Gönderen Konu: Yazı Dizisi Türk Tarihi ve Kültürü  (Okunma sayısı 14264 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SteppeWarrior

 • Mandate
 • *
 • İleti: 179
Macarlar I; Boyları ve Kökleri
« Yanıtla #100 : 25 Kasım 2017, 12:30:53 »
Macarlar Bölüm I
Boylar ve Kökler

 Macarlar, var olmuş uluslar arasında kökü en karışık olanlardan biridir. Kökenleri ile ilgili kabul gören teori Türk-Fin uluslarının veya Hun-Fin uluslarının karışımı olarak ortaya çıktıklarıdır. Bir efsane ise Hunor ve Magor adlı iki kardeş ulusun Magor kolunun Macarların atası olduğunu öne sürer (Hunor, Hun koludur).
 Macarların tarih öncesi çağlarda kendilerine verdikleri isim bilinmemektedir. Arap kaynakları ise net bir şekilde Macarları, Avrupalılardan farklı olarak Hun köküne sahip bir isimle değil Magyar şeklinde adlandırıyor. Bu isim günümüzde dahi Macarların kendilerine verdikleri isimdir.
İmparator Konstantin’in listesinde Macar boylarının isimleri yer almaktadır. Bu listede yer alan boy isimleri şu şekildedir;

-Kabarok (Kabarlar, tarihi kaynaklarda Türkçe konuşan bir ulus olarak kaydedilmektedir. Macarlara katılarak varlıklarını bir Macar boyu olarak sürdürmüşlerdir. Macarların kökeninde yer alan ana boylardan biridir, bu yüzden burada yer almasını uygun gördük.)[1]
-Nék (Göktürk veya Fin-Ugor kökenli bir isim olduğu düşünülmektedir. Bu boy Macarların kalabalık boylarından birisidir.)[2]
-Keszi
-Megyer (Macar isminin kökeni olduğu düşünülmektedir, ana Macar boylarındandır.)
-Kürt (Orta Doğu’da yaşayan Kürtler değil, ya da en azından şimdilik bu yönde bir araştırma yok.)
-Gurmat
-Kér
-Tarján (Manası toprak sahibidir. Türkçe kökenli olduğu kesin olarak aktarılmaktadır. Bu kelime Farsça’ya Tarhan şeklinde girdiği gibi Moğolcaya’da Darkan şeklinde girmiştir.)[3]
-Jenő (Macar tarihçilerinin Türkçe kökenli olduğunu düşündükleri bu boy isminin Türkçe Yeni kelimesinden türetildiği düşünülmektedir.)
[4]

Bunun yanında Macarların içinde yer alan ancak tamamen Macar kökenli olmayan boylar da vardır.

-Kabarok (Yukarıda bahsetmiştim.)
-Berény
-Eszlár-Oszlár
-Őrs (Türkçe Örs kelimesiyle aynı olması dikkat çekici)
-Tárkány (Yukarıda yer alan Tarjan boyu gibi, Türkçe Tarkan kökünden geldiği neredeyse aynı)
-Varsány
-Szabar (Türk köklü Sabar –Sibir- boyuna bu kadar benzeyen bir isim tesadüf olamaz, büyük ihtimalle Macarlar Orta Sibirya’dan göç ettikleri sırada bu Türk boyunu önlerine katmış olmalılar, ancak bu sadece benim tahminim.)
-Káliz ve Kaláz
-Kazár (Bu boyun yine Türk köklü Hazarlara mensup olduğu yüksek ihtimaldir, Macarların uzun bir süre Hazar isimli Türk boyu ile münasebetlerde bulunduğu bilinmektedir.”
-Székely ( Önemli Macar kumandan Yanoş Hünyad’da bu Macar boyuna mensuptur.)


 Burada yer alan ve en dikkat çekici boylardan biri Sekellerdir. Orta Çağ kronikleri Sekellerin atalarını Hunlar, Macarlar veya İskitler olarak gösteriyorlar. [5]Orta Çağ tarihçilerinin bazıları Sekellerin zaten Macarlardan önce de Karpatya’da yaşadıklarını ve Attila’nın geride bıraktığı Hunlar olduklarını yazıyorlardı. Bu görüşü ortaya attığı bilinen en önemli Orta Çağ tarihçisi Keza’lı Simon’dur. Bir çok Orta Çağ tarihçisi de Kezalı’nın bu görüşünü savunmuştur. Hatta Sekellerin çoğu günümüzde dahi kendini Hunların torunu olarak görmektedir, ancak modern araştırmalar bu Hun teorisinin gerçek olmadığını gerek folklorik gerek diğer kaynaklara dayanarak çürütmüşlerdir. [6]
 Yukarıda da belirttiğim gibi bazı Orta Çağ tarihçileri Sekellerin, Macarlardan önce Karpatya’da yaşadıklarını kaydetmiştir. Bu kayıtlardan yola çıkarak çeşitli tarihçilerin yaptığı araştırmalar (Özellikle Gyula Laszlo) Sekelleri, ya da “Geç Avarlar” şeklinde adlandırmışlardır. Ancak tarihçiler bu konuda çok büyük bir ayrıma düşüyorlar, zira Avar dili ve Onogur dili aşırı benzeyen iki Türk boyudur ve tarihçilerin bazıları Sekelleri Avarların değil, Hazar havzasından gelen Onogurların torunları olarak kaydetmiştir.
 Bazı tarihçiler ise Sekellerin, Macarca’yı herhangi bir “Türk izi” taşımadan konuştuklarını ve dil değiştiren bir ulusun en azından az da olsa Türk dilinin izlerini taşıması gerektiğini [7] sebeple Sekellerin Karpatya’ya daha erken çağlarda gelmiş Macarların soyundan gelebileceklerini öne sürmektedirler, zira Sekellerin yaşadığı yer isimlerinin çoğu Macar kökenli isimlerdir.
 Günümüzde en çok kabul gören teorilerden birisi Sekellerin, Pontus (Kırım) Steplerinde Macarlara katılmış olan bir Türk boyu olduğu yönündedir.[8] Orta Çağ yazılı kaynaklarına göre ise Sekeller, Macarlardan ayrı bir etnik grup olarak aktarılmışlardır. 14. Yüzyıl Macar kaynakları Olsava Savaşı’nda Sekel ve Peçenek kuvvetlerinin yakınlığını kaydetmiştir.
 Macar Kralı István Werbőczy tarafından 16. Yüzyılın başlarında yazılan “Şanlı Macar Krallığı’nın Üç Kısımda Esas Kanunu” (Latincesi Tripartitum opus iuris consuetudinarii inclyti regni Hungariae’dir) isimli kanun kitabında Sekeller hakkında şu yazılmıştır;

“Onlar Transilvanya’da, soylular tarafından Scythuli (Latince bir kelimedir, kelimenin yapısının İskitli kelimesine benzerliği idkkat çekiyor) adı verilen bir halktır, kökleri Pannonia’ya ilk ayak basan İskitlere dayanıyor. Biz onları bozuk (Tahrif edilmiş) bir adla çağırıyoruz, Sekel… Bizden farklı gelenekleri var ve çok iyi savaşıyorlar. Kendi haneleri (Hanedanları) ve asilleri var.”
 
Bunların dışında kabul görmeyen ancak öne sürülen Roman veya Hun teorileri hala bazı kesimler tarafından öne sürülmektedir.
 

[1] Róna-Tas, András, A honfoglaló magyar nép, Bevezetés a korai magyar történelem ismeretébe, Budapest, Balassi
[2] Korai, magyar történeti lexikon, Század, Főszerk, Kristó Gyula, Budapest, Akadémiai Kiadó, 1994,
[3] Györffy, György, Honfoglalás és megtelepedés, István király és műve, Gondolat Budapest 1983
[4] Györffy, György, Honfoglalás és megtelepedés, István király és műve, Gondolat Budapest 1983.
[5] Gusztáv, Mihály Székely történeti kistükör
[6] Egyed, Ákos A székelyek rövid története a megtelepedéstől
[7] Engel, Pál The Realm of St Stephen: A History of Medieval Hungary,
[8] Hermann, Gusztáv Mihály Small Mirror of Székely History

* Bazı kısımlar çeviri bazı kısımlar kendi yazımdır. Macar Tarihinin ilk bölümüdür.
« Son Düzenleme: 25 Kasım 2017, 12:47:48 Gönderen: SteppeWarrior »
 

Çevrimdışı alemdar1227

Ynt: Türk Tarihi ve Kültürü
« Yanıtla #101 : 25 Kasım 2017, 12:32:19 »
Vay @SteppeWarrior hocam geri dönmüş. Hemen yazınızı okuyorum.
« Son Düzenleme: 25 Kasım 2017, 12:34:03 Gönderen: alemdar1227 »
zaman geçiyor.
 

Çevrimdışı SteppeWarrior

 • Mandate
 • *
 • İleti: 179
Ynt: Türk Tarihi ve Kültürü
« Yanıtla #102 : 25 Kasım 2017, 12:35:48 »
Vay @SteppeWarrior hocam geri dönmüş. Hemen yazınızı okuyorum.
Teşekkürler :D geri dönmek güzel. Biraz hayalet takılıyordum.
« Son Düzenleme: 25 Kasım 2017, 12:36:37 Gönderen: SteppeWarrior »
 

Çevrimdışı SteppeWarrior

 • Mandate
 • *
 • İleti: 179
Bu fotoğraflar 1860'lı yıllarda imparatorluk Rusya'nın bölgeyi (Türkistan'ı -özellikle Hokand'ı) kontrol etmesinin ardından üstlenilen Orta Asya'nın kapsamlı görsel araştırmasının parçalarıdır. Bu fotoğraflar Rus Türkistanı'nın ilk genel valisi General Konstantin Petrovich von Kaufman (1818-82) tarafından çektirilmiştir.

(Tüm Fotoğrafları Spoiler İçine Aldım Büyük Olabiliyorlar)

(aç/kapa)

(aç/kapa)

 

Bu fotoğraflar 1860'lı yıllarda imparatorluk Rusya'nın bölgeyi (Türkistan'ı -özellikle Hokand'ı) kontrol etmesinin ardından üstlenilen Orta Asya'nın kapsamlı görsel araştırmasının parçalarıdır. Bu fotoğraflar Rus Türkistanı'nın ilk genel valisi General Konstantin Petrovich von Kaufman (1818-82) tarafından çektirilmiştir.

(Tüm Fotoğrafları Spoiler İçine Aldım Büyük Olabiliyorlar)

(aç/kapa)

(aç/kapa)
Vay be resimler için sağol  tbrk*
Bizim kültürümüzün niyeti kişiyi bağımsız kılmak değil, bir başkasına, genellikle bir otoriteye bağımlı kılmak. O nedenle kendini bağımsız kılma çabalarını, kültürümüz anormal davranışlar olarak gösterirler. Böyle çabalar içine girenler toplum içinde alay konusu olurlar, bir tür sırıtırlar.
Doğan Cüceloğlu
 

Çevrimdışı SteppeWarrior

 • Mandate
 • *
 • İleti: 179
 

 

Foruma ilişkin tüm bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 14 gün içerisinde yanıt verilecektir.