Gönderen Konu: Tarihi Resim, Fotoğraf, Video ve Çizimler  (Okunma sayısı 331371 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Börklüce

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: Tarihi Resim, Fotoğraf, Video ve Çizimler
« Yanıtla #120 : 09 Ocak 2013, 09:14:00 »
Bu konuyu daha önce forumda konuşmuştuk. Donan askerlerin sorumlusu Enver Paşa değil, harekat planına uymayarak birlikleriyle beraber kaybolan Hafız Hakkı Paşa'dır.

Harekata komuta eden Hafız Hakkı Paşa hatalı ve kendiside günlüğünde böyle bir şey belirtmiş. Ama en tepedeki isim ve bu planları, operasyonların zamanlarını onaylayan kişi Enver Paşa bu durumun sorumlusudur. Bu kadar büyük bir facianın tek sebebi cephenin uzaması mı? Bu konuda Enver Paşa'nın karalanmış olması mantıklıdır ama tamamen temize çıkması mümkün değil.

Çevrimdışı Loki

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #121 : 09 Ocak 2013, 09:19:34 »
Bu arada bir_dost ve KHAN, sen şu olay hakkında ne biliyorsunuz; yanlış hatırlamıyorsam NTV tarih dergisiydi, İngilizlere esir düşen askerlerimizden 15 bini ilaçlı havuzlarda kör edildiği iddiası yalanmış. Söz konusu kampta kalan bir Türk subayının hatıralarında kamptaki esirlere çok iyi bakıldığı; yiyeceklerin kaliteli ve miktarının yerinde olduğu, erlerin kullanabildiği bir kütüphanenin bile olduğunu yazıyor. Kamp hakkında detaylı bilgi veriyor, buna karşın 15 bin askerin kör edilmesiyle ilgili hiçbir bilgi vermiyor. Böyle bir olay olsaydı muhakkak hatıratında yazardı deniyor dergide.

Bunu bende merak ettim Ömer söyledikten sonra. Bilgisi olan varsa paylaşsın lütfen.

Çevrimdışı bir_dost

• Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #122 : 09 Ocak 2013, 09:21:40 »
Ben harekâtından genelinden değil donarak ölen askerlerden bahsediyorum. Harekâtın genelini değerlendirebilecek malumatım yok. KHAN hocam varken bana bu konuda fikir beyan etmek yakışık almaz.

Çevrimdışı Nizam-ı Türk

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #123 : 09 Ocak 2013, 09:51:49 »
Bu arada bir_dost ve KHAN, sen şu olay hakkında ne biliyorsunuz; yanlış hatırlamıyorsam NTV tarih dergisiydi, İngilizlere esir düşen askerlerimizden 15 bini ilaçlı havuzlarda kör edildiği iddiası yalanmış. Söz konusu kampta kalan bir Türk subayının hatıralarında kamptaki esirlere çok iyi bakıldığı; yiyeceklerin kaliteli ve miktarının yerinde olduğu, erlerin kullanabildiği bir kütüphanenin bile olduğunu yazıyor. Kamp hakkında detaylı bilgi veriyor, buna karşın 15 bin askerin kör edilmesiyle ilgili hiçbir bilgi vermiyor. Böyle bir olay olsaydı muhakkak hatıratında yazardı deniyor dergide.

Kör olma mevzusunu bilmiyorum, ama 1. Dünya Savaşında esirlere iyi davranılmadığını bizzat atalarımın anlatıklarından biliyorum. Anneannemin dedesinin dediğine göre yiyecekler berbattı-örneğin makarnayı getirip önlerine döküyorlarmış-ve tabii onlara iyi de davranılmıyormuş. Kör etme ile ilgili bir şey duymadım. Tabii belki başka kamplardır.

Çevrimdışı Baris

« Yanıtla #124 : 09 Ocak 2013, 11:27:04 »
Siyasi ve askeri operasyon planlarda Almanların yönlendirmesi de olduğu açık.  Çok konuya hakim değilim ama Sarıkamış'a göre Bakü operasyonunda daha ihtiyatlı davranılmış, belki ders alınmıştır. Ayrı bir tarih konusu olacak komik bir durum ise Kafkas İslam Ordusuna karşı kenti beraber savunan Bakü Komünü ve Osetya Kozakları. ;D
« Son Düzenleme: 09 Ocak 2013, 11:29:52 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı KHAN

• Onursal Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #125 : 09 Ocak 2013, 12:30:57 »
İngilizlere tüm cephelerde yaklaşık 135 bin askerimiz esir düştü bunun 100 bine yakını Mısır'daki kamplara gönderildi. Genel olarak esir düşen askerlerin anıları ve tarihi bilgilere baktığımızda İngilizlerin askerlerimize o günün koşullarına göre iyi muamele gösterdiğini görüyoruz. Hele Ruslara esir düşenlerle kıyasladığımızda epey bir fark ortaya çıkmaktadır.

Askerlerimizin büyük bölümü Mısır'da ki esir kamplarında göz hastalığına yakalandığı, Ermeni doktorların ise kasten yanlış ilaç vererek gözü tamamen göremez hale getirdiği ve daha sonra bu askerlerin gözlerini aldığı hatta bir daha nişan alıp ateş edemesin diye sağ gözlerini aldıkları tarzında bilgiler esirlerin anılarında yer alıyor. Ben özel olarak 15 bin askerin kör edilmiş olabileceğini düşünmüyorum. Bu durum büyük olasılıkla bu tarz münferit olayların artmasından ve o günün koşulları altında yurda dönen kör edilmiş askerlerin durumunun İngilizlere karşı bir propaganda aracı olarak kullanılmasından kaynaklandığı kanaatindeyim.
« Son Düzenleme: 09 Ocak 2013, 15:21:42 Gönderen: KHAN »

Çevrimdışı Brkkcmz

• Yeni Çeri
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #126 : 09 Ocak 2013, 16:42:36 »
Arkadaşlar ben de bi şey sorucam. Tarihle alakalı değil belki ama tarihçiyle alakalı. Fatih pasha'ya ne oldu ? Özel bi nedeni yoksa bayadır görmüyorum da merak ettim. Yorumlarını okumak oldukça zevkliydi.

Çevrimdışı Reichstag

« Yanıtla #127 : 10 Ocak 2013, 16:37:20 »

1.DS'de İngiliz destekçisi Araplar.Bayrağa dikkat.

Çevrimdışı Jay-Jay Okocha

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #128 : 10 Ocak 2013, 16:45:29 »
Bayrak Filistin bayrağı değil. Beyaz şeritin yeri değişik.
http://tr.wikipedia.org/wiki/Filistin_bayra%C4%9F%C4%B1
Ama çıkış noktaları aynı.
Çevrenizden 3-5 kız bulun da getirin şu foruma

Çevrimdışı Baris

« Yanıtla #129 : 11 Ocak 2013, 18:45:25 »

Leon Troçki'nin İstanbul Büyükada da ki sürgün yıllarından gazete kupürü.

Bu sitede de Rus iç savaşı sırasında yenilgiye uğrayan Wrangel'in komutasındaki Beyaz Ordu ve bir kısım Don Kozak komutanlarının İstanbul ve Gelibolu sürgün yıllarına ait fotoğraflar var. Dönemin hükümeti için bu zorunlu misafirlik stres dolu geçmiş.

http://www.levantineheritage.com/gallipoli.htm

« Son Düzenleme: 11 Ocak 2013, 18:46:26 Gönderen: Baris »

Çevrimdışı Ragnarr Loðbrók

« Yanıtla #130 : 11 Ocak 2013, 18:56:41 »

GW “Tiger II”
A G.I looks at the barrel of an GW “Tiger II”
170-mm gun 17 cm Kanone 72, which could send the 68-kg projectile at a distance of 25,500 meters

Çevrimdışı Baranduin

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #131 : 28 Ocak 2013, 10:07:10 »
30'lu yıllar Atatürk'ün sıkı materyalist ve pozitivist olduğu, kendi ideolojik taasubunun tasalluta dönüştüğü yıllardır. Ders kitaplarında Türkan'ın koyduğu gibi dinlerin uydurma olduğu, Tanrı'nın insan zihninin ürettiği bir fikir olduğu, insanlığın Darwinci evrime göre tesadüfî kimyasal süreçlerin neticesinde varolduğu gibi dönemin pozitivist iddia ve tezleri ders kitaplarına konulmuştu. Bu arada Atatürk müslümandı, dindardı, İslamiyete çok böyyük hizmet etti diyen taife de bu gerçekleri görmemek için uzun süre diretti. Atatürk'ten sonra ortodox kemalizmin sürdürülemeyeceğini anlayan bürokratlar da Atatürk'ün din hakkındaki görüşleri ve devlet ateizmine varan uygulamalarını hasır altı ettiler ki bunun zirvesi ülkemizin Kemalist ve ilk kez "Hacı" ve "Profesör Doktor" ünvanlı cumhurbaşkanı Kenan Evren Paşa dönemidir. Bu dönemde Atatürk'ün dine hürmetkâr olduğu yönünde safsatalar yaygınlaştırılmış, iş zorunlu din kültürü derslerinin konulmasına kadar varmıştır. Tüm bu tarihsel süreç ideoloji ve popülizm arasında sıkışan devletlerin ne kadar zavallı bir konuma düştüğünün göstergesidir.
Bu pozitivizmin dibine vurulduğu ve devletin gitgide otoriter ve totaliter rüzgardan nasıl etkilendiğini merak edenler Zafer Toprak'ın Darwin'den Dersim'e Cumhuriyet ve Antropoloji kitabına bakabilirler.

Allah Allah bak şuna :) İyi niyetli olmayan bazı kişiler, Atatürk'ü istediği gibi tanımlayarak, İslam dinini karalayarak ve aleyhte propaganda yaparak Atatürk'ü arzu ettiği yere oturtmaktadırlar. Ya da Atatürk'ün paralelinde görünerek, Atatürk'ü dine karşıymış gibi gösteren bazı kimseler vardır ki, uygun gördükleri hurafelerin İslam dinine girmesini istedikleri de bir gerçektir. Gerek Atatürk lehine din aleyhtarlığı yapan gruplar, İslam dini konusunda zihinlerde karışıklık meydana getirerek toplumun din anlayışını zayıflatmaktadırlar ve Atatürk'ü sevmediklerini açıktan söyleyemeyerek Türk milliyetini Atatürk'ten soğutmaya çalışmaktadırlar.

Söz konusu bu gruplara Atatürk şöyle cevap vermiştir: ``Ey millet, Allah birdir, şanı büyüktür. Allah'ın selameti, sevgisi üzerinize olsun. Peygamberimiz, Efendimiz Hazretleri Allah tarafından insanlara dini gerçekleri duyurmaya memur ve elçi seçilmiştir. Bunun temel esası, hepimizce bilinmektedir ki, Yüce Kuran'daki anlamı açık olan ayetlerdir. İnsanlara feyz ruhu vermiş olan dinimiz son dindir. En mükemmel dindir. Çünkü dinimiz akla, mantığa, gerçeğe tamamen uyuyor ve uygun düşüyor.
Kaynak: Atatürk'ün Söylev ve Demeçleri, cilt 2, s.93

Bütün dünyanın Müslümanları, Allah'ın son peygamberi Hz. Muhammed'in gösterdiği yolu takip etmeli ve verdiği talimatları tam olarak tatbik etmeli. Tüm Müslümanlar Hz. Muhammed'i örnek almalı ve kendisi gibi hareket etmeli; İslamiyet'in hükümlerini olduğu gibi yerine getirmeli. Zira ancak bu şekilde insanlar kurtulabilir ve kalkınabilirler.
Kaynak: Nedim Senbai, Atatürk, A.Ü. Dil, Tarih, Coğrafya Yay. s. 102, 1979

Atatürk'ün dindar olduğunu, İslam dinini ve Hz. Muhammed'i ne kadar sevdiğini anlatan birçok kitap var piyasamızda, onları oku ve okut :) Atatürk'ün tarihte en çok sevdiği ve kendisine örnek aldığı kişi Hz. Muhammed'tir zaten. Bu konu geride kalmış olsa bile arkadaşımızın yanlışını düzeltmek istedim, kapanmış olan konuyu açtığım için kusura bakmayın.
« Son Düzenleme: 28 Ocak 2013, 10:10:19 Gönderen: Baranduin »

Çevrimdışı Franz

« Yanıtla #132 : 28 Ocak 2013, 11:22:12 »
Bir bireyin inanıp inanmadığı birilerine ne batıyor sizene?
« Son Düzenleme: 28 Ocak 2013, 11:23:30 Gönderen: Frnz »
Culture: Bishopish
Religion: Walterizm
Ideology: Fringeist
Many that live deserve death. And some that die deserve life. Can you give it to them? Then do not be too eager to deal out death in judgement.

Çevrimdışı Baranduin

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #133 : 28 Ocak 2013, 11:58:52 »
Din Allah ile kul arasındadır kimsenin inancı kimseyi ilgilendirmez. Fakat söz konusu Atatürk olunca maalesef ki çoğu kişiyi ilgilendiriyor. Birileri senelerce Atatürk'ün yanında yaşamış gibi onun ateist olduğunu söylerse, insanları bilinçli olarak yanıltırsa bende Atatürk'ü savunup doğruları söylerim, bu hakkım tabi.

Çevrimdışı Nizam-ı Türk

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #134 : 28 Ocak 2013, 12:03:16 »
Atatürk'ü savunduğun falan yok. Atatürk Müslüman değilse bile bu senin için sorun olmamalı. Hem savunuyorsun hem de "ama Müslümandı ama dindardı vs." diyorsun. Dindar olmasa suç mu yani?

Çevrimdışı Börklüce

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #135 : 28 Ocak 2013, 12:15:55 »
Atatürk'e dindar demek; Papa'ya müslüman, Hitler'e de komünist demek gibi bir şey. :P

Çevrimdışı Ömer

• Onursal Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Paradox Interactive Türkiye Forumları
« Yanıtla #136 : 28 Ocak 2013, 12:18:10 »
@Baranduin

Her kesim Atatürk'ün kendi gibi olduğunu söyleyerek siyaset yapıyor. Forumda çoğu kişi hakikati bilir. Bir dost bunu ifade etmiş. Senin düşüncene göre Napolyon da Müslümandı demek yanlış olmaz:

Alıntı
Tarihe askerî dâhî, aynı zamanda bir devlet adamı olarak geçen Fransa imparatoru birinci Napoléon (Napolyon) (1769-1821) Mısra girdiği 1212 [m. 1798] senesinde, İslâmiyetin büyüklüğüne, doğruluğuna hayrân kalmış, hattâ bir aralık müslüman olmayı bile düşünmüştü. [Napolyon, 1237 [m. 1821] de öldü. ] Aşağıdaki satırlar Cherfilsin, (Bonaparte et İslâm)ismindeki eserinden aynen alınmıştır:

(Napoléon şöyle diyordu:

Allahü teâlânın varlığını ve birliğini, Mûsâ aleyhisselâm kendi milletine, Îsâ aleyhisselâm kendi ümmetine, fakat Muhammed aleyhisselâm bütün dünyaya bildirdi. Arabistân tamamiyle putperest olmuştu. Îsâ aleyhisselâmdan altı asır sonra, Muhammed aleyhisselâm kendisinden evvel gelmiş olan İbrâhîm, İsmâ'îl, Mûsâ ve Îsâ aleyhimüsselâmın bildirdikleri Allahü teâlâyı arablara tanıttı. Arabların yanına sokulan Aryenler [yâni Aryüse tâbi olan hıristiyanlar] ve hakîkî Îsâ dînini bozarak onlara üç tanrı, yâni Allah, Allahın oğlu, Ruh-ul-kuds gibi, kimsenin anlıyamıyacağı akîdeleri yaymaya çalışanlar, şarkın sulh ve huzurunu tamamen bozuyorlardı. Muhammed aleyhisselâm onlara doğru yolu gösterdi, arablara Allahü teâlânın bir olduğunu, Onun ne babası, ne de oğlu bulunmadığını, böyle birkaç Allaha tapmanın puta tapmaktan kalan saçma bir âdet olduğunu anlattı. )

Kitabın başka bir yerinde Napoléonun, (Öyle zannediyorum ki, yakında bütün dünyanın aklı başında kültürlü insanlarını biraraya toplayarak bir hükûmet kurmak ve bu hükûmeti [Kur'anda yazılı olan esaslara göre] idare etmek imkânını bulacağım. Ancak Kur'anda yazılı olan esasların doğruluğuna inanıyorum. Bunlar, insanları bahtiyârlığa götürecektir) sözleri yazılıdır.
Bu tür komik iddialar her yerde bulunabilir.
« Son Düzenleme: 28 Ocak 2013, 12:18:28 Gönderen: Ömer »
Eu4 için Antik dönemde geçen mod yapımında bana yardım etmek isteyen mesaj atsın.

Steam'den beni ekleyip yanıt alamamış ya da eklemek isteyen üyeler bana PM atarak Steam ismini yazarsa sevinirim.

[Mod] Eşit Alan Projeksiyonu - [Mod] Eski Dünya Müziği - Tarihi ve Coğrafi Harita Siteleri

Çevrimdışı Reichstag

« Yanıtla #137 : 28 Ocak 2013, 12:19:54 »
Atatürk'e dindar demek; Papa'ya müslüman, Hitler'e de komünist demek gibi bir şey. :P

İşte bende diyorumki milli kişilkle dini kişilik karıştırılmamalı.Biri dini , biri milli kişilik olmak zorunda değil.
« Son Düzenleme: 28 Ocak 2013, 12:20:07 Gönderen: Führer Batufb94 »

Çevrimdışı Baranduin

• Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #138 : 28 Ocak 2013, 12:31:13 »
@ Ömer

Tamam Atatürk'ün dindar olup olmadığı tartışılır, belki gerçekte dindar olmayabilir fakat bu Müslüman olmadığı veya ateist olduğu anlamına gelmez. Bu arada verdiğin örnekte uçuk kaçık oldu, o kadarda değil. Atatürk'ün Balıkesir Hutbesini okuması, Kuran-ı Kerimin Türkçe'ye çevrilmesi emrini vermesi, Diyanet'i kurması din alanında yaptığı hizmetlere örnek verilebilir. Bir tek söylemiş olduğu sözlerden haraket etmiyorum. İslamiyetle alakası olmasa Kuran'ın Tükçeye çevrilmesini sağlamakla uğraşmazdı.
« Son Düzenleme: 28 Ocak 2013, 12:35:40 Gönderen: Baranduin »

Çevrimdışı alperen 33_98

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #139 : 28 Ocak 2013, 12:58:08 »
Napolyon ve Atatürk benzetmeleri resimlere verilen pozlarda da çok tartışlıyordu. Napolyon bilindiği gibi bir Mason'du. Mason duruşuyla resim çekinirdi. şu 4 parmak ceketin içinde serçe parmak dışarıda olan pozları. Atatürk'ün de böyle pozları olduğu iddia ediliyordu. Bu yüzden de atatürk Mason'dur gibi bi iddia ortaya atıldı.

Ben bildiklerimi yazdım benim kanaatim Atatürk Mason değildi. Bi kere milli çıkarlara ters bi olay böyle olması. Dindar mı değil mi konusunda Atatürk'ün Kurtuluş savaşı sırasında camilerde hutbe verdiğini biliyoruz fakat hilafetin kaldırılmasını Atatürk'ün dini bir seçiminden çok, milli refah için olması gereken bir hareket olarak algılıyorum.
Bence Atatürk hem laikti, hem dindardı, hemde koyu milliyetçiydi.
Allah Kuran çarpsın bak vallahi billahi Masonum. MİT ajanıyım ve MOSSAD'a bilgi sızdırıyorum.