Gönderen Konu: Tamamlanmış "Atalarımızın bıraktığı yerden" -TÜRKİYE  (Okunma sayısı 3013 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı EmirY

"Atalarımızın bıraktığı yerden" -TÜRKİYE
« : 28 Mart 2016, 22:33:49 »
BÖLÜM 1. "Geldikleri gibi gidecekler.!"Türkiye çok karışık ve zor durumdaydı. Birçok bölgesini kaybetmek üzereydi. Adeta parçalanıyordu. Balkanlarında kaybolmasıyla avrupadan çok geri kalan Türkiye seferberlik anlamında ciddi bir rakama ulaşmıştı. Ülkede kim var kim yok büyük küçük demeden herkes savaştaydı.

Tarihler 1 Şubat 1919 u göstermekteydi. Seferberlikle yeniden yapılanan askerler, vatanı uğruna cesurca savaşıyordu. Doğuda ermeniler, Güneyde İtalyalılar, Batıda Yunanlar, Bir taraftan osmanlının Yeni Türkiyeyi ilhak edip 1000 yıllık varlığını sürdürmeye çalışması, önemli yerlerin İngilizler tarafından alınmaya çabası, ülke 4 bir yandan parçalanmak üzereydi. İlk yunanlar ve ermenilerle çatışmaya girilmişti. Yunanlar, Türklerin kahramanlıklarına daha fazla dayanamamıştı. Ve Lozan antlaşmasıyla İngilizlerle birlikte ülkeyi terk edip gittiler. Sırada Osmanlı İmparatorluğu vardı. Türkiyeyi fethetmeye çalışıyordu. Ancak Türkiye ne yazık ki kendi milletiyle karşı karşıya gelip birbirini öldürmek zorunda kaldı. Yan yana mücadele etmek varken Osmanlı İmparatorluğu bu yolu seçmişti. Osmanlı ağır yenilgiler verdikten sonra Türkiyenin parçası oldu. Sırada Ermeniler  vardı. Batıyı sağlama aldıktan sonra doğuya hücum eden Türkiye Orduları, kahramanca ermenileride ülkeden püskürttü. Ve son olarak Fransızlar. Fransızlarla savaşa girmiştik. Çok ciddi kayıplar verdik. Ancak yeni seferberlikler sonucu büyük bir ordumuz olmuştu. Fransızlarıda ülkeden püskürttük. İtalyalılar ise tek kaldıklarında korkudan kendi istekleriyle çekildiler. Anadolu böylece pisliklerden arındırılmış oldu.
Ülkede adeta şenlik vardı. Anadolu tertemizdi. Herşey çok iyi gidiyordu. Ancak birden pat diye bir olay oldu. Sovyetler Birliği, 82'yi elimizden almaya çalışıyordu. Batumu bizden istiyorlardı. Türkler daha savaş yorgunluğunu üzerinden atamamışlardı. Sevinç yarıda kaldı.
Türkler direk saldırıya geçmişlerdi. Herşey iyi gidiyordu. Ancak bir sorun vardı. Üzerimize 30.000 , arkasından Neredeyse 100.000 kişilik ordu geliyordu. Bunun dahasıda vardı. Türkler 40.000-45.000 civarı asker kaybından sonra yenemeyeceğini anladı. Daha çok askerimizi kaybetmeye gerek yoktu. Türkiye ne yazık ki teslim olmuştu. 82'yi kaybetmiştik. Ancak Sovyetler bunun için bize 100.000 £ tutarında tazminat ödemişti. Türkler bu duruma sinirlenmişti.Türkler bu duruma çok sinir olmuştu. Öfkeden deliye dönen Türkler Gürcistana fetih savaşı açmışlardı. Gürcüler korkudan direk seferberlik yaptılar. Ancak sadece 3.000 lik seferberlik ordusu ve 3.000 kişilik piyade orduları vardı. Türkler için çok basitti. Gürcistanın arkasında hiçbir ülkenin olmamasıda Türkiyenin işini kolaylaştırıyordu. Bir sorun vardı. Batumu kaybettiğimiz için Gürcistanla sınırımız kalmamıştı. Sovyetler Birliği ise, ne kadar yalvarsakta bize geçiş izni vermemişti. Tabii Türkler dururmu? Yine muhteşem zekalarıyla bir işi daha kolaylaştırmışlardı.Türkler pratik zekalarıyla hemen marmarada Taşıma Gemisi üretmeye başlamıştı. Hızlı bir şekilde üretilen filolara, Marmara bölgesindeki askerler bindirildi ve Gürcistana doğru yola çıktılar.

Türk askerleri, 1. filo ile 11.000 kişilik ordularını Gürcistana götürmüştü. Gürcüler, "Sovyetler Birliği, Türkiye'ye izin vermedi. Bize saldıramicaklar diye sevinirken. Birden ufukta Türk Gemileri göründü. Hazırlıksız yakalanan Gürcüler, Fazla direnemedi. 11.000 kişilik ordu Gürcistanın her yerini işgal etmişti.
29 Temmuz 1923. Saatler 8:21'i göstermekteydi. Gürcistan işgallere dayanamayıp kendisi teslim olmuştu. Gürcistan Artık Türkiye sınırları içerisinde olduğunu belirtti. Türklerde bu savaşında bitmesinden sonra artık rahatlamıştı. Seferberlik kaldırılmıştı. Askerler memleketlerine dönmüşlerdi. Şehit olanların uğruna ülkede 1 ay yas ilan edildi. Atatürk öğle saatlerinde bir açıklama yaptı: "Bunun intikamını sıra sıra herkesten alacağız. Ağlamaktan gözleri mor olan analarımızın, babasız kalan çocuklarımızın, Kocasını, Yiğidini kaybeden bacılarımızın intikamını alacağız. Dökülen kanların hepsini teker teker ağızlarından getireceğiz." diyerek Yunanlara, Fransızlara, İngilizlere, Ermenilere gönderme yaptı. Ve son olarak şu sözleri ekledi : "Ermenistan benim ülkemin sınırları içerisinde kurulmayacak!" diyerek son lafınıda eklemiş oldu. Ermenilerden bazıları bu laflara dayanamadı. Çoğu korkudan Sovyetler Birliği'ne göç ederken bazıları ise isyan çıkarmaya çalışıyordu. Türkiyeyi deviremiyeceksiniz!!


Emeğe saygı :) Eğer fazla ilgi görürse devamını getiririm.
« Son Düzenleme: 10 Nisan 2018, 14:54:15 Gönderen: Wayfear »
Hayallerinle beraber Sovyetler de yıkıldı.
 

Çevrimiçi Wayfear

Ynt: "Atalarımızın bıraktığı yerden" -TÜRKİYE
« Yanıtla #1 : 28 Mart 2016, 22:52:09 »
Güzel takip. Modda güzelmiş.

Öneri : Oyunu Çok Zora alınca Musulu alıyormuşuz Modun yapımcısı söyledi.
Arkamda dost Fransız tümeni olmasındansa önümde Alman ordusu olmasını tercih ederim.

George S. Patton
 

Çevrimdışı TGFB

 • Yeni Çeri
 • *
 • İleti: 193
 • 1864/05/21
  • Profili Görüntüle
Ynt: "Atalarımızın bıraktığı yerden" -TÜRKİYE
« Yanıtla #2 : 28 Mart 2016, 22:56:33 »
 tbrk* tbrk* tbrk*
Hikaye çok güzel takip.
 

Çevrimdışı Altheir33

 • Sipahi
 • *
 • İleti: 749
 • İslamdır bizi abâd eden, belki de sultan eden.
  • Profili Görüntüle
Ynt: "Atalarımızın bıraktığı yerden" -TÜRKİYE
« Yanıtla #3 : 28 Mart 2016, 23:22:32 »
Devam et devam
Devlet-i Aliyye-i Osmaniye!

Bir mazlum sultan: Sultan Vahdettin Han.

Eski şerefimiz ve topraklarımızı geri alana kadar, yurtta harb, cihanda harb!
 

Çevrimdışı GoktugPasa

 • Sipahi
 • *
 • İleti: 574
  • Profili Görüntüle
Ynt: "Atalarımızın bıraktığı yerden" -TÜRKİYE
« Yanıtla #4 : 30 Mart 2016, 14:30:20 »
Bildirimlerin alttan gelmesini nasıl yaptın?
 

Çevrimdışı cemoooo

 • Yönetici
 • *
 • İleti: 1741
 • Burrard
  • Profili Görüntüle
Ynt: "Atalarımızın bıraktığı yerden" -TÜRKİYE
« Yanıtla #5 : 30 Mart 2016, 15:21:03 »
Güzel hikaye, devam etmelisin.

Bildirimlerin alttan gelmesini nasıl yaptın?
Whatever happens,
we have got The Maxim gun,
and they have not.

Hilaire Belloc
 

Çevrimdışı ErenPaşa

 • Sipahi
 • *
 • İleti: 625
 • geri döndüm len
  • Profili Görüntüle
Ynt: "Atalarımızın bıraktığı yerden" -TÜRKİYE
« Yanıtla #6 : 30 Mart 2016, 18:23:15 »
Güzel takip. Modda güzelmiş.

Öneri : Oyunu Çok Zora alınca Musulu alıyormuşuz Modun yapımcısı söyledi.
Modu sen yaptın zorlama.
O zamanlar 81 il yoktu ayrıca  8|

Çevrimdışı Heinz Guderian

 • Achtung,Panzer! | CKII
 • Bölüm Moderatörü
 • *
 • İleti: 1697
 • Beğenildi: 5 kere
 • Crusader Kings 2 Bölüm Moderatörü
  • Profili Görüntüle
Ynt: "Atalarımızın bıraktığı yerden" -TÜRKİYE
« Yanıtla #7 : 30 Mart 2016, 18:25:13 »
Devam.
 

Çevrimdışı EmirY

Ynt: "Atalarımızın bıraktığı yerden" -TÜRKİYE
« Yanıtla #8 : 30 Mart 2016, 22:44:44 »
Bildirimlerin alttan gelmesini nasıl yaptın?
altta + işareti var ona bastım :D
Hayallerinle beraber Sovyetler de yıkıldı.
 

Çevrimdışı EmirY

Ynt: "Atalarımızın bıraktığı yerden" -TÜRKİYE
« Yanıtla #9 : 31 Mart 2016, 00:07:04 »
BÖLÜM 2 "TARİH YAZMAYA GELDİK!"


Hedefimizde ölümcül düşmanımız Yunanistan vardı. Ancak bir sorun vardı. İngilterenin kukla olmaları bizde korku yaşatıyordu. Yunanistanın 2 bölgesini alıp yavaş yavaş Avrupa'ya açılıp Arnavutluğu fethetmek ve Yugoslavyanın önemli bölgelerini almak istiyorduk. Bunun için öncelikle İngilizlerin büyük bir savaşa katılmasını bekliyorduk. Savaş gerekçelendirmelerimiz tamamdı. Sadece bir savaş çıkmasını bekliyorduk. Uzun süre bekleyiş içinde kalmadık.

Biz küçük bir savaş beklerken, koloni kavgası Dünya Savaşına yol açtı. Şanslıydık ki İngilizlerde savaştaydı. Artık rahatça Yunanistana savaş açabilirdik. Ancak savaşın iyice kızışmasını ve ağır yenilgiler verilmesini bekliyorduk.Yaklaşık 7 ay beklememizden sonra Yunanistana savaş açtık. Hedefimiz Doğu Makedonya bölgesini almak, savaş iyi giderse Batı Makedonyayıda buna dahil etmekti.Hızlı davranıp işgal ordularını direk Yunanistanın üstüne saldık. Mustafa Kemal Atatürk'ü her ihtimale karşı İstanbul'da bekliyorduk. İşgalleri daha hızlı yapabilmek adına Seferberlik ilan ettik. Yaklaşık 220.000 seferber olan asker nüfusunu öğrendik. Canım ülkemin canım vatandaşları. Bu 220.000 kişi bize çok iyi gelmişti. Adeta stres kalmamıştı üzerimizde. Bir yandanda İngilizlerin Suriye civarlarındaki yerleri işgal etmeye gidiyorduk.

Yunanistan bu savaşa açıkçası hazırlıksız yakalanmıştı. "Ne de olsa arkamızda koskoca İngiltere var" diyerek İngilizlere güveniyorlardı. Bu nedenle hiç savaş açılmıyacağı için savaş hazırlığınada gerek olmadığını düşünüyorlardı. Dünya savaşında yenilen tarafta olmalarına rağmen kimse Yunanistana ayak basmamıştı. Yunanlar bu özgüvenle güle oynaya otururken birden hepsi paniğe kapıldı. Savaş iyi gidiyordu. Yunanistan'dan bir bölge daha istemeye karar verdik. Etti iki bölge. Bu sırada Süveyş, Kıbrıs vb. İngilizlerin bize yakın olduğu yerleri işgal etmeye başlamıştık. Bu özgüvenle Arnavutluğun yanında kimsenin olmamasından faydalanıp Arnavutluğa ilhak savaş müzakereleri yapmaya başladık.
--1. dünya savaşı Avrupada genel durum--

İşgaller sona ermişti. Artık Yunan ve İngilizlerin barış teklifimizi kabul etmekten başka çareleri yoktu. 1. dünya savaşında kaybeden ve ordusu küçültülen İngilizler, bu savaştada adeta yıkılmışlardı. Türkiyenin önünde baş eğmişlerdi. M.K.Atatürk ,komutasında olmayan seferber askerleri bu başarıdan dolayı tebrik amaçlı Savaş Tazminatını askerler arasında paylaştırdı. Türkiyede yine şenlik vardı. Avrupaya tekrar bir korku salınmıştı. Bakalım avrupalılar bu durumda ne yapacak.İşte o sevindirici an! Türkiye uzun bir zaman sonra tekrar Süper Güç olmuştu. Bu arada Yugoslavya'ya çoktan savaş açımıştı. Yunanistan'da başarılı olan ordularımız direk Yugoslavyaya gitti. Bu savaşta yanımıza Alman dostlarımızı almıştık. Hitler komutasındaki ordular Yugoslavyanın müfettiği olan Çekoslovakya'yı fethetmişti. Yugoslavyanında Bosna konumunu fetheden alman dostlarımız sayesinde bizimde güney topraklarını işgal etmemizle Çekoslovkya teklifimizi kabul etmek zorunda kalmıştı.Yugoslavya'nın Bosna , Slovenya ve Merkezi hariç her tarafı bizim olmuştu. Avusturya'ya bir korku salınmıştı. 1. ve 2. Viyana kuşatmasında başarısız olan Türk orduları Atalarımızın bıraktığı yerden devam ederek Avusturyayı fethedip Çekoslovakya ve Polonyaya girmek istiyorduk.Ve Arnavutluğun 2.5 bir yanı Türkiye olmuştu. Bir yanında Deniz vardı :D Bir kısmındada yunanistan herneyse Arnavutluğu ilhak edip fazlalığı ortadan kaldıracaktık. Arnavutluk yanına Bulgaristanı almıştı. Bu biraz işimizi zorlaştıracaktı. Derken bir olay oldu. Sovyetler Birliği Müfettiklerini çağırıp Gürcistanı elimizden almaya karar vermişti. Yanlarında Fransa vb. vardı. Bizim yanımızdada Almanların olmasıyla birlikte 2. Dünya savaşı çıktı. Daha savaş yorgunluğunu ve yenilgisini atlatamayan Almanlar için gerçekten çok sinir bozucu bir durum olmuştu. Ama bizi kırmayıp dostlarımız bizim yanımızda savaşa katılma riskini göze aldı.Aslında Gürcistanı Sovyetlere vermeye razıydık. Ancak Dünya Savaşı çıkınca Prestij ve sert koşullar nedeniyle savaşmaya karar verdik.Almanların Finlandiyayı işgal etmesiyle, korkup savaştan 3 ay olmadan ilk çekilen Finlandiya olmuştur. İşte Alman gücü!Derken İtilaf devletlerinde birden isyanlar çıkmıştı. Yalnız bu isyanlar öyle küçük değildi. Sovyetlerde 200.000 kişilik bile vardı. Bu isyanlar bizim işimize yaramıştı. Fransızlar Almanya işgalini yarıda bırakıp iç karışıklıklarla ilgilenmeye başladı. Bu sovyetler içinde geçerliydi.YAŞASIN. Fransa çökmüştü! Tüm ülkelerdeki etkisinin kalkmasıyla Venediğe savaş ilan etmiştik. Hakkımız olan Halep'i onlardan alacaktık. Bu arada Arnavutlukta dayanamamıştı ve bize kendisini ilhak etmeleri için barış teklifi yollamıştı. Bizde kabul ettik. Arnavutluk bizimdi.


[size=78%]Başarılarımız son hız devam ediyordu. Halep savaşını 3 ayda bitirmiştik ve Halepi almıştık. Fransa çökmesiyle birlikte fazla dayanamamıştır. Ve göönderdiğimiz barış teklifini kabul ettiler. Sadece Sovyetler kalmıştı.(Ve kuklaları Moğollar). Savaş artık çok basitti. Sovyetler Birliği bir taraftan iç karışıklıklarla uğraşıyordu. biz ise savaş hedefini büyütmüştük. Batumu, Sovyetlere bağlı bir Gürcistan bölgesini, Ermenistan bölgesini savaş hedeflerimize eklemiştik.Ve sovyetlerin barış teklifimizi kabul etmesiyle 2. Dünya Savaşı sonra erdi. Seferberlik kaldırıldı. Tüm ülkelere Türk korkusu yayıldı...İşte Türkiye'nin son durumu... Devamı gelecek :D tbrk* [/size]
Hayallerinle beraber Sovyetler de yıkıldı.
 

Çevrimdışı Freo

 • Azab
 • *
 • İleti: 4
 • Ya Hak
  • Profili Görüntüle
Ynt: "Atalarımızın bıraktığı yerden" -TÜRKİYE
« Yanıtla #10 : 31 Mart 2016, 00:32:22 »
Güzel hikaye, devam.
Dünya nüfusu arttıkça, insan sayısı azalıyor.
 

Çevrimdışı TGFB

 • Yeni Çeri
 • *
 • İleti: 193
 • 1864/05/21
  • Profili Görüntüle
Ynt: "Atalarımızın bıraktığı yerden" -TÜRKİYE
« Yanıtla #11 : 31 Mart 2016, 02:22:17 »
Bölüm çok güzel olmuş emeğine sağlık  tbrk*
 

Çevrimiçi Wayfear

Ynt: "Atalarımızın bıraktığı yerden" -TÜRKİYE
« Yanıtla #12 : 31 Mart 2016, 09:21:53 »
Fransa ; Almanya kasmadan halletmiş ama kendide Çökmüş ve 1. dünya değil 2. dünya savaşı olmaı.

Infamy şekilmiş bu arada  ;D
Arkamda dost Fransız tümeni olmasındansa önümde Alman ordusu olmasını tercih ederim.

George S. Patton
 

Çevrimdışı stratejiseven

 • Yeni Çeri
 • *
 • İleti: 150
  • Profili Görüntüle
Ynt: "Atalarımızın bıraktığı yerden" -TÜRKİYE
« Yanıtla #13 : 01 Nisan 2016, 19:58:05 »
Democratic-----xAuthoritarian
Political Left-------xPolitical Right
Open Society-----x-Closed Society
Free Market---x---Planned Economy
Hawk Lobby---x---Dove Lobby
Interventionismx------Isolationism
 

Çevrimdışı savasarabacii

 • Azab
 • *
 • İleti: 41
  • Profili Görüntüle
Ynt: "Atalarımızın bıraktığı yerden" -TÜRKİYE
« Yanıtla #14 : 02 Nisan 2016, 20:41:20 »
Takipteyim güzel hikaye :d
 

Çevrimdışı aa zz

 • Azab
 • *
 • İleti: 23
 • Yeni üye oldum.
  • Profili Görüntüle
Ynt: "Atalarımızın bıraktığı yerden" -TÜRKİYE
« Yanıtla #15 : 05 Nisan 2016, 17:46:55 »
Güzel hikaye, takip ediyorum.
 

Çevrimdışı kerem1249

Ynt: "Atalarımızın bıraktığı yerden" -TÜRKİYE
« Yanıtla #16 : 17 Mayıs 2016, 16:03:31 »
Helal olsun takipteyim umarım tekrar bölümler yayınlarsın. Modu da beğendim tbrk*
Geldikleri gibi giderler...

Başkomutan Mareşal Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk

1881~
 

Çevrimdışı ErenPaşa

 • Sipahi
 • *
 • İleti: 625
 • geri döndüm len
  • Profili Görüntüle
Ynt: "Atalarımızın bıraktığı yerden" -TÜRKİYE
« Yanıtla #17 : 17 Mayıs 2016, 16:15:13 »
Suriye-Venedik?

Çevrimiçi Wayfear

Ynt: "Atalarımızın bıraktığı yerden" -TÜRKİYE
« Yanıtla #18 : 17 Mayıs 2016, 16:21:01 »
Suriye-Venedik?

Türkçe Yama - 1919 Modu çakışması .
Arkamda dost Fransız tümeni olmasındansa önümde Alman ordusu olmasını tercih ederim.

George S. Patton