Gönderen Konu: Tarihle İlgili Sorularımız  (Okunma sayısı 997114 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Şarklı Yağız

• Sekban
  • *
  • Isoroku Yamamoto
    • Profili Görüntüle
Ynt: Tarihle İlgili Sorularımız
« Yanıtla #4380 : 07 Şubat 2012, 18:18:56 »
İnsanlar ilk kez hayvan derisinden kurtulup kendi kıyafetlerini dikmeye ve bu kıyafetleri giymeye ne zaman başlamıştır?
Aşırı düzen arayışları ütopiktir ve sonucu her zaman  totaliterliktir, diktatörlüktür. Adına Komünizm, Faşizm, Kapitalizm, Anarşizm, Dincilik ne derseniz deyin bu değişmez. Sadece diktatörlüğe giden yol farklı olacaktır.

Çevrimdışı Anatole France

• Ağır Süvari
  • *
  • Macht geht vor Recht
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4381 : 07 Şubat 2012, 18:30:28 »
Benim dikkatimi çeken bir şey var: Osmanlı İmparatorluğunun kaybettiği büyük savaşların ekserisinde sebep olarak, muhasarayı uzatmak ve hücum etmekte geç kalmaktan bahsediliyor. Bu gözlem doğru mu? Sebebi üzerine düşündüm. Bize okullarda Viyana'yı alamama nedenimizin yeniçeriye duyulan güvenin az olması öğretildi. Fakat bu yegâne sebep olamaz. Çünkü taa Malta muhasarasından bu yana bu sorunla cebelleştiğimizi görüyorum.
Denn nur Eisen kann uns retten...

Çevrimdışı Ragnarr Loðbrók

« Yanıtla #4382 : 07 Şubat 2012, 18:35:38 »
Benim dikkatimi çeken bir şey var: Osmanlı İmparatorluğunun kaybettiği büyük savaşların ekserisinde sebep olarak, muhasarayı uzatmak ve hücum etmekte geç kalmaktan bahsediliyor. Bu gözlem doğru mu? Sebebi üzerine düşündüm. Bize okullarda Viyana'yı alamama nedenimizin yeniçeriye duyulan güvenin az olması öğretildi. Fakat bu yegâne sebep olamaz. Çünkü taa Malta muhasarasından bu yana bu sorunla cebelleştiğimizi görüyorum.

II.VK'da hangi kişi hatırlamıyorum ama 100bin kişilik ittifak ordularına karşı 20bin kişi ile savaşmayı uygun görmüş..Sonuş tam bir bozgun.

Türk Tarihinde Fiyaskolar,Aykırı Yayınları.

Çevrimdışı blitzkrieg

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Nuka Cola!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4383 : 07 Şubat 2012, 18:50:29 »
II. Viyana'daki bozgunun nedeni berbat şekilde yerleşmiş ordudur. Düşmanın yaklaştığı belli iken bizimkiler hala şehre kalabalık bir kuvvetle yüklenmeye devam etmiş. Düzgün bir şekilde yerleşsek bile zafer garanti değildi. İlk defa bizimkine yakın büyüklükte bir ordu getirdiler. Polonya Kralı sağolsun  :P
« Son Düzenleme: 07 Şubat 2012, 18:51:53 Gönderen: blitzkrieg »
1 Drifter              
  Culture: Turkish           Militancy: 1 (-0.02)
  Religion: Sunni             Consciousness: 10.01(+0.001)
  Ideology: Reactionary   Issues: Laissez Faire / Free Trade / Pluralism

Çevrimdışı KHAN

• Onursal Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4384 : 07 Şubat 2012, 18:56:59 »
Büyük savaştan kastın kale kuşatması ise 3 tane önemli başarısızlığımız var Viyana Kuşatmaları ile Malta Kuşatması.

Malta Kuşatması için söylediklerin kısmen doğru geçen sayfalardan birinde ayrıntıya girmiştim.Burada

Malta Kuşatması'nda iki önemli stratejik hata yaptık, birincisi Turgut Paşa gelmeden harekata girişen kara generalleri, uygun olmayan yerden karaya çıktı ve uzun süre burayı almak için uğraştı(St. Elmo Kalesi), sonunda bu bölge alınıp adanın merkezine saldırıya geçildiğinde ikinci stratejik hata ortaya çıktı, donanmamız adayı bloke edememiş ve savunucular dışarıdan takviye almıştı, bunların üstüne birde Turgut Paşa'nın şehit düşmesi tüm moralleri bozdu ve 20 bin civarı şehit vererek adadan çekildik.

Yani sayılar herzaman galibiyeti sağlamaz, kuşatma savaşının en önemli unsurlarını yerine getirmede hataya düşerseniz mağlubiyet kaçınılmazdır, hatalarımız düşmana kesin darbeyi vurmakta gecikmek ve kalenin yardım alması engelleyememektir.

Birinci Viyana Kuşatması'na ben tam bir kuşatma demeyi bile doğru bulmuyorum, kuşatma Eylül'ün 21'inde başlıyor, zaten kış gelmiş, ağır toplar Balaton Gölü güneyindeki bataklıklarda kalmış siz kuşatmaya gidiyorsunuz, tek şansınız lağım patlatarak surlarda gedik açmak, e lağım kazmakta haliyle uzun sürüyor, yani söylediğin kuşatmanın uzaması kuşatma halinin gereği, bir başarısızlık sebebi değil. Viyana gibi bir kaleyi 3 günde alamazsın neticede.

İkinci Viyana için söylediğin ise doğru Merzifonlu tam 15 gün surların dibinde bekliyor, o sürede en azından lağımlar kazılsa, metrislerle surlara yaklaşılsa, imdat ordusu gelmeden saldırı şansı bulabilirdik, imdat ordusu geldiğinde henüz ciddi bir saldırıya girişememiş, surlara yaklaşmak için metris kazmakla meşguldük.

Umarım yardımcı olmuşumdur.
« Son Düzenleme: 07 Şubat 2012, 18:59:28 Gönderen: KHAN »

Çevrimdışı Bersun

• Paşa
  • *
  • Paralel Yetkili Abiniz
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4385 : 07 Şubat 2012, 18:58:08 »
İnsanlar ilk kez hayvan derisinden kurtulup kendi kıyafetlerini dikmeye ve bu kıyafetleri giymeye ne zaman başlamıştır?
İdris Peygamber (a.s) ilk giysi diken insan olarak bilinir.

Çevrimdışı Reichstag

« Yanıtla #4386 : 07 Şubat 2012, 18:59:39 »
Osmanlı'nın son deniz savaşının adı nedir ?
« Son Düzenleme: 07 Şubat 2012, 19:00:06 Gönderen: batufb94 »

Çevrimdışı KHAN

• Onursal Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4387 : 07 Şubat 2012, 19:02:29 »
Osmanlı'nın son deniz savaş hangisi ?
Midilli'nin battığı, Yavuz'un ise batmakla eşdeğer bir yara alıp mucizevi şekilde kurtulduğu İmroz Deniz Savaşı,onlarca Müttefik gemisi ve yüzlerce mayının içine doğru yapılan bir intihar saldırısıdır.

http://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0mroz_Deniz_Muharebesi_(1918)
« Son Düzenleme: 07 Şubat 2012, 19:03:09 Gönderen: KHAN »

Çevrimdışı Türkan

• Roué
  • Paşa
  • *
  • Go ask Alice.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4388 : 07 Şubat 2012, 19:04:52 »
Bazı araştırmalar insanların vücutlarındaki kılları kaybettikten sonra elbiseler giymeye başladığını gösteriyor. Bunun tarihi ise genetik deri-renklendirme araştırmasıyla bir milyon yıl önce olarak ortaya konuluyor. İnsanlar, bu yüzden vücut kılları olmadan ve giysisiz önemli bir süre geçirmişler. İnsanları Afrika'da yüzbinlerce yıl giysiler ve kılları olmadan hayatta kalabilmesi ve ancak Afrika'dan dünyanın başka bölgelerine göç sırasında giyinmeye başlamaları ilginç" diyor bazı araştırmacılar. Giysiler çeşitli şeylerden yapıldı. Daha soğuk yerlere göç edildikçe, kendi kıyafetlerini dikmeye başladılar. Bu giysi meselesi Afrika'dan başlayan göçle aynı doğrultuda ilerliyor.
Aptallığa ve cahilliğe tahammülüm yok.

Çevrimdışı blitzkrieg

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Nuka Cola!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4389 : 07 Şubat 2012, 19:09:31 »
Giysi meselesi kuzeye gittikçe önem kazanıyor. Yoksa burada da sıcak basınca elbiseleri atıyoruz.
1 Drifter              

Çevrimdışı Reichstag

« Yanıtla #4390 : 07 Şubat 2012, 19:11:38 »
Midilli'nin battığı, Yavuz'un ise batmakla eşdeğer bir yara alıp mucizevi şekilde kurtulduğu İmroz Deniz Savaşı,onlarca Müttefik gemisi ve yüzlerce mayının içine doğru yapılan bir intihar saldırısıdır.

http://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0mroz_Deniz_Muharebesi_(1918)

Teşekkürler.

Birde elektrik Osmanlı'ya hangi yılda geldi ve nerelerde kullanıldı ?

Çevrimdışı blitzkrieg

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Nuka Cola!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4391 : 07 Şubat 2012, 19:41:31 »
Elektrik, telefon, otomobil vs bunlar çıktıktan kısa zaman sonra İstanbul'a geldi fakat yurt çapında yaygınlaşması cumhuriyetten sonra oldu.
1 Drifter              

Çevrimdışı KHAN

• Onursal Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4392 : 07 Şubat 2012, 19:46:31 »
Teşekkürler.

Birde elektrik Osmanlı'ya hangi yılda geldi ve nerelerde kullanıldı ?
İlk kullanılan yer 1800'lerin sonunda Tarsus'ta sanırım.

Çevrimdışı Deniz

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
    • DotA Türk
« Yanıtla #4393 : 07 Şubat 2012, 21:21:22 »
Biri Britanya'nın etnik durumunu geçmişiyle anlatabilir mi? Yani ilk yerleşen ırk hangisiydi, istilacılar kimlerdi, şu an İngiliz dediğimiz ırk kimlerin karışımı gibi. Şimdiden teşekkürler.

Çevrimdışı Amiral

• Nizam-ı Cedid
  • *
  • Uncle Junior
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4394 : 07 Şubat 2012, 21:26:20 »
Bizim gemilerimiz Rusya'nın limanlarını bombalamıştı ve savaşa girmiştik. O amirallerden birisi de Nazi Almanyası'nın meşhur amirali Karl Dönitz imiş. Doğru mu bu bilgi?
You heard about the Chinese Godfather? He made them an offer they couldn't understand.
-Uncle Junior

Çevrimdışı bir_dost

• Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4395 : 07 Şubat 2012, 21:34:01 »
Karl Dönitz değil Wilhelm Souchon'du o.

Çevrimdışı Karahan

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4396 : 07 Şubat 2012, 21:42:02 »
Gemide subay olarak bulunmuyor muydu?

Çevrimdışı bir_dost

• Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4397 : 07 Şubat 2012, 21:45:49 »
O kuvvvetlerin komutan Souchon'du. Dönitz o zaman subaydı. Evet hareketta bulunmuş, wiki'de var. Murphy amiraller dediği için o değildi demiştim.

On 27 September 1913, Dönitz was commissioned as a Acting Sub-Lieutenant (Leutnant zur See). When World War I began, he served in the light cruiser SMS Breslau in the Mediterranean Sea. In August 1914, Breslau and the battlecruiser SMS Goeben were sold to the Ottoman navy; the ships were renamed the Midilli and the Yavuz Sultan Selim, respectively. They began operating out of Constantinople (now Istanbul), under Rear Admiral Wilhelm Souchon, engaging Russian forces in the Black Sea.

Çevrimdışı Karahan

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4398 : 07 Şubat 2012, 21:49:37 »
Ha, anladım.

Çevrimdışı KHAN

• Onursal Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4399 : 07 Şubat 2012, 22:05:23 »
Bizim gemilerimiz Rusya'nın limanlarını bombalamıştı ve savaşa girmiştik. O amirallerden birisi de Nazi Almanyası'nın meşhur amirali Karl Dönitz imiş. Doğru mu bu bilgi?
Doğru bilgi yanlış kişi, bahsettiğin gemici Yavuz zırhlısında görevli ve uzun süre Kriegsmarine'in komutanlığını yapmış olan Erich Reader'dir. Ayrıca amiral değil henüz küçük rütbeli bir subaydır.
« Son Düzenleme: 07 Şubat 2012, 22:06:02 Gönderen: KHAN »