Gönderen Konu: EUIV - Şubat Ayı Multiplayer  (Okunma sayısı 24258 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Miltiades

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: EUIV - Şubat Ayı Multiplayer
« Yanıtla #261 : 19 Şubat 2017, 23:38:40 »
Eee gençler napıyoruz bu müttefiklik olaylarını?
Hadi bakalım :)

Çevrimdışı Miltiades

« Yanıtla #262 : 20 Şubat 2017, 00:02:23 »
Bilemiyorum Altan. ;D

Çevrimdışı Sezar

• The Great Khan
  • Tımarlı Sipahi
  • *
  • Victoria 2 Osmanlı Müptelası
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #263 : 20 Şubat 2017, 00:27:07 »
Victory karti cikanlar,muttefik olamasin.Sonuc olarak aslinda puan bazli sistemde puanda 1. olan oyunu kazandigi icin victory kartinin ciktigi ulke direk senin dusmanin olmali.Birde ulke ittifaklarinda ya ortak bir dusman yada ortak bir tehdit aranmali.Ilk iletilerde itiraz etmistim Fransa-Ispanya muttefikligine.Ne ortak bir dusmanlari var ne de ortak bir tehditleri vardi.Yani ulkeler arasi iliskilerde biraz mantik olmali.Nasil Polonya-Osmanli dostlugu suan sacma ise yada atiyorum ingiltere-memluk suan Fransa-Ispanya muttefikligi de o kadar sacma.

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #264 : 20 Şubat 2017, 00:29:36 »
Şimdi kural olmasa bu ittifaka topluca girilip dağıtılabilinirdi fakat kurallar olunca bir şey yapılamadı dolayısıyla kurallar sanki büyük ve güçlü devletleri korumak için gibi duruyor şu anda :)
Aslında oyun baştan kaosa dönmesin diye bu tarz koruyucu kurallar koyduk.

Ya süreli müttefiklikler ya DEV karşılaştırması yada Victory Card muhabbeti konulabilir kural olarak.

Bu sefer de oyun başları çok action olacak ama ortası yok maalesef. Oyunun kaderi bu herkes kazanamıyor...
« Son Düzenleme: 20 Şubat 2017, 00:36:17 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı Annibal

« Yanıtla #265 : 20 Şubat 2017, 00:34:54 »
Victory karti cikanlar,muttefik olamasin.Sonuc olarak aslinda puan bazli sistemde puanda 1. olan oyunu kazandigi icin victory kartinin ciktigi ulke direk senin dusmanin olmali.Birde ulke ittifaklarinda ya ortak bir dusman yada ortak bir tehdit aranmali.Ilk iletilerde itiraz etmistim Fransa-Ispanya muttefikligine.Ne ortak bir dusmanlari var ne de ortak bir tehditleri vardi.Yani ulkeler arasi iliskilerde biraz mantik olmali.Nasil Polonya-Osmanli dostlugu suan sacma ise yada atiyorum ingiltere-memluk suan Fransa-Ispanya muttefikligi de o kadar sacma.

Ortak tehdit İngiltere. İki ülkenin de rivalı.

Victory karta nerden bakılıyor? Bende Loire bölgesi gözüküyordu, aldım 1000 puan geldi oradan. Bu değil mi victory card?

Şimdi kural olmasa bu ittifaka topluca girilip dağıtılabilinirdi fakat kurallar olunca bir şey yapılamadı dolayısıyla kurallar sanki büyük ve güçlü devletleri korumak için gibi duruyor şu anda :)
Aslında oyun baştan kaosa dönmesin diye diye bu tarz koruyucu kurallar koyduk.

Ya süreli müttefiklikler ya DEV karşılaştırması yada Victory Card muhabbeti konulabilir kural olarak.

Bu sefer de oyun başları çok action olacak ama ortası yok maalesef. Oyunun kaderi bu herkes kazanamıyor...
Yarın dinç kafayla düşünmek lazım kuralları yeniden.
« Son Düzenleme: 20 Şubat 2017, 00:35:19 Gönderen: Annibal »
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #266 : 20 Şubat 2017, 00:39:32 »
Harita modu var Victory Card için. Bir de devletinin diplomasi sayfasında sanırım casus simgesine fare bekletince görüyorsun.
« Son Düzenleme: 20 Şubat 2017, 00:39:45 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı Sezar

• The Great Khan
  • Tımarlı Sipahi
  • *
  • Victoria 2 Osmanlı Müptelası
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #267 : 20 Şubat 2017, 00:58:00 »
Rival`i kendimiz ayarliyoruz bildigin gibi @Annibal.Yani kullanici secimi.Dusman derken stratejik dusmanliktan bahsediyorum.Yoksa Ingitere`yi rival olarak secerim bende olurum dusman.Ama cikarlarimizin catismasi nerde?Ispanya ile Ingiltere`de ayni sekilde.Burada Ingiltere,Ispanya`ya tehdit degil.Tam tersine victory kardi sende cikan Ispanya icin tehdit olmalisin.Bu arada Carsamba gunu gelemeyecegim.Onumuzde din savaslari da var yani Polonya tum Avrupa icin nerede duracagina bagli olarak hayati rol oynayabilir.Yerime politikalarimi uygulayacak biri gecebilir.Baska isi olan varsa birgunluk iptal edersek benim icin cok iyi olur.En son Fransa ya karsi koalisyon kurmustuk Avusturya`yi korumak icin.Din savaslarinda da onu destekleyecektim.
« Son Düzenleme: 20 Şubat 2017, 00:59:22 Gönderen: Sezar »

Çevrimdışı Annibal

« Yanıtla #268 : 20 Şubat 2017, 09:53:35 »
Öneri: Great Power olan oyuncular kendi aralarında müttefik olamasın. Bu sayede GP olmayan oyuncuların ve AI devletlerin değeri artar. Dengesiz ittifaklar da engellenmiş olur.

Ya da önerdiğiniz gibi victory card sistemine geçelim. Bir de böyle deneyelim. Sonraki sessionda ittifaklar bu sisteme göre yeniden belirlensin.

Çevrimdışı fksahin

« Yanıtla #269 : 20 Şubat 2017, 15:23:00 »
GP olan devletlerin ya da en azından GP listesinin belli sıralamasında olan ülkelerin ittifak kuramaması daha anlaşılır ve uygulaması daha kolay gibi.
Zamanı Tanrı yaşar. İnsanoğlu hep ölmek için türemiş.
Öd tengri aysar, kişi oglı kop ölgeli törimiş.
God lives the time. Mankind has always been born to die.

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #270 : 20 Şubat 2017, 17:04:37 »
Belli bir DEV üstü olanlar için dost olunmaması mantıklı yoksa atıyorum Fransa bana saldırsa ben 8. GP olduğum için diğer GP'lerle dost olamayacağımdan savaşı kazanma şansım yok. Bu multi için misal Osmanlı, Fransa, İspanya ve Polonya birbirleri ile dost olamamalı diyebiliriz.

Çevrimdışı Domuz

• (Patlican)
  • Sipahi
  • *
  • BONGO BONGO
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #271 : 20 Şubat 2017, 17:28:39 »
korku filmi noldu ??? korktunuzmu ???
I used to be an adventurer like you... Then I took an arrow in the knee.                                                                                                                                                  So you can cast a few spells? Am I supposed to be impressed?                                                                                                                                                  Let me guess someone stole your sweetrole.                                                                                                                                                  Hey, you mix potions, right? Can you brew me an ale?

Çevrimdışı Annibal

« Yanıtla #272 : 20 Şubat 2017, 17:48:14 »
Victory card kafama yattı. Buna göre Kastilya Fransa ve Portekiz ile; Fransa İngiltere, Avusturya, İspanya ve Floransa ile; Avusturya Floransa ve Polonya ile; Polonya Avusturya, Osmanlı ve Prusya ile, Portekiz İspanya ile; Osmanlı Polonya ile müttefik olamıyor.

DEV olayı sürekli güncellenmesi gereken bir şey o yüzden pek sağlıklı sonuç vermeyebilir.

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #273 : 20 Şubat 2017, 20:50:04 »
« Son Düzenleme: 20 Şubat 2017, 20:52:26 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı Warwars

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Such forum much theme many mods wow
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #274 : 20 Şubat 2017, 21:12:01 »
Şimdi tabii oy çoğunluğuna göre oy belirlenir ona bir şey demiyorum ama bende bir şey söylemek istiyorum.

Oyunun başında Fransa yerine İngiltere veya Avusturya alıp Fransa'yı aramızda bölseydik aynı şey olacaktı.
Eğer kurallar benim ve Fransa'nın müttefiklik bozmasını öngörürse ben büyük ihtimal ya Avusturya ya da İngiltere ile müttefik olacağım.
Bu çatışmanın sonunda illa bir taraf galip gelicek ve bu sefer gene denilcek ki "Çok güçlü oldunuz rakibiniz kalmadı müttefikliği bozun"
Bu böyle sürer.

Evet benim Fransa'da Victory Card'ım var ama oyunun başında böyle bir şey söylenmedi ve şimdi böyle bir şey söylenmesi kural eksikliğinden kaynaklanıyor. Bu bir oyun herkesin eşit güçte olması gerekmiyor elbet bir devlet yada devletler bloğu üstün çıkacak oyunun amacı odur zaten.

Hani oyun daha uzun sürsün diye böyle bir kural geliceksede bir şey değişeceğini düşünmüyorum o zaman Great Power list de 1. olan devlet (İspanya) bu sefer Fransa yerine başka bir devlet ile müttefik olacak aynı şey tekrarlanacak.

Böyle mp oyunları hazırlanırken PDX'un resmi hazırladığı multiplayer oyunlarına bakılmalı çünkü o oyunlar 1821'e kadar sürüyor tartışma çıkmıyor ve genellikle çok zevkli geçiyor. Misal ROM mp'sinde Avusturya'ya Fransa Osmanli CW aynı anda 3-4 kere savaş açtı bir ton para kaybetti borç çekti toprak kaybetti ama her ne kadar dengesiz olsada bir şekilde oyunun sonunda 2. olmayı başardı hepsini tek tek devirerek.

Tabii ki kuralsız oyun olmaz ama bu "denge" konusunda kural koymak yerine oyuncuların sağ duyularına güvenmek gerekiyor bence.
« Son Düzenleme: 20 Şubat 2017, 21:12:39 Gönderen: Warwars »

Çevrimdışı Yesjulz

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #275 : 20 Şubat 2017, 21:24:05 »
Kurallarınıza bir göz attım ve açıça söylebilirim ki mevcut kurallar ile ddrjake gelse yenemez Fransa-İspanya ittifakını.

Çevrimdışı Warwars

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Such forum much theme many mods wow
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #276 : 20 Şubat 2017, 21:27:13 »
DDRJake zaten en son Dev Multiplayer'de yeniliyor o kadar da iyi bir mp oyuncusu değil :P

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #277 : 21 Şubat 2017, 17:56:03 »
Arkadaşlar herkese duyurun madem sonraki session oyun Victory Card sistemine geçiyoruz.
Kurala göre birbirinde VC çıkan devletler dost olamayacak. Annibal'ın yazdıklarını oyun için tekrar teyit ederiz.

Bu arada Sezar dışında yarın herkes gelebilecek mi? Ona göre erteleyebiliriz.

Çevrimdışı SameTR

• Müsellem
  • *
  • Sanma şahım herkesi sen,sadıkhane yar olur
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #278 : 22 Şubat 2017, 13:38:59 »
Sanırım benim için bu save sona erdi üzgünüm. İş yoğunluğu ve bir kaç sorun beni yıprattı. Mümkünse başka bir multide buluşuruz. Sabır dileyin bana 😯
Sanma şahım   herkesi sen    sadıkhane      yar olur

Herkesi sen   dostum sandın  belki ol      ağyar olur

Sadıkhane     belki ol       alemde        dildar olur

Yar olur      ağyar olur     dildar olur   serdar olur.

Çevrimdışı Miltiades

« Yanıtla #279 : 22 Şubat 2017, 15:50:24 »
Malum okullar açıldı çarşamba gününü kaldırabiliriz?