Gönderen Konu: Runemaster Geliştirici Günlüğü 9-Eşyalar ve Yağmalayabileceğiniz Her Şey  (Okunma sayısı 926 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TirollüDoruk

  • Yılın Editörü
  • Arşidük
  • *
  • İleti: 2126
  • Son Muhabir: Yandım Doruk
Ganimetler ve Eşyalardan bahsedeceğimiz 9. Geliştirici Günlüğüne hoş geldiniz! Eşyalar ve ganimet olmadan bir Rol  Yapma Oyunu nedir ki? Tamam, yani şimdi yine RYO olur sanki ama eğlencesi kalmaz yani...hani...

Runemaster'da Eşyalar üçe ayrılır:
- Görev Eşyaları
- Rastgele Eşyalar
- Özel Eşyalar

Görev Eşyaları
Başlıktan anlamış olabileceğiniz gibi Görev Eşyaları bir görev sırasında elinize geçen eşyalardır. Uzun zaman önce kaybedilmiş bir yüzükle Cüce Kafataslarından Oluşan Bir Piramit arasındaki aklınıza gelen her şey olabilen bu eşyalar oyuncu tarafından kullanılamazlar ama belirli bir görev için önem teşkil ederler. Öyle ki çoğu görev belirli bir eşya olmadan tamamlanamaz bile.

Rastgele Eşyalar
Şu anda(Sonradan sayıları artabilir) oyunda Kahramanınızın kullanabileceği 5 değişik eşya sınıfı blunuyor; Kemerler, Silahlar, Yüzükler, Rünler ve Tılsımlar. Bu sınıflardan her birinden sadece bir tane kullanabilirsiniz, yani tılsımları toplayıp toplayıp şekillik yüzdenizi Choq Shekqill'e çıkartmanız ya da fazladan yıldırım hasarına sahip olmanız ne yazık ki mümkün olmayacak.

Rastgele eşyaları tanımanız için oyunda çeşitli sıfatları, önekleri ve sonekleri kullandığımız ilginç bir sistem oluşturduk. Örneğin oyunun başında elinize "Cılız ... Kılıcı" geçebilirken seviyeniz arttıkça "...'nın Şanlı Kılıcı"'nı kullanıyor olabilirsiniz. Bu sayede az önce kestiğiniz Tirölden düşen kılıcın değerli bir eşya mı yoksa bir parça çöp mü olduğunu kolayca anlayabilirsiniz.

Rastgele oluşturulmuş bir eşya her zaman bir ya da iki özelliğinizi arttıracaktır. Tabi ki bu özelliklerin hangileri olduğu söz konusu eşyanın seviyesi ve eşya türüyle bağlantılı olarak değişebilir. Bu özellikler ilk olarak "Büyük Özellik" seçilerek, ardından da seçilen ikinci bir "Küçük Özellik" "Büyük Özellik" ve Eşyanın türüyle seviyesine bağlı olarak seçilerek oluşturulur.

Bir eşyanın sahip olduğu sıfatlar söz konusu eşyanın Büyük ve Küçük özelliklerine bağlı olarak değişir. Şu anda 10'dan fazla değişik özelliğe ve 150'den fazla toplam kombinasyona sahip olduğumuzu söylemem yeterli olacaktır sanırım, ama ben yine de "Yakın Dövüş Hasarı"'yla alakalı olanları merak edenler için aşağıya ekleyeyim:

Yakın Dövüş Hasarı + Yakın Dövüş Hasarı: "Yıkım"
Yakın Dövüş Hasarı + Dehşet: "Azap"
Yakın Dövüş Hasarı + Can: "Felaket"
Yakın Dövüş Hasarı + Yakın Dövüş Zırh Delici Hasarı: "Sakatlayıcı"
Yakın Dövüş Hasarı + Düzen: "Kargaşa"
Yakın Dövüş Hasarı + Menzil: "Katliam"
Yakın Dövüş Hasarı + Zırh: "Daştan Deri"
Yakın Dövüş Hasarı + Menzilli Hasar: "Kıyım"
Yakın Dövüş Hasarı + Menzilli Zırh Delici Hasar: "Kasaplık"(Ç.N.Kasabın Güçlü Kılıcı gibi)
Yakın Dövüş Hasarı + Büyü Hasarı: "Büyülü Yıkım"
Yakın Dövüş Hasarı + Büyü Savunması: "Çürütücü"

Buradan yola çıkarak söz gelimi orta seviyelerdeki çifte Yakın Dövüş Hasarına sahip bir kılıcın adının "Yıkımın Güzel Kılıcı" türünden bir şeyler olacağını anlayabiliriz.

Özel Eşyalar
Tabii bütün eşyalar etrafta rastlayabileceğiniz rastgele ganimetlerden ibaret değil. Bizimkisi gibi bir efsaneye uygun olacak şekilde görevlerden kazanabileceğiniz pek çok özel eşya da var. Öte yandan bunlar her zaman görevlerle ilgili olmak zorunda değiller...

Bu eşyalardan bazıları İskandinav Mitolojisi'nden dolayı size tanıdık gelebilir. (Sağ olsunlar atalarımız bize çok büyük değer ve güç sahibi silahlar ve mücevherlerle dolu efsaneler bıraktıklarından.) Bu özel eşyaların etkileri oyundan oyuna değişmez ve her zaman aynı şekilde karşınıza çıkarlar. İçlerinden iki tanesini saymak gerekirse, şu anda oyunda Frey'in Kılıcı olduğu sanılan Laevateinnle Heimdall'ın Kılıcı Hofud var. Yalnız bu eşyalar büyük ihtimalle sizi Helheim'ın 7 kat dibine götürüp geri getirecekleri için onlara çabuk ve kolay bir şekilde sahip olmayı aklınızın ucundan bile geçirmeyin.

Son olarak, Kara Elflerle ilgili bir çizim!
 

 

Forumdan uzaklaştırmalara itiraz, yasal talepler veya uygunsuz içerik bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 3 gün içerisinde yanıt verilecektir.