Sağlığınız için #evdekalın.

Gönderen Konu: Mikro Devletler  (Okunma sayısı 909 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TitanBey™

Mikro Devletler
« : 17 Haziran 2017, 17:57:00 »
Dikkat: Bu yazı'nın yarısı http://sosyalgezgin.blogspot.com.tr/2015/04/mikro-ulus-nedir.html adresinden kopyalanmış diğer yarısını ise ben yazmışımdır..

Dünyadaki mikro uluslar haritası
Mikro uluslar; herhangi bir devlet ya da uluslararası örgütler tarafından tanınmamış, fakat o bölgede hak iddia edip bağımsızlığını ilan eden ülkelere denir.

Mikro uluslar, bazen dünya da (karada,denizde,havada), bazen uzayda ya da internette kurulmuş olabilirler.

Yani, anlaşılacağı üzere, kendi yaşadığı ülkenin; sosyal,politik,ekonomik v.b. alanlarda yetersiz olduğunu görüp ya da kabul edip, kendi ütopyalarını kuran insanların oluşturdukları ülkeciklere, mikro uluslar denir.
Peki Nasıl Kurarım?1- Bir ütopyanız, yani hayalinizde bir ülke olması lazım.
2- Yeriniz... Yer derken, Rusya kadar olması gerekmez. Kendinize ait bir alan olsa da olur.
3- Vatandaşlar. Bunun için bir internet sitesi kurmanız yeterli olacaktır.
4- Başkalarının size karışmasına izin vermeyin. Sizin ülkeniz, sizin kararlarınız.
5- Diğer mikro uluslarla irtibata geçin. Sonuçta, uluslararası ilişkiler önemli.
6- Bayrak ve amblem. Bir ülkenin olmazsa olmazlarındandır.
7- Ulusal marş ve slogan.
8- Para getirisi olan işler ve ülkenizin ticaretteki yeri. Malum, ekonomi çökerse isyan çıkabilir.
9- Unutmayın, siz bir dernek ya da vakıf değilsiniz. Öyle düşüncelerden kurtulun.
10- Daha önce ülke yönetiminde tecrübesi olanlardan yardım isteyin ve konu ile ilgili kitaplar okuyun...
Ülke kurmak kolay bir iş değil. Kendi hayalinize göre, başka maddelerde ekleyebilirsiniz...
Bazı mikro uluslar:


Atlantium;  Avusturalya'nın Sidney şehrindeki bir apartman dairesinde George Cruickshank tarafından kurulan bir devlettir. Bayrağı mavi, sarı ve turuncu renklerinden oluşur.
Devlet kurma fikrinin 30 yıl öncesine dayandığını dile getiren Kral George, “15 yaşında ailem bana ‘Dünyanın gidişatını beğenmezsen kendi yolunu çiz’ diye telkinde bulundu. Önceleri siyasi parti kurmayı düşündüm. Ancak daha sonra bu fikrimden vazgeçerek iki kuzenimle kendi devletimi kurdum” dedi.
Hiçbir devletin tanımadığı Atlantium'un 110 ülkede 1300 vatandaşı bulunmaktadır.
                         
Hutt River Prensliği;  21 Nisan 1970'te Leonard Casley adında bir çiftçi tarafından Avusturalya'dan ayrılarak 75 km2'lik alanda, yaklaşık 7.500 hektarlık tarım toprakları üzerinde kurulan bir mikro ulus.
Batı Avusturalya'da, Perth şehrinin 595 km kuzeyinde yer alan bağımsız mikro ulusun toprakları Hong Kong kıyaslanabilecek miktardadır. Prenslik, aynı zamanda Kalbarri Milli Parkı'na da yakın bir konumda bulunmaktadır. Başkenti ve tek şehri Nain'dir.
 
Molosya Cumhuriyeti; tanınmayan ve "fantezi nitelikli olan" bir mikro ulustur.. Kevin Baugh yarı şaka olarak cumhuriyeti  ABD'nin Nevada eyaletinin Dayton kasabası yakınlarındaki evinde, "diktatörü olan bir muz cumhuriyeti" olarak kurmuştur. "Hükümet evi" olarak bilinen Baugh'un evi, arka ve ön bahçesi, 0.4 hektar alan ve Nevada'daki bir mülkten oluşur.
Baugh Molosya'yı 1977'de 15 yaşındayken kurmuş, 1998 yılında toprağa dayanan bir iddiaya dönüştürmüştür.1999 yılında ise kendi başkanlığını ilan etmiştir. Yazar John Ryan, Molosya'yı abartılmış bir hobi olarak nitelemektedir.Baugh, Molosya adının İspanyolca  "küçük kayalık tepe" anlamına gelen "morro" sözcüğünden türediğini belirtmiştir.
Molosya'nın bir meclisin varlığını zorunlu kılan bir anayasası olsa da "iç karışıklıklar ve sınırın dışından gelen müdahaleler nedeniyle" Baugh diktatörlük yapmakta ve tüm anayasal görevleri yerine getirmektedir.
 
Sealand; 1967’de İngiliz ordusunun eski binbaşısı  Roy Bates ve ailesi tarafından kurulan ve hukuki statüsü tartışmalı olan platform-ada şeklinde bir "ülke".
Uluslararası karasularda bulunduğu için adanın devlet statüsüne çıkarılabileceğini ilan eden Bates, kendine “prens” unvanı da verdi. Ertesi yıl Kraliyet Donanması, Roy’u adadan atmaya çalıştı; ancak platformdan açılan uyarı ateşine maruz kalan askerlerin girişimi başarılı olmadı.
Daha sonra da bir İngiliz savcı, platformun İngiliz karasularının 10 km (6 Mil) açığında olması dolayısıyla Roy Bates’i haklı bile buldu. 1974’te ise Roy Bates işi bir anayasa çıkarmaya kadar vardırdı ve ardından “egemenlik simgesi olarak” bir bayrak, milli marş ve Amerikan Doları  ile eş değer bir para birimi olan Sealand Doları'nı kabul etti. Sealand şu an Birleşik Krallık'tan ayrı bir şekilde hüküm sürmektedir.
Yine kendisi gibi birçok ülke tarafından tanınmayan KKTC ile bir milli maç yapmış ve KKTC maçı 6-1 kazanmıştır.
Ülke, Ocak 2007'de 10.000.000 Sterlin'e satılığa çıkartılmıştır.
2012 itibarıyla Sealand Online Casino projesi ile Prens ve ailesi ülke ekonomisini güçlendirmeyi hedefliyor.
Sealand'ın kurucusu Prens Roy Bates, 9 Ekim 2012 tarihinde 91 yaşında İngiltere'deki bir bakımevinde ölmüştü. Son yıllarında Alzheimer hastalığına yakalanmıştı. Paddy Roy Bates'in ölümünün ardından yeni Prens, Prens Naibi Michael Bates olmuştur.
 
Liberland; bu konu hakkında, önceden bir yazımız olmuştur. Bknz: http://sosyalgezgin.blogspot.com.tr/2015/04/yeni-korpe-ulke-liberland.html

Umarız, mikro uluslar hakkındaki soru işaretlerini giderebilmişizdir.
 

Çevrimdışı TitanBey™

Ynt: Mikro Devletler
« Yanıtla #1 : 17 Haziran 2017, 18:04:19 »
Başa yarısını yanlıs yazdım tamamını kopyaladım ancak bilgi oldu:DDD
 

 

Foruma ilişkin tüm bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 14 gün içerisinde yanıt verilecektir.