Gönderen Konu: [EU4] - Rights of Man (Ocak) Multisi  (Okunma sayısı 19015 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Annibal

"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"

Çevrimdışı Gregory

Ynt: [EU4] - Rights of Man (Ocak) Multisi
« Yanıtla #221 : 05 Şubat 2017, 00:31:13 »
Vay arkadaş bir düştük, millet Fransa'ya girmiş :P

Çevrimdışı Miltiades

« Yanıtla #222 : 05 Şubat 2017, 00:50:10 »
Bitirdik bitirdik. ;D

Çevrimdışı Gregory

« Yanıtla #223 : 05 Şubat 2017, 00:53:52 »
Ayıp ayıp önce Fransa sonra Avusturya kesmiş Burgonya'nın Akdeniz'e açılan kapısı French-Comtée'yi...

Lakin bizim de paylaşacak şeylerimiz var elbet :)

Burgonya, Fransa-Osmanlı ittifağına karşı muazzam kayıplar vermesine karşın Büyük Britanya'ya Kıta Avrupa'sını dar etti (resmen katliam yaptı diyebiliriz ;D ):

Aslanlar :)

(aç/kapa)
« Son Düzenleme: 05 Şubat 2017, 00:54:53 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı Gök Börü

« Yanıtla #224 : 05 Şubat 2017, 01:08:56 »
Laglı adamın ordularını imha et,sonra katliam yaptım :P
« Son Düzenleme: 05 Şubat 2017, 01:17:53 Gönderen: Gök Börü »

Çevrimdışı Paytak

• Tribunus Militus
  • *
  • Youtube videoları çeken bir genç
    • Youtube Kanalım: Paytak Strateji
« Yanıtla #225 : 05 Şubat 2017, 01:24:55 »
Brandenburg cidden lanetli

Çevrimdışı Gregory

« Yanıtla #226 : 05 Şubat 2017, 01:31:18 »
Lag olsa ne olur spoiler'a bakmadın mı ?(en fazla gemi ile ordunu 1 kez kaçırmıştın gene kaçırırdın Fransa'ya sığınarak :) ) Savaş başında %115 olan disiplin savaş ortasında Krallığa dönüşen Burgonya Düklüğünün efsane Kralı Joseph the Magnicifent'in strict trait'i kazanması ile birlikte %125'e ulaştı :)

Bu arada Fransa savaşından sonra çöken ülke kaç senede düzelir diye oyunu 10 yıl ilerletmiştim ve Fransa İngiltere'nin PU'su olmuştu, bugün Cemo Fransa olarak gene İngiltere'nin PU'su oldu ;D

« Son Düzenleme: 05 Şubat 2017, 01:33:31 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı Gök Börü

« Yanıtla #227 : 05 Şubat 2017, 02:23:09 »
O değil de güzel gangbang olmuş,bu multiye gelebilseydim ben de girerdim Fransa'ya ;D

Çevrimdışı Miltiades

« Yanıtla #228 : 05 Şubat 2017, 17:53:51 »
Oyun bittiğine göre oyun başından beri çevremde gelişen olayları yorumlayayım.

İlk olarak oyun başlar başlamaz Polonya ile müttefik olarak Osmanlı'ya karşı bir birlik oluşturduk. Bu birlik sadece Osmanlı saldırılarına karşı kurulmuştu. Moskova saldırırsa direkt bir savunmaya yardımcı olmayacaktım fakat Osmanlı da bu savaşa dahil olursa Polonya'ya direkt destek olacaktım. Aynı şekilde Batı saldırıları da Polonya'yı ilgilendirmeyecekti.

Yine oyun başı Brandenburg oyuncusunun ittifak teklifini reddettim ve ona kraliyet evliliği yollayarak niyetimin agresif olmadığını, gp kuralı nedeniyle müttefik olamayacağımı ilettim. Brandenburg (mahoin12), bunu düşmanca görüp bana oy vermeyeceğini bildirdi ve Polonya ile müttefik oldu ayrıca da Osmanlı garantisi aldı. İlginçtir ki Polonya oyuncusuna bu durumu bildirmeme karşılık bana verdiği tepki gülünçtü. Polonya oyuncusuyla uzun vadede bir şey yapılamayacağı aşikardı çünkü kendi düşmanını kendi yaratıyordu. Osmanlı savaşında bu konuya tekrar döneceğim.

Benim için tek sorun Doğu'da değildi bir de Batı'da düşmanlarım vardı. Burgonya ve Fransa'nın birbirini dengelemesi ve HRE'ye saldırmamaları işime geliyordu. Ancak daha sonra kendi aralarında saldırmazlık antlaşmaları yapmaları beni, Batı'da müttefik aramaya itti. İlk teklif Britanya (Gök Börü) oyuncusundan geldi ancak onla konuşamadık. Daha sonra oyun günü Britanya'nın yedek oyuncusu (Bakuy) ile konuşup bir antlaşma yaptım. Şöyleydi:

• Burgonya HRE'ye saldırırsa Britanya da Burgonya'ya saldıracaktı.
• Fransa HRE'ye saldırırsa Britanya da Fransa'ya saldıracaktı.

Bunun sonucunda İngiltere'ye English Channel'da HRE dışında toprakları kazanma fırsatı sunmuştum. Nitekim böyle bir savaş olmamış, onun yerine Fransa, Osmanlı ve Britanya, Burgonya'ya saldırmıştı.

Gelelim Osmanlı-Polonya savaşına. Öncelikle savaş açılır açılmaz Polonya tarafında yer aldım ve koşulsuz savaşacaktım. Hemen sonra Moskova da Polonya'ya savaş açtı. Polonya oyuncusuna Moskova ile barış yapıp Osmanlı'ya yönelmeyi önerdim ve kendisi kabul etti. Her neyse bizi ilgilendiren şeye geçelim. Daha önce Polonya'yı Brandenburg konusunda uyarmıştım ve beni dinlememişti, şimdi Brandenburg, Polonya'ya savaş açıyor ve Osmanlı'ya destek oluyordu. Burada anlatmak istediğim Polonya oyuncusunun basiret yoksunu politikasının kendisine yansıması.

Fransa-Osmanlı ile müttefik olmuş ve bu duruma karşı Burgonya oyuncusuyla bir antlaşma yapılmıştı. Kısaca antlaşmanın özeti şudur:

• Fransa, Burgonya'ya savaş açar ve Osmanlı da dahil olursa Avusturya da Burgonya yanında savaşa dahil olur.

Ve beklenen olmuş Fransa, Burgonya'ya savaş açmıştı. Eğer o savaşa Osmanlı dahil olmasaydı ki belli bir yere kadar da dahil olmadı ben de Burgonya yanında savaşa girmeyecektim. Eh savaşa girdik ve sonuçları ortada.

Benlik bu kadar. :)
« Son Düzenleme: 05 Şubat 2017, 18:00:44 Gönderen: Miltiades »

Çevrimdışı Gregory

« Yanıtla #229 : 05 Şubat 2017, 18:15:26 »
Yalnız yanlış hatırlamıyorsam Polonya ile müttefik olan Brandenburg ve Polonya'ya saldıran Brandenburg oyuncusu farklı kişiler. Yani gelen Brandenburg oyuncusu antlaşmayı bozdu.
« Son Düzenleme: 05 Şubat 2017, 18:16:13 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı Miltiades

« Yanıtla #230 : 05 Şubat 2017, 18:53:59 »
Yalnız yanlış hatırlamıyorsam Polonya ile müttefik olan Brandenburg ve Polonya'ya saldıran Brandenburg oyuncusu farklı kişiler. Yani gelen Brandenburg oyuncusu antlaşmayı bozdu.

Kişiler pek önemli değil, sonuç olarak Osmanlı'dan destek görmüş bir Brandenburg var ortada. Polonyasın ve Brandenburg oyuncusu var. CW yi kurmak için alman gereken yerler Brandenburg'ün Prusya'yı kurması için alması gereken yerlerle kesişiyor. Eğer bunu bilip oynuyorsan ve Brandenburg'ün olası bir Osmanlı yardımında senden oraları almayacağına inanıyorsan ya çok safsındır ya da yeni yeni multi oynamaya başlamışsındır.

Çevrimdışı Gregory

« Yanıtla #231 : 05 Şubat 2017, 19:21:13 »
Neyse bizde Fransa'nın açacağı bir savaşa Osmanlı'nın dahil olması halinde yapacaklarımızı kararlaştırmıştık fakat savaşa İngiltere'nin de dahil olmasıyla birlikte muharebelerin çoğu siper savaşına dönüştüğünden ötürü sonuç alınamadı. Bir dahaki sefere Yıldırım Harekatı düzenlemek gerek anlaşılan. Tank basmak lazım, birisi Da Vinci mi dedi? :P

Overlord Normandiya çıkarması idi galiba ya tüh olmadı bu şimdi :S
« Son Düzenleme: 05 Şubat 2017, 19:23:13 Gönderen: Gregory »

Çevrimdışı Sezar

• The Great Khan
  • Vulnerarius
  • *
  • Victoria 2 Osmanlı Müptelası
« Yanıtla #232 : 05 Şubat 2017, 19:26:30 »
@Miltiades`in hakkimda yaptigi elestirileri, normal multilerde Bradelenburg-Polonya ittifakinin makul gorunmemesi acisindan kabul ediyorum.Yalniz,ilk Bradelenburg oyuncusuyla gerekli topraklar arasinda bir antlasmamiz vardi.Rusya-Osmanli blogu karsisinda ittifakimi cesitlendirmek ve yanima Bradelenburg`u da almak istiyordum.Boylece Rusya karsisinda yalniz kalan ben,Bradelenburgla dosthane iliskiler kurarak en azindan arkami saglama almis olacaktim.Oyunun ortasinda birden 1 GP kurali getirilince Bradelenburg ile ittifakimi bozmak zorunda kaldim ve o da hakli olarak Osmanli destegine basvurdu.

Genel olarak MP hakkindaki dusuncelerime gelince;

-Normalde daha profesyonel Mp lerde, oyunu kazanmanin yolu salt diger oyuncularin birbirini yok etmesine dayali degil,skora baglidir.Bu da victory cardlarin onemini ortaya cikarir ve bu yuzden bu MPler oyun sonuna kadar devam ederler ve oyun sonunda en cok skoru alan kazanir.
-Bu MP de ise oyuncular tamamen birbirini yok etmeye yonelik oynadi ve sonuc olarak Mp daha 1600`u bile goremeden bitti.Bu da bu mp nin acikcasi kalitesizligini gosterir.
-Kurallar ve uygulanmasi konusunda buyuk bir bosluk vardi ve oyun baslamadan tum kurallar kesinlestirilmek yerine `Kervan yolda duzulur` mantigi ile MP ilerledikten sonra kural getirilmeye calisildi.Ki bundandir ki,oyun ortasinda kurallar konusunda bir suru tartismalar yasandi.Kimileri `chatte ayri bir kanal acmanin bile kural disi oldugunu ilan etti,kimisi de intervention`in kuraldisi oldugunu ilan etti.Boyle durumlarda son sozu,GM soyler ama o bile gale alinmiyor,herkes kafasina eseni soyluyordu.GM Miltiates`in,uyardigi halde Osmanli`nin benle hala baris yapmamasi gibi.
« Son Düzenleme: 05 Şubat 2017, 19:27:25 Gönderen: Sezar »

Çevrimdışı Gregory

« Yanıtla #233 : 05 Şubat 2017, 19:30:36 »
Yenisinde ayrtıntılı kurallar koyacağız galiba :)

Çevrimdışı Muhafız

• Mr. Achievement
  • Tribunus Militus
  • *
  • EU4 Moderatörü
« Yanıtla #234 : 05 Şubat 2017, 21:37:13 »
Neyse bizde Fransa'nın açacağı bir savaşa Osmanlı'nın dahil olması halinde yapacaklarımızı kararlaştırmıştık fakat savaşa İngiltere'nin de dahil olmasıyla birlikte muharebelerin çoğu siper savaşına dönüştüğünden ötürü sonuç alınamadı. Bir dahaki sefere Yıldırım Harekatı düzenlemek gerek anlaşılan. Tank basmak lazım, birisi Da Vinci mi dedi? :P

Overlord Normandiya çıkarması idi galiba ya tüh olmadı bu şimdi :S

Bu Fall Gelb olmuş  :P
Bu arada mpniz bitti mi

Çevrimdışı Gregory

« Yanıtla #235 : 05 Şubat 2017, 21:41:14 »
Yeni açacağız artık bu sefer kurallı olacak.

Çevrimdışı Bakuy

« Yanıtla #236 : 05 Şubat 2017, 22:00:56 »
Biri Yeni Dünya'yı paylaşabilir mi? Bir de İngiltere'nin genel ahvalini.

Foruma ilişkin her türlü bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 14 gün içerisinde yanıt verilecektir.