Gönderen Konu: Runemaster Geliştirici Günlüğü 20-Jotunheim  (Okunma sayısı 822 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TirollüDoruk

  • Yılın Editörü
  • Nizam-ı Cedid
  • *
  • İleti: 2069
  • Son Muhabir: Yandım Doruk
    • Profili Görüntüle
Runemaster Geliştirici Günlüğü 20-Jotunheim
« : 04 Ağustos 2014, 19:01:00 »
(Günlüğün başındaki kısım günlüğün çıktığı dönemde geçerli olmasına rağmen artık önemini yitirdiğinden dolayı çeviriye eklenmemiştir.)

Jotunheim'daki Halklar
"Jotun" Dev kelimesinin yerine kullanılan bir kelime olduğu için Jotunheim da "Devlerin Evi" anlamına gelir. Devler, Jotunheim'ı yerin altında yaşayan Cücelerle paylaşırlar. Bu iki ırk arasında zaman zaman giriştikleri ticari ilişkiler dışında fazla etkileşim olmaz. Cüceler mühendislik yetenekleriyle tanınan ve harika silah ve zırhlar üretebilen bir ırktırlar ve Devler de onların bu yeteneklerini kendi yararlarına kullanmasını bililer.

Devler sonsuza dek yaşayabilen yalnız bir ırktır. Kendilerini bütün ırkların en yaşlısı ve en bilgesi olarak görürler. Derilerinin kalınlığı ve doğuştan gelen güçleri sayesinde doğa koşullarına karşı çok dayanıklı olduklarından dolayı fazla giysi kullanmazlar. Derilerinin bu gücü bazen o kadar uç noktalara ulaşır ki, okların bu deriden sekip gittiği görülmüştür. Devler genelde evlerini Jotunheim'ın sert rüzgarlarından korunmak için taştan inşa ederler.

Cüceler genelde bir dağın altında, güzel mi güzel odalar ve koridorlara ayrılmış sağlam kayaların içinde yaşarlar. Hayatları zorlu ve tehliklerle dolu olduğundan dolayı çoğu Cüce fazla uzun yaşamaz. Öte yandan madenlerde ve ocaklarda çalışmanın zorluklarına rağmen sağ çıkan Cüceler uzun bir süre hayatta kalabilirler. Cüceler en yetenekli demirciler sayılırlar ve içinde yaşadıkları dağları silah, zırh ve aletler yapmakta kullanacakları taş ve değerli madenlere ulaşmak için delik deşik etmeleriyle tanınırlar.

Dünyanın Yaratılışı
Ymir'in yarattığı ilk canlılar sol kolundan damlayan terden oluşan iki Jotun'du. Ymir, Jotunları yaratmaya devam etti. Ancak bir gün, Jotunların Aesirlerden, yani Tanrılardan sayıca fazla olmasından endişelenen Odin kardeşleri Vili ve Ve'yle birlikte Ymir'i öldürüp vücudunu dünyaları yaratmak için kullandılar. Ymir'den dökülen kan iki tanesi dışındaki bütün Devleri öldürdü. Hayatta kalanlar, Bergelmir ve karısı, Tanrılar tarafından yazdan çok kış mevsimini yaşayan bir diyara sürüldüler ve bu diyara Jotunheim, yani Devlerin Evi adını verdiler.

Cüceler nereden geldiklerini kesin olarak bilmezler. Çoğu Brimir'in kanıyla Blainn'in kemiklerinden oluştuklarını savunur, ki bu durumda Ymir'in kemiklerinden ve kanından oluşmuş da olabilirler. Başka cücelerse Aesir onlara ruh ve yaşamak için birer sebep vermeden önce Ymir'in etlerinde yaşayan asalaklardan başka bir şey olmadıklarını düşünür. Nereden gelmiş olurlarsa olsunlar, bütün Cüceler Ymir'in kafatasından yaratılmış olan gökyüzünü taşımak için kendi içlerinden 4 kişinin yani Nordri, Sudri, Austri ve Vestri'nin(Kuzey, Güney, Doğu ve Batı) seçilmiş olmasından büyük gurur duyarlar.

Aesirlerle Jotunlar arasında pek çok benzerlik olduğu gibi pek çok da farklılık vardır. İki ırkın da neredeyse ölümsüz olmasına, çok güçlü ve çok eski dönemlerdenkalmış olmalarına rağmen birbirlerine pek güvenmezler. Bunun nedeni Odin'in Devleri bir dönem tamamen yok etmeye çalışmış olmasındandır belki de. Bütün bunlara rağmen Aesir ve Jotunların geçmişte evlenmiş ve hatta çocuk sahibi olmuş oldukları da bir gerçektir. Mesela Dev Jarnsaxa ile Tanrı Thor birlikte oğulları Magni'yi dünyaya getirmiştir. Öte yandan, çoğu Dev ırkdaşlarının Tanrılarla birlikte hareket etmesinden hoşlanmaz ve Jotunheim bu davranışı gerçekleştirenler için çok da güvenli bir yer değildir.

Jotunheim'ın İklimi ve Yaratıkları Hakkında
Jotunheim dağlarla, karla kaplı ovalarla ve büyük çam ve alaçam ormanlarıyla bezenmiş soğuk ve çorak bir diyardır. Devler bu dünyanın tek büyük yaratıkları olmasa da içlerinden en büyükleri olabilirler. Jotunheim'da yazlar çoğunlukla kısadır ama ilkbahar ve sonbahar biraz daha uzun sürer. Kışlar genelde yerlilerin evlerinden çıkmasını dahi engelleyen tipiler yüzünden kasvetli ve boş geçer. Runemaster'daki kahramanınız Jotunheim'ı dolaşmaya başladığında kış soğuk, buzlu ellerini bu dünyanın etrafında dolayıp onu buz ve karla kaplamaya başlamış olacak. Dağların tepeleri çığlara neden olabilecek karlarla kaplı olduğundan dağlık bölgelerde dolaşırken dikkatli olmak önem kazanıyor. Özellikle de dağ tepelerinden bazılarının yazları bile kardan arınmadığını ve en derin vadilerin asla güneşışığı görmediklerini göz önünde bulundurursak...

Jotunheim'daki çoğu bitki ve hayvanı Midgard'da görebilirsiniz. Jotunheim'ın yabandomuzları, kurtları, geyikleri ve keçileri etrafta bolca bulunurken ağaçlar genelde Midgarddakilerden daha büyük ve daha sağlamdır. Ejderhalar ve buzdan ya da kardan yaratılmış bazı efsanevi varlıkları da bulabilirsiniz tabi, ama bunların etrafta herhangi bir hayvan gibi dolanmalarını beklemeyin.