Gönderen Konu: Soru Tarihle İlgili Sorularımız  (Okunma sayısı 1010539 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ömer

Ynt: Tarihle İlgili Sorularımız
« Yanıtla #120 : 31 Aralık 2009, 17:49:16 »
Centennia'ya bakalım;

Evet kwfl'nin dediği gibi, 1650 yılı, Ukraynalılar birkaç yıl bağımsızlığın tadını çıkarıyorlar;
Eu4 için Antik dönemde geçen mod yapımında bana yardım etmek isteyen mesaj atsın.

Steam'den beni ekleyip yanıt alamamış ya da eklemek isteyen üyeler bana PM atarak Steam ismini yazarsa sevinirim.

[Mod] Eşit Alan Projeksiyonu - [Mod] Eski Dünya Müziği - Tarihi ve Coğrafi Harita Siteleri

Çevrimdışı Veletiz

• Kont
  • *
  • Tharex
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #121 : 31 Aralık 2009, 17:53:33 »
Biz 1650'de libyayı ve yemen'e kadar olan toprağı doğrudan yönetmiyo muyduk ?
Hayırlı forumlar ve elveda ...

Çevrimdışı bir_dost

• Kral
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #122 : 31 Aralık 2009, 17:56:07 »
1941'de SSCB ve İngiltere İran'ı paylaşmışlardı. Daha sonra SSCB aldığı topraklar üzerinde Kürt devleti ve Güney Azerbaycan Cumhuriyeti'ni kuruyor.
Peki daha sonra SSCB ve İngiltere neden İran'dan çekiliyor? SSCB kurdurduğu devletlerin yıkılmasına neden göz yumuyor?

Çevrimdışı Ömer

« Yanıtla #123 : 31 Aralık 2009, 17:58:26 »
1941'de SSCB ve İngiltere İran'ı paylaşmışlardı. Daha sonra SSCB aldığı topraklar üzerinde Kürt devleti ve Güney Azerbaycan Cumhuriyeti'ni kuruyor.
Peki daha sonra SSCB ve İngiltere neden İran'dan çekiliyor? SSCB kurdurduğu devletlerin yıkılmasına neden göz yumuyor?
İran'ın petrol bölgesi İngiltere işgalindeydi, dolayısıyla Rusya'nın güçlü bir İran istemiş olması muhtemel.

Biz 1650'de libyayı ve yemen'e kadar olan toprağı doğrudan yönetmiyo muyduk ?
EU3'te de Libya'nın doğusu Osmanlı'da değil. Sadece Meiou modunda gördüm Osmanlı'ya bağlı olduğunu.
« Son Düzenleme: 31 Aralık 2009, 17:59:08 Gönderen: Ömer »
Eu4 için Antik dönemde geçen mod yapımında bana yardım etmek isteyen mesaj atsın.

Steam'den beni ekleyip yanıt alamamış ya da eklemek isteyen üyeler bana PM atarak Steam ismini yazarsa sevinirim.

[Mod] Eşit Alan Projeksiyonu - [Mod] Eski Dünya Müziği - Tarihi ve Coğrafi Harita Siteleri

Çevrimdışı Veletiz

• Kont
  • *
  • Tharex
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #124 : 31 Aralık 2009, 18:01:10 »

Bunun temelinde Truman'ın Staline göz dağı vererek çekilmeye zorlaması ve aktif Azeri milleyetçi çalışmaları. İngilizler sözlerinde durarak zaten savaş bitiminde çekileceklerdi. O ayrıdır. İngilizler sözlerinde durarak Abadan(çok iyi petrol çıkar) bölgesi dışında çekiliyorlar. Stalin ve Truman'da kısa bir kapışma yaşadıktan sonra aktif azeri çarpışmalarınında sayesiyle geri alınıyor. Ordaki devlet zaten simgelsel. Stalin orda kalmayı hiç bir zaman düşünmüuyor. O gidince hatta 1 yıllık mı ne biir Azeri devleti kuruluyor sovyet destekli , tabi sonra oda puf oluyor.  ;)

Çevrimdışı bir_dost

• Kral
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #125 : 31 Aralık 2009, 18:04:22 »
Eyvallah adaş.  ;)
Aslında Güney Azerbaycan devleti yaşasaymış iyi olurdu. Şimdi oradaki 15-20 milyonluk Azeri kardeşlerimiz ezilmezdi.

Çevrimdışı Veletiz

• Kont
  • *
  • Tharex
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #126 : 31 Aralık 2009, 18:07:59 »
Eyvallah adaş.  ;)
Aslında Güney Azerbaycan devleti yaşasaymış iyi olurdu. Şimdi oradaki 15-20 milyonluk Azeri kardeşlerimiz ezilmezdi.

30 milyon , çoooook olaylar oldu. Tebriz , Tehran bizimdir aslında.  :D ;)

Çevrimdışı kwlf

• Senyör
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #127 : 31 Aralık 2009, 18:08:26 »
Benim anlamadığım iranın nüfusunun 1/3ü azeri, bu nüfus nasıl eziliyor anlamıyorum.Hani kırım falan tamam da..
Belki de bu dünya başka bir gezegenin cehennemidir

Çevrimdışı Kül Tigin

• Kont
  • *
  • Pyrrhic Victory
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #128 : 02 Ocak 2010, 13:46:53 »
önceki ukrayna kazakları hakındaki soruma cevap verenlere teşekkürler.

2. sorum:
Runik Alfabe'nin kökeni nereye dayanmaktadır? Türk Orta Asya topluluklarıyla alakası var mıdır?

Çevrimdışı Veletiz

• Kont
  • *
  • Tharex
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #129 : 02 Ocak 2010, 14:26:10 »
Benim anlamadığım iranın nüfusunun 1/3ü azeri, bu nüfus nasıl eziliyor anlamıyorum.Hani kırım falan tamam da..

İşte katı düzen bunu getirir. 20 milyonluk ingiltere dünyann yarısını yönettiyse  30 - 35 milyon acemde kendi ülkelerini silahlada olsa yönetir. ;)

2. sorum:
Runik Alfabe'nin kökeni nereye dayanmaktadır? Türk Orta Asya topluluklarıyla alakası var mıdır?

Türk asya topluluklarındada benzer şeyler görüldü ancak alakası olduğunu sanmıyorum.

Çevrimdışı Ömer

« Yanıtla #130 : 02 Ocak 2010, 14:28:22 »
İşte katı düzen bunu getirir. 20 milyonluk ingiltere dünyann yarısını yönettiyse  30 - 35 milyon acemde kendi ülkelerini silahlada olsa yönetir. ;)
Mübalağa var burda.
« Son Düzenleme: 02 Ocak 2010, 14:28:33 Gönderen: Ömer »

Çevrimdışı Veletiz

• Kont
  • *
  • Tharex
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #131 : 02 Ocak 2010, 14:40:18 »
Mübalağa var burda.

Yalan değil :D biraz mübalağa var ama gerçekleri değiştirmez bu

Çevrimdışı Anatole France

• Kral
  • *
  • Macht geht vor Recht
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #132 : 02 Ocak 2010, 15:11:50 »
İran Şiilik sayesinde birleşik bir devlet. Yani Azeri-Fars çarpışması yaşanmıyor. Yaşanan diktatör-reformist! çarmışması.
Denn nur Eisen kann uns retten...

Çevrimdışı Veletiz

• Kont
  • *
  • Tharex
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #133 : 02 Ocak 2010, 17:46:16 »
İran Şiilik sayesinde birleşik bir devlet. Yani Azeri-Fars çarpışması yaşanmıyor. Yaşanan diktatör-reformist! çarmışması.

O da varda , Reformlar var olan hükümetçe yavaş uygulanıyor. Diğerleriyse hızlı istiyor ve bunlar dış destekli olduğu için İran'ın yeniden batı sömürüsü olmasından korkulduğu için bu diktatörlük destek görüyor.

Bunun yanı sıra Pan Farsist düşünceler sebebiyle çok çatışma yaşandı , hatta 90 larda bile oldu ancak işte dikta rejim bastırdı.  ;)

Çevrimdışı FurkanBey

• Dük
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #134 : 02 Ocak 2010, 22:23:44 »
Runik alfabe bildiğimiz Göktürk alfabesi değil mi?Benzerleri Mısır ve Mayalarda da var.

Çevrimdışı Veletiz

• Kont
  • *
  • Tharex
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #135 : 02 Ocak 2010, 22:29:51 »
Runik alfabe bildiğimiz Göktürk alfabesi değil mi?Benzerleri Mısır ve Mayalarda da var.

Bilgim yok benimki sanı  ;)

Çevrimdışı FurkanBey

• Dük
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #136 : 02 Ocak 2010, 22:32:24 »
Benim de pek bilgim yok da Hun döneminde yok sanırım.İlk alfabe Göktürkler zamanında ortaya çıktı diye biliyorum.Ondan önce hiyeroglif tipi çizimler var Hun dönemine ait.

Çevrimdışı General

• Kara Kalpaklı
  • Tekniker
  • Kont
  • *
  • Savaşmak için kur, hükmetmek için savaş!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #137 : 02 Ocak 2010, 22:34:14 »
O sistem. Yani alfabenin sistemleşmesini sağlıyor. Göktürk alfabeside sanırsam bu sistemle oluşturuldu. Doğrudan göktürk alfabesi diyemeyiz ancak runik sistemini kullandığından ortak yönleri bolca vardır.
« Son Düzenleme: 02 Ocak 2010, 22:34:32 Gönderen: General »

Çevrimdışı FurkanBey

• Dük
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #138 : 02 Ocak 2010, 22:40:09 »
Ne sistem altyazı geç ya.
Şimdi bu runik alfabe sanırım genel bir kavram, böyle ciks ciks çızıklardan oluşan ve benzer sistemleri taşıyan alfabelere runik alfabe demişler diye tahmin ediyorum bakın dediğim gibi çıkar şimdi.

Çevrimdışı General

• Kara Kalpaklı
  • Tekniker
  • Kont
  • *
  • Savaşmak için kur, hükmetmek için savaş!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #139 : 02 Ocak 2010, 22:51:25 »
Sistem işte o dediğin. Ciks ciks cızdırıklar.
« Son Düzenleme: 02 Ocak 2010, 22:52:24 Gönderen: General »

Forumdan uzaklaştırmalara itiraz, yasal talepler veya uygunsuz içerik bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 3 gün içerisinde yanıt verilecektir.