Gönderen Konu: İlber Ortaylı "Genç Bakış" (18.12.2013)  (Okunma sayısı 2076 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Kurt Knispel

 • Sekban
 • *
 • İleti: 1732
  • Profili Görüntüle
İlber Ortaylı "Genç Bakış" (18.12.2013)
« : 20 Aralık 2013, 18:37:45 »
Türkiye büyük sorunlarla ve tartışmalarla yüz yüze gelmiş vaziyette ve hepimizi ilgilendirmekte. Görmezden gelmek mümkün değil. Tarihini bilmeyen, kimliğini de doğru inşa edemez.

İyi bir belediye reisi olabilirsiniz ama devlette bilhassa dış politikada bu yeterli bir tecrübe değil. Osmanlı diplomasisinin zirvesi olan Tanzimat döneminde dahi paşalar ortak hareket ederlerdi, tek bir adam her şeye karar vermezdi. Birisi çıkıp "ben sıfır problemle dış politikayı yürütürüm" diyor, hayır yürütemezsiniz, yürütemediniz. Türkiye'nin bulunduğu coğrafya "sıfır probleme" müsaade etmez.

Lozan ne hezimet, ne de zaferdir; Lozan bir uzlaşıdır. Anlaşma masasında zafer olmaz, bu boş laftır. Lozan zamanında Türkiye'nin daha ileri sınırlara gidecek durumu yok. Atatürk istemez mi Selanik'i, Halep'i, Musul'u.

Eskiden Mimar Sinan'ın resmi banknotların üstünde varken bugün yok. Köprüye isim verilecekse ilk onun adı akla gelmeli. Mimar Sinan’ın kafatasısı kayıp deniyor. Şüpheli bir durum. Mezarının açılıp bu olayın üzerine gitmek lazım.

İstanbul'un Fethi'nde gemiler karadan yürütülmüştür. Bunu biz değil Batılı kaynaklar söylüyor. Birileri Türk tarihini karalamaya çalışıyor.

Milattan önce Türkler vardı! Bir kere bu dilin milattan sonra kurulması mümkün değil. Türkçe çok özgün, köklü bir dil. Türklükle Müslümanlık bir kefede karşılaştırılmaz. Türk olup başka bir dinden de olabilir bir insan. "Türk ırkı yoktur" açıklaması abuk sabuk bir laftır. Bu ırk Türkçe konuşur, herkes işine geldiği gibi dünyayı kurmaya kalkmasın, gülünçtür. Bazı büyüklerin hoşuna gideceğim diye, akademik unvan da taşıyan bazı kişiler Türk milletiyle ilgili konuşurken iki kere düşünmesi gerekir.

TOKİ kurulduğu Turgut Özal zamanında görevini yaptı. Bugün ise TOKİ çevre ve şehircilik açısından zararlı bir yapılaşma örneği. Geçmişte olduğu gibi bugün de fay hattı üzerinde inşaatlar yapılıyor, şehirleşme Allah'a emanet...

Andımızı kaldırmak açıkça provokasyondur. Türk milleti yine olgunluğunu gösterdi, Başka bir ülkede, Fransa'da olsaydı bakın neler olurdu.

"Padişahlar hacca niye gitmedi" diye soruyorlar. O zamanlar uçak yoktu da ondan. Kim 1-2 sene tahtı boş bırakıp Hacca gidebilir?

Sadece hukuk devrimi yapmak yetmez, bugün hukukta yaşananları, müdahaleleri görünce diyecek bir söz bulamıyoruz.

Osmanlı'yla birlikte federasyonlar devri bitti. SSCB şişirilmiş bir federasyondu. Yugoslavya’nın sonu daha acı oldu.

Hiç kimse Türkiye tarihinden Mustafa Kemal Atatürk ismini silemez, sahneden indiremez, bu mümkün değildir.

Türkiye'de bugün sanayi, tıp gelişmişse bu 30–40 yılın işi değildir, 19. yüzyıldan itibaren atılan adımların eseridir.

Ayasofya bizimdir, tapusu bizim elimizdedir, tarafımızdan fethedilmiş ve camiye çevrilmiştir. Neden camiye çevirdik diye de utanacak değiliz

Çerkez Ethem cesur ve inançlı bir adamdı. Evlenmedi, kendini vatana adadı, maalesef çevresinin etkisiyle İsmet Paşayla çekişti ve kaybetti. Eski Yunanılar neden büyük bir medeniyetti? Tarih yazımında çok objektif, çok soğukkanlı olmayı bildikleri için. "Vatan haini" lafını ikide bir kullanmaktan vazgeçelim, o zaman hakiki vatan hainleri aradan sıyrılıp, temize çıkıyor. Bir mafya lafı vardır; herkes suçluysa, kimse suçlu değildir. O yüzden herkese “vatan haini” demeyelim.

Atatürk’ün hilafeti kaldırışı iktidar meselesidir. Osmanoğlu ailesini iktidar için bir tehlike olarak gördü ve istenmeyen o sürgün yaşandı.

Dizilere göre haremden çıkmayan Kanuni Sultan Süleyman 13 seferi nasıl yapmış diye sorarlar…

Ermeni Tehciri zamanında Genelkurmay, Almanların elindeydi. Tehciri tertipleyenler arasında Alman komutanların rolü yüksek. Ermeni Tehciri zamanında Genelkurmay, Almanların elindeydi. Tehciri tertipleyenler arasında Alman komutanların rolü yüksek.  Türkler az yazan, az tetkik eden bir millet. Ermeni Meselesi'nde bizleri savunanlar yabancılar...

1908'den sonra padişahın yetkileri kısıtlanmıştı. O tarihten sonra diktatörlük varsa o Babıali'nin ve İttihat Terakki'nindir. Ben fizikten, kimyadan bahsetsem kovalarlar, ama herkes rahatlıkla tarih, dış politika hakkında hüküm verebiliyor TV’de.

Rıza Nur değerli bir tarihçi ama herkesin alıntı yaptığı hatıratı hezeyan doludur, sağlıklı değildir, paylaşmak da akıllıca değil. Hatıratta eski rejimin haklı veya haksız, yeni rejime kızgınlık duyan insanlarının dedikoduları vardır. Doğruluğunu varın, siz düşünün. Bu sözüm sadece Mustafa Kemal Paşa için değil, Abdülhamid, Vahdeddin, Menderes hakkında kulaktan dolma bilgilerle konuşanlar için de geçerliÇevrimdışı Annibal

 • Crazy Horse Archer
 • Paşa
 • *
 • İleti: 5829
 • Baba kaçar.
  • Profili Görüntüle
Ynt: İlber Ortaylı "Genç Bakış" (18.12.2013)
« Yanıtla #1 : 22 Aralık 2013, 15:07:02 »
Fransa'da böyle bir and var mıymış önce bir bunu sormak lazım. Resmi kurumlarda Kuzey Kore esintileri taşıyan askeri rejim ürünü gösterilere ihtiyacımız yok. 7 yaşındaki çocukları cumhuriyetin askerleri olarak yetiştirmeyi değil aklı başında ve sağlıklı bireyler olarak yetiştirmeyi düşünmeliyiz.

Osmanlı federasyon değildi, merkezi bir monarşiydi. Federasyonların devri bitmiş değil. Bugün dünyada ABD dahil bir çok federasyon var.

Tıp neyse de sanayi son 30 yılın eseridir. Daha hala sanayimiz olmadığını iddia edenler de var gerçi. Tartışmaya lüzum olmayan bir konu.

Herkesi vatan haini olarak etiketlemek benim de uyuz olduğum ve yalnızca biz Türklere has bir durum herhalde. Kişilerin karakter zaaflarını bile hainlik olarak değerlendirmeye başladık. Daha Türkçemizdeki kelimelerin anlamlarına vakıf değiliz.

Bu eleştiriyi yapan diğer herkes gibi Hoca'nın da diziyi izlemediği açık. Dizinin başından beri Kanuni bütün seferleri yaptı. Herkes fantezilerindekini görüyor herhalde.


"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"

Çevrimdışı Kurt Knispel

 • Sekban
 • *
 • İleti: 1732
  • Profili Görüntüle
Ynt: İlber Ortaylı "Genç Bakış" (18.12.2013)
« Yanıtla #2 : 22 Aralık 2013, 19:12:02 »
Osmanlı federasyon değildi, merkezi bir monarşiydi. Federasyonların devri bitmiş değil. Bugün dünyada ABD dahil bir çok federasyon var.

İlber Hoca Osmanlı da merkezi monarşi olmadığını bilmiyor değil mi? Sözlerinden yapılan kesitler sadece o yazılar. Orada kast ettiği(programı izlerseniz) çok uluslu yapılar. ABD haricinde bugün iç işleri güllük gülistanlık bu yapıya sahip kaç devlet var? Gerçi ABD'de de gelir dağılımından dolayı ileri ki zamanlar da bir bölünme yaşanması gayet açık açık yazılıyor.

Tıp neyse de sanayi son 30 yılın eseridir. Daha hala sanayimiz olmadığını iddia edenler de var gerçi. Tartışmaya lüzum olmayan bir konu.

Atılan adımlardan bahsetmiş. Bir burjuva sınıfı dahi yaratmak sanayi için atılmış bir adımdır. Sanayi'yi son 30 yıldan ibaret görmek ilginç.

Bu eleştiriyi yapan diğer herkes gibi Hoca'nın da diziyi izlemediği açık. Dizinin başından beri Kanuni bütün seferleri yaptı. Herkes fantezilerindekini görüyor herhalde.

İzledi. Bir kaç bölümde sıkılıp bıraktığını da söyledi. Hoca'nın eleştirisi sadece harem konusuna değil toptan dizi de ki tarihi hatalara değiniyor.  Tabi bunu anlamak için dizi hakkında konuştuğu bir çok programı izlemek lazım. Zaten videonun üstünde ki yazıları aldığım yer sadece bir cümleyi çıkarıp yazmış ben de konuştuğu başlıklardan biri diye silmedim.

Çevrimdışı TheInvasion

 • Sipahi
 • *
 • İleti: 743
  • Profili Görüntüle
Ynt: İlber Ortaylı "Genç Bakış" (18.12.2013)
« Yanıtla #3 : 23 Aralık 2013, 00:11:02 »
İyi de hoca 1-2 bölümünü ancak izlemiştir ve sonnra da sıkıldığını, izlemeyi bıraktığını söyledi yani. İlk birkaç bölümünü izlemiştir yani en fazla.

Çevrimdışı Börklüce

 • Nizam-ı Cedid
 • *
 • İleti: 2265
  • Profili Görüntüle
Ynt: İlber Ortaylı "Genç Bakış" (18.12.2013)
« Yanıtla #4 : 23 Aralık 2013, 09:26:51 »
Vatan haini kime ya da kimlere denir?