Gönderen Konu: Yazı Dizisi Milliyetçilik Tarihi  (Okunma sayısı 441 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kerem1249

Milliyetçilik Tarihi
« : 04 Şubat 2018, 16:32:01 »
MİLLİYETÇİLİK I

Milliyetçilik fikri Avrupa'da ilk güçlü sıçrayışını Fransız Devrimi ile gerçekleştirdi, monarşi kaldırıldı ve monarklar idam edildi. Kurulan Birinci Cumhuriyet'in ömrü kısa olsa da milliyetçilik duygusu halkta iyiden iyiye arttı. Napoléon Bonaparte halkın milliyet duygularının bir savaşta yaratabileceği etkileri tüm Avrupaya gösterdi, kendisini durdurmak çok zor mümkün olabildi.

Milliyetçilik ve Sömürü Karşıtlığı hislerinin birleşimiyle Güney Amerika'da İspanyol ve Portekiz kolonileri birbirlerine yakın zamanlarda isyan ettiler ve efendilerinden kurtuldular. Bolivar, Güney Amerikalı milletinin kurulması ve birlikte yaşaması için bu zaman diliminde çok çaba harcadı ancak bu bölgenin halkı ortak bir ulus devleti kurmaya hazır değildi.

1830'da Birleşik Krallık'ın etkin yardımıyla Yunan ulusu Osmanlı'dan fiilen (resmen 1832) bağımsızlık kazandı. 1860'larda efektif diplomat Bismarck ve Alman milliyetçisi Prusya Ordusu savaştıkları Avrupalı büyük güçlerin hepsini muazzam başarılarla yendi. Bu sırada kurulmuş İkinci Fransa İmparatorluğu milliyetçi olup da yenilen ender uluslardan biriydi. Halk arasında milliyetçilik karşıtlığı bu yıllarda oldukça arttı, Fransa Elsazz'ı (Alsace) alacağına intikam yemini ederek Üçüncü Cumhuriyet'i kurdu. 1876'da Birinci Sırp-Türk Savaşı ırklar arası bir çatışma örneği olarak nitelendirilebilecek bir savaş idi. Rus Çarlığı bu dönemlerde Slav milliyetçiliğini ciddi oranda destekliyordu, çok-uluslu Osmanlı ise buna karşı koymakta güçlük çekiyordu. Osmanlı el koyduğu Türk olmayan toprakların büyük bir kısmını 1908'e kadar kaybetti, bu yıl ortaya çıkan Bulgar Prensliği de Bulgaristan'daki Osmanlı hakimiyetinin büyük kısmını ortadan kaldırdı. 1912'deki Birinci Balkan ve 1913'teki İkinci Balkan Savaşları Avrupa'nın Güneydoğusundaki milliyetçiliğin bölgedeki her ırkı yaraladığı, sadece Yunanistan'ın gerçek anlamda kazandığı bir çatışmalar bütünü oldu.

#MilliyetçilikTarihi
Beni oku:
(aç/kapa)
« Son Düzenleme: 29 Ağustos 2018, 23:22:51 Gönderen: kerem1249 »
Biz Türkler tarih boyunca bağımsızlık ve özgürlük timsali olmuş bir milletiz.
Mustafa Kemal Atatürk

1881~
O'nu sonsuzluğa uğurlayışımızın 80. yıldönümünde tükenmez bir özlemle anıyoruz.
 

Çevrimdışı Stalker

Ynt: Milliyetçilik Tarihi
« Yanıtla #1 : 04 Şubat 2018, 16:42:07 »
Devamı gelsin.
 

 

Forumdan uzaklaştırmalara itiraz, yasal talepler veya uygunsuz içerik bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 3 gün içerisinde yanıt verilecektir.