Gönderen Konu: Arşiv Kaynak Niteliğindeki Tarih Siteleri-Blogları  (Okunma sayısı 22867 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kerem1249

Ynt: Kaynak Niteliğindeki Tarih Siteleri-Blogları
« Yanıtla #80 : 01 Temmuz 2018, 17:04:19 »
http://www.tarihakli.com
Yakın tarih üzerine değerlendirme ve tahliller yapan bir ağ sayfası, Facebook'ta grupları da var. Sizlerde tarihle ilgili paylaşımları güvenilir ve yetkin olan bir site paylaşın, ekleyelim. Konu hort kuralından muaftır.
Geldikleri gibi giderler...

Başkomutan Mareşal Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk

1881~

Çevrimdışı Baris

« Yanıtla #81 : 01 Temmuz 2018, 17:52:36 »
Yanlış anlaşılmasın Türkçe içerikli blogları zaman zaman başarılı bulurum. Ama bana göre tarih içerikli her blog askeri tarih detayı barındırmalı. Yabancıların tarih içerikli forumlarında bu detaylar bulunur. Kanımca insanların ne için savaştığını bulmak ve askeri detay dünü anlamak için önemli.  :)

Çevrimdışı vakanüvis

• Bölüm Moderatörü
  • *
  • Beğenildi: 49 kere
  • Yaratılanı hoş gör, yaradan’dan ötürü.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #82 : 01 Temmuz 2018, 20:26:30 »
Yanlış anlaşılmasın Türkçe içerikli blogları zaman zaman başarılı bulurum. Ama bana göre tarih içerikli her blog askeri tarih detayı barındırmalı. Yabancıların tarih içerikli forumlarında bu detaylar bulunur. Kanımca insanların ne için savaştığını bulmak ve askeri detay dünü anlamak için önemli.  :)
Türkçe içerikli bloglar türk tarihi açısından her zaman daha başarılı olur zaten :) ama iş başka bir milletin tarihine geldi mi mutlaka eksik detaylar olacaktır.

küçük bir yorum yapmak istiyorum, bence tüm detaylar çok önemli , askeri ve diplomatik detaylar ülkeleri anlamada çok yardımcı ama dünya sadece bundan ibaret değil. bence toplumlara tarihin eğitim,kültür,bilim,hukuk ve ekomonik detayları anlatılsa çok farklı bir dünyada yaşıyor olurduk mesela bana göre selçuklu eğitim sistemi vizyon ve mekanik olarak türkiye cumhuriyeti eğitim sisteminden daha iyi...
Savaş, sonsuz yaptırım ister
-Cicero

Çevrimdışı Baris

« Yanıtla #83 : 02 Temmuz 2018, 13:37:30 »
Sayılar bence tarihte olan iç ve dış çatışmalarda katılımı görmek ve yeni neslin rhetoric&hamaset üzerinden değil rakamlar üzerinden değerlendirme yapmasını sağlamak amacıyla olması önemli. ABD iç Savaşı üzerine kaynaklar güzel örnektir. Sayılar aynı zamanda sosyolojik tabanı da anlatır. Misal Rus İhtilalinde Rus Kazakların katılımı.

Tarihçilikte hele bizim gamer grupları için askeri tarih olmazsa olmaz. Ama maalesef askeri tarih alanında yerli çalışmalar oldukça az yabancıya kıyasla.

Çevrimdışı vakanüvis

• Bölüm Moderatörü
  • *
  • Beğenildi: 49 kere
  • Yaratılanı hoş gör, yaradan’dan ötürü.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #84 : 02 Temmuz 2018, 13:44:53 »
Sayılar bence tarihte olan iç ve dış çatışmalarda katılımı görmek ve yeni neslin rhetoric&hamaset üzerinden değil rakamlar üzerinden değerlendirme yapmasını sağlamak amacıyla olması önemli. ABD iç Savaşı üzerine kaynaklar güzel örnektir. Sayılar aynı zamanda sosyolojik tabanı da anlatır. Misal Rus İhtilalinde Rus Kazakların katılımı.

Tarihçilikte hele bizim gamer grupları için askeri tarih olmazsa olmaz. Ama maalesef askeri tarih alanında yerli çalışmalar oldukça az yabancıya kıyasla.
tabi ki önemli ve senin dediğin sebeplerden ötürü detaya da inilmesi lazım. Ben sadece diğer konularda göz ardı edilmemesi gereken diğer detaylar da var dedim ve bunlar çoğu zaman göz ardı ediliyor...
zıt bir görüş değil, sadece bir "dipnot".
Savaş, sonsuz yaptırım ister
-Cicero