Gönderen Konu: EUIV - Şubat Ayı Multiplayer  (Okunma sayısı 24259 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Miltiades

Ynt: EUIV - Şubat Ayı Multiplayer
« Yanıtla #220 : 19 Şubat 2017, 00:15:18 »
(aç/kapa)
« Son Düzenleme: 19 Şubat 2017, 00:16:51 Gönderen: Miltiades »

Çevrimdışı Jonix

• Azab
  • *
  • I'm a noob, dont mind me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #221 : 19 Şubat 2017, 00:30:14 »
Fransa'nin bloblugunda sira floransa :D claimler geldi.

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #222 : 19 Şubat 2017, 00:42:23 »
İspanya Kralı, mütevazi Portekiz Krallığı ile koloni yarışına girmek yerine Fransa'ya girse daha iyi olacak ama ülkesinin başına bir Şarlken gelmesini bekliyor herhalde.

Çevrimdışı Warwars

• Tımarlı Sipahi
  • *
  • Such forum much theme many mods wow
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #223 : 19 Şubat 2017, 01:05:31 »

Portekiz Krallığına selamlar, Fransa Krallığı'na karşı bir hareket düşünmüyoruz.Zengin yeni dünya topraklarını da rekabet olarak İspanya'yı istemeyen Portekiz'e kolay kolay vermeyeceğiz, aramızda tatlı bir mücadele olması her iki taraf için daha iyi olur. Ayrıca Yeni Dünya'da lütfen kolonilerinizi komşu yerlere atmaya çalışın bizim sahil yolumuzu kesmeye yönelik değil  tbrk*

Brezil Meksika ve Karayiplerde kolonizlerimizi kurduk ileriye yönelik çalışmalar Meksika'da sürüyor. Bu sefer İnka gümüşlerini Avrupa'ya getirirken hiperenflasyona sebep olmayacak şekilde kara borsadan aklayarak getircez herkes mutlu  tbrk*

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #224 : 19 Şubat 2017, 01:19:54 »
Portekiz Yeni Dünya Kolonileri Sorumlusu Vasco de Miguel Rio'yu ele geçirdiği anda kendisinden Rio'nun geri istendiğine dair bir bilgi verdiğine göre zaten İspanya Kralı'nın amacı Avrupa'da sırtını Fransa'ya yaslamanın da verdiği rahatlıkla belli ki tüm güney Amerika'ya sahiplenmekti. Bakın Portekiz Kralının koloniyi atarken düşündüğü ve belirlediği sınır gayette Brezilya'yı ortadan ikiye bölen bir sınır ki yüksek DEV'li şehirlerin genelde kuzeyde olduğu biliniyor. Kastilya Kralının buradan yukarısını ve Amerika kıtasındaki diğer tüm toprakları almasını makul görüyor ve yol yakınken son attığı koloniyi iptal etmesini bekliyoruz. İstediği sahil şeridini kuzeyde de yapabilir pekala.

Ama açgözlü Kastilya Kralının amacı tüm Amerika'yı ele geçirmek ise mütevazi Portekiz Kralının bu tiranlığa karşı kabullenmekten başka yapabileceği bir şey yok.

Bu arada umarız 1444'de başlayıp 200 sene devam eden bir Fransa-Kastilya müttefikliği görmeyiz :)
« Son Düzenleme: 19 Şubat 2017, 01:23:11 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı Warwars

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #225 : 19 Şubat 2017, 01:31:47 »

Biz İspanyollar olarak zaten Brezilya'ya siz Portekizlilerden önce yerleşmiştik ve kendi bağlı devletimizi kurmuştuk. Bahsedilen "Rio" yu zaten alıcaktık (13 dev central of trade). Ancak bir anda o bölgede Portekizlileri gördük ve bizim sahil şeridimizi kesmeye çalıştınız. Biz sizlerın denemesini başarısız çıkarmaya çalıştıkça açgözlü denildik ve başka yerlere genişlememiz,tek müttefikimiz Fransa ile çatışmaya girmemiz söylendi. Portekizlilerin iddiasına göre bu durumda İspanya aç gözlü oluyor ancak bu iddiayı diğer gözlemci devletlerin gözden geçirmesini diliyorum.

Elbette ki bu değildir ki biz Portekiz devleti ile hasım olduk, aksine fırsatımız varken Portekiz ülkesini yıkabilirdik ancak biz onlara savaşlarında yardım ettik,para gönderdik ve müttefikimiz Fransa'nın Portekize karşı olan çağrısını red ettik.
Portekizin İspanya hakkında ki bu "açgözlü" ve "tiran" iddialarını tekrardan düşünmesini istiyorum. İspanyollar olarak Portekizi yıkmadığımız için pişman olmak istemiyoruz.

Adios  ;D
« Son Düzenleme: 19 Şubat 2017, 01:40:44 Gönderen: Warwars »

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #226 : 19 Şubat 2017, 01:50:51 »
In Hoc Signo Vinces

Brezilya'dan çok daha önce Karayipler'e ilk Portekiz koloni kurmasına rağmen Kastilya Krallığının gelip Karayipler'deki Portekiz kolonisinin hemen yanına koloni kurduğu gerçeğini göz önüne alırsak, İspanya Kralı'nın "Biz İspanyollar olarak zaten Brezilya'ya siz Portekizlilerden önce yerleşmiştik ve kendi bağlı devletimizi kurmuştuk." şeklindeki açıklamasını şaşkınlıkla karşılamamak elde değil.

Portekiz Kralı ile Kastilya Kralı arasında varılan "ilk hangi devlet giderse o koloni kurar" adlı ilk antlaşma dolayısıyla böyle bir durumda Portekiz tarafından keşfedilen Brezilya'ya ilk ben geldim iddiası dayanaksız kalır. Portekiz'in Rio'da kurduğu koloni antlaşmaya uygundur.

Açgözlülük gün gibi ortada değil midir ey İspanya Kralı? Brezilya'nın yarısı ve Karayiplerden başka bir yer istemeyen bir Portekiz mevcut iken neden Portekiz'in Brezilya'da koloni kurması engellenmektedir?

İspanya oyuncusunun İspanya devletinin başına geçmesinin tesadüfi olduğunu hatırlatıyor ve tesadüfen kontrol ettiği bir devleti kullanarak "sizi yıkmadığımız için şanslısınız" demesini de gayet tiranlık olarak değerlendiriyoruz.

Ama unutmayın ki amaç dostluk ve tatlı bir İberya rekabeti olmasa oyun başında Fransa Kralı'nı Aragon Krallığını peşkeş çekerek yanımıza çekebilirdik. O durumda "sizi yıkmadığımız için şanslısınız" demek bize düşerdi.

Lakin biz öyle bir niyette olmadığımızı her fırsatta belirttik ve kimse ile müttefik olmayarak herkese karşı bir mesaj vermekteyiz.

İberya İberyalılarındır!

Esta é a Ditosa Pátria Minha Amada
« Son Düzenleme: 19 Şubat 2017, 01:53:34 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı Warwars

• Tımarlı Sipahi
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #227 : 19 Şubat 2017, 02:11:11 »

Biz ikimiz Karayipler'i paylaşalım diye anlaşmıştık Ey Portekiz Kralı. Yaptığımız antlaşmaları lütfen değiştirmeyin ve yanlış bir şekilde anlatmayın. Söz konusu Brezilya ise herhangi bir antlaşmaya davet edilmemişti bu durumda resmi bir konuşma yapmadık ve bu tartışmanın ana kaynağıda bu konuşmanın yapılmamış olmasıdır.

Ayrıca benim İspanya'nın başına orjinal İspanya oyuncusunun gelmemesi dolayısıyla gelmem tamamen konu dışıdır ve neden bunu ortaya sürdüğünüzü anlamakta zorluk çektiğimi bildirmek zorundayım. (rp yapıyorduk rp dışı bir olayı sokman biraz rp'yi bozdu gibi ? )

Bahsedilen peşkeş konusuna gelince ise, böyle bir durum gerçekleşmezdi çünkü biz Fransa ile her zaman müttefik olduk (oyunun ilk gününden) ve bu durum devam ederse olmaya devam edeceğiz de.

Brezilya'nın herhangi bir hayali sınırla bölünmesinden taraftar değilim zira biz zaten almak istediğimiz bölgeleri zaten alıyoruz. Tek kalan bölge ise Güney Amerika'nın içlerine doğru olan altın madenleri. Ama sizin (Portekizlilerin) çizdiği haritada İspanyolların sözü geçen altın madenlerine geçmesi için Peru'dan girilmeli ki bu daha uzun ve zahmetli bir uğraş olur. O yüzden İspanyollar ve Portekizliler birbirlerine karşı düşman olmayan tavırla yaklaşmaya devam etmeli ve İberya'nın zenginleşmesi için iki devlet de uğraşmalıdır. (Sevilla Rules)

Portekiz Kralı'na selam olsun

Plus Ultra
« Son Düzenleme: 19 Şubat 2017, 02:15:15 Gönderen: Warwars »

Çevrimdışı Sezar

• The Great Khan
  • Tımarlı Sipahi
  • *
  • Victoria 2 Osmanlı Müptelası
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #228 : 19 Şubat 2017, 09:20:10 »
Victory cardlar aslinda bunun(oyun boyu suren ittifaklar) icin var.Oyun basinda onermistim ancak kurallara koyulmamis sanirim en yuksek puani alan kazansin diye.Boyle bir durumda Ispanya`nin victory karti Fransa`da oldugu icin muttefik olmasinin onune gecilmis olurdu.

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #229 : 19 Şubat 2017, 09:28:19 »
Aslında Victory Kartı birbirinde çıkan devletlerin max. 50 yıl süreli müttefik olabilmeleri eklenebilir.

Biz ikimiz Karayipler'i paylaşalım diye anlaşmıştık Ey Portekiz Kralı. Yaptığımız antlaşmaları lütfen değiştirmeyin ve yanlış bir şekilde anlatmayın. Söz konusu Brezilya ise herhangi bir antlaşmaya davet edilmemişti bu durumda resmi bir konuşma yapmadık ve bu tartışmanın ana kaynağıda bu konuşmanın yapılmamış olmasıdır.

Öyle fakat benim Karayipler ve Brezilya dışında koloni yapmayacağımı bildiğine göre ve Rio'yu da benden istemene göre sen Karayipler dışındaki bütün Amerika'yı kendine ayırmışsın. Bu demek değil ki Brezilya'yı bana ver, ikimizde koloni yapabiliriz fakat sen şu an benim yapmamı engelliyorsun. Ayrıca Tordesillas'dan dolayı ilişkilerde bozulmuş durumda :S

Ayrıca benim İspanya'nın başına orjinal İspanya oyuncusunun gelmemesi dolayısıyla gelmem tamamen konu dışıdır ve neden bunu ortaya sürdüğünüzü anlamakta zorluk çektiğimi bildirmek zorundayım. (rp yapıyorduk rp dışı bir olayı sokman biraz rp'yi bozdu gibi ? )

Bunu oyuncu değişikliği için demedim. Büyük devlet alan kişi, küçük devlet almayı seçen kişiye jest yapmalı bence, İberya'da şimdilik senden 2-3 altın daha fazla kazanıyorum diye tartışma çıkmamalı. Unutmaki senin vergi gelirlerin ordun benimkinin kat be kat üstü, ha ticaretten de 2-3 dukat ben fazla kazanayım. (Ki ileride ne olacağı bilinmez sende 4 bende 3 kolonist var)

Bahsedilen peşkeş konusuna gelince ise, böyle bir durum gerçekleşmezdi çünkü biz Fransa ile her zaman müttefik olduk (oyunun ilk gününden) ve bu durum devam ederse olmaya devam edeceğiz de.

Oyun başı hiçbir Fransa oyuncusu kendisine altın tepside sunulan Aragon'a hayır demezdi bence :)

Brezilya'nın herhangi bir hayali sınırla bölünmesinden taraftar değilim zira biz zaten almak istediğimiz bölgeleri zaten alıyoruz. Tek kalan bölge ise Güney Amerika'nın içlerine doğru olan altın madenleri. Ama sizin (Portekizlilerin) çizdiği haritada İspanyolların sözü geçen altın madenlerine geçmesi için Peru'dan girilmeli ki bu daha uzun ve zahmetli bir uğraş olur. O yüzden İspanyollar ve Portekizliler birbirlerine karşı düşman olmayan tavırla yaklaşmaya devam etmeli ve İberya'nın zenginleşmesi için iki devlet de uğraşmalıdır.

Madem amaç altın madenleri neden koloni yapmaya kuzeyden başlandı? Kuzeydeki ticaret merkezini ve kıyı şeridini bana bırakıp Rio ve civarını sen alabilirdin hem bu sayede madenleri de alırdın önceden de söylediğim gibi ben madenlerle ilgilenmiyorum. Fakat hızlı koloni atıcan diye sen oradaki kabilelere savaş açıp kuzeyde kurdun kolonini. Benden Rio'yu istemen açıkça tüm Güney Amerika'yı kendine istemen gibi bir şey.
« Son Düzenleme: 19 Şubat 2017, 09:43:54 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı Gregory

• Paşa
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #230 : 19 Şubat 2017, 10:22:20 »
Dün 31 sene oynamışız :S

« Son Düzenleme: 19 Şubat 2017, 10:24:15 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı Yesjulz

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #231 : 19 Şubat 2017, 10:47:02 »
İspanya ve Fransa dost ise Florence'a geçmiş olsun seni çoktan paylaşmışlardır  :popcorn:
İsveçe geçersin artık..

Çevrimdışı Miltiades

« Yanıtla #232 : 19 Şubat 2017, 10:52:18 »
Fransa ve İspanya korku İmparatorluklarına karşı tek güvenli liman Büyük Britanya'dır ve bundan sonra da öyle olacaktır. Yardıma ihtiyaç duyan her devlete, yardım elini uzatacağız. Bu düzeni yıkacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın!

Tanrı Habsburg'ları korusun!

« Son Düzenleme: 19 Şubat 2017, 10:52:38 Gönderen: Miltiades »

Çevrimdışı Yesjulz

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #233 : 19 Şubat 2017, 11:08:42 »
Korku filmi bu gece yayınlanacaksa ve sorun etmezseniz multinize observer olarak katılabilirim :)

Çevrimdışı Annibal

« Yanıtla #234 : 19 Şubat 2017, 13:22:30 »
Portekiz ile İspanya arasındaki gerilimi kaygıyla izliyoruz. Bu sorunun savaşla değil de sağduyuyla çözülebileceğine inanıyor ve tarafları masaya davet ediyoruz.
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"

Çevrimdışı Domuz

• (Patlican)
  • Sipahi
  • *
  • BONGO BONGO
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #235 : 19 Şubat 2017, 14:25:53 »
-savaş portekiz için intihar olur.

-mağrur floransa halkının sorunu ancak imparatorluklar katında çözülür. hıristiyan imparator ve müslüman imparator bu felakete karşı birleşmeliler.

-eminimki yüce türk imparatoru her zaman ezilenlerin yanında yer alacaktır ve şanlı al bayrağa halel getirmeyecektir.
« Son Düzenleme: 19 Şubat 2017, 14:31:23 Gönderen: Patlıcan »
I used to be an adventurer like you... Then I took an arrow in the knee.                                                                                                                                                  So you can cast a few spells? Am I supposed to be impressed?                                                                                                                                                  Let me guess someone stole your sweetrole.                                                                                                                                                  Hey, you mix potions, right? Can you brew me an ale?

Çevrimdışı SameTR

• Müsellem
  • *
  • Sanma şahım herkesi sen,sadıkhane yar olur
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #236 : 19 Şubat 2017, 14:31:31 »
Hazret-i izzet cellet kudretuhu ve allet kelimetuhunun (Allah'ın) inâyeti ve mühr-i sipihr-i nübüvvet ahter-i burc-i fütüvvet-pişvâ-yı zümre-i enbiyâ muktedâ-yı fırka-i asfiyâ Muhammed Mustafâ'nın sallallahu aleyhi vesellem mu‘cizât-ı kesîretü'l-berekâtı ve dört yârinin -ki, Ebubekir, Ömer, Osman ve Ali'dir- rıdvânullahi aleyhim ecma‘în onların ervâh-ı mukaddesesi mürâfakati ile,

Akdeniz'in ve Karadeniz'in ve Rumeli'nin ve Anadolu'nun ve Karaman'ın ve Rum'un ve Vilâyet-i Zülkadriyye'nin ve

Diyarbekir'in ve Kırım'ın dahi nice memleketlerin ki, âbâ-yı kirâm ve ecrâd-ı izâmım enârallahu berâhinehüm kuvvet-i kahireleriyle feth ettikleri ve cenâb-ı celâdet-me’âbım dahi tîğ-ı ateş-bâr ve şimşîr-i zafer-nigârım ile feth eylediğim nice diyârın sultanı ve padişahı Sultan Bayezid Han oğlu Sultan Selim Han oğlu Sultan Süleyman Han'ım,

Siz ki El değmemiş topraklara el uzatır masumların kanını masumların akçeleriyle döker yetmezmiş gibi bir de halkınıza zulüm edersiniz. Müslüman kanı dökmemek adına zengin toprakları ve ganimetleri olan memlük hanlığına saldırmayaşım aciz ve basitresiz oluşumuzu değil adil ve merhametli oluşumuzun göstergesidir.

Ey İspanya Kralı Portekiz Kralı Haremimi Granada'ya Av köşkümü Lizbon'a kurdurtmayasınız.

Ortodox dostlarımıza yaptığınız Zulümler ise dizlerini titrettiğimiz Avrupanın sonunu hazırlamaktadır. İtalyanın bekası Osmanlı imparatorluğunun koruması altındadır. Korkmayınız.

Sanma şahım   herkesi sen    sadıkhane      yar olur

Herkesi sen   dostum sandın  belki ol      ağyar olur

Sadıkhane     belki ol       alemde        dildar olur

Yar olur      ağyar olur     dildar olur   serdar olur.

Çevrimdışı Domuz

• (Patlican)
  • Sipahi
  • *
  • BONGO BONGO
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #237 : 19 Şubat 2017, 14:36:17 »
ahkgasflsjakdksdşa
arkadaşlar akşama kadar italyadaki tüm kasaba ve köyleri tahliye edelim yoksa ortalık karışcak.
I used to be an adventurer like you... Then I took an arrow in the knee.                                                                                                                                                  So you can cast a few spells? Am I supposed to be impressed?                                                                                                                                                  Let me guess someone stole your sweetrole.                                                                                                                                                  Hey, you mix potions, right? Can you brew me an ale?

Çevrimdışı Annibal

« Yanıtla #238 : 19 Şubat 2017, 14:42:18 »
Ben anlamadım Osmanlı n'apacakmış? ;D
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"

Çevrimdışı jh74

• Azab
  • *
  • Yeni üye oldum.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #239 : 19 Şubat 2017, 14:42:41 »