Gönderen Konu: Runemaster Geliştirici Günlüğü 19-İnsanlar  (Okunma sayısı 1022 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TirollüDoruk

  • Yılın Editörü
  • Cumhuriyet Generali
  • *
  • İleti: 2126
  • Son Muhabir: Yandım Doruk
Runemaster Geliştirici Günlüğü 19-İnsanlar
« : 04 Ağustos 2014, 20:04:16 »
Herkese Selamlar!

Üzerinde çalışmakta olduğumuz Taktiksel RYO Runemaster'da 6 değişik ırk olacak ve bugünkü konumuz İnsanlar. Tanıdığımız kısımlardan başlamak daha iyi olur sonuçta, değil mi?

Nereden Esinlendik?
Tahmin edebileceğiniz gibi, İnsanları tasarlarken Viking kültüründen ve toplumundan esinlendik. Evleri ve gelenekleri Vikingler hakkındaki bilgilerimizle büyük benzerlikler göstermekte. Öte yandan, altını çizerek söylemeliyim ki Runemaster Vikinglerle ilgili bir oyun değil, İskandinav Efsanelerinden esinlenilerek kurgulanmış bir oyundur ve hayali bir dünyada yer almaktadır. İnsanlar temelde Viking olsalar da her yönleriyle tamamen Viking olmalarını beklemeyin.

Efsaneler: İnsanların Yaratılışı
Uzun zaman önce bir gün Odin ve  kardeşleri Vili ile Ve ile birlikte yürüyüp yarattıkları dünyaya; yani Midgard'a bakarken dünyanın boş olduğunu hissederler. Diğer dünyalarda Jotunlar, Cüceler, Tiröller, Ak ve Kara Elfler varken Midgard bomboştur. Kendisine yaşama gücü ve enerji verecek birilerine ya da bir şeye ihtiyacı vardır. Tiröller arada sırada Midgard'ı ziyaret etmektedirler, ama bu zamansız ziyaretler koskoca dünyanın daha da boş görünmesine sebep olmaktadır. Odin, Vili ve Ve yürümeye devam ederler ve kıyıya vurmuş iki tahta parçası bulurlar. Bu parçalardan bir tanesi Dişbudak ağacından, diğeriyse Karaağaç'tandır. Tanrılar Dişbudak'tan kendilerine benzeyen bir erkek ve Karaağaç'tan da kendilerine benzeyen bir kadın yaratırlar ve onlara Ask ile Embla adını verirler. Odin nefes almalarını sağlar, onlara yaşam ve ruh verir. Vili onlara zeka, duygu ve mantık verir. Ve ise onlara duyma yeteneği, görme yeteneği ve kan verir. Bu ilk iki insana Tanrılar korumaları, kullanmaları ve yaşayıp gitmeleri için Midgard'ı evleri olarak bahşeder. Böylece, insanlığın hikayesi başlamış olur.

İnsanların Görünüşü
İnsanlar 1.5-2 metre arasında uzunluğa sahip ve güneşte kolayca bronzlaşan tene sahiptirler. Saçları siyah olabilir ama çoğunluğu kızıl ya da sarı saçlıdır. Giysilerini kumaş, deri ve kürkten imal eder ve bazı yerlerde metal kullanırlar. Ağır zırhlardan çok kendi güçlerine ve dayanıklılıklarına güvendikleri için savaşa giderken genelde hafif örgü zırh ya da deri giyerler. İnsanlar genelde kılıç, mızrak ve balta kullanıp yanlarında kalkan taşırlar.

İnsanların Hayatı, Yaptıkları İşler ve Gelenekleri
İnsanlar Odin, Vili ve Ve tarafından yaratıkları için kendilerini Tanrıların en sevdiği ırk olarak görürler. Odin ve Thor onlara göre en güçlü Tanrılardır. Tanrılar hakkında kötü sözler sarf edenlerden hoşlanmaz ve bu kişileri dışlarlar, zira tek bir kafir bile koskoca bir yerleşimin Tanrılarca lanetlenmesi için yeterlidir. Tanrılara karşı gelenleri kendileri cezalandırıp Tanrıların cezalarından kaçınmaya çalışırlar.

Odin, İnsanlara ne zaman ihtiyaç duyacaklarını bilmedikleri için silahlarını her zaman yanlarında taşımaları gerektiğini öğütlemiştir. Bu öğüdü çok ciddiye alan İnsanlar da asla silahlarını yanlarından eksik etmezler. Gerçek bir İnsan savaşarak, elinde silahıyla düşmanlarının karşısında mertçe dövüşürken ölür. Derler ki, böyle şerefli bir şekilde ölenleri Valkyrieler Odin ya da Freya onları savaşa çağırana kadar yiyip içip savaşacakları Valhalla ya da Folkvangr'a taşır.

İnsan toplumu kadın ve erkeklerin eşit şekilde yaşayıp zorluklara birlikte göğüs gerdikleri bir toplumdur. Bu toplum zanaata, mertliğe ve her türlü yaratıcılığa-söz gelimi Skald Şairlerine ve Ozanlarına-büyük değer verirler.

Runemaster'daki İnsan evleri genellikle Viking Uzunevleri'nden, İsveç'te görülebilecek olan Tepe Çiftlikleri'nden ve bunlara benzer odundan binalardan ilham alınarak yaratılmıştır. Bu binalar genelde araları cereyanı durdurmak için yün ya da kuru otlarla doldurulan büyük kerestelerden inşa edilmiş, kamış ya da samandan tavanlara sahip yapılardır. İnsan binalarını yaratırken kullandığımız sanatsal stil İsveçli Viking Torunları olduğumuzu Dünya'ya duyurmak için gayet iyi bir araçtı.

İnsanlar savaşta mertliğe, hayatta bilgeliğe ve güçlü bedenlere sahip olmaya saygı duyarlar. Tanrı vergisi olan güçlerin boşa harcanmaması ve Tanrılara bu güçler için teşekkür edilmesi gerektiğine inanırlar.

Zehirli silahlar İnsanlara göre bir korkağın kullanacağı araçlardır. Zehirli yiyecek ya da içecekleriyse tamamen reddeder ve bunları kullananları ayıplarlar. Üstelik kendilerine göre basit ve mantıklı bir nedenleri de vardır; "Ya birini zehirledikten sonra acıkır ya da susarsan ve hangi yiyeceklerin zehirli olduğunu bilmediğin halde yiyip içmek zorunda kalırsan ne olacak?"

Kediler fare avcıları olarak övülürler ve çoğu İnsan kedileri evcil hayvan olarak besler. Evlilik sırasında bir gelin yeni evine taşınırken yanında bir kedi getirmezse o evliliğin yürümeyeceği düşünülür.

İnsanlar Tanrıların desteğini kazanmak için "Blot" adı verilen şenlikler düzenlerler. Bu şenliklerde bereket, sağlık, iyi bir hayat, barış ve uyum için dualar edilir ve bazen bir hayvan kurban edilir. Blotlarda en sık edilen dua "Til ars ok fridar" yani "İyi bir yıl ve barış için!"'dir. Kurban edilen hayvanın eti kaynatılır ve kanı Tanrıların heykellerine, insanlara ve evin duvarlarına sürülür. Bunun ardından İnsanlarla Tanrılar yanında kutsanmış likör içilen bir ziyafeti paylaşırlar.

İnsan Kahramanları
İnsanların iki kahramanı Öfkeci(Erkek) ve Skald(Kadın)'dır.

İnsan Birimleri
Her ırkın 3 tanesi genel, 3 tanesiyse özel birimler olmak üzere 6 birimi bulunur.

İnsanların genel birimleri dörtlü gruplarda balta kullanarak savaşan ağır zırhlı ama çok da fazla zarar veremeyen "Baltacılar", İnsanların menzilli birimleri olan uzaktan mızrak fırlatarak savaşan "Avcılar" ve dört kişilik gruplar halinde çift elli kılıçlar kullanarak savaşan "Yağmacılar"'dır.

İnsanların özel birimleri mızraklarla at üstünden savaşan "Süvariler", Blot sırasında halkına liderlik eden bir tür rahibe olan ve güçlü büyüleriyle birden fazla düşmana zarar verebilen "Gydja" ve hayatlarını savaşmaya ve Tanrıça Freya'ya adamış olan, savaşta öldüklerinde Freya'nın hizmetkarlarının kendilerini Folkvangr'a götüreceklerine inanan "Kalkanlı Kadınlar"'dır. Bu özel birlikleri sizin için savaşmaya ikna etmek normal birimlerden çok daha pahalıdır ve oyunun en başında mümkün olmayabilir.
 

 

Foruma ilişkin her türlü bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 14 gün içerisinde yanıt verilecektir.