Gönderen Konu: Runemaster Geliştirici Günlüğü 18-Midgard  (Okunma sayısı 900 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TirollüDoruk

  • Yılın Editörü
  • Arşidük
  • *
  • İleti: 2126
  • Son Muhabir: Yandım Doruk
Runemaster Geliştirici Günlüğü 18-Midgard
« : 05 Ağustos 2014, 01:48:52 »
Merhaba!

Bu hafta size(Bizi geliştirici mağaralarımızdan çıkartmaya çalışan güzel havaya inat) Runemaster'ın bir dünyasından bahsedeceğiz: Hedefimiz Midgard!

Midgard'daki Irklar
Runemaster'daki her dünyayı iki ırk paylaşıyor ve Midgard'da bu ırklar insanlar ve tiröller. Her ne kadar bir dünyayı paylaşıyor olsalar da birbirlerinden hoşlandıklarını söyleyemeyiz, zira aynı dili konuşuyor olmalarına rağmen kültürleri ve gelenekleri-Ki bu konulara inançları ve yönetim şekilleri de dahildir-arasındaki benzerlikler yok denecek kadar az.

Midgard'ın zorlu koşullarında yaşayan insanlar, güçlü ve dayanıklı kişilerdir. Yiyeceklerini çiftçilik ve avcılıktan sağlayan insanların belki de en büyük amacı bu dünyayı çocukları için az da olsa daha iyi bir yer haline getirmektir. Tanrıların kutsadığı insanlar, Midgard'ın en güçlü ırkıdır.

Tiröller Midgardla Alfheim arasında kafalarına estiği gibi dolaşır ve yanlarında sadece en gerekli eşyaları taşırlar. Göçebe bir halk olmalarına rağmen inekleri ve diğer sürü hayvanlarını beslerler ama tarımla uğraşmazlar. Bu konar göçer yaşam tarzı nedeniyle toprağı işleyen, sınırlar çizen ve duvarlar ören insan komşularıyla pek de iyi geçinmezler.

Dünyanın Yaratılışı
Ortada hiçbir dünya yokken sadece Ginnungagap'ın karanlık boşluğu vardığı. Bu boşluk Muspelheim'ın ateşleriyle Nifelheim'ın buzları arasındaki her yeri kaplıyordu. Sonra buz ve ateş tam ortadaki bu boşlukta buluşup sonradan terinden Devlere hayat verecek olan Ymir'i yarattılar. Ymir Audhumbla adlı ineğin sütünü içip büyüdü, Audhumbla ise yerdeki tuzları yalayarak Odin'in büyükbabası olan Buri'yi ortaya çıkardı.

Odin ve kardeşleri Vili ile Ve yeterince büyüdükleri zaman Ymir'i öldürdüler ve vücudundan geriye kalanlarla dünyaları yarattılar. Ymir'in kanı okyanusları oluşturdu, kasları ve derisi toprağı yarattı, saçından bitkiler oluştu, beyni bulutlara ve kafatası gökyüzüne dönüştü. Sonunda, dünyaları yaratan Tanrılar Asgard'a yerleştiler ve Ymir'in kaşlarından Jotuheim'a yerleşmiş olan Devlere karşı korunmak amacıyla Midgard'ı yarattılar.

Midgard'ı devasa bir okyanus çevreler ve okyanusun diplerinde vücudu Midgard'ın etrafında dolanmış olan Dünyaların Yılanı Jormungandr yaşar. Efsaneye göre Odin, yılanı Loki içlerinde Jormungandr'ın da olduğu üç çocuğunu tanrılara sunduktan sonra denize atmıştır.

Dünyalar Ağacı Yggdrasil Dokuz Diyarı birleştirir, köklerinden biri Aesir'in Dünyası olan Asgard'a, biri Devlerin Dünyası olan Jotunheim'a ve biri de Nifelheim'a kadar uzanır. İşte Midgard Jotunheimla Asgard arasında, tam ortada bulunur.

Midgard, Tanrılar onun boş olmasına üzülüp kıyıya vurmuş olan iki parça odundan ilk insanları, yaratana kadar üzerinde fazla bir şey bulunmayan bir sınır bölgesinden ibaretti. Tanrılar bu ilk insanlara Ask ile Embla adını verdiler ve Midgard'ı onlara bahşettiler.

İnsanların aksine Tiröllerin kökeni çok daha belirsizdir. Çoğu Tiröl kendilerini Devlerle akraba sayar, oysa Devler bu konuda konuşmayı pek sevmez ve bu düşünceyi kesin bir dille reddederler.

Midgard'ın İklimi ve Üzerinde Yaşayan Canlılar
Bütün Dünyalar arasında İskandinavya'ya en çok benzeyeni bataklıklarıyla, dağlarıyla, ovalarıyla ve sık Çam ormanlarıyla Midgard'dır. İklimi biraz sert olmasına rağmen diğer dünyalarla karşılaştırıldığında sıcak kaldığı bile söylenebilir. Midgard çok bereketli topraklara sahiptir ve Asgard ile Alfheim dışında Midgard kadar zengin başka bir diyar yoktur. Bitkiler tuzlu ve kayalık topraklara rağmen bol bol yetişirler, ormanlar ve ovalar yenebilir köklerle, fındık fıstıkla ve yabançilekleriyle doludur. Nehirlerdeyse somonlar ve diğer balıklardan yana kıtlık yaşanmaz. Avcılar şanslıdır; Midgard'ın geyiklerini, tavşanlarını Rengeyiklerini onlardan başka avlayan yok denecek kadar azdır. Olsa olsa kurtlar ile ayılar avcılarla yarışabilir.

Midgard yabandomuzlarından kurtlara ve geyiklerden keçilere kadar alışık olduğunuz her türlü yaban hayvanını içinde barındırır. Öte yandan bu bereketli dünyada ejderhalar ve dev örümcekler gibi daha büyük ve efsanevi yaratıklarla da karşılaşabilirsiniz.

Runemaster'da oyuna yerel ırklardan biriyle başladığınız takdirde keşfedeceğiniz ilk dünya Midgard olacaktır. İster Thorla müttefik olan ve Aesir'e sıkı sıkıya bağlı insanları seçin, isterseniz Loki'ye sadık olan ve kendilerini Midgard'ın ücra köşelerine süren şimdiki durumdan rahatsız olan Tirölleri, sonuçta yapacağınız seçim belli. Loki'ye karşı savaşıp Ragnarök'ü engelleyecek misiniz, yoksa Thor'a ve düzene karşı başkaldırıp yeni bir Dünya'nın doğuşuna tanıklık mı edeceksiniz? Seçim sizin, ve Runemaster'da her zaman bir seçme şansınız olacak.


Midgard'daki Kayıp Tiröller Mağarasından bir görüntü
 

 

Forumdan uzaklaştırmalara itiraz, yasal talepler veya uygunsuz içerik bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 3 gün içerisinde yanıt verilecektir.