Gönderen Konu: Runemaster Geliştirici Günlüğü 15-İtibar & Asker Toplama Yolları  (Okunma sayısı 871 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TirollüDoruk

  • Yılın Editörü
  • Nizam-ı Cedid
  • *
  • İleti: 2069
  • Son Muhabir: Yandım Doruk
    • Profili Görüntüle
Herkese Salamlar, Sucuklar ve Pastırmalar!

Geçen hafta size orduların yapısından ve nasıl kullanıldıklarından bahsetmiştik. Bugün, bu orduları nasıl oluşturabileceğinizi anlatacağız ve itibar konusuna da hafiften gireceğiz.

Ordunuza asker toplamak için elinizde 2 seçenek var. Bir kışladan birimleri seçip beğenip alabilirsin, ya da ODK(Oyuncu Dışı Kişiler/NPC)lerden biriyle anlaşabilirsiniz.

Kışlalar
Yeni birimleri toplamak isteyen bir kişinin belki de aklına gelen ilk fikir kışlalara şöyle bir uğramak olur. Her şehirde o şehrin ana ırkına ait birimleri ordunuza katabileceğiniz kışlalar olduğu gibi, Dünyaların keşfedilmemiş bölgelerindeki  çeşitli yerlerde de gizli kışlalar bulabilirsiniz. Ne yazık ki bir kışladan toplayabileceğiniz birim sayısı sınırlıdır ve bazı birimler çeşitli görevleri tamamlamadan önce sizin için savaşmaya razı olmayabilirler. Bu görevleri yapmak aynı zamanda zaten ordunuza katabileceğiniz birimlerin de üst sınırını arttıracağından(Mesela Uppsala Kışlasından önceden 3 birim Yağmacı alabilirken görevden sonra bu sayı 5 birime yükselebilir.) hemen hemen her zaman sizin yararınıza olacaktır.

Ama bütün kışlalar size hemen asker sağlamaya gönüllü olmayacaktır. Oyundaki bütün kışlalar bir gruba bağlı olduklarından sadece aranızın iyi olduğu gruplar kışlalarından asker toplamanıza izin verecektir. Yani normalde size karşı saldırgan davranan ya da sizinle alakası olmayan grupların vereceği görevleri tamamlamak ordunuz için hayal bile edemeyeceğiniz olasılıkları emrinize sunabilir.

ODK(Oyuncu Dışındaki Kişiler)
Bazı ODKler basit bir şekilde geçimlerini paralı asker olarak sağladıklarından, doğru fiyata sizin için savaşmaya razı olacaklardır. Başka ODKler ise kendileri için yapacağınız bir görev karşılığında ordunuza katılabilir ya da çeşitli birimler sağlayabilirler. Bu kişilerden elde ettiğiniz birimler normal birimlere benzer olmalarına rağmen oyuna daha yüksek bir seviyeden başlıyor olabilirler ya da başka bir şekilde normal birimlerden ayrı olabilirler. Aynı zamanda bazı birimler sadece ODKlerden elde edilebilir.

İtibar
Runemaster'da sizin için önemli olan grupları kızdırmamak için yaptıklarınıza dikkat etmek ve itibarınızı yüksek tutmak önemlidir. Ayrıca normal grupların yanında Değişim-İstikrar arasındaki konumunuz da özel bir itibar seviyesi olarak kabul edilir. Değişime doğru kayarsanız Ragnarök gelip çattığında Loki'yi terk edip Thor'un yanında yer almanız zor olacağı gibi İstikrar'a doğru fazla ilerlerseniz Loki'yi serbest bırakıp Thor'a karşı gelmeniz zorlaşacaktır. Öte yandan, ortalarda bir yerdeyseniz Tanrılar bile son ana kadar kimin tarafında olduğunuzu bilemezler.

İstikrarla Değişim arasındaki kavganın dışında her ırkın kendi grubu ve her grubun da 3 altgrubu vardır.

Örneğin Tiröller ırk olarak ayrı bir grup oldukları halde içlerinde Tiröl toplumundaki değişimleri temsil eden 3 grup bulunmaktadır, bunlar sırasıyla:
Köyler kurup yerleşik hayata geçmek isteyen, İnsanlarla iyi anlaşan ve onların hayat tarzını kendilerine uydurmak isteyen Yerleşimciler,
Eski göçebe geleneklerini korumak isteyen ve İnsanlardan mümkün olduğunca uzak duran Gezginler,
Ve İnsanları yemek olarak görüp buldukları yerde avlayıp şiş kebap yapan Adamyiyenlerdir.

Yani Tiröllerle genel olarak aranız iyi olsa bile Tiröl toplumundaki bazı gruplarla düşman olmanız mümkündür.

Aynı zamanda çeşitli Gruplar arasındaki ilişkiler bir tanesiyle olan itibarınız değiştiği takdirde diğerleriyle de sıkıntı yaşayabileceğiniz anlamına gelir. Tiröl örneğinden devam edecek olursak; Tiröllerle iyi ilişkiler kurar ve itibarınızı yükseltirseniz, insanlarla olan itibarınız düşecek ve insanlar sizin hakkınızda düşmanca düşüncelere kapılacaktır. Öte yandan Tiröller sizi sevmedikleri takdirde insanlar bir şeyler başardığınızı düşünüp size daha dostça yaklaşabilirler. Sonuç olarak hem Tiröllerle hem de İnsanlarla sıkı dostluklar kurmanız imkansız değilse bile aşırı zor olacaktır, ama yeterince uğraşırsanız iki tarafla birden çok da kötü olmayan bir itibar seviyesine ulaşabilirsiniz.

Kılıcınız keskin, zihniniz daha da keskin olsun!