Gönderen Konu: Günlük Geliştirici Günlüğü #83: Čapek Yaması (Bölüm I)  (Okunma sayısı 545 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı gorkemdeniz

  • Stellaris
  • Azab
  • *
  • İleti: 27
  • Junior Concept Artist @ Blizzard Entertainment
    • Profili Görüntüle
    • Stellaris Türkçe Lokalizasyon Modu
Herkese merhabalar ve bir başka Stellaris geliştirici günlüğüne daha hoş geldiniz. Bugün ki günlükte sizlere 1.8 Čapek yamasıyla birlikte oyunda planlanan değişikliklerden bahsedeceğiz, bu günlükte bahsedilen çoğu şeye dair bilgi daha önce gerek Stream aracılığıyla gerekse Twitter aracılığıyla verilmişti, ancak oyundaki gelişmelere dair ana bilgi kaynağı sadece geliştirici günlükleri olan kişiler için de nelerin değişeceği hususundan bahsetmek istedik. Bu günlükte bahsedilen her şey ücretsiz güncellemenin bir parçası olacaktır.


Demokratik Seçim Değişiklikleri

1.8 yamasında demokratik seçimler için çeşitli değişiklikler yapmak ve düzeltmeler yapmak için epey uğraştık. Artık bazı sıradışı adaylar yerine seçimlerde ülkenizdeki fraksiyonlar (factions) ve bu fraksiyonların liderleri yer alacak. Adayların oy miktarı bu fraksiyonun sahip olduğu güce göre belirlenecek, dolayısıyla güçlü bir fraksiyondan gelen aday çok daha kolay seçilirken, zayıf bir fraksiyondan gelen bir adayın seçilmesi daha zor olacaktır. Bunların dışında eğer imparatorluğunuzda toplamda dört fraksiyondan daha az fraksiyona sahipseniz, bazı bağımsız adaylar da seçenekler arasında yerini alacak. Bu değişiklikler ile birlikte fraksiyon desteğinin hesaplanışında da bazı değişiklikler yapıldı. Tam vatandaşlık hakkına sahip olmayan türler fraksiyonlara katılsalar bile, onların sahip olduğu seçim gücü Tam Vatandaşlık hakkına sahip bir türün 1/5'i kadar olacak. 1.8 ile oyuna daha fazla manda (Mandate) eklemeyi planlıyorduk ancak ne yazık ki yetiştiremedik, uygun bir zaman bulduğumuzda üzerinde çalışacağımız hususlardan birisi kesinlikle bu olacaktır.Maksimum Lider Seviyesi

1.8 yaması ile birlikte yapılan değişikliklerden bir tanesi de liderlerin sahip olduğu seviyeler ile ilgili. Eski güncellemeler de liderler temel yetenek seviyesini arttıran bazı özelliklere sahip olabiliyorlardı (örneğin: Talented), artık bu özellikler yetenek seviyesini arttırmak yerine liderin yetenek seviyesi sınırını arttıracak. Varsayılan sınır halen beş, ancak eğer doğru özellik, yasa, tradition ve poliçelere sahip iseniz oyunda on yıldızlı bir lidere de sahip olabileceksiniz. Böylelikle oyunda liderlere odaklanan imparatorluklarda çok daha üstün, çok daha yüksek seviye de liderler bulunabilecek, liderlerin tecrübe kazanımı düzenleyicilerini (modifiers) de güçlendirecektir.


Merkez Sektör Valileri

1.8 yaması ile birlikte valiler üzerinde de bazı değişikliklerimiz oldu. İlk olarak çekirdek sektörde artık tek bir vali yeterli olacak, her gezegene ayrıca bir vali atamanız gerekmeyecek. Valinin yetenek seviyesi gezegenlerde üretilen tüm materyallerin miktarına doğrudan etki edecek, bu da yeteneği yüksek valilerin sektörün ekonomisini geliştirmesi hususunda daha fazla önem taşımasını sağlayacaktır.Vasal Oluşturma

Bugün için son olarak, oyundaki vasal oluşturma mekaniğinde bir değişikliğe gittik. Eskiden demografikler ekranında oldukça gizli saklı bir yerde olan ve daha önceki sürümlerde gezegenini fethettiğiniz türleri toplu bir şekilde serbest bırakmanızla sonuçlanan bu buton artık çok daha detaylı bir şekilde gezegen arayüzünde bulunacak. Eskisi gibi tür bazlı değil gezegen bazlı serbest bırakmanızı sağlayacak. Bu şekilde vasalı serbest bıraktığınızda, vasal olarak kurulan devlet sizin etik değerlerinize sahip olacak, ancak kendi civic'lerini kendileri seçecekler. 1.8'de yapılan diğer değişiklikler ile birlikte (özellikle Domination ağacında yapılan değişiklikler, diğer imparatorlukları yıkmak yerine onlara hükmetmek, köleleştirmek odaklı değişiklikler ve yeni Feudal Realm civic'iyle isyanla karşılaşmadan daha fazla vasal kontrol edebilmeye yönelik değişiklikler), bu değişiklikler vasal merkezli oynanışı çok daha güzel bir yere taşıyacaktır.


Bugünlük bu kadar! Haftaya 1.8'de poliçelere gelen değişiklikler ve diğer yeniliklerden bahsedilecek.
« Son Düzenleme: 25 Ağustos 2018, 16:25:16 Gönderen: kerem1249 »
 

Çevrimdışı kerem1249

Teşekkürler modum emeğine sağlık. Haftaya ilgi çekici şeyler geliyor gibi görünüyor :)
Egemenlik Ulusundur.

Başkomutan Mareşal Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk

1881~
9 Eylül 1922, İzmir'in Kurtuluşu.
 

 

Forumdan uzaklaştırmalara itiraz, yasal talepler veya uygunsuz içerik bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 3 gün içerisinde yanıt verilecektir.