Gönderen Konu: İptal Edildi Transvaal : Boer Rüyası --- Yeni Ülke ve Yeni Fırsatlar 1. Bölüm Yayınlandı  (Okunma sayısı 3791 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Herr Marschall

• Müsellem
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
Merhaba,

Transvaal bildiginiz gibi güney afirkada beyazların kurduğu bir ülke. bu halka boer deniyor. bu ülkeyi seçerek, vic2 oynamaya ve görüntüleri paylaşmaya karar verdim.

Oyun ile ilgili kendime belirli kurallar koydum. Böylece roleplay ve alınan zevk artacak.

-Hile yok (hiçbir şekilde yok)
-oyunun açıklarından faydalanmak yok
-save alarak başarısızlık durumda geri dönüş yapmak yok. (oyunun çökmesi vs. ihtimaline karşı yıllık autosave var sadece)

-oyunda oyunun amaçlarına dışına çıkmak ve kolaya kaçmak yok. mesela çine saldırmak veya endonezya-malezya-umman vs. gibi güçsüz fakat alakasız ülkelere saldırmak yok.

Hedefler

- Boerların yaşadığı Güney Afrika ve çevresini ele geçirmek
- Güney afrika ve çevresinde  bulunan toprakları kolonize etmek
- Avrupalıların Güney Afrika'daki varlıklarına son vermek
- Demokrasinin olduğu bir ülke olarak kalmak
- Sanayileşmek
- Oyunu Secondary Power ve üstünde bitirmek

Ekleme

- Infamy sınırını da geçmeyeceğim.
- Ordu büyüklüğümü de military sınırında tutmaya çalışacağım.

Verison : AHD 3.0.3 + bug fixes

Herr Marschall
« Son Düzenleme: 10 Nisan 2018, 14:56:28 Gönderen: Wayfear »

Çevrimdışı Sky

• Sipahi
  • *
  • Yeni bir üye değilim.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Transvaal : Giriş
« Yanıtla #1 : 21 Eylül 2015, 18:30:48 »
Takip.  :popcorn:

(aç/kapa)
« Son Düzenleme: 21 Eylül 2015, 18:32:30 Gönderen: Sky »

• Müsellem
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Transvaal : Giriş
« Yanıtla #2 : 21 Eylül 2015, 18:42:50 »
Boer Rüyası : Yeni bir ülke ve yeni fırsatlar

Güney Afrika, İngiliz yönetimine geçtikten sonra Boer halkı kendini İngiliz yasalarına tabi kılmaya çalışan Britanya İmparatorluğundan kaçarak kuzeye yerleşti. Groot Trek denilen bu yürüyüş sonunda Pretoria ve çevresinde iki Boer Cumhuriyeti kuruldu. Fakat, orada yaşayan siyahlar topraklarına gelen Boer yerleşimcilerini istemiyorlar ve sürekli olarak onları tehdit ediyorlardı. İşte bundan sonra Boer Cumhuriyetleri silahlı kuvvetlerini kurarak yeni yurtlarında hayatlarına devam etmeye çabaladılar.

Kuzeyde Transvaal ve güneyde Orange Özgür Devleti Boer Cumhuriyetleriydi. Güneyde İngiliz sömürgesi Güney Afrika Kolonisi ve doğuda en güçlü yerli kabile olan Zulu Kabilesi vardı.

Boer Cumhuriyetlerine her yıl güneyden hatırı sayılır Boer vagonları Zulu topraklarını aşarak ulaşıyordu. 1862 senesinde de yine Natal üzerinden geçen Boer vagonlarının çevresi sarıldı. Zulular çocuk ve kadınları öldürmüştü. Bu işin arkasında Zulu şefinin olduğuna dair hiçbir şüphe yoktu.

Zulular Boer vagonlarına saldırıyor.

1862 Şubatında 4 Boer süvari tugayı sınıra yayıldı. Kısa süre sonra savaş ilan edildi. Zulu şefi de Ulundi'de 27000 kişi ile bekliyordu. Boer savaş planı Zulu ülkesini çevirmek ve kapana almak üzerine kuruluydu. Klerksdorp Tugayı Ladysmith yönünde hareket etti. kalan üç tugay Boer sınırını koruyacaktı. Kısa süre sonra Ladysmith ele geçirildi. Witwatersrand tugayı Ladysmith üzerinden Durban düzlüğüne indi. Hızla manevra yapan tugay burayı da güvene alınca tüm Boer kuvvetleri Zuluların beklediği Ulundi'ye saldırdı. Buradaki savaş tam bir katliam havasındaydı.

Zulu ülkesi işgal edilmiş ve ordusu yok edilmişti. Tüm Zulu ülkesi Transvaal topraklarına ilhak oldu. Böylece Transvaal Cumhuriyeti okyanusa açılıyordu. Zulu ülkesi kalabalıktı. 150 bin kişilik nüfusu ile Transvaal ülkesi kadar kalabalık...

Boer ülkesinin yeni sınırları

Boerlar sayıca cumhuriyet içindeki en kalabalık etnik grup değil. Toplam nüfusa oranları ancak %9,8 idi. Çiftlikler yeterince üretim sağlayamıyor ve bu da yoksulluğun yayılmasına sebep oluyordu. Fakat, 1865 senesinde ülkenin kuzeyinde büyük bir elmas yatağı keşfedildi. Bundan sonra Boer iş gücü kuzeye akmaya başladı. Bir süre sonra ülkenin batısında da bu zengin yatakların olduğu anlaşıldı. Artık Boerlar için altına hücum çağı başlamıştı. Yerliler tarlaları sürerken Boerlar da elması işliyordu. Kısa sürede Transvaal Cumhuriyeti müreffeh bir ülke halini aldı. Vergiler %20'ye düşmüş, eğitime ayrılan pay artmış ve gümrük vergileri de küçük işletmecileri ezdirmeyecek ancak gerekli malzemelerin de teminini mükün kılacak seviyelere çekilmişti. Artık pek çok bürokrat, maden işçisi ve çiftçisi ile Boerlar Güney Afrika rüyasını yaşamaya başlamıştı. Bütçe hergün daha iyiye gidiyordu.

1866 yılında yapılan seçimlerde Boerren Partei seçimlerden galibiyetle çıktı. İlkokullar ülke genelinde hükümet desteği ile zorunlu hale getirildi. Yeni bir kapitalist sınıf inşasına başlanmıştı. Bu sırada ordu teorik eğitimler ile moral ve organizasyon gücünü arttırmıştı.

Fakat insan gücü hala yetersizdi. Yerlilerin kendi tarlalarında çalışmları dışında herhangi bir iş ile meşgul olmaları mümkün değildi. Ülkenin tek insan kaynağı 30000 kişilik Boer nüfusuydu. Bu kadar az insan ile bu büyük ülkeyi işlemek mümkün değildi.

Boerlar İngliz yönetimi altındaki Güney Afrika dışında bir de her geçen gün güçten düşen Orange devletinde yaşıyordu. Artık Boer geleceği için kardeş kavgası yaşanması gerekiyorsa bu yaşanacaktı.
« Son Düzenleme: 21 Eylül 2015, 18:46:01 Gönderen: Herr Marschall »

Çevrimdışı Sky

• Sipahi
  • *
  • Yeni bir üye değilim.
    • Profili Görüntüle
Güzel bölüm  :popcorn:

Çevrimiçi Malt

Takipteyim.
Si vis pacem, para bellum.

Çevrimdışı Oyunbaz519

• Sipahi
  • *
  • Fire and Blood
    • Profili Görüntüle
Takip ediyorum. Kolay gelsin. Bakalım Transvaal ile nerelere kadar geleceksin.

Çevrimdışı FokluGeneral

• (Hermann Fegelein)
  • Sekban
  • *
  • Bülent Ecevit (1925-2006)
    • Profili Görüntüle
Yazım stilin çok güzel. Takip :popcorn: Yeni bölümü iple çekiyorum.

• Müsellem
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
@Sky @BfMonsterTR Teşekkür ederim.
@Oyunbaz519 Teşekkür ederim. İngilizleri yenmek bu oyunda hiç kolay değil.
@FokluGeneral Teşekkür ederim. Yeni bölüm bayram sonrasında hazır olacak.

Çevrimdışı Oyunbaz519

• Sipahi
  • *
  • Fire and Blood
    • Profili Görüntüle
@Sky @BfMonsterTR Teşekkür ederim.
@Oyunbaz519 Teşekkür ederim. İngilizleri yenmek bu oyunda hiç kolay değil.
@FokluGeneral Teşekkür ederim. Yeni bölüm bayram sonrasında hazır olacak.

Aynen. Aynısını diyecektim. Acele ile yazdım için onu ekleyemedim. İngilizlere bulaşırsan sağ çıkamazsın. Ama sanırım Vic2 HoD oynuyorsan o topraklarda hakkın varsa kriz çıkartabiliyorsun. Artık seni öteki devletler destekler mi, desteklemez mi bilinmez.

Çevrimdışı ozymozykozy

• Azab
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
    • Ozan Şelte
Takipteyim, hem anlatımın güzel hem de ülke

• Müsellem
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
Aynen. Aynısını diyecektim. Acele ile yazdım için onu ekleyemedim. İngilizlere bulaşırsan sağ çıkamazsın. Ama sanırım Vic2 HoD oynuyorsan o topraklarda hakkın varsa kriz çıkartabiliyorsun. Artık seni öteki devletler destekler mi, desteklemez mi bilinmez.
HoD 3.0.3 + bug fixes. Şu an ilk amacım kolonileşmek ve büyük devletlerle iyi ilişkiler kurmak. Böylece krizlerde bazı devletleri arkama alabilirim.

En büyük sorun Boer nüfusun çok az olması.

Çevrimdışı Oyunbaz519

• Sipahi
  • *
  • Fire and Blood
    • Profili Görüntüle
HoD 3.0.3 + bug fixes. Şu an ilk amacım kolonileşmek ve büyük devletlerle iyi ilişkiler kurmak. Böylece krizlerde bazı devletleri arkama alabilirim.

En büyük sorun Boer nüfusun çok az olması.

Kolonileşmek için teknoloji gerekiyor. O kadar hızlı nasıl lazım olan teknolojileri araştıracaksın. Fazlasıyla zorlu bir oyun seni bekliyor.

Çevrimdışı Sky

• Sipahi
  • *
  • Yeni bir üye değilim.
    • Profili Görüntüle
Kolonileşmek için teknoloji gerekiyor. O kadar hızlı nasıl lazım olan teknolojileri araştıracaksın. Fazlasıyla zorlu bir oyun seni bekliyor.

Teknolojiyi hızlı araştırsa bile koloni için gereken teknolojiler 1870 de açılıyor

Çevrimdışı Oyunbaz519

• Sipahi
  • *
  • Fire and Blood
    • Profili Görüntüle
Teknolojiyi hızlı araştırsa bile koloni için gereken teknolojiler 1870 de açılıyor

Diyelim ki araştırdı. Kolonileştireceği yerlere İngilizler Fransızlar falan çökerse o zaman daha fena. Neyse daha hikayenin ilk bölümünü okuyup kıyamet tellalı gibi konuşup duruyoruz. Arkadaş oynasın da görelim neler olacak.

Çevrimdışı Azeltek

• Azab
  • *
  • Long Live The Turks !
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı FokluGeneral

• (Hermann Fegelein)
  • Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
Portekiz Afrika ile (özellikle Mozambik ile) pek ilgilenmiyorsa Portekiz savaştayken dalıp alabilirsin Portekiz Mozambiğini.

• Müsellem
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
@Oyunbaz519 Haklısın ve benim literacy sadece  %15. :wall: Gerçekten çok zor olacak.
@Sky Oyuna 1861'de başladığımı eklemeyi unutmuşum. Dolayısyla 1870 yakın bir tarih. Fakat çok zorlu bir oyun olacağı kesin.
@Azeltek Teşekkürler
@FokluGeneral Şu an 4 tugay dragon var ve insan gücüm 0. Portekiz bir ara Hollanda ile savaştaydı. Ona rağmen benim sınıra 18000 kişiyi yığmıştı. AI son derece agresif oynuyor. Portekiz ciddi bir güç ile savaşa girmeden Portekiz'e saldırma amacım yok. Aslında G. Afrika, namibya ve rodezya'dan kuzeye çıkan topraklar ilk hedefim.

İlginiz için teşekkür ederim.

Çevrimdışı ozymozykozy

• Azab
  • *
  • Yeni bir üyeyim.
    • Profili Görüntüle
    • Ozan Şelte
Bölümleri hangi sıklıkla yayımlayacaksın? Ne zaman gelir yeni bölüm?

• Müsellem
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
@ozymozykozy Bu haftasonu yayınlayacağım.

Çevrimdışı Vannear

• (Tarık Öner)
  • Tımarlı Sipahi
  • *
  • Besle kargayı oysun gözünü.
    • Profili Görüntüle
-Tam ekran değil tugay sayısı falan anlaşılmıyor.
-Ekonomi , ulusal hedef , parti türü hiç birşey göstermemişsin
-Savaştan hiç resim yok hem düşmanın 27 tugayı var senin ordun bile düzgün yok naptıysan artık  evil*
-3 Resim atmışsın cidden çok kısa.
-Afrikada kolonileşme vb vb muhabbeti geçiyor 5.4 okur yazarlık ile sen o araştırmayı yapana kadar tüm afirka zaten kolonileşmiş olucak.

Bunlar dışında bi sorun yok sanırım

• Müsellem
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
-Tam ekran değil tugay sayısı falan anlaşılmıyor.
-Ekonomi , ulusal hedef , parti türü hiç birşey göstermemişsin
-Savaştan hiç resim yok hem düşmanın 27 tugayı var senin ordun bile düzgün yok naptıysan artık  evil*
-3 Resim atmışsın cidden çok kısa.
-Afrikada kolonileşme vb vb muhabbeti geçiyor 5.4 okur yazarlık ile sen o araştırmayı yapana kadar tüm afirka zaten kolonileşmiş olucak.

Bunlar dışında bi sorun yok sanırım

4 Tugay olduğunu zaten yazmıştım. Sadece resimlere bakmak yerine yazıları da okursan görürsün.

Ekonomiyi de yazıda anlattım.

27 tugay değil 27000 askeri var. Yine okumamışsın. Yine yazının içinde dediğim gibi iki araştırma yaptım ve organizasyon ile moral yükselince sadece iki şehrini işgal ettiğim Zulu ordusuna saldırdım. Ki zaten kabile ordusu olduğu için kolayca yendim. Resme bakarsan benim ordumda dragoonlar var ve generalim gerçekten iyi. Yani ima ettiğin hile ise sana link atabilirim. Zaten hile de kullanmayacağımı belirttim. Hile kullanacağıma gider Asya'ya saldırırım zaten büyürüm. Bu bir RP oyunudur. Ben kazanmak için değil zevk almak için oynuyorum. Her oyunda RP yaparım. Bu oyunu da sizinle paylaşayım demiştim.

Hafta içi 2,5 gün çalışıyorum, diğer günler okula gidiyorum. Bunun dışında da yaptığım uğraştığım şeyler var. Haftasonu kısıtlı bir vaktim oluyor ancak. Kısa bulduysan yapacak bir şey yok.

Kolonileşme muhabbetini buradaki arkadaşlarla yaptık. Ne olacak göreceğiz.

* Transvaali seçip moral ve organizasyonu arttıran araştırmaları yapıp Zululara saldırmayı deneyebilirsin. Kazanamazsan ben yardımcı olacağım.

Çevrimdışı Vannear

• (Tarık Öner)
  • Tımarlı Sipahi
  • *
  • Besle kargayı oysun gözünü.
    • Profili Görüntüle
4 Tugay olduğunu zaten yazmıştım. Sadece resimlere bakmak yerine yazıları da okursan görürsün.

Ekonomiyi de yazıda anlattım.

27 tugay değil 27000 askeri var. Yine okumamışsın. Yine yazının içinde dediğim gibi iki araştırma yaptım ve organizasyon ile moral yükselince sadece iki şehrini işgal ettiğim Zulu ordusuna saldırdım. Ki zaten kabile ordusu olduğu için kolayca yendim. Resme bakarsan benim ordumda dragoonlar var ve generalim gerçekten iyi. Yani ima ettiğin hile ise sana link atabilirim. Zaten hile de kullanmayacağımı belirttim. Hile kullanacağıma gider Asya'ya saldırırım zaten büyürüm. Bu bir RP oyunudur. Ben kazanmak için değil zevk almak için oynuyorum. Her oyunda RP yaparım. Bu oyunu da sizinle paylaşayım demiştim.

Hafta içi 2,5 gün çalışıyorum, diğer günler okula gidiyorum. Bunun dışında da yaptığım uğraştığım şeyler var. Haftasonu kısıtlı bir vaktim oluyor ancak. Kısa bulduysan yapacak bir şey yok.

Kolonileşme muhabbetini buradaki arkadaşlarla yaptık. Ne olacak göreceğiz.

* Transvaali seçip moral ve organizasyonu arttıran araştırmaları yapıp Zululara saldırmayı deneyebilirsin. Kazanamazsan ben yardımcı olacağım.
Ekonomini yazdıgını görmedim 27 tugay dediysem yanlış yazmışım 27 bin asker sadece atlılardan oluşan birlikler ile nasıl yendigini merak etim yıl falan gözükmüyor teknolojini de göstermemişsin resimlerde ondan başlar başlamaz saldırmış gibi gözüktün resimleri tam ekran yapsan sıkıntı yokta sadece belirli kısımları almışsın.

Çevrimdışı FokluGeneral

• (Hermann Fegelein)
  • Sekban
  • *
    • Profili Görüntüle
Hikaye yaşıyor mu?

Çevrimdışı GoktugPasa

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı Satanis Kesen Kedi