Gönderen Konu: Tamamlanmış Avrupa'nın Hasta Adamından Avrupa'nın Korktuğu Adama (16.Bölüm-Final)  (Okunma sayısı 32047 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı GoktugPasa

• Kont
  • *
    • Profili Görüntüle
Şimdi tartışma başlatmak istemiyorum ama.Bu yazdıklarımı müslüman olduğunu farz ederek yazıyorum.Bir insan kendi elinde olmadan veya kendi seçmeden sahip olduğu birşeyle başkalarına karşı nasıl üstün olabilir.Örneğin,ben Türküm ama Türk olmayı seçmedim.Türk olmaldan mutluyum ama bence Türkleri değerli kılan şey ,İslam'a en çok hizmet eden milletlerden biri olmasıdır.Dolayısıyla peygamberimizin şu hadisi bize bu konuda yol gösterir. “Ey insanlar! Rabbiniz birdir, atanız da birdir. Hepiniz Adem’densiniz, Adem ise; topraktan yaratılmıştır. Allah katında en değerli olanınız, O’na karşı gelmekten sakınanınızdır. Arab’ın Arab olmayana, hiçbir üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takva iledir.”

Müslüman değilsen bu yazdıklarıma alınmana gerek yok.Çünkü dini aradan çekersen yerine milliyetçiliği koyarsan bunları düşünmen normal.
Önce din,sonra vatan sonra ırk.Ama ümmetçilik diye diye haini de kucaklamaya gerek yok.İlk birinin kişiliğine,sonra dinine en son ırkına bakarım.

Çevrimdışı FatihTr

Bir oyundan tartışma mı olur yav? Oyun adı üstünde, arkadaş bir hikaye yazıyor ve Osmanlı o dönemde ümmetçiydi. Faşistlerin sonunun ne olduğunu 2.Dünya Savaşı'nda açıkça gördüğümüzü düşünüyorum. Hepimizi yaradan aynı iken neyin üstünlüğünden bahsediyoruz anlamadım.
« Son Düzenleme: 05 Ağustos 2016, 21:05:27 Gönderen: FatihTr »

Çevrimdışı Sezar

• The Great Khan
  • Senyör
  • *
  • Victoria 2 Osmanlı Müptelası
    • Profili Görüntüle
Önce din,sonra vatan sonra ırk.Ama ümmetçilik diye diye haini de kucaklamaya gerek yok.İlk birinin kişiliğine,sonra dinine en son ırkına bakarım.

Haini hiçbir düşünce kucaklamaz,kucaklayamaz.

Bir oyundan tartışma mı olur yav? Oyun adı üstünde, arkadaş bir hikaye yazıyor ve Osmanlı o dönemde ümmetçiydi. Faşistlerin sonunun ne olduğunu 2.Dünya Savaşı'nda açıkça gördüğümüzü düşünüyorum. Hepimizi yaradan aynı iken neyin üstünlüğünden bahsediyoruz anlamadım.

Teşekkür ederim.

Çevrimdışı Korkusuz Türk

• Burjuva
  • *
  • Vatanım, bayrağım, önderim sana canım feda.
    • Profili Görüntüle
Oyun bitiyor ama Çin'in okuma-yazma oranı %1.  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Çevrimdışı GoktugPasa

• Kont
  • *
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı FatihTr

Tek Çin değil neredeyse hepsinin o tarihe göre oranları az bence.

Çevrimdışı Sezar

• The Great Khan
  • Senyör
  • *
    • Profili Görüntüle
Oyun bitiyor ama Çin'in okuma-yazma oranı %1.  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Tek Çin değil neredeyse hepsinin o tarihe göre oranları az bence.

Siz bence 1836 tarihine bakiyorsunuz.Daha alttaki oyun baslangici verileri.Ustteki 1932 tarihliye bakin.

Çevrimdışı by_bush

Türklük sadece ırk bakımından ele alınırsa bir şey ifade etmez.Türklük yaşam tarzından tutun giyimine adaletine özgürlüğüne bakılırsa o zaman Türklüğün ne kadar güzel bir şey olduğunu anlarlar.Türk olmak güzel elbette atalarımız nice şanlı zaferler almış ve bizde onların torunlarıyız.İslam ise zaten herşeyin en doğrusu ve en iyisidir.İslam ve Türklük ; Hem Müslüman olmak hem Türk olmak ise her kula nasip olmaz.
Ama kimseyide zorla Türk yapamayız :) Türklük bir şereftir.Şeref ise herkeste bulunmayan bir nimet.
Ne Mutlu Türk'üm Diyene !
Oyuna gelelim az :) Osmanlı silmiş süpürmüş ortalığı bi 30 40 sene daha devam edebilse hikaye güzel olurdu :) Her yeri alırdın gibime geliyor.
▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼
ULUSUM ULUSLARIN EN YÜCESİ
▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲

Çevrimdışı Gregory

Bu kadar yeterli, daha fazla hikaye dışı yorum olursa hepsi silinecek.
İsteyen forumdaki ilgili bölüme tartışma ile ilgili konu açabilir ve oradan devam edilir.

Çevrimdışı FatihTr

Yanlış tarihe bakmışım :fpalm: Yine Çin pek iç açıcı değil.

Çevrimdışı GoktugPasa

• Kont
  • *
    • Profili Görüntüle
Yanlış tarihe bakmışım :fpalm: Yine Çin pek iç açıcı değil.
%18 :(

Çevrimdışı Wayfear

Arkamda dost Fransız tümeni olmasındansa önümde Alman ordusu olmasını tercih ederim.

George S. Patton

Çevrimdışı Domuz

Hoi4'e geç artık: avrupanın korktuğu adamdan, avrupanın taptığı adama.
I used to be an adventurer like you... Then I took an arrow in the knee.                                                                                                                                                  So you can cast a few spells? Am I supposed to be impressed?                                                                                                                                                  Let me guess someone stole your sweetrole.                                                                                                                                                  Hey, you mix potions, right? Can you brew me an ale?

Çevrimdışı Sezar

• The Great Khan
  • Senyör
  • *
    • Profili Görüntüle
Hoi4'e geç artık: avrupanın korktuğu adamdan, avrupanın taptığı adama.

HOi4 'te Osmanlı yok haliyle.Modlarını bekliyoruz.Kaiserreich modu yada 1.Dünya Savaşı moduyla bir hikaye güzel olabilir.Teşekkürler yorumun için.

BÖLÜM 16-Final

Sene 1936

100 yıldan beri imparatorlukta birçok şey değişmiş,Avrupa'ın Hasta Adamı,Dünya'nın Korkutuğu Adama dönüşmüştü.Sultan 3.Selim ve 2.Abdülhamit Han'ın çabalarıyla Devlet-Aliyye,Dünya Lideri bir ülke olmuştu.Hayaller gerçek olmuş,tüm İslam ümmetinin bir olduğu,dir oluduğu,halifemizin 2.Abdülhamid olduğu bir Osmanlı.

Fabrika üstüne fabrikalar kurulmuş,Osmanlı Devleti üretimde ve sanayide lider konumdaydı.

Dünya'da  ticarete hakim bir Osmanlı,

Teknolojik icatlara hakim bir Osmanlı

Petrole hakim bir Osmanlı

Hazinesi dolu,ekonomisi iyi,vergileri düşük,borcu olmayan bir Osmanlı

Teknolojide lider ve öncü bir Osmanlı

Hangi milletten olursa olsun herkesin kendi inancını güven içinde yaşayabildiği bir Osmanlı

Milyonlarca insanın huzur ve mutluluk içinde yaşadığı bir Osmanlı

Cihan hakimi,Cihan Lideri bir Osmanlı

(aç/kapa)

---SON---

Çevrimdışı GoktugPasa

• Kont
  • *
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı Stratejici

• Senyör
  • *
  • Tarihçi
    • Profili Görüntüle
Büyük  Birader ve  Napoleon adına...

Çevrimdışı GoktugPasa

• Kont
  • *
    • Profili Görüntüle
puşuzidi gördün dimi abdye gökten inen puanı :P

Çevrimdışı by_bush

Güzel başladın güzel bitirdin eline diline sağlık.
▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼▼
ULUSUM ULUSLARIN EN YÜCESİ
▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲▲

Çevrimdışı PashaZade

Faşo Rusya da ayrı bir tatlış oluyormuş.
Hee gördüm. Göktuğun Göttüsünden korkup kaçıp Amerikaya yerleşmişler :P

Çevrimdışı GoktugPasa

• Kont
  • *
    • Profili Görüntüle
Faşo Rusya da ayrı bir tatlış oluyormuş.
Hee gördüm. Göktuğun Göttüsünden korkup kaçıp Amerikaya yerleşmişler :P
za

Forumdan uzaklaştırmalara itiraz, yasal talepler veya uygunsuz içerik bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 3 gün içerisinde yanıt verilecektir.