Gönderen Konu: Runemaster Geliştirici Günlüğü 14-Ordular ve Bayraklar  (Okunma sayısı 923 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TirollüDoruk

  • Yılın Editörü
  • Arşidük
  • *
  • İleti: 2126
  • Son Muhabir: Yandım Doruk
Selam millet!
Runemaster'daki savaşlar hakkında yeni bir şeyler öğrenmek istediğinizi biliyoruz ve bu hafta aynen bunu yapacağız. Başlangıç olarak, orduların yapısına bakalım!

Bildiğiniz gibi Runemaster'daki savaşlar taktiksel haritada ve sıra tabanlı olarak gerçekleşir. Kahramanınızı ana Dünya'da savaşa girmeniz gerekene kadar istediğiniz gibi dolaştırabilir ve etrafı keşfedebilirsiniz. Ancak savaş başladığında elinizdeki her birimin bir peteği kapladığı balpeteği şeklinde bir savaş alanına geçersiniz. Değişik petekler değişik yükseklik ve yer şekillerine sahip olabilirler ve özellikle de yükseklik farkı savaşta birimlerinize çok yardımcı olabilir. Ayrıca kahramanınız da ordunuz kalanıyla birlikte-Hatta bazı durumlarda tek başına-savaşta hazır bulunur.

Yaaaaav he he, yeni bir şeyler yok mu? Bunları öğreneli asırlar oluyor da.
Olmaz olur mu?

Mangalar
Ordunuzdaki birimler 5 taneye kadar oluşturabileceğiniz mangalar halinde hareket eder. Bu mangalar başka şeylerin yanında savaşta birimlerinizin hangi sırayla hareket edeceklerini de belirler. Birbiriyle eşit sayıda mangaya sahip iki ordu çarpıştığında savaşın başında belirlenen bir sıraya bağlı olarak mangaları birer birer harekete geçer. Öte yandan bir ordunun manga sayısı öbüründen fazlaysa, bu fazladan mangalar diğer bütün mangalar harekete geçtikten sonra savaşa katılırlar. Bir manga harekete geçtiğinde içindeki birimleri kafanıza estiği gibi herhangi bir sırayla hareket ettirebilir, bir birimle ilerlemeye başlayıp diğer bir birime geçebilir ya da bazı birimleri tamamen atlayıp geçebilirsiniz. Bu sayede mangalar karmaşık manevralar yapıp düşmanı şaşırtabilecekleri gibi diğer mangalardan ayrı hareket edip düşmana 4 ayrı yerden saldırmanızı da sağlayabilirler. Aynı zamanda aynı manganın içindeki birimler savaşa aynı yerden başlarlar.

Bayraklar
Bayraklar bir mangaya eklenerek bu mangadaki bütün askerlerin çeşitli bir alanda daha etkili olmalarını sağlar. Etki olarak oyuncunun kahramanının kullanabileceği çeşitli eşyalara benzedikleri halde kahraman eşyalarının aksine bunlar bütün bir mangayı etkiledikleri için bir bayraktan mümkün olduğunca fazla yararlanabilmek amacıyla ordunuzu yeniden yapılandırmanız gerekebilir. Bunun yanında bazı birimlerin çeşitli yetenekleri de bayraklar gibi bütün bir mangayı etkileyebildiğinden dolayı ordunuzu oluştururken bu birimlere de dikkat etmenizi öneririm.

Oyuncunun kendi ordusu dışındaki ordular bazen rastgele, bazen de önceden belirlenmiş şekillerde ordularını oluşturmakla birlikte işin özüne bakarsak bu konuda tamamen özgür olmalarına rağmen, oyuncunun bu konuda bazı kısıtlamalara uyması gerekir:
Bir orduda en fazla 5 manga olabilir.
Bir mangada en fazla 3 birim olabilir.
Bir mangadaki 4. boş yere oyuncunun kahramanı ya da bir bayrak eklenebilir.
Yani normal bir orduda en fazla 16(5Manga*3Birim+Oyuncu) birim olabilir.
Oyuncunun karakteri manga başına 3 birim kısıtlamasını kaldırmak için kullanılabilir. Bu durum o mangaya 4. bir birim eklemekle kalmaz, oyuncunun seçtiği yeteneklere bağlı olarak mangadaki bütün birimlere değişik şekillerde etki de edebilir.

Bugünkü ekran görüntüsünde size oyunun ilk dönemlerindeki bir insan ordusunun görüntüsünü veriyoruz. Bunlar hala daha Alfa-Öncesi döneme ait olduklarından dolayı fotoğraftaki sayıların her an değişebileceğini unutmayınız.

 

 

Forumdan uzaklaştırmalara itiraz, yasal talepler veya uygunsuz içerik bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 3 gün içerisinde yanıt verilecektir.