Gönderen Konu: Yazı Dizisi Türk Tarihi ve Kültürü  (Okunma sayısı 11868 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SteppeWarrior

  • Şövalye
  • *
  • İleti: 179
Oğuz Kağan Destanı - Oğuz Boylarının Ataları
Oğuz boyu belki de Türk boyları arasında en çok dağılmış olan boydur. Çin’de yaşayan Salarlardan, Balkan Türkmenlerine ve Gagauzlarına hatta Almanya’da yaşayan gurbetçilerimize, hatta ve hatta Amerika’ya giden öğrencilerimize kadar, tarihte gerek savaşlarla, gerek göçlerle, gerek farklı sebeplerle farklı yerlere yerleştik. Oğuz boyu Anadolu’da yaşayan Türklerin çoğunluğunu oluşturur. Oğuzlar ile ilgili daha ayrıntılı yazılarımız gelecek.
 Oğuzlar konusuna girmeden önce Oğuz Kağan Destanı’na göz atalım.
(aç/kapa)

Bir de Divan-ü Lügat-it Türk'te geçen Türkmen tanımına bakalım;

(aç/kapa)
Oğuz Kağan Destanı ve Kaşgarlı Mahmud’un Türkmen tanımı arasındaki en büyük benzerlik ikisinde de. Halaç boyunun isimlendirilmesinin aynı şekilde anlatılmasıdır. İkisinde de Halaç boyu “Kal Aç” kelimesinden türemiştir. Aynı şekilde net bir şekilde Oğuz Kağan Destanı ve Kaşgarlı Mahmud Halaçları ne tam olarak Oğuz ne de tam olarak Oğuz olmayan bir boy olarak anlatmamıştır.

22 Oğuz ve 2 Halaç Boyu
Bazı kaynaklar Oğuzları 22 boy bazıları 24 boy olarak yazar. Bizim en çok kabul ettiğimiz 24 Oğuz boyu olduğu yönündedir. Ancak Divan-ü Lügat-it Türk 2 Halaç boyundan bahseder fakat isim vermez. Günümüzde biz bu 2 Halaç boyu günümüzde İran’da yaşayan Halaç Türklerinin boyları olabilir. Bu Türklerin dili bizden daha farklıdır. Aynı zamanda Anadolu’ya gelenleri de vardır. Ancak günümüzde bizim 24 olarak saydığımız Oğuz Boylarının içinde Kaşgarlı’nın bahsetmediği Kargın ve Yaparlu boyları vardır. Bu iki boy belki de Kaşgarlı’nın bahsettiği Halaç boyları olabilir. Bilemeyiz. Az önce de bahsettiğimiz gibi Oğuz Kağan Destanı ve Kaşgarlı Mahmud Halaçları ne tam olarak Oğuz ne de tam olarak Oğuz olmayan bir boy olarak anlatmamıştır. Bu durumda ortaya birkaç farklı teori çıkabiliyor. Oğuzların arasında Oğuzlaşmış da olabilirler. Ya da Oğuzların içinden boylar da olabilir. Günümüzde İran’ın içlerinde Halaç adı verilen bir Türk topluluğu yaşamaktadır ve bu topluluk Kaşgarlı’nın sözünü ettiği Türk topluluğudur. Ancak iki boy değil tek boy şeklinde yaşarlar. Yani Kaşgarlı’nın yazdığı iki Halaç Boyu hakkında teoriden öteye gitmemiz çok zor. Ancak az önce bahsettiğim şekilde Anadolu’ya diğer 24 Oğuz Boyu ile beraber gelen Kaşgarlı’nın Oğuz boyları arasında saymadığı Kargın ve Yaparlu boyu bu iki Halaç Boyu olabilir. Günümüzde Türkiye’de pek çok Halaç-Kalaç isimli köy vardır.

Eski Atalar
On Uygurlar, ondan önce Dokuz Oğuzlar ve ondan önce Ting-Lingler olarak adlandırılan atalarımız ilk olarak Hunlar döneminde ortaya çıkmışlardır. Ting-Lingler Motun Kağan dönemi Hunlara bağlanmıştır. Hunlarla beraber Avrupa’ya gitmiş daha sonra tekrar Asya’ya dönmüşlerdir. Göktürklerin altına Tieleler olarak girip burada Dokuz Oğuzlar olarak adlandırılmışlar, daha sonraki dönemlerde boy sayısının dokuzdan ona çıkmasıyla On Uygur adını almışlardır. Bu sonradan Dokuz Oğuzlara katılan Uygur boyu, Uygur Devletini kurduktan sonra diğer Dokuz Boy dağılmış, Uygurlarla yaşayanları kendilerini Uygur olarak adlandırmış, Batıya göç edenler günümüz Oğuz Boylarını oluşturmuştur.
 

 

Forumdan uzaklaştırmalara itiraz, yasal talepler veya uygunsuz içerik bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 3 gün içerisinde yanıt verilecektir.