Gönderen Konu: Runemaster Geliştirici Günlüğü 22-Tiröller!  (Okunma sayısı 991 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TirollüDoruk

 • Yılın Editörü
 • Nizam-ı Cedid
 • *
 • İleti: 2069
 • Son Muhabir: Yandım Doruk
  • Profili Görüntüle
Runemaster Geliştirici Günlüğü 22-Tiröller!
« : 11 Ağustos 2014, 20:57:37 »
Stockholm'den selamlar! Bu yaz hayatımızda görmediğimiz kadar yağmurlu ve şimşekli geçti. Kim bilir, belki de Yüce Thor kendisinin en önemli karakterlerden biri olduğu Runemaster gibi harika bir oyun üzerinde çalışıyor olmamızdan duyduğu hoşnutluğu bizlere göstermeye çalışıyordur... Öyle olmadı ihtimaline karşı kendisine bi'kaç tane keçi kurban edip 22. Geliştirici Günlüğüne başlayalım!

Geçen hafta Kara Elflerin ve Cücelerin Diyarı olan Svartalfheim'dan bahsedeceğiz demiştik ama ne yazık ki biz tam da o Günlüğü yazmaya başlayacağımız sırada Tiröller bizi kendileri hakkında bir Günlük yazmaya "ikna ettiler" ve ne yazık ki Tiröller(Özellikle de büyük olanlar...) çok "ikna edici" yaratıklar olduklarından evet demek zorunda kaldık. Yani bugün Tiröller hakkında bir şeyler öğreneceksiniz! Yaşasın!(Tamam, tamam, beni şu sivri çubukla dürtüklemeyi bırakırsanız iyi olacak...)

Nereden İlham Aldık?
Runemaster'daki Tirölleri yaratırken elimizde bolca malzeme vardı. Özellikle John Bauer'in her İsveçli çocuğun bir şekilde maruz kaldığı "Bland Tomtar och Troll" (Cücecinler ve Tiröller Arasında) adlı yapıtlarındaki sanatsal tarzından ilham aldık. Kendisinin Tirölleri bir mantardan küçük olabilecekleri gibi koca dağlar kadar büyük de olabilen karanlık canlılar olarak ayrıntılı bir biçimde tasvir etmiş olmasından çok hoşlandık ve Bauer'in Tiröllerinin Runemaster için harika bir kaynak olduğu görüşündeyiz. Öyle ki, Runemaster'daki Tirölleri Bauer'in kendi elinden çıkmışçasına yaratmaya çalışıyoruz ve eminim ki Sanat Takımımızın Bauer'in hatırasını yaşatma konusunda harika bir iş çıkarmış olduklarını siz de kabul edeceksiniz. Bauer'in yanında Theodor Kittelsen de çizdiği Tiröllerle bizim için önemli bir ilham kaynağı oldu. Kittelsen'in Tirölleri Bauer'inkilere benzemekle birlikte onunkilerden çok daha karanlık ve sinsi gözüküyorlar. Size tavsiyem iki sanatçının çizimlerine de baktıktan sonra Runemaster Tirölleriyle bu çizimleri karşılaştırmanız.

Mitoloji Kısmı: Tiröllerin Yaratılışı
Bütün Tiröller kendilerini yarattığına inandıkları tek bir Tanrıça'ya taparlar. Bu Tanrıça Dev Nott'un(Gece) kızıdır ve bazı efsanelere göre aynı zamanda Tanrı Thor'un da annesidir. Pek çok ismi olmasına rağmen Tiröller genellikle kendisinden "Tanrıçamız","Annemiz" ya da "Doğudaki Anamız" diye bahsederler. Tiröller, eskiden bu Tanrıça'yla birlikte yaşadıklarına ve Doğanın koruyucuları olarak yaratıldıklarına inanırlar. Derler ki, bir gün Tanrıça aniden kendilerini bırakıp gitmiş ve bu yüzden onlar da sürekli onun izini takip ederek dolaşıp dururlar, sadece kutsal kabul ettikleri mekanlarda durup dinlenirlermiş. Tanrıçaları aslında bir Dev olduğundan dolayı Tiröller de kendilerinin bir şekilde Devlerle akraba olduğuna inanırlar. Devler bu söylentiyi kesin bir dille ve fırsat buldukça reddettikleri hald eTiröller onları umursamaz ve her durumda başka Tiröllerin dostluğunu diğer ırklara yeğlerler. Bütün bunların yanında, bu sözde kan bağı yüzünden Devlerle Tiröllerin diğer ırklara karşı birleşmesi gerektiğini düşünenlere de zaman zaman rastlamanız mümkün.((Burada çevirmen olarak bir parantez açarak İskandinav Mitlerini inceleyen kişiler arasında Devlerin zaman içerisinde Tiröllere dönüştüğünü şeklinde bir görüşün var olduğunu ve bu sözde akrabalığın buradan geliyor olabileceğini de eklemem gerekiyor.))

Tiröllerin Görünüşü
Tiröllerle karşılaşanların ilk fark ettikleri özellikler Tiröllerin koca burunları, dağınık saçları ve sivri kulaklarıdır. Hafiften kambur olmalarına rağmen uzun boyları sayesinde çoğu insandan çok daha uzun dururlar. Derileri genelde yeşil, kahverengi ya da siyah görünür ama bu renklerin gerçek deri renklerinden çok saçlarında yetişen bir tür likenden kaynaklanıyor olması da mümkündür. Tiröller yaşlandıkça genişledikleri ve boyları uzadığı için genç Tiröller genellikle sıska olurlar ve kollarıyla bacakları ilginç bir şekilde vücutlarına oranla fazla uzun görünür, ki bu ikinci durum asla tam olarak düzelmeyen bir özelliktir. Halk arasında Tiröllerin güneş ışığına maruz kaldıkları anda taşa dönüştüklerine dair bir söylenti dolaşsa da, Tiröller basitçe gündüz saatlerinde etrafta dolaşmaktan pek hoşlanmazlar. Öte yandan, bu söylenti tamamen yanlış da değildir zira yaşlıca bir Tiröl uzun süre güneş ışığına maruz kaldığı takdirde yere uzanıp taşa dönüşebilir. Tiröller arasında bu durum "Uzun Uyku" olarak bilinir.

Tiröllerin Yaşamı, Yaptıkları İşler ve Gelenekleri
Geleneklerine bağlı Tiröller Tanrıçaları'nın şerefine doğadan asla fazla uzakta kalmazlar ve hayatları dolanmakla geçer. Sayıları gittikçe artan daha yenilikçi Tiröller ise artık bu sonsuz göçebeliğin bitmesi ve yerleşik hayata geçip insanlarla ticarete başlanması gerektiğini savunurlar. Bu ikinci grup, son dönemde yavaş yavaş göçebeliği tamamen bırakmış ve gittikçe şehirlere benzeyen yerleşimler kurmuş olan Tiröllerden oluşur. Bu görüş farklılığı, yani Yerleşimcilerin göçebeliği bırakıp temelli olarak bir yere yerleşme konusunda verdikleri karar onların İnsanlar ve İnsan kültürleri tarafından yoldan çıkarıldıklarını düşünen Göçebelerle aralarının açılmasına ve Tiröl toplumunun bölünmesine sebep olmuştur.

Tiröller genelde çadırlarda, yurtlarda, küçük kulübelerde ve bunlar gibi kolayca kaldırılıp herhangi bir yerde yeniden kurulabilen yapılarda yaşarlar. Bu yapılar genelde kutsal süslerle bezenmiş, küçük, şirin mekanlardır. Kutsal süsler arasında gücü temsil eden ayılar, kurtlar, ejderler ve vaşaklar gibi hayvanlar yaygın olduğu gibi beş temel elementi temsil eden eşyalar da bulunur. Tiröller bu muska ve tılsımların kendilerini güçlendirip şerden koruyacağına inanırlar.

Her Tiröl Aşiretinin iki lideri bulunur. Bunlar küçük gruplar halinde savaşa giren Tirölleri yöneten Aşiret Reisi'yle Aşiretin ruhani önderi olan ve dualarda aşireti yönlendiren Kam'dır. Bir konuda tavsiyeye ihtiyacı olan Tiröller bu iki kişiye danışırlar, Reisle Kam da Tirölün sıkıntılarını dinler, düşünür, tartışır ve sonunda söz konusu Tiröle bir cevap verip çözüm önerilerinde bulunurlar.

Tiröllerin de İnsanların da Midgard'da yaşıyor olmaları bu iki arasında zaman zaman çatışmalara sebep olmuştur. Tiröller ve İnsanlar genellikle birbirlerinden uzak dursalar da bazı Tiröller İnsanları ilginç bulur, hatta onlarla zaman zaman ticaret bile yaparlar. Diğerleriyse İnsanları leziz birer yiyecek olarak görürler... Onlardan bahsetmesek daha iyi olur.

Göçebe Tiröller çadırlarını kurdukları bölgeler arasında dolaşıp dururken Midgard ve Alfheim'ın zengin ormanları ve bereketli ovaları onlara yiyecek sağlar. Vahşi hayvanları derileri ve etleri için avlayan Tiröller aynı zamanda ayı ve kurt gibi bazı hayvanları evcilleştirmenin yolunu da bulmuşlardır. Bu hayvanlar zaman zaman kesilip yendikleri halde çoğu Tiröl keçi, tavuk ve hatta insan etini tercih eder. Aynı zamanda sürülerindeki tavuk ve keçilerin yumurtalarıyla sütlerinden de çok hoşlanırlar. Bunların yanında Tiröller her türlü tatlıya bayılırlar ve arıların kalın derilerini geçip Tirölleri sokması mümkün olmadığından arı petekleri Tiröller için çok çekici birer avdır. Peteği, içindeki balı ve arıları yiyip üstüne ikincisini isterler. İnsan yemekleri arasındansa Yulaf Lapası ve Kanlı Sosislerden çok hoşlanırlar ve bu yemekleri insanlardan çalmak için fırsat kollarlar.

Tiröller ağır vücutları yüzünden suda çabucak battıklarından dolayı sudan biraz korkarlar. Bu korku yavru Tiröllerde görülmediği ve gençler yüzmeyi çok sevdikleri için Tiröller biraz daha yaşlandıkları zaman ortaya çıkar. Aynı şekilde balıktan ve diğer deniz ürünlerinden de hoşlanmayan Tiröller balığın tadından hoşlanmayıp yürüyebilen şeylerin etini yemeyi tercih ettiklerini söylerler.

Tiröller iri yaratıklar olmalarına rağmen alkolle araları pek de iyi değildir. Bir Tirölün kafayı bulması için fazla içmesi gerekmez ve kafayı bulmuş bir Tiröl'ün yakınlarında olmak istemezsiniz. Son günlerde İnsanlar çoğu Tirölün Bal Liköründen hoşlandığını ve bu içkiye ulaşabilmek için çoğu şeyden vazgeçebileceklerini anladığı için bu içki olayı bir sorun olmaya başlamıştır.

Bir Tirölün başka ırklarla takas yaptığı nadir durumlarda genellikle avladıkları hayvanların derilerini, biraz kurutulmuş eti ya da herhangi bir konuda edecekleri yardımı mücevherler, içki, tüyler ve renkli kumaşlar gibi ilgilerini çeken herhangi bir şeyler değiş tokuş ederler. Tiröller arasındaki takaslarda ise herhangi değerli bir şeyi başka bir şeyle değişebilirler. Bu değerli şeyler herhangi bir konuda diğer Tiröle yardım etmek ya da bir saat, bir gün, bir hafta vb. süreler boyunca diğer Tiröl için çalışmak olabilir. Mesela keçi, tavuk ya da ayı gibi değerli sürü hayvanlarından bir tanesi karşılığında bir ay boyunca çalışabilirler.

Tiröl Kahramanları
Oyunda bir Tiröl Öfkecisi(Erkek) ya da bir Tiröl Rün Ustası olmanız mümkün.
Öfkeci hakkındaki günlüğümüze buradan ulaşabilirsiniz: http://www.paradoxfan.com/forum/index.php?topic=41833.msg721418#msg721418
Rün Ustası hakkındaki günlüğümüze buradan ulaşabilirsiniz: http://www.paradoxfan.com/forum/index.php?topic=41829.msg721394#msg721394

Tiröl Askerleri
Günlükleri dikkatle okuyanlar işin özünü sanırım şimdiye kadar kapmıştır, ama ben yine de olayı bir kez daha anlatayım. Her ırkın 3 genel, 3 tane de özel birimi bulunur. Tiröllerin genel birimleri bir miktar zırha sahip olan ve saldırı güçleri de fena olmayan "Yakın Dövüş", bolca zırha sahip olan ama düşmana fazla zarar veremeyen "Zırhlı" ve menzilli saldırılarda bulunabilen ama fazla zırha sahip olmayan "Menzilli" birimleridir.

Tiröllerin üç özel birimiyse Uzun Uykuya daldıkları halde taşa dönmekten son anda kurtulan "Yürüyen Dağlar", daha yavruyken kaçırılan ya da Tiröl sürülerinden yetiştirilmiş olan ayılara binen ve savaşta kendileri fazla savaşmayıp ayılarını katliam yapacakları noktalara yönlendirmekle yetinen "Canavar Binicileri" ve hiçbir zaman Uzun Uykuya dalma ihtiyacı hissetmemiş olan, Tiröller yaşlandıkça büyüdükleri için de etraftaki en büyük, en güçlü ve en bilge Tiröllerden oluşan "Kadimler"dir.

Son olarak bir Tiröl Köyünün, Tiröl Rün Ustasının ve öylesine bir Tiröl'ün göründüğü bir adet ekran görüntüsünü sizlere sunuyorum:

((Alfa Öncesi dönem görüntüleri bile böyle güzelse oyunun son halini tahmin edemiyorum bile.))

(Şimdi yazmayı bırakabilir miyim peki? Birazdan mı? Aaah! Tamam, tamam şu sopayı yere bırakırsan sevineceğim...) Tiröller hakkındaki bu Günlüğü ilginç bulduğunuzu umuyorum. Bize Tiröller hakkında aklınıza gelen ne olursa olsun sormaktan çekinmeyin. Gelecek hafta, benim(SolSara) ve Boel'in(Regina) da dahil olduğu bir grup olarak Köln, Almanya'daki Gamescom Zirvesinde olacağız. Eğer orada olursanız Runemaster'ın tanıtımını izleme ve oyunu deneme şansına sahip olabilirsiniz! Ha, unutmadan Hayranlarımızla yapacağımız buluşmaya katılmak isterseniz o konudaki ayrıntılara da şuradan ulaşabilirsiniz: http://forum.paradoxplaza.com/forum/showthread.php?788123-More-Fan-Gathering-Details-Released
http://forum.paradoxplaza.com/forum/showthread.php?778110-Paradox-Fan-Gathering-2014-Cologne!-August-14th!

Köln'de görüşmek üzere!
« Son Düzenleme: 11 Ağustos 2014, 21:27:16 Gönderen: TirollüDoruk »
 

Çevrimdışı Nogrod

 • Yeni Çeri
 • *
 • İleti: 204
 • A leader is a dealer in hope
  • Profili Görüntüle
Ynt: Runemaster Geliştirici Günlüğü 22-Tiröller!
« Yanıtla #1 : 11 Ağustos 2014, 22:48:58 »
harbiden gunlugu tirollemisin..

Holy Roman Empire was neither holy, nor Roman, nor an empire.