Gönderen Konu: Osmanlı İmparatorluğu&Osmanlı Türk İmparatorluğu  (Okunma sayısı 7886 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Re-Doom

• Sipahi
  • *
  • GeneralTzschück
    • Profili Görüntüle
« Son Düzenleme: 01 Kasım 2015, 00:15:39 Gönderen: Re-Doom »
wow, such protest, much democracy, very ban, wow.

Çevrimdışı Ecdad Computer

• (Tengrist)
  • Sekban
  • *
  • Sixty Four
    • Profili Görüntüle
Ynt: Osmanlı İmparatorluğu&Osmanlı Türk İmparatorluğu
« Yanıtla #1 : 20 Eylül 2014, 22:31:09 »
Yoksa ümmetçilik politikası hala sürüyor mu?

Zaten ümmetçilik 90'lardan beri Bir bela oldu başımıza
Son disket bozulduğunda, son kartuş kırıldığında, son kaset yırtıldığında, milenyum adamı DVD'nin yenilebilir bir şey olmadığını anlayacak.

Çevrimdışı Gök Börü

• Sekban
  • *
  • ATSIZ
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 21 Eylül 2014, 00:28:35 »
Ummetcilikle ne alakasi var?Osmanli dedigin Turkiye'dir.Osmanliya baska devlet gozuyle bakan hastalikli 1940larin tek parti milletvekili zihniyetinin sonucudur bu.
Edit:Osmanlidan kurtulan son millet turklerdir zihniyeti demek daha dogru olur sanirim
« Son Düzenleme: 21 Eylül 2014, 00:39:57 Gönderen: Joker12 »

Çevrimdışı Re-Doom

• Sipahi
  • *
  • GeneralTzschück
    • Profili Görüntüle
« Son Düzenleme: 01 Kasım 2015, 00:15:52 Gönderen: Re-Doom »

Çevrimdışı satisfaction baby

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 21 Eylül 2014, 13:04:35 »
Forumda dönen muhabbetler üst düzey, bilgiler de keza öyle. (!)

Osmanlı Borçlarını Yalnız Türkiye Cumhuriyet Ödemedi

Yakın tarihimizin çok iyi bilinmeyen bölümlerinden biri de Osmanlı borçlarının Lozan’dan sonraki durumudur. Önce Lozan’ı kısaca anımsayalım: Lozan’da Osmanlı borçları konusunda İsmet Paşa’nın iki büyük başarısı vardır.

Birinci olarak bu borçlar, Lozan’la kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin dışında kalan ve eski Osmanlı İmparatorluğu’nun toprakları üzerinde bulunan ülkeler arasında da paylaştırılmıştır...

Devamı: http://dunyatarihi.wordpress.com/2010/08/28/159/
« Son Düzenleme: 21 Eylül 2014, 13:09:45 Gönderen: satisfaction baby »

Çevrimdışı Re-Doom

• Sipahi
  • *
  • GeneralTzschück
    • Profili Görüntüle
« Son Düzenleme: 01 Kasım 2015, 00:16:41 Gönderen: Re-Doom »

Çevrimdışı Annibal

« Yanıtla #6 : 21 Eylül 2014, 13:32:44 »
Öncelikle rejim ve devlet farklı kavramlardır, bunda anlaşalım. Türkiye Cumhuriyeti ile Osmanlı farklı devletler değildir, birbirlerinin öncülü ve devamıdır. Değişen sadece rejimdir. İsim konusuna gelince, Osmanlı Devleti diye bir tabir yok zaten. Devletin resmi adı Devlet-i Aliyye'dir, yani Büyük Devlet. Büyük Britanya gibi düşünebilirsiniz. Osman ise bu devleti yönetmiş hanedandır. Osmanlı ifadesi zaten anlamsız ve komik bir ifadedir, gramer açısından da doğru değildir. Zira öbür beyliklere misal Karaman, Germiyan beyliği derken, Osman'ın beyliği için Osmanlı beyliği denmesi düşündürücüdür. Bütün bunlar "Osmanlı" kavramının modern tarihçiler tarafından yartıldığının kanıtıdır.

Cumhuriyet rejimine geçenlerin devleti Osmanlı'dan farklı göstermelerinin sebebi borçlar değildi. Bu borçları her türlü paylaştıracaktık, işin doğası bunu gerektiriyordu. Asıl sebep, geçmişin mirasını reddetmekti. Bunun nedeni de kültürel batılılaşma reformlarının oturmasını ve yerleşmesini sağlamaktı.
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"

Çevrimdışı Re-Doom

• Sipahi
  • *
  • GeneralTzschück
    • Profili Görüntüle
« Son Düzenleme: 01 Kasım 2015, 00:17:01 Gönderen: Re-Doom »

Çevrimdışı I.Süleyman

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 21 Eylül 2014, 14:05:14 »
Ödeme şekli bildiğim kadarıyla şöyle olmutur;
Lozan barış antlaşması,gereğince Türkiye topraklarına kalan borç Türkiye'nindir.Mesela Osmanlı,sırplara sahipti fakat kaybetti lozanda Sırbistan'a kalan miktarı,Sırbistan ödedi.
Dünya'nın en kısa muharebesi "Mohaç Meydan Muharebedisidir." Yaklaşık 2 saat sürmüştür.
Yurtta savaş;cihanda savaş.
İslam
Monarşi
Osmanlıcı
Kadir MISIROĞLU

Çevrimdışı jurnal

• Müsellem
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 21 Eylül 2014, 16:25:41 »
Ummetcilikle ne alakasi var?Osmanli dedigin Turkiye'dir.Osmanliya baska devlet gozuyle bakan hastalikli 1940larin tek parti milletvekili zihniyetinin sonucudur bu.
Edit:Osmanlidan kurtulan son millet turklerdir zihniyeti demek daha dogru olur sanirim
Sen 1940'larla ilgili kaç kitap okudun, merak ettim. Ne güzel memleket be, önüne gelen istediği gibi sevmediğine sallıyor. Sizin gibilerin yaptığının, eleştirdiğin tayfadan farkı yok.

Çevrimdışı Re-Doom

• Sipahi
  • *
  • GeneralTzschück
    • Profili Görüntüle
« Son Düzenleme: 01 Kasım 2015, 00:17:12 Gönderen: Re-Doom »

Çevrimdışı Gök Börü

• Sekban
  • *
  • ATSIZ
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 22 Eylül 2014, 02:25:51 »
Sen 1940'larla ilgili kaç kitap okudun, merak ettim. Ne güzel memleket be, önüne gelen istediği gibi sevmediğine sallıyor. Sizin gibilerin yaptığının, eleştirdiğin tayfadan farkı yok.
İsmetogullari ile bizim bayramogullari kavgali ondan salliyom ben cunku bizim halk  kozalak yiyip kabiz olurken her tarafa kendi heykeli diken ismet inonu degil,ezan yasaklanmadi cunku bu ulkede.Osmanli tugralari bile kazinmadi,turbeler bakimsizliktan harap olurken manastirla restore eden de olmadi camiler satilmadi ahir meyhane olmadi.İcki sofralarindan kalkmayan islami bize nasil yasamamiz gerektigini ogretmeye calismadilar.

Çevrimdışı Manwell

• Sekban
  • *
  • For The Emperor
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 22 Eylül 2014, 02:29:51 »
Yaşamış gibi anlattın valla içim parçalandı.

Çevrimdışı Gök Börü

• Sekban
  • *
  • ATSIZ
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 22 Eylül 2014, 02:31:43 »
Yok yasayanlarla konustum istersen seni de gorusturebilirim.

Çevrimdışı Annibal

« Yanıtla #14 : 22 Eylül 2014, 02:36:53 »
İsmet İnöünü kendi söylüyor biz Osmanlı'dan bağımsızlığını ilan eden son millettik diye. Bu söz imparatorluk mirasına nasıl bakıldığının açık bir göstergesi.

Çevrimdışı Manwell

• Sekban
  • *
  • For The Emperor
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #15 : 22 Eylül 2014, 02:38:10 »
Hala yaşamakta olup 15 sene önce inancını yaşayamadığını söyleyenlerde olduğu için bu ülkede ben öyle herkesin sözüne itibar etmiyorum. Teşekkür ederim almıyayım.

Çevrimdışı Gök Börü

• Sekban
  • *
  • ATSIZ
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 22 Eylül 2014, 02:40:04 »
Onlari gec,kac kitap okudun sen onu soyle.

Çevrimdışı Manwell

• Sekban
  • *
  • For The Emperor
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 22 Eylül 2014, 02:42:02 »
İsmet İnöünü kendi söylüyor biz Osmanlı'dan bağımsızlığını ilan eden son millettik diye. Bu söz imparatorluk mirasına nasıl bakıldığının açık bir göstergesi.

Annibal neticede bu tip bir devrimi yaşayan hiç bir ülke bir hanedana ait mirasa asla sahip çıkmaz. Yani önce hanedanı ortadan kaldıralım ardından ona ait şeyleri yüceltelim gibi bir mantık çok anlamsız geliyor bana, benim tarihte hatırladığım bir örnek gelmiyor bu konuda aklıma. Tarihte koyun gibi boğazlanan nice hanedan mensupları var bu tip devrimler ardından ama yeni rejim Osmanlı mensublarının saçının teline bile zarar vermedi.

Onlari gec,kac kitap okudun sen onu soyle.

Güldürüyorsun beni. Ben 2008 yılı Akdeniz Üniversitesi Tarih Bölümü mezunuyum hiç okumadıysam senden fazla okumuşumdur. Neyse keyfini çıkar forumun.
« Son Düzenleme: 22 Eylül 2014, 02:46:19 Gönderen: Manwell »

Çevrimdışı Kirpi

« Yanıtla #18 : 22 Eylül 2014, 10:20:46 »
Osmanlıya Türk imparatorluğu demek bana biraz anlamsız geliyor . Hoşgoru politikasının buyuk etkisi var kulturun yozlaşmasında . Türk diyince hakikaten Osmanlı mı geliyor aklınıza ?

Çevrimdışı Annibal

« Yanıtla #19 : 22 Eylül 2014, 11:57:17 »
Annibal neticede bu tip bir devrimi yaşayan hiç bir ülke bir hanedana ait mirasa asla sahip çıkmaz. Yani önce hanedanı ortadan kaldıralım ardından ona ait şeyleri yüceltelim gibi bir mantık çok anlamsız geliyor bana, benim tarihte hatırladığım bir örnek gelmiyor bu konuda aklıma. Tarihte koyun gibi boğazlanan nice hanedan mensupları var bu tip devrimler ardından ama yeni rejim Osmanlı mensublarının saçının teline bile zarar vermedi.

Orası öyle tabi. Ulus devlet modeline geçerken emperyal mirası sahiplenmek mantıksız olurdu. Fakat yine de her gelenin kendinden önceki dönemi tu kaka etmesi hoşuma gitmiyor.