyük bir çoküşe giren ispanya imparatorluğu elinde büyük koloni yerleşkelerini,hasburg hanedanından gelen toprakların hepsini bu çöküş içerisinde kaybetmiş,napolyon savaşları sonrası tam anlamıyla elindeki gücün cogunlugunu kaybetmiştir.
1830 da ülkedeki halkın destegi ile İtalyan ve Portekiz Hanedanlıklarının başında olan Hanedanın destekçileri başa geçmiştir.Fakat karlistler bu karışıklık durumunu bahane ederek ülkedeki hanedanlığı tekrar ele geçirme çabası içine girmiştir.Ülkedeki Düzenli Ordunun Generalleri bu isyancıların kafalarını rahatlıkla kesebilecegini düşünsede karlistler isyandan sonrada durmayacaklarını biliyorlar ve buna göre iç savaşı bastırıcı propagandaları desteklemektedirler.
Hedef =
Yeni ispanyanın restorasyonu(%80)
Portekiz ve İtalya üzerindeki İspanyol taht hakları(tamamlandı)
Afrika Kolonizasyonu
Yeni Uzak doğu sömürgeleri
Anti Amerikan politikası ve Amerikanın çöküşü(%80)
Fransız tehdidinin ortadan kalkması
Belçika ve hollanda krallıkları
-Çok yakında Paradoxfanda-
« Son Düzenleme: 10 Nisan 2018, 14:40:17 Gönderen: Wayfear »
 

Çevrimdışı armgorilla

Ynt: İspanyanın tekrar yükselişi
« Yanıtla #1 : 12 Haziran 2017, 11:13:50 »
I.BÖLÜM
Ey şanlı ispanyol ordusu ve askerleri,siz bügün geçtiğimiz yüzyıllar boyunca bu coğrafyaya hüküm sürmüş bir imparatorluğun isyanlar ve dış güçlerin baskıları ile bu günlere gelmiş bir vatanın evlatlarısınız.Geçtiğimiz yüzyıllarda olduğu gibi bu yüzyıllardada bizi yıkmak isteyen hain bir örgüt var.Bu örgüt ülkeyi ilkel yöntemlerle yönetmek istedigi gibi ülkeyi dahada geriye sürükleyecek ve geri dönülmez bir sonun başlangıcını getirecek.Ey şanlı ordum,bügün bu hainlerin sonunu getirecek olacak ne ben ne bakanlarım ne de valilerim,bunların hiçbiri bu hain alcakları durduramaz.Ancak siz bu hain alçakları durdurabilirsiniz.Halk sizin yanınızda,bu yolda birliktemiyiz.
(hep birlikte)EVET!
Halkın madrid meydanındaki çoskulu karşılaması askerlere moral vermiş,şu seslerle"abi şu silaha +5 basarmısın","yaşa ispanyol ordusu""ispanyol marşları"eşliğinde pirene dağlarına doğru uğurlanmıştır
İsyancılar 2 çeşit orduya sahip idiler. düzenli orduları ve düzensiz orduları.düzensiz orduları şanlı ispanyol askerleri dağların eteklerinde çok mücadele vermeden yakaladılar veya esir bıraktılar,bu ordu barcelonada büyük bir törenle karşılandı.Düzenli ordu ise logranoda van halen liderliği altında karlistleri bozguna uğratmışlar,katalonya ve baskları karlistleri bozguna uğratan bu şanlı ordu bir sonraki seferlerin hazırlığına girmiştir.esir kalanlar ise halkın önünde ibret olsun diye idam edildiler.
Karlist isyanların bastırılması sonrasında madrid sarayında büyük bir coskuyla karşılandı.ancak ilerleyen günlerde bu isyancıların geri dönecegini biliyordu,bu yüzden heryerde asayişi saglamak için bürokrasiyi güçlü tutması gerektiğinin farkındaydı ispanya kralı.
"oficinas de burócratas" denilen ofisler kurdurdu ve eyaletlere teker teker en güvenilir anti karlist bürokratları yerleştirdi.
Ayrıca bu reformlar batma noktasına gelen ekonominin can suyu oldu.
Ülkedeki önemli bilim adamları hükümet desteği ile dış dünyadaki gelişmeleri ülkeye getirmeye çalıştılar.özellikle sağlık alanında eksikleri hissedilen durumlarda
Portekiz hükümeti ile yapılan 2li görüşmelerde birlikte hareket edeceklerini ve ispanya hükümetinin portekizin bagımsızlıgını garantiledigini bilmesini istedigini bildirdi.lisbondan olumlu sonuç alan ispanya kralı yanına küçük bir ittifak edindigini ilerde portekiz hanedanında hak iddaa edebilecegini biliyordu
Karlistlerle bir görüşme yapıldı ama olumlu sonuç alınamadı,kral bu hain itlerin geri döneceğini biliyordu ve tahmin ettiği gibi oldu.
1840'lara doğru kral eski ispanyol toprağı olan ve şuana kadar bölünmemiş olan birleşik orta amerika devletlerini gözüne kestirmişti.Bu eski ispanyol topraklarına geri dönüşün ilk adımı ve hain amerikalılara karşı mükemmel bir fırsat olarak gördü.komutanlarına bunu bildirdi ve bu devletin 6 ay içinde bizim emrimize girecegine yemin ettiler.Nitekim öyle oldu


 

Çevrimiçi kerem1249

Ynt: İspanyanın tekrar yükselişi
« Yanıtla #2 : 12 Haziran 2017, 14:33:50 »
Güzel bir İspanya, takipteyim. ;)
Geldikleri gibi giderler...

Başkomutan Mareşal Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk

1881~
 


Çevrimdışı armgorilla

Ynt: İspanyanın tekrar yükselişi
« Yanıtla #4 : 13 Haziran 2017, 11:48:43 »
II.BÖLÜM
İspanya Ajanları ülkedeki karlistlerin gizli yerlerini teker teker bulup yoketmeye başladılar.Bu haber ispanyol kralını sevindirdi
Ülkede henüz bir sanayi kolu oluşmamıştı,ülkedeki zengin kesim fabrika yapamadığı için devlet kapitalistlere bütçe ayırmaya karar verdi
Karlistlerin gizli yerlerinin ortaya çıkması onları endişelendirmiş olacakki hemen isyan etmeye başladılar.İspanya kralı bunların kolay lokma olacagını düşünüyor.
Dünya savaşlarla kaynıyor iken biz Amerikadaki çıkarlarımızı korumaya calışmalıyız
Bir yandan teknolojik açıdan yeni kararlar vermeye devam ediyoruz
Orta amerika devletinin ekonomik çıkarlarını korumak için yatırımlar yapıyoruz bu durum ülkemizdeki sanayi kolunun gücünü arttırıyor
Mısır savaşında taraf tutmamız istenince biz mısır tarafında oluyoruz fakat savaşa bir adım yapmak için değil mısırla ilişkilerimizi geliştirmek için.
Güney italyanın kralını koruma altına alıyoruz.Eminiz önemli savaşlarda desteklerini vereceklerdir.
Meksika-Amerika savaşı çıktığı haberini aldığımızda 2 öncü kolumuz Meksika'ya yardıma gidiyor fakat Meksikalılar sonradan Amerika'dan korkarak barış imzalıyorlar,ama bunun bedelini ödeyecek.
Ülkemizde yeni askerler için özel teşvikler yapılmaya başlanıyor,büyük bir ordu kurmanın önemini kralımız iyi biliyor.
Bürokrasi reformları sonucunda ülkemiz önemli bir istikrar sağladı
Amerikada zorlu savaşlar veren ordumuz Venezuela Kolombiya ve Meksikayi himayesi altına aldı
(fotoğraf gelicek 6 tane ama hata verdi 3 kere denedim çok yavaşladı kb.)
 

Çevrimdışı HaylHitler

Ynt: İspanyanın tekrar yükselişi
« Yanıtla #5 : 13 Haziran 2017, 13:34:18 »
Güzel hikaye takipteyim.
İmla kurallarına dikkat etsen güzel olur, bu konuda hassasım.  :popcorn:

Çevrimdışı armgorilla

Ynt: İspanyanın tekrar yükselişi
« Yanıtla #6 : 13 Haziran 2017, 14:42:18 »
imla kurallarını pek iyi bilmiyorum ne yalan söyleyeyim.ama bir hatam varsa özel mesajdan bunu izah edersen ve nasıl kullanılacağını bana söylersen çok sevinirim
 

Çevrimdışı by_bush

Ynt: İspanyanın tekrar yükselişi
« Yanıtla #7 : 14 Haziran 2017, 03:00:55 »
Takip
Fransaya ve Ingiltereye dikkat et Afrika yuzunden basini agritabililer birini yanina cekmen iyi olur
▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼
ULUSUM ULUSLARIN EN YÜCESİ
▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲
 

Çevrimdışı armgorilla

Ynt: İspanyanın tekrar yükselişi
« Yanıtla #8 : 27 Haziran 2017, 21:13:52 »
III.BÖLÜM
İlk olarak İspanya kralı İtalyadaki etki alanının genişletilmesi için en iyi diplomatlarını görevlendiriyor.Bu İtalyan topraklarındaki İspanyol nüfüzünü arttıracak gibi.
Yeni büyük İspanyol ordusu 3.bölüğün tamamlanışını valencia topraklarında kutlamalarla göreve gönderiliyor.Asker aileleri içinde yeni bir kanun çıkararak onların temel ihtiyaçlarını karşılanması için paketler gönderiyoruz.
İspanyol generaller Avusturya-Rusya savaşının sonucunu merakla izliyorlar.Çoğu ileri görüşlü komutan Rusyanın muzaffer çıkacağını düşünüyor.
Yatırımcılarımız ele geçirdigimiz devletlerin sanayisi konusunda yeterli işi göremeyince İspanyol Devleti yatırım için harekete geçiyor.
Kübadaki yerliler hakkında uyguladığımız şiddetli politikaları Amerikanın ve yerli halkın hoşuna gitmiyor.
Mısırdaki tarihçilerimiz Mısır hükümetinin izin vermesi ile faaliyetlere başlıyorlar
Hükümetimiz köleliği kaldırarak büyük bir insanlık onuru sergiliyor.Kolonilerdeki köleler onlar için hazırlanan barakalara yerleştiriliyorlar.
Hükümetimiz halkın desteğini aldıktan sonra Gibraltarın İspanyollara iadesini isteyen bir ultimatom gönderiliyor.Ardından savaş ilanında bulunuyor.
Müttefiklerimiz İngiliz Guayanasını ele geçirmeye çalışıyor ve başarılı oluyorlar.İspanya ise Gibraltarı işgal altında tutuyor.Bunların sonucunda ingiliz hükümeti Gibraltarın İspanyollara bırakılmasını uygun buluyor.
Portekiz hükümeti İspanya tarafından yapılan gizli anlaşmalarla bütün haklarını İspanyol hükümetine bırakıyor.3.Ordumuz Portodan başlayarak Lisbona doğru halk yürüyüşü yapıyor.Portekiz halkı bu durumu sevinçle karşılıyor.Artık İspanya değil İberya İmparatorluğu olduğumuzu dünyaya gösteriyoruz.Bu olay ülkede büyük kutlamalar ve şölenle kutlanıyor.Kral Büyük İberya toplantısı ile İspanyol,Katalan,Bask ve Portekiz halklarından temsilcilerle birlikte karara varılıp ülkede artık Irk ayrımının olmayacağını bütün vatandaşlara İberyalı deneceği ile ilgili bir kanunu imzalıyor ve artık bütün ülke refah ve huzura kavuşuyor
İberyanın İtalya toprakları üzerinde Hakları tamamlanıyor ve büyük Napoli Konferansından çıkan sonuca göre İtalya Devleti Sardunya ve Sicilya adalarının İberya toprağı olduğunu kabul edecek.Yukarı İtalya,Papalık,Aşağı İtalya şeklinde 3e ayrılacak ve Avusturyanın İtalya üzerindeki Hakları korunacak.Bu sonuçlarla İberya konferanstan en karlı çıkan devlet ve İtalya devletinin Bağlı bir krallık olmasını sağlıyor.İberyalı diplomatların bu başarısı ülkede büyük yankı uyandırıyor.
Amerikada İç savaş başlıyor,Bakalım kim muzaffer olacak!

 

Çevrimdışı ALERHATE

Ynt: İspanyanın tekrar yükselişi
« Yanıtla #9 : 27 Haziran 2017, 21:39:28 »
Bol fotoğraflı hikaye güzel.
Großdeutsches Reich - Lebensraum für Deutschland (NAB) - (AAR)
United States of America - Democracy Protector of the World (AAR) 14. BÖLÜM 2. KISIM YÜKLENDİ

Akıllılar dövüşmeden önce kazanırlar, cahiller kazanmak için dövüşürler. - Zhuge Liang
Acı çekmek, ölmekten daha çok cesaret ister. - Napoléon Bonaparte
Ancak, kendi kendini idare edebilen akıllı insanlar hürdür. - Horace
Acının ödülü tecrübedir. - Eshilos
 

Çevrimdışı by_bush

Ynt: İspanyanın tekrar yükselişi
« Yanıtla #10 : 27 Haziran 2017, 23:19:02 »
Güzel hikaye sitede sorun mu var ne sanırsam
▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼
ULUSUM ULUSLARIN EN YÜCESİ
▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲
 

Çevrimdışı armgorilla

Ynt: İspanyanın tekrar yükselişi
« Yanıtla #11 : 27 Haziran 2017, 23:39:33 »
Malesef çok stabil bir internetim olduğundan dolayı arada kesilmeler olabiliyor fotoğraf yüklerken bazen 10-15 dk bekliyorum 1 foto için ama bunu yazıp size okutmama engel değil.Bu arada bir sonraki bölümde baya bir aksiyon olucak bilginize
 

Çevrimdışı armgorilla

Ynt: İspanyanın tekrar yükselişi
« Yanıtla #12 : 28 Haziran 2017, 16:36:59 »
IV.BÖLÜM
İç savaşın ilk yılında İberya kralı Konfederasyon ile antlaşmaya varıyor.Beklenene göre 1-2 yıl içinde Amerika'ya savaş açılacak.
Afrika içlerine doğru ilerliyoruz.
Ve Amerika'ya ültimatom gönderdikten 5 gün sonra savaş açıyoruz.
Şanlı İberya ordusu Teksastan başlayarak yenilen Konfederasyona yardım birliklerini gönderiyor.Burdaki Amerikanın ordusunu Luis Gonzalez öncülüğünde yeniyoruz.Savaştan sonra Luis Gonzalez Madrid'e telgraf çekerek ordunun yeterince iyi ekipmanları olmadığını 30 yıl önceki ekipmanları kullandığını hükümete belirtiyor.
Amerikan hükümeti barışı kabulleniyor ve Konfederasyonun bağımsızlığını kabul ediyor.3 hafta içerisinde topraklardan geri çekilecekler.
Filipinlere en iyi İber öğretmenleri gönderiyoruz.
Savaştan sonra İber hükümeti Amerikanın en büyük gücü olarak Amerika'nın önüne geçiyor.Nüfüz alanımızı genişletiyoruz.
Ordu genişletme kararı alıyoruz.
Dünya üzerindeki kötü şöhretimizi azaltmak için bazı devletlere özerk yönetim veriyoruz.
Amerika'da nüfüzümüzü genişletme kararı alıyoruz.
Ekonomimiz 100 yılın en kötü dönemini geçiriyor.Halk fahiş vergilerden dolayı zor dönemler geçiriyor.
Sırasıyla Ekvator ve Peruya savaş açıyoruz.Sonucunda Bolivya ve Amerika hükümetleri savaşa katılıyor.Bizde Amerika kıtasındaki bütün dostlarımızla Amerika'yı def edeceğiz.
Savaşta önce Ekvador sonra Peru ve Bolivya hükümetlerini kendimize bağlıyoruz.Sonrasında Amerika'yla barışıyoruz.
Amerika hükümeti artık bir süper güç değil.Bu durum bizim Amerikadaki nüfümüzü kabul ettirmemizi kolaylaştırıcak.
Ülkemizde önemli reformların devamında eğitime büyük önem veriyoruz.
 

Çevrimdışı Paytak

 • Sekban
 • *
 • İleti: 1028
 • Youtube videoları çeken bir genç
  • Profili Görüntüle
  • Youtube Kanalım: Paytak Strateji
Ynt: İspanyanın tekrar yükselişi
« Yanıtla #13 : 28 Haziran 2017, 18:44:14 »
Grafik modu nedir

Çevrimdışı armgorilla

Ynt: İspanyanın tekrar yükselişi
« Yanıtla #14 : 28 Haziran 2017, 18:50:28 »
vickymod - map improvements.ayrıca kim berbat verdiyse sebebini yazarsa ona göre devam ederim
 

Çevrimdışı Paytak

 • Sekban
 • *
 • İleti: 1028
 • Youtube videoları çeken bir genç
  • Profili Görüntüle
  • Youtube Kanalım: Paytak Strateji
Ynt: İspanyanın tekrar yükselişi
« Yanıtla #15 : 28 Haziran 2017, 20:54:14 »
vickymod - map improvements.ayrıca kim berbat verdiyse sebebini yazarsa ona göre devam ederim
Map improvmentsi özelden atarmısın linkleri?

Çevrimdışı by_bush

Ynt: İspanyanın tekrar yükselişi
« Yanıtla #16 : 29 Haziran 2017, 03:42:11 »
ABD den sonra sıra İngiltere olabilir ardından 1 numara olursun.
▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼
ULUSUM ULUSLARIN EN YÜCESİ
▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲
 

Çevrimdışı Frederik Barbarossa

 • Sekban
 • *
 • İleti: 1406
 • The North Remembers...
  • Profili Görüntüle
Ynt: İspanyanın tekrar yükselişi
« Yanıtla #17 : 30 Haziran 2017, 23:25:54 »
Hikaye gayet güzel ama bir sorum olacak bende neden oyundan atıyor. 3.0.4 versiyon ama oyun başında direk atıyor bir yardım edebilecek güzel insan var mı ?
Tarih, ilerisini göremeyenler için acımasızdır.
 

Çevrimdışı EmirY

Ynt: İspanyanın tekrar yükselişi
« Yanıtla #18 : 01 Temmuz 2017, 01:54:12 »
Hikaye gayet güzel ama bir sorum olacak bende neden oyundan atıyor. 3.0.4 versiyon ama oyun başında direk atıyor bir yardım edebilecek güzel insan var mı ?
Documents\Paradox Interactive\Victoria II\map içindeki cache dosyasını silip girmeyi dene.
Hayallerinle beraber Sovyetler de yıkıldı.
 

Çevrimdışı armgorilla

Ynt: İspanyanın tekrar yükselişi
« Yanıtla #19 : 01 Temmuz 2017, 07:08:45 »
V.BÖLÜM
Uzakdoğudaki ilgimizi Vietnama yöneltmeye başlıyoruz.Gerekli hazırlıklara generallerimiz başlıyor
Hollandayı korumamız altına alıyoruz.
Devlet işleriyle ilgilenmek üzere bir adam buluyoruz.
Vietnama giden ordularımız büyük bir zaferle evlerine dönüyorlar.Yerli halkı sömürmeye başlıyoruz.İspanyol ekonomisi can suyunu buluyor.
Fransanın zor durumda olduğunu düşünen kralımız Madrid'de en iyi generallerle buluşup durumu analiz ediyorlar,cezayirdeki toprakların alınması kararlaştırılıyor.
Ordumuz Pirene dağlarını aşıp İtalya ordusuyla birleştikten sonra fransız hükümeti barış şartlarını kabul ediyor.
Fransız hükümetinden geri dönen generallerimiz Küba da toplanıp yeni amerikan seferinin planlarını konuşuyorlardı.3 gün boyunca bağlı devletlerle birlikte şiddetli bir tartışma ortamı sonrası İberya ana kara ordusunu Amerikaya sürmek zorunda olmadığını fransa savaşından yorgun ayrıldıklarını bahane ederek kabul ettirdiler.Meksikanın ve Konfederasyonun elindeki büyük askeri gücü kullanma niyetinide açık açık belirtmiş oldu.Herzamanki gibi bir ultimatomla savaş ilanında bulunuldu.
Meksika ve Konfedarasyon büyük askeri gücünü Amerika topraklarına sürdüğünde ciddi bir direnişle karşılaştı fakat generaller bu durumu hızlıca hallettiler ve Amerika meksikadaki topraklardan çekilme kararı aldı ve askeri gücünü sınırlandırdı.
Tarauca bölgesi tarafsız bir bölge iken İberya burda üs elde etmek için kolonistler gönderdi
Mısırdaki keşif çalışmalarımız meyvelerini veriyor ve Nil nehrinin kaynağını ve birçok antik yapıyı keşfediyoruz.
Perpignan eskiden olduğu gibi şimdide İberyanın toprağı olacak!
İberyan Hindiçinisi(İberian Indochina)'ne Kültürümüzü adapte ediyoruz.


« Son Düzenleme: 01 Temmuz 2017, 08:29:17 Gönderen: armgorilla »
 

Çevrimiçi kerem1249

Ynt: İspanyanın tekrar yükselişi
« Yanıtla #20 : 01 Temmuz 2017, 07:52:33 »
Çok iyi gidiyorsun takipteyim.
Geldikleri gibi giderler...

Başkomutan Mareşal Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk

1881~
 

Çevrimdışı Paytak

 • Sekban
 • *
 • İleti: 1028
 • Youtube videoları çeken bir genç
  • Profili Görüntüle
  • Youtube Kanalım: Paytak Strateji
Ynt: İspanyanın tekrar yükselişi
« Yanıtla #21 : 01 Temmuz 2017, 09:53:08 »

Çevrimdışı by_bush

Ynt: İspanyanın tekrar yükselişi
« Yanıtla #22 : 01 Temmuz 2017, 15:31:16 »
Çok iyi gidiyorsun takipteyim.
     
▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼
ULUSUM ULUSLARIN EN YÜCESİ
▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲