Gönderen Konu: Tarihi Resim, Fotoğraf, Video ve Çizimler  (Okunma sayısı 331369 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Probang

Steam

Ağlamayı bile sevmişiz seninle

Çevrimdışı Börklüce

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: Tarihi Resim, Fotoğraf, Video ve Çizimler
« Yanıtla #101 : 07 Ocak 2013, 14:26:35 »
Haber sitelerindeki yorumlar kadar olmasa da bu tür videoların yorumlarını okumak ayrı bir keyif. :P

(aç/kapa)

Çevrimdışı Loki

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #102 : 08 Ocak 2013, 00:04:32 »
Rusların arşivlerinden Sarıkamış. Enver Paşa hayranları günümüzde bile var inanamıyorum doğrusu o insanlara.

http://www.youtube.com/v/QHkDB89AkZs&fs=1&wmode=transparent

Çevrimdışı Franz

« Yanıtla #103 : 08 Ocak 2013, 00:10:13 »
+1  loki
Culture: Bishopish
Religion: Walterizm
Ideology: Fringeist
Many that live deserve death. And some that die deserve life. Can you give it to them? Then do not be too eager to deal out death in judgement.

Çevrimdışı Reichstag

« Yanıtla #104 : 08 Ocak 2013, 11:42:27 »
Giysiler yanlış gidiyor oraya kışlık yerine yazlık  enver paşa orada hata yapmış olsa bile ortaasyada mücadelelere katıkıda bulunmuş birisi.

Çevrimdışı Jay-Jay Okocha

• Nizam-ı Cedid
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #105 : 08 Ocak 2013, 11:48:09 »
Benim bildiğim giysiler yanlış götürülüyor değil, kışlık giysiyer deniz yoluyla Karadeniz'den götürülüyor fakat Rus Donanması Türk gemilerini batırıyor.
Çevrenizden 3-5 kız bulun da getirin şu foruma

Çevrimdışı Loki

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #106 : 08 Ocak 2013, 11:50:56 »
  enver paşa orada hata

0:18

http://www.youtube.com/v/8lTGLnud8p8&fs=1&wmode=transparent

(aç/kapa)

Çevrimdışı Reichstag

« Yanıtla #107 : 08 Ocak 2013, 11:57:02 »
Loki hangi komutan o kadar askerinin bile bile ölmesini ister ama risk almak lazımsa almıştır lojistik hatalar vardır o operasyonda.

Çevrimdışı Loki

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #108 : 08 Ocak 2013, 12:00:47 »
Loki hangi komutan o kadar askerinin bile bile ölmesini ister ama risk almak lazımsa almıştır lojistik hatalar vardır o operasyonda.

Yahu niye risk alsın arkadaşım ? Düşman karına kızına tecavüz ediyor topraklarına girmiş , beyefendi kalkıyor ortaasya derdine düşüyor yanında ki subaylardan bir tanesi nasıl oluyor da onun kafasına sıkmıyor hayret ediyorum. Risk deyip durmayın eu3 değil bu lojistik hata diyorsun hala. Bu egoist herif değil mi ? , Avusturya ve Almanlara göstereceğim bende iyiyim deyip o Doğu Avrupa Cephesine en elit Türk birliğini gönderen ? Böyle mantık yoksunu adamdan Generallik ve ileri bir komuta başarısı göstermesini zaten beklemiyorum yiyeceği b*ku yedi vatan evlatlarını kendi egosu uğruna harcadı , savunup durmayın şu adamı ağzınıza acı biber süreceğim yeter.

Çevrimdışı Nizam-ı Türk

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #109 : 08 Ocak 2013, 12:03:12 »
Loki sen ondan iyi general olurdun bence. tbrk*

Senin de beğendiğin veya savunduğun kişiler de onun hoşuna gitmeyebilir. Eleştirse gelir tonla laf edersin. :dozey:

Çevrimdışı Loki

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #110 : 08 Ocak 2013, 12:06:10 »
Loki sen ondan iyi general olurdun bence. tbrk*

Senin de beğendiğin veya savunduğun kişiler de onun hoşuna gitmeyebilir. Eleştirse gelir tonla laf edersin. :dozey:

Eleştirsin. Napolyon Moskovayı yaktıktan sonra neden geri dönmedi aptalın teki desin sesimi çıkartmam çünkü haklı. Ama haksız yere birini savunup durmasın ayrıca şu lafları çoluk çocuk gibi sen daha iyisin sen kingsin şeklinde çarpıtıp durmayın sonra ben konuşunca kalbiniz kırılıyor. Enver Paşa TSK'nın başına gelen en büyük beladır NOHTAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

Osman Pamukoğlu gelene kadar , mehmetçikleri PKK'lılara kum torbası niyetine gönderen komutanlar ne ise , Enver Paşa'da odur.
« Son Düzenleme: 08 Ocak 2013, 12:06:48 Gönderen: Loki »

Çevrimdışı Nizam-ı Türk

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #111 : 08 Ocak 2013, 12:07:58 »
Enver Paşa'nın çabalarıyla toparlandı ordu. Enver Paşa'nın Çanakkale Savunması olmasaydı görürdüm ben Çanakkale Savaşın'da Mustafa Kemal'i ve diğerlerini. Almanların tek yaptığı gelip her şeyi berbat etmek oldu.

Ayrıca öyle bir eleştiriyorsun ki, kendin o kişilerden daha çok şey biliyor, daha iyi yapabilirmişsin gibi. Kalbimiz falan da kırılmıyor, Batuf büyük ihtimalle "gominik zaa" diyordur

Çevrimdışı Loki

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #112 : 08 Ocak 2013, 12:10:00 »
Almanları getiren Mustafa Kemal değil Enver Paşa denen '' Almanya Vassalı egoist adamdır , başkası değil ''

Ben ortaya belgeyi koyuyorum işte. İnsan '' Belki hata yaptı risk alması gerekiyordu '' laflarını deyip o adamı savunurken azıcık şu videoda ölen atalarına bakarda vicdanı sızlar belki.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=QHkDB89AkZs

CESETLERİ BİLE RUSLAR TOPLUYOR , İNSANA KOYAR BU KOYAR
« Son Düzenleme: 08 Ocak 2013, 12:12:27 Gönderen: Loki »

Çevrimdışı Nizam-ı Türk

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #113 : 08 Ocak 2013, 12:11:55 »
Yıllarca yapılan Çanakkale Savunması ve en güncel plan olmasaydı, Mustafa Kemal de pek varlık gösteremezdi. Birini sırf eleştirmek için eleştiriyorsun. İyi yönlerini görmezden geliyorsun. Ben yapsam aynısını bana dersin.

Çevrimdışı Loki

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #114 : 08 Ocak 2013, 12:12:59 »

Ben ortaya belgeyi koyuyorum işte. İnsan '' Belki hata yaptı risk alması gerekiyordu '' laflarını deyip o adamı savunurken azıcık şu videoda ölen atalarına bakarda vicdanı sızlar belki.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=QHkDB89AkZs

CESETLERİ BİLE RUSLAR TOPLUYOR , KÖPEKLER CESETLERİ YİYOR ,  İNSANA KOYAR BU KOYAR

Olay Çanakkale değil al yazdım işte. Milliyetçi olacak birde.
« Son Düzenleme: 08 Ocak 2013, 12:16:38 Gönderen: Loki »

Çevrimdışı Nizam-ı Türk

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #115 : 08 Ocak 2013, 12:17:01 »
Ben de genel olarak Enver Paşa hakkında konuştum. Tabii internette belki bulamamışsındır Enver Paşa ile ilgili başka şey.

Çevrimdışı Baris

« Yanıtla #116 : 08 Ocak 2013, 13:42:56 »
Sarıkamış harekatını belki kılık kıyafet dışında operasyon boyutunda da bir masaya yatırmak lazım yerli,yabancı kaynak desteğiyle.  Geçenlerde HPS simulations'a mail atmıştım bu konuda oyun yapın diye ama cevap gelmedi. :shifty:

Hamasetten uzak tarih olmaz,tarihte hamasetsiz tarih sayılmaz fakat E.Paşa ve Türkistan konusu benimde ilgimi çekiyor. Esasen Basmacı hareketi ilgimi çekiyor diyelim. İnternette bir çok araştırma yapmıştım ama Madamin Bek ve Oraz Sırdar hakkında çok az bilgi var. Rus tarihine yatkın birisi Bolşevizmin ilk dönemlerindeki kayıtların tarafsız olduğunu fakat daha sonra belgelerin değiştirildiğini söylemişti. Bu iki konuda tarih bölümüne girebilir. ;)

Çevrimdışı bir_dost

• Ağır Süvari
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #117 : 09 Ocak 2013, 07:36:58 »
Bu konuyu daha önce forumda konuşmuştuk. Donan askerlerin sorumlusu Enver Paşa değil, harekat planına uymayarak birlikleriyle beraber kaybolan Hafız Hakkı Paşa'dır. Zaten kendi günlüğünde de bu pişmanlığını dile getirmiş ve bu acı olay yüzünden hastalanarak ölmüştür.
http://www.haberturk.com/yazarlar/murat-bardakci/805664-sarikamistaki-buyuk-felaketin-sorumlusu-hafiz-hakki-pasanin-pismanlik-gunlugu

Çevrimdışı KHAN

• Onursal Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #118 : 09 Ocak 2013, 08:59:05 »
Harekatın taktiksel hata yükümlülüğü Hafız Hakkı Paşa'ya , stratejik hata yükümlülüğü Bronsart Paşa'ya, stratejik,taktik ve siyasi hata yükümlülüğü Enver Paşa'ya aittir.

Harekatın nihai hedefi olan Sarıkamış ele geçirilse bile, kuşatma topu olmadığı için Kars Kalesi alınamayacak, Rusların dikkati Kafkasya'ya çekilecek ve biz Sarıkamış'tan bir adım öteye gidemezken Ruslar bölgeye daha büyük kuvvetler yollayacaklar ve baharda yapacakları karşı taaruz ile belki daha 1915'te Erzurum'u alacaklardı. Yeterli ihtiyat birliğinin olmaması ve ordunun Sarıkamış'ı ele geçirse bile açlığa mahkum olacağı stratejik olarak harekatının başarız olmaya mahkum olmasının nedenidir.(Stratejik hata)

Taktik hatalar çok fazla yalnız şuna dikkat edersek; Enver Paşa harekat sırasında 3. Ordu'nun komutanlığını üstlenmiştir, Enver Paşa daha 34 yaşındaydı ve bırakın bir orduyu tümen komutanlığı tecrübesi yoktu, bu nedenle emri altındaki birliklere uygulanması mümkün olmayan emirler yağdırıp kısa sürede maddi manevi tükenmelerine neden oluyordu. Enver Paşa ile hareket eden 9. Kolordu tüm karargahı ve birlikleriyle esir olmuştur sebebi paşanın imkansız emirleriydi. Eğer düzenli olarak alay-tümen-kolordu komutanlığı tecrübesine sahip olsaydı muhakkak daha ihtiyatlı hareket eder ve birliklerin mahvına sebep olmazdı.

Siyasi olarak ise hepimizin bildiği şekilde Almanya'ya körü körüne bağlılık başta gelen hatadır, tüm ordu üst düzey komutanlarının ve hükümet üyelerinin ilkbaharı bekleyelim şeklinde telkinlerine rağmen; " Ordu durduğu yerde açlıktan ölecek zaten" şeklinde bahanelerle Aralık ayının korkunç kış şartlarında, sırf Almanları memnun etmek için harekat yapılmıştır.

Şuna dikkatinizi çekmek istiyorum, Enver Paşa'yı Sarıkamış harekatından dolayı eleştirenlere cevap verenler sadece ideoljik olarak hareket ediyolar, her insan her tarihi kişilik eleştirilebilir, bu şekilde tarihimizi daha iyi öğreneceğiz.

« Son Düzenleme: 09 Ocak 2013, 09:01:38 Gönderen: KHAN »

Çevrimdışı Ömer

• Onursal Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Paradox Interactive Türkiye Forumları
« Yanıtla #119 : 09 Ocak 2013, 09:03:09 »
Bu arada bir_dost ve KHAN, sen şu olay hakkında ne biliyorsunuz; yanlış hatırlamıyorsam NTV tarih dergisiydi, İngilizlere esir düşen askerlerimizden 15 bini ilaçlı havuzlarda kör edildiği iddiası yalanmış. Söz konusu kampta kalan bir Türk subayının hatıralarında kamptaki esirlere çok iyi bakıldığı; yiyeceklerin kaliteli ve miktarının yerinde olduğu, erlerin kullanabildiği bir kütüphanenin bile olduğunu yazıyor. Kamp hakkında detaylı bilgi veriyor, buna karşın 15 bin askerin kör edilmesiyle ilgili hiçbir bilgi vermiyor. Böyle bir olay olsaydı muhakkak hatıratında yazardı deniyor dergide.
Eu4 için Antik dönemde geçen mod yapımında bana yardım etmek isteyen mesaj atsın.

Steam'den beni ekleyip yanıt alamamış ya da eklemek isteyen üyeler bana PM atarak Steam ismini yazarsa sevinirim.

[Mod] Eşit Alan Projeksiyonu - [Mod] Eski Dünya Müziği - Tarihi ve Coğrafi Harita Siteleri