Bağlanılan Hatırlatmalar

 • EU:Rome: Strateji Rehberi: 06 Ocak 2011 - 10 Ocak 2011

Gönderen Konu: Ozaniel tarafından EU:Rome: Strateji Rehberi  (Okunma sayısı 10833 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ozaniel

 • Yeni Çeri
 • *
 • İleti: 123
  • Profili Görüntüle
Ozaniel tarafından EU:Rome: Strateji Rehberi
« : 11 Temmuz 2010, 15:29:51 »
EU:Rome: Strateji Rehberi
Ozaniel tarafındanGiriş:

   EU:Rome diğer Paradox oyunlarının aksine karakter ilişkileri ve politika üzerine yoğunlaşmış bir oyun. Bu yüzden Türk oyuncuların en az ilgi gösterdiği oyun oldu. Ama bu konular daha iyi anlaşıldığında oyunun çok daha ilgi göreceğini düşünüyorum.
  EU:Rome'da tarihteki krallar ve imparatorlar gibi size sadık olmayan çok yetenekli bir generale ordu vermeyip ülkenin çöküşünü hazırlayabilirsiniz, veya komutayı verip ordusuyla başkente yürümesi riskini alabilirsiniz. Cumhuriyetin politikalarından bıkıp imparatorluğunuzu ilan edebilirsiniz. Kişisel düşmanınınız size karşı muhalefeti toplayıp iç savaş başlatabilir. Oyunun farkı buradadır.


Bölüm 1: Oyuna başlarken
Öncelikle oyuna girip single player'a tıkladıktan sonra çıkan menüdeki tuşların ve seçeneklerin ne anlama geldiklerine bakalım.

1 ve 2-) Oyuna başlarken 474 AC ile 727 AC(Roma takvimi) tarihleri arasında istediğimiz gün, ay ve yıldan başlayabiliriz. İki seçeneğimiz var, ilki büyük olayların yaşandığı tarihlerin birinden başlamak, bunun için Pyrrhic War'dan the First Emperor'a kadar 9 seçeneğimiz var.
2. seçeneğimiz ise kendi seçtiğimiz bir tarihte başlamak. Bu seçenekle istediğimiz gün, ay veya yıldan başlayabiliyoruz.

3-) Eğer oyuna büyük olayların başladığı tarihte başlarsak o dönem hakkında bilgi veren kısa bir yazı beliriyor.

4-) Yine sadece büyük olayların başladığı tarihlerden birini seçersek çıkan bir seçenek. Burada çıkan ülkeler o olayın baş kahramanları olacaktır.Şimdi oyunu açtınız ve karşınızda yapılabilecek bir sürü seçenek var. Şimdi onlardan kısaca bahsedelim.

1-) Burası ülkenizin iç ve dış işlerini yöneteceğiniz kısım. Şimdilik her seçenekten sadece kısaca bahsedeceğim.

Sırasıyla seçenekler:

Ülkeye genel bakış - Burası ülkenizin milli fikirlerini, liderini ve şehirlerini görebileceğiniz kısım.

Ekonomi - Burası ülkenizin gelir-giderlerini ve ticaret yollarını görebileceğiniz kısım.

Diplomasi - Diğer ülkeler ve milletler ile olan ilişkilerinizi görebileceğiniz ve etkileşime geçebileceğiniz kısım.

Din -
Ülkenizin ve şehirleriniz dinini görebileceğiniz, Tanrı'ya(veya Tanrılar'a) tören düzenleyebileceğiniz ve ülkenizin istikrarını(stability) arttırabileceğiniz kısım

Askeriye - Ordunuzu görebileceğiniz ve harcamalarını ayarlayabileceğiniz kısım

Teknoloji - Ülkenizin teknolojik gelişmelerini görebileceğiniz ve bu bölümde çalışanları ayarlayabileceğiniz bölüm.

Kraliyet ailesi(cumhuriyetlerde konsülün ailesi oluyor) - Kralın(veya konsülün) özelliklerini, ailesini, dostlarını ve düğşmanlarını görebileceğiniz kısım.

Hükümet - Kralsanız; ülke yönetmede size yardımcı olan vezir vb. çalışanları göreceğiniz, cumhuriyetseniz; konsülü, gelecek seçimdeki en güçlü adayları, politik partileri ve durumlarını görebileceğiniz kısım. Her iki yönetim biçimi için de burası, yeni yasalar çıkarabileceğiniz ve yürürlükte olanları kaldırabileceğiniz kısım.

Görevler ve kararlar - Oyunun size vereceği görevleri ve aynı zamanda ülkeniz hakkında verebileceğiniz kararları gösteren kısım.

Karakterler - Oyunun en önemli kısmı, ülkenizdeki tüm önemli ailelerin karakterlerini ve onların özelliklerini görebileceğiniz kısım.2-) Ülkenizin kaynaklarının olduğu panel

İstikrar - Ülkenizin gelirinden, isyanların çıkma olasılığına kadar bir çok şeyi belirleyen çok önemli bir değer

İnsan Kaynağı - Orduya girebilecek insanların toplamıdır. Çok yavaş yenilenir, yani bir nesil savaşlarda yokolduysa diğer neslin büyümesini beklemeniz gerekir.

Altın - Oyundaki tüm harcamalarınızda gerekli olacak altın. Hem aylık hem de yıllık geliriniz vardır.

Aylık teknolojik gelişme puanı - Eğitimli vatandaşlarınızın teknolojik gelişmelere olan katkısı.

Muhalefet - Oyunda karakterleri hapse attıkça öldürdükçe, kötü davrandıkça muhalefet oranı ve bu orana bağlı olarak isyan oranı da artar.

Saldırganlık - Saldırdığınız her ülke, ele geçirdiğiniz her toprak, öldürdüğünüz her diplomat bu oranı arttıracaktır. Bu oranın yükselmesi diplomasi olasılığınızı düşürür, eğer oranı çok aşarsanız tüm ülkeler size karşı birleşebilir.

3-) Uyarı panelleri, ülkenizde yolunda gitmeyen şeyleri belirtirler. Üzerine gelirseniz sorunlar hakkında bilgi verirler.

4-) Tarihi gösteren ve aynı zamanda oyunu başlatabileceğiniz ve hızını ayarlayabileceğiniz kısımdır. Aynı zamanda boşluk tuşu ile oyunu başlatabilir, + ve - tuşlarıyla hızı ayarlayabilirsiniz. En sağdaki tuş ise ordularını, kuşatmaları ve isyanları görebileceğiniz çok yararlı bir paneli açan seçenektir.

5-) Şehriniz ile ilgili kararlar alabileceğiniz bölüm

Soldan sağa:
Barbarlarla anlaş - Eğer şehriniz barbarlar tarafından işgal edilmişse onlarla diplomasi yapabilirsiniz(oldukça sınırlı seçeceklerle!)

Diplomasi - Seçtiğiniz şehirdeki ülkeyle diplomasi seçeneğini açar.

İnşaat -
Seçtiğiniz şehre bina kurmanızı sağlar, binalar teknolojiniz geliştikçe açılır.

Asker - Seçtiğiniz şehirden asker çıkarmanızı sağlar.

Filo - Seçtiğiniz şehirden gemi inşa etmenizi sağlar.

Başkent - Başkentinizi seçer

Şehir bulma - bir şehrin yerini kaybederseniz o şehrin ismini biliyorsanız bu tuşla bulabilirsiniz.

İstatiktikler - Oyunun topladığı istatiktikleri gösterir.

Menü - Oyunun menüsünü açar

Büyüt - Oyunda olan olayları gösteren panel açılır, kullanılmasını tavsiye ederim.

6-) Haritalar

Soldan Sağa: Yerşekilleri, Siyasi, Eyalet, Dini, Ticaret ve Diplomasi Haritaları

7-) Askeri Birlik

« Son Düzenleme: 19 Ağustos 2013, 21:26:57 Gönderen: ozaniel »
 

Çevrimdışı ozaniel

 • Yeni Çeri
 • *
 • İleti: 123
  • Profili Görüntüle
Ülke İç ve Dış İşleri
« Yanıtla #1 : 11 Temmuz 2010, 15:42:43 »
Ülke İç ve Dış İşleri

Ülkeye genel bakış - Burası ülkenizin milli fikirlerini, liderini ve şehirlerini görebileceğiniz kısım.
Sağ üstte ülke yöneticisinin resmi ve ismi var.

Alt tarafta ülkenin şehirleri listelenmiş. Şehirlerdeki halkın sınıflarını, sınıfların oranını ve şehrin ticari ürününü de görebilirsiniz.

Sol üstte milli fikirleri seçebiliyoruz, milli fikirlerin altında kırmızı okla adam ise ülkede olan bir olay yüzünden ülkenin durumunu etkilediğini gösteren resimlerden sadece biri. Duruma göre hiç olmayabiliyor veya birden fazla olabiliyor.


Milli fikirlerin sayısı ülkenin durumuna göre değişiyor, en basit kabilelerin sadece bir tane var. Roma'nın oyun başında 3 tane var, en fazla 4 tane olabiliyor. Ülkenin yönetim biçimine göre bu milli fikirlerin türü belirleniyor. Bu türleri kaale almazsanız yönetim biçiminin özel bonusunu kazanamıyorsunuz.

Milli fikirler listesi:Teknolojinizi geliştirdikçe yeni seçenekler de açılacaktır.


Ekonomi - Burası ülkenizin gelir-giderlerini ve ticaret yollarını görebileceğiniz kısım.
Sol üstte düzenli gelirler tablosu, sağ üstte düzenli giderler tablosu, ortada toplam aylık gelir, altta ise ticaret yolları listesi var.

Düzenli gelirler; vergiden, ticaretten veya diğer devletlerden aldığınız haraçlardan oluşuyor.

Düzenli giderler; ordu ve filo harcamaları ile diğer devletlere verdiğiniz haraçlardan oluşur.

Ticaret ise oyunda çok önemli bir gelir kaynağı. Hem kendi şehirleriniz arasında, hem de ticaret antlaşması yaptığınız şehirlerle ticaret yapabilirsiniz. Şehirler, büyüklüğüne ve bazı binalara sahip olmasına göre belli sayıda şehirle ticaret yapabilir. Örneğin oyunun başında Roma devletinde sadece Roma şehrinin 3 şehirle ticaret olanağı var.


Her şehirde yetişen veya çıkarılan bir ticari ürün vardır. Her ticari ürünün şehre bir etkisi vardır. Şarap isyan riskini düşürür, odun gemi üretimine izin verir, taş savunma gücünü arttırır vs. Şehirleriniz arasında ticaret yaptığında bu etkiler iki şehirde de oluşacak. Mesela taş çıkaran bir şehirle şarap üreten olan bir şehir ticaret yaptığında iki şehirde de isyan riski düşecek ve iki şehirin de savunması gelişecek.

Diğer ülkelerle ticaret yapmak her zaman daha avantajlıdır. Her zaman daha falza kâr getirir. Ayrıca ülkenizde bazı ticari ürünler yoksa(mesela at) onları da başka ülkelerden temin etme şansınız vardır.

Denizden ticaret yaparken bir önemli şey de korsanlar. Oyunda korsanlar oldukça güçsüz(RTW'nin güçlü korsanları nerde!), bu yüzden küçük bir filonuz bile olsa onları yenebilirsiniz. Tavsiyem savaş dönemi dışında filonuzu küçük parçalara bölün ve kritik noktalara yerleştirin. Eğer korsanlar bir bölgede uzun süre kalırsa ticaret gelirini baltalar.


Diplomasi - Diğer ülkeler ve milletler ile olan ilişkilerinizi görebileceğiniz ve etkileşime geçebileceğiniz kısım.Diplomasi sayfasının solunda yaşayan devletlerin listesi, sağında ise seçilen devletin özellikleri vardır. Eğer "Take Action" düğmesine tıklarsanız ülkeyle yapabileceğiniz etkileşimler sıralanır.

Diğer devletlerle anlaşma yapacağınız zaman bir karakter diplomat olarak yollanır. Otomatik olarak kariması en yüksek karakter seçilir. Ama isterseniz karakteri "select new envoy" tuşuyla değiştirebilirsiniz. Diplomatın öldürülme olasılığı da vardır, bu yüzden özellikle savaş açarken dikkat edin.

Eğer ülkeniz bir cumhuriyetse Senato bazı etkileşimleri yapmanıza izin vermez. Bazılarını yapmanız ise liderinizin popüleritesinin düşmesine yol açar( etkileşimin solunda sarı işaret varsa).

Bazı etkileşimler ise casusluk faaliyetleridir. Ülkedeki önemli bir kişiyi öldürtebilir, bazı kişileri sadakatsizliğe yöneltebilirsiniz.


Din - Ülkenizin ve şehirleriniz dinini görebileceğiniz, Tanrı'ya(veya Tanrılar'a) tören düzenleyebileceğiniz ve ülkenizin istikrarını(stability) arttırabileceğiniz kısımDin sayfasının en üstünde ülkenin dini yazar. Yanında domuzun üstünde bıçak sembolü vardır. Bu sembol ülkenin istikrarını arttırır(bir miktar altınınızı alarak). İstikrar ne kadar yüksekse ücreti de o kadar pahalıdır.


İstikrar(stability) ülkenin gelirini, isyan çıkma olasılığını, bazı yasaların veya kararların seçilmesini etkiler. Oyunda çok önemli bir değerdir. Bir ülkenin istikrarı en fazla +3, en az -3 olmaktadır.

Tanrılara tören düzenleyerek avantaj sağlayabilirsiniz. Ama tören başarısız olursa aynı avantaj dezantaja dönüşüyor. Bu yüzden olasılık %50'den düşükse size göre en gereksiz olanı seçin.

Başarı olasılığını arttıran veya azaltan yasalar ve kararlar vardır.

Sayfanın en altında Dünya'daki bütün dinlerin listesi var. Bütün dinlerin gücü(?), kaç şehirde ve millette olduğu listede vardır.


Askeriye - Ordunuzu görebileceğiniz ve harcamalarını ayarlayabileceğiniz kısımAskeriye sayfasının en üstünde ordu ve filonun harcamaları vardır. Altında orduların veya filoların listesi vardır. En altta ise ordu veya filo sınırı vardır. Bu sınırı geçerseniz, eğiteceğiniz her birliğin masrafı çok daha yüksek olacaktır( sadece sınırı geçen birlikler)

Ordu ve filo harcamaları ne kadar yüksek olursa ordunun morali de o kadar yüksek olur. Bu yüzden harcamaları savaş döneminde en yükseğe getirin. Ama barış döneminde en düşüğe getirin ki gereksiz harcama yapmış olmayın. En düşükten en yükseğe getirince moralin yükselmesi 2-3 ay alır. Bu yüzden savaş açmadan 2-3 ay önce savaş harcamalarını yükseltin.

Ordu listesinde ordunun komutanı, büyüklüğü, bulunduğu yeri ve moralini gösterilir.


Teknoloji - Ülkenizin teknolojik gelişmelerini görebileceğiniz ve bu bölümde çalışanları ayarlayabileceğiniz bölüm.Teknoloji sayfası oldukça basittir. En üstte yıllık teknoloji puanı geliri yazar. Eğer farenizi o yazının üzerine getirirseniz hangi şehrin ne kadar katkı yaptığını görebilirsiniz.

Oyunda 5 teknoloji bölümü vardır ve her biri için farklı kişiler çalışır. Karakterin "finesse" özelliği teknolojik ilerlemenin hızını etkilerken mesela askeri teknolojiyi geliştiren kişinin "martial" özelliğine sahip olması askeri alanda fayda sağlayacaktır.

Teknolojiler otomatik olarak gelişir, gelişmeleri ise uzun zaman alır.Eğer teknoloji bölümlerinden  birinin üzerine gelirseniz teknolojinin ne zaman biteceğini ve bittiğinde çıkabilecek gelişmeleri görebilirsiniz. Gelişmeler teknoloji çalışması bittiğinde direkman çıkmaz. Teknoloji geliştikten bir süre sonra çıkar. Ne zaman çıkacağı biraz da şansa bağlıdır.


Kraliyet ailesi(cumhuriyetlerde konsülün ailesi oluyor) - Kralın(veya konsülün) özelliklerini, ailesini, dostlarını ve düğşmanlarını görebileceğiniz kısım.,

Bu seçenek kralı ve ailesini daha hızlı bulmamız için eklenmiştir. Karakter sayfası hakkında "Karakterler" bölümünde daha ayrıntılı açıklamalar yapacağım.

Hükümet - Kralsanız; ülke yönetmede size yardımcı olan vezir vb. çalışanları göreceğiniz, cumhuriyetseniz; konsülü, gelecek seçimdeki en güçlü adayları, politik partileri ve durumlarını görebileceğiniz kısım. Her iki yönetim biçimi için de burası, yeni yasalar çıkarabileceğiniz ve yürürlükte olanları kaldırabileceğiniz kısım.


Cumhuriyet yönetimi - Cumhuriyet yönetimlerinde devleti yönetmek için seçilen bir konsül, 5 politik gruplanma ve 2 tane kıdemli üye vardır.
Her gruplanmadaki üye artışı, liderinin karizması, önemli mevkideki üyeleri ve bir de özel bir nedene bağlı olarak artar. Eğer bir grubun üyesinin artışını istiyorsanız önemli mevkilere o gruptan insanlar getirebilirsiniz( buna gerçekte kadrolaşma denir.) veya karizması 0 olan liderini öldürmeyi, hapsetmeyi veya pornosunu bulup istifa zorlamayı deneyebilirsiniz.Politik gruplar:

Askeriye - ordu morali: +0.50 kara organizasyonu: +%33

Askeriye grubu, eğer ülke uzun süre savaşa girmezse sayıca artar. Verdiği avantajlar nedeniyle saldırgan oyuncular için idealdir.

Ticari - Ticari gelir: +%20 Diplomasi başarısı: +%25

Ticari grup başa geçerse ülke gelirine oldukça katkı sağlar. Para bir çeşit joker olduğu için ticari grup da bir çeşit joker görevi görür. Ticari grubun üyeleri, kullanılmayan ticaret yolları çok olursa artar.

Dini - İstikrar masrafı: -%25 Törenin başarı şansı: +%10

Dini grup diğerlerine göre en az faydalı gruptur. İstikrar zaten belli bir zamandan sonra hep +3 olacağından ve törenlerin etkisinin o kadar da önemi olmadığından dolayı diğerleri kadar faydalı değil. Eğer istikrar çok düşükse kısa bir süreliğine faydalı olabilir. Eğer zamanında tören düzenlemezseniz bu grubun üyeleri artış gösterir.

Bayındırlık - Bina yapım masrafı ve süresi: -%25 Vergi gelirleri: +%25

Bayındırlık grubu çok şehre sahip ülkenize binalar kurarak sahip olduğu yerleri en iyi şekilde kullanmak isteyenler için uygun. Biraz para biriktirdiyseniz ve ülkenin her yerine binalar kuracaksanız vazgeçilmezdir. Eğer ülkenizde köle eksiği varsa yine bu grubun üyelerinde artış gözükür.

Popülist - İsyan çıkma riski: +1.00 İstikrar masrafı: -%25

Bu grup her zaman halka oynar, ayrıca işsiz, konsüle kişisel olarak düşman olan kişilerin toplanma yeridir. Başta bulunması çok tehlikelidir ve hiçbir faydaları yoktur. Popülist liderin karizması diğer liderlerden çok daha önemlidir. Yüksek karizmaya sahip bir popülist lideri hapse atmak en iyi seçenektir.


Kraliyet yönetimi - Bir monark veya diktatör tarafından yönetilen ülkelerde olan yönetim biçimidir.Kraliyet yönetimi Cumhuriyet yönetimine göre oldukça basittir. Tek sorun olabilecek şey, kralın gerçek varisinin istenmemesi ve güçlü bir kişinin yüksek mevkilerde çalışanlardan destek alarak iç savaş çıkarma olasılığı. Bu durumu o güçlü kişiyi parmaklıklar arkasına alarak(hapse atarak) veya gizlice öldürmeye çalışarak engelleyebilirsiniz. Veya güçlü kişiyi destekleyen çalışanları değiştirebilirsiniz.


Barbar yönetimi - Barbar kabilelerin yönetim biçimi
Açıkçası barbar yönetimlerini çok oynamadım ama barbar yönetimlerinin kontrolü de oldukça kolay. Memnun olması gereken klan liderleri var, onların rivaliniz olmasına veya sadakatinin düşmesine izin vermeyin.


Yasalar: Yasalar her yönetim biçiminde yer alır. Oyun tarzınıza ve ülkenizin durumuna göre yasaları uygulamaya alın veya uygulamadan çıkarın.Görevler & Kararlar - Oyunun size vereceği görevleri ve aynı zamanda ülkeniz hakkında verebileceğiniz kararları gösteren kısım.Üst kısımda görev, alt kısımda kararlar bulunuyor.

Görevler oyunda yönlendirici görevi görüyor. Eğer ne yapacağınızdan emin değilseniz, görevinizi yapmaya çalışın, hem size bir amaç verir, hem de sizi ödüllendirir. Görevler ayrıca diğer ülkelerde de vardır ve yapay zekanın yapacağı hamleleri de belirler. Komşu ülkelerin görevlerine bakarak yapacakları hakkında fikir edinebilirsiniz(mesela size savaş açacaklarını farkedip hazırlanabilirsiniz).

Sol üstteki soru işaretinin üzerine gelerek görevi tamamlamanız için yapmanız gerekenleri, sağ alttaki ünlem işaretinin üzerine gelerek görevi zamanında tamamlamadığınız taktirde alacağınız cezayı görebilirsiniz. Ünlem işaretinin yanında görevin yapılabileceği son tarih var.

Görevi gerçekten tamamlamalı mısınız? Bu biraz oyun stratejinize bağlı. Eğer Kartaca ile dost ve doğuya açılan bir Roma İmparatorluğu kuracaksanız Kartaca şehrini yık görevini es geçebilir ve 1 stability cezasını alabilirsiniz. Çok net bir planınız yoksa görevi tamamlamak daha avantajlıdır.

Kararlar bölümü ise tüm ülkenizi etkileyecek kararlar alacağınız yerdir. Yasalardan biraz farklıdır. Daha büyük şeyler, yönetim biçimini değiştirmek gibi şeyler kararlarda bulunur.


Karakterler -
Oyunun en önemli kısmı, ülkenizdeki tüm önemli ailelerin karakterlerini ve onların özelliklerini görebileceğiniz kısım.
Burada sadece karakter ekranından bahsedeceğim.

Karakter ekranının bir kaç kullanım alanı vardır.

İlki bir atama yapacağınızda o role en uygun kişiyi seçmek;

İkincisi unemployed kısmını seçip işsiz kişilere görev vermek;

Üçüncüsü ise size sadık olmayanları tespit etmektir.
« Son Düzenleme: 20 Ağustos 2013, 01:36:41 Gönderen: ozaniel »
 

Çevrimdışı ozaniel

 • Yeni Çeri
 • *
 • İleti: 123
  • Profili Görüntüle
Ynt: Ozaniel tarafından EU:Rome: Strateji Rehberi
« Yanıtla #2 : 11 Temmuz 2010, 15:45:41 »
Dışişleri

  Rome'da diğer ülkelerle 4 çeşit ilişkiye girebilirsiniz. Ticaret, dostluk, haraç veya savaş. En önemlisi ve ayrıntılısı savaştır, çünkü Victoria hariç bütün Paradox oyunlarının asıl amacı Dünya hakimiyetidir. Ama daha önce diğer seçeneklerinde üzerinden geçeceğiz.

Ticaret:

   Bir ükeyle ticari ilişkiler kurmak için diplomasi ekranından "request trade access" yani ticari erişim iste seçeneğine tıklıyoruz. Eğer karşı taraf bu seçeneği kabul ederse onların şehirleriyle ticaret yapabiliyoruz.
  Bunun iki avantajı vardır. Birincisi ticaret geliri mesafe büyüdüğü için iyice artacaktır. İkincisi ise ülkenizde bulunmayan ticari malları ülkenize getirebilirsiniz. Örneğin Rome ile oynarken ata ulaşmak için başlangıçta ticareti kullanabilirsiniz.

Dostluk:

Birbirleriyle dost olan ülkeler savaşta birbirlerinden yardım isteyebilirler. Ayrıca birbirlerine saldırırlarsa çok daha büyük bir saldırı puanı ve istikrar cezası alır. Dostlardan savaşta yardım istemek için diplomasi ekranından "Call in Allies" seçeneğini seçin. Eğer savaşı tek başınıza ve çok kayıp yaşamadan kazanacağını düşünüyorsanız dostlarınızı çağırmanıza gerek yoktur.

Haraç:

Bir ülkenin diğer ülkeden haraç almasının iki yolu vardır. İlki ve en yaygın olanı savaşın sonunda savaş sonucunda üstünse kaybeden ülkeden haraç almasıdır. Bunu yapmak için barış antlaşması tablosunda ödenecek miktarı belirleyebilirsiniz.

İkinci yol ise savaş olmadan diplomasi yoluyla yapılır. Eğer bir ülke kendisinden çok daha güçlü olan komşu ülkenin saldırmasını istemiyorsa haraç ödeyip onun saldırmasını geicktirebilir veya engelleyebilir.

Savaş1-) Ordu

Bir ordunun iyi olmasını belirleyen 3 faktör vardır, birlikler, komutan ve teknoloji.


a)Birlikler:


EU:Rome'da her birlik 1000 kişiden oluşur. Birliklerin sayısı savaşlarda ve kuşatmalarda azalabilir. Birlikler kendi ülkelerinde veya işgal edilmiş bir şehirde tamamlanır. Fakat insan kaynağı yetersizse birlikler tamamlanamaz.

Rome'da 6 çeşit birlik vardır ve hepsinin farklı farklı özellikleri vardır. Atlı birlikler piyadelere karşı güçlüdür fakat fillere karşı zayıftır. Ordunun güçlü olması için her birlikten olması gerekir.

Milis birlikleri için ayrı bir parantez açmak lazım. Milis birlikleri hiç bir birliğe karşı güçlü değiller ama bu faydaları olmadığı anlamına gelmiyor. Savaş sırasında her birlik saldırı alabilir. Eğer milis birlikleri orduda olursa saldırının bir kısmı da bu birliklere gider ve güçlü birlikler daha az zarar görür. Ucuz oldukları için kayıp daha düşük olur. Yalnız bu strateji insan kaynağı sıkıntısı çeken devletler tarafından uygulanmamalıdır.Bir birliğin savaştaki etkisini belirleyen şeyler, birliğin türü, asker sayısı, deneyimi, morali, disiplini ve teknolojik gelişmelerdir.

Birliğin türü birlik oluşturulurken belirlenir ve değiştirilemez, her birlik ilk oluşturulduğunda 1000 kişiden oluşur. Bir birlik savaşlara girdikçe deneyim kazanır, savaş ne kadar uzun sürerse birlik de o kadar deneyim kazanır. Fakat savaşın uzunluğu kayıp sayısını da arttırır. Kayıpları dolduran birlikler de tecrübesiz olacağı için kazanılan deneyim kısmen azalacaktır.

Moral birliğin savaşma arzusunu belirler. Morali düşük birlikler kısa sürede savaşmaktan yorulur ve etkisizleşir. Morali arttırmanın yolu savaşmamaktır, bir ordunun savaştıktan sonra moralini yükseltmesi için beklemeniz gerekir. Ayrıca teknolojik gelişmeler birliğin moral sınırını arttırır, bu birlikler daha uzun süre savaşabilirler.

Disiplini belirleyen bir kaç faktör vardır. İlki milli fikirlerden orduların disiplinini arttıran fikirlerdir. Teknolojik gelişmeler de disiplini arttırabilir. Ayrıca bir birlik komutanına sadık bir birlikse yine disiplinini arttırır. Birliklerin komutana sadık olmasının çok daha ciddi sonuçları vardır, fakat bunu karakterler kısmında açıklayacağım.

Teknolojik gelişmeler ayrıca birliklere saldırı ve savunmada avantaj kazandırabilir.En soldaki çubuk, moral seviyesini gösterir, eğer resimdeki gibi tamamı yeşilse ordunun morali olabilecek en yüksek seviyededir.

Sağında komutanın portresi, birliğin ve komutanın ismi ve ordunun bulunduğu şehir vardır. Birliğin ismini, isme tıklayarak değiştirebilirsiniz. Birliğin isimlerini ayarlayarak daha düzenli olmalarını sağlayabilirsiniz, isimleri ayarlamak rol-yapma hissini de arttıracaktır.

Sağ üstteki üç düğmeden ilki birliği terhis etmenizi sağlar. Böylece savaş nedeniyle asker sınırınızı geçtiyseniz veya bazı askerlerin fazlalık olduğunu düşünüyorsanız bu seçeneği kullanabilirsiniz.

İkinci seçenek birliği bölmeye yarar, üçüncü seçenek ise ordu penceresini kapatır.

Komutan Seçimi: Komutan seçerken en önemli özellik düşünülenin aksine askeri yetenek(martial) değil bağlılıktır(loyalty).  Ayrıca bağlılığı aylık veya yıllık olarak düşüren veya arttıran özellikleri de önemlidir.

 Eğer krallık yönetiyorsanız kralınızın ordunuzu yönetmesi en güvenli yöntemdir. Ama bağlılığına güveneceğiniz(mesela bağlılığı çok yüksek ve bağlılığı düşüren özelliklere sahip olmayan veya kralın kişisel dostu olan bir kişi) daha yetenekli bir komutan varsa onun yönetmesi daha mantıklı olur.

Ayrıca bazı ordular savaşlardan sonra komutanlarına bağlı hale gelecekler. Bu durum disiplini arttırır fakat komutanın bağlılığını aydan aya azaltır. Yapabiliyorsanız böyle orduları savaş bittikten sonra komutanlarından ayırın. Tabi komutanları ülkenin kralıysa bu durum sorun olmayacaktır.
Eğer komutanın bağlılığı belli bir seviyenin altında ise onun komutasındaki orduları değiştiremeyeceksiniz. Bu yüzden komutana bağlı birlikleri kontrol etmeye dikkat edin.


Bunun dışında karakterlerin bazı özellikleri de savaşta faydalı olabilir, bu özelliklere sahip karakterler savaş sırasında değişik taktikleri de kullanabileceklerdir. "Fatih" özelliğine sahip bir komutanın orduları ise daha moralli olacaktır.

b)Savaş taktikleri:

Burada savaş taktiklerini ayrıntılı bir şekilde incelemeyeceğim, bu sizin oyunu oynadıkça geliştireceğiniz bir şey. Size sadece oyunun savaş mantığını ve temel taktikleri açıklayacağım.

Öncelikle ordularınızı toplu halde tutmaya özen gösterin, düşman orduları da toplu saldıracaklardır. Eğer sizin ordunuz ve komutanınız üstünse;

düşman ordusunun üzerine yürüyün. İLk savaşı da kazanırsanız kaçan orduyu takip edin. Düşman ordusu bir kaç savaştan sonra yıpranacak ve yok olacaktır. Ordu yokolduktan sonra ordunuzu küçük parçalara ayırın ve düşman şehirlerinin hepsini boş şehir bırakmadan(boş şehir bırakırsanız ordu kurabilirler) kuşatın. Şehirler açlık ve susuzluk nedeniyle teslim olacaklar.
Eğer düşmanınız çok fazla sayıda şehre sahip ise(örn. Selevkoslar) ordunuzu yine bir kaç parçaya bölün fakat orduların bir kısmı şehirleri kuşatırken bir veya iki ordu düşmanın yaratacağı orduları çıktığı anda yoketsin. Bu orduları tamamen atlı yaparsanız daha etkili olurlar.

Eğer sizin ordunuz ve komutanınız düşman birliklerinden güçlü değilse veya ordunuza tam güvenemiyorsanız;

düşman ordusunu kendi bölgenize çekin, bırakın şehrinizi kuşatsınlar, ordunuzu da komşu şehre yerleştirin. Ardından şehri ele geçirmek için saldırı yaptıktan sonra şehri ele geçirseler bile moralleri düşecektir. Tam bu arada komşu şehirde beklettiğiniz ordunuzu saldırtın. Büyük ihtimalle savaşta başarılı olacaksınız. Eğer her şey yolunda giderse düşman ordusunu ilk seferdeki gibi yıpratıp yokedeksiniz, ardından aynı hamleleri yapabilirsiniz.

NOT: Yalnız bu taktik çok riskli bir taktiktir. Düşman ordusu gerçekten güçlüyse bu taktik de işe yaramayabilir. Bu yüzden savaş açmadan önce düşmanın güçlü dostları veya koruyucuları olmadığına bakmak gerekir.

NOT2: Savaşlarda komutanın yeteneği, ordunun kalitesi gibi özelliklerin yanında şans da önemlidir. Bu yüzden çok güçlü ordularınız bile savaş kaybedebilir.

NOT3: İki cepheli savaştan kaçının, eğer mecburen böyle bir savaşa sürüklendiyseniz bile bir cepheye yoğunlaşın, ardından diğer cephelere yönelin. Hitler bile hem Fransa hem de Rusya'ya aynı anda saldırmamıştır.


2-) Savaş diplomasisi


a)Savaş açmak:

   Oyunda savaş açmak basit bir işlem değildir. Öncelikle bir savaş nedeninizin olması gerekir. Bu savaş nedeni düşmanınızın toprağında hak iddia etmeniz, düşmanın casusunu yakalamanız hatta düşmadan daha gelişmiş bir uygarlığa sahip olmanız bile olabilir.

  Eğer bir savaş nedeni olmadan saldırırsanız 2 istikrar puanı kaybedersiniz. Eğer barış antlaşması imzaladığınız bir ülkeye 5 yıl içinde saldırırsanız 5 istikrar puanı kaybedersiniz, bu yüzden barış antlaşmasının bitmesini bekleyin.

  Ayrıca düşmanın dostlarını ve düşmanın koruyan devletleri de kontrol etmeniz önemlidir. Düşmana savaş açtığınızda büyük bir ihtimal hepsiyle savaşmak zorunda kalacaksınız.
 
b)Barış Antlaşması:

Bir ülke ile 4 şekilde barış yapabilirsiniz.

1-) İlhak(Annex): Eğer düşmanınınız bir şehri varsa ve siz o şehri işgal etmişseniz düşmanınızın devletini ilhak edebilirsiniz. Bu durumda savaş biter, düşman ülke yokolur ve sizin de saldırganlık değeriniz yükselir.

2-) İstekte bulunma: Eğer savaşta avantajlı bir durumdaysanız isteklerde bulunabilirsiniz. Eğer düşmanın ordusunu yok etmiş ve askeri anlamda üstünlük sağlamışsanız, düşman her zaman savaş skorunuzun %10 fazlasını kabul eder ama %100 savaş puanını geçen istekleri kabul etmez.
Haritada kendi bölgeleriniz yeşil, düşmanın bölgeleri kırmızı, karşı taraftan istediğiniz bölgeler ise açık yeşildir. Düşmanın bir şehrini istemek için o şehri işgal etmeniz gerekmektedir.

Düşmanınızdan ayrıca tazminat isteyebilir, iddia ettikleri topraklardan vazgeçmelerini sağlayabilir, haraca bağlayabilirsiniz. Fakat haraca bağlarken dikkatli olmanız gerekir, haraç bağladığınız ülkeye savaş açmak sıkıntılı oluyor.

3-) Barış(White Peace): Savaştan önceki topraklara geri dönülür, iki taraf da bir kazanç sağlamaz. Savaş yorgunluğu çok artarsa ve düşmanınıza tam bir üstünlük sağlayamadıysanız uygun bir seçenek.

4-) Taviz vermek: Başlık tam doğru çeviri olmasa da durumu açıklıyor. Planınız tutmadı, savaşı kaybettiniz ve düşman üstünlüğünü kabul ettirdi. Bu durumda elinizden geldiğince savaştan az kayıpla çıkmaya çalışın ve barış imzalayın.
« Son Düzenleme: 20 Ağustos 2013, 03:06:52 Gönderen: ozaniel »
 

Çevrimdışı ozaniel

 • Yeni Çeri
 • *
 • İleti: 123
  • Profili Görüntüle
Ynt: Ozaniel tarafından EU:Rome: Strateji Rehberi
« Yanıtla #3 : 11 Temmuz 2010, 15:47:07 »
Bu mesaj rehberin ilerki kısımları için yedeklenmiştir fakat kullanılmamıştır.
« Son Düzenleme: 20 Ağustos 2013, 03:08:14 Gönderen: ozaniel »
 

Çevrimdışı ozaniel

 • Yeni Çeri
 • *
 • İleti: 123
  • Profili Görüntüle
Ynt: Ozaniel tarafından EU:Rome: Strateji Rehberi
« Yanıtla #4 : 11 Temmuz 2010, 15:54:09 »
Karakterler


EU:Rome oyununu diğer oyunlardan ayıran en büyük özellik karakter sistemi ve karakterlerle olan etkileşimler. Karakter sistemini kullanabilmek için en önce karakterlerin özelliklerinin anlamlarını bilmek gerekir.   Sol tarafta kişinin ailesi gözükür. Aile ilişkileri çok da önemli değil. Ama alt taraftaki arkadaşlar ve rakipler kısmı önemli. Özellikle Kral veya Konsülün rakipleri her fırsatta Kral veya Konsülü düşürmeye çalışacak, isyanlara da gerçekten çok sadık değilse katılacaktır.
   Arkadaşlar ise sadıklık seviyesi çok düşük olmadıkça güvenilecek kişilerdir, kralın veya konsülün arkadaşları biraz askeri yeteneği varsa ordularda kullanılmalıdır.
   İsyan çıkarabilecek adamların arkadaşları ise güvenilmezdir. Mecbur kalmadıkça büyük orduları emanet etmemeye çalışın.

Sağ üst köşede karakterle etkileşime girilecek seçenekler vardır. Soldan sağa:

Mevki ver: Hiçbir görevi olmayan karakterler işsizlikten dolayı popülizme kayarlar. Eğer bu karakterleri görüp mevki vermezseniz Senato popülist yuvası olabilir, devlet içinde verilebilecek işler sınırlı olduğu için işsiz karakterlere pratikte hiçbir etkisi olmayan mevkiler vererek onların da popülizme kaymasını engelleyebilirsiniz. Burada da verebileceğiniz mevkiler sınırlıdır, bazıları sadece bir kişiye verilebilirken bazıları da birden fazla sayıda(ama yine de sınırı var) kişiye verilebilir. Genel olarak kişileri mevkilere dengeli dağıtmanızı tavsiye ederim(nedenini biraz ilerde açıklayacağım.).

Hapse at: Karakteri gözetiminiz altına alırsınız. Karakter çalışamaz ve isyan da çıkaramaz. Bu durum ülkedeki muhalefet puanını 2 puan arttırır. Eğer karakterin mevkisi ve popüleritesi çok güçlüyse iç savaş çıkartmayı deneyebilir. Bu durumda bu kişinin dostları da önemli.

Suikast düzenle: Kişiye suikast düzenleyerek gizlice ortadan kaldırmayı deneyebilirsiniz. Başarı olasılığı çok yüksek değildir ve belli bir miktar altına da ihtiyacınız vardır(suikastçiye verilecek para). Başarılı olmama olasılığınız dışında bir de ortaya çıkma olasılığı vardır. Başarısız olup ortaya çıkmazsa bir sorun olmuyor ama ortaya çıkarsa ülkedeki muhalefet ve o kişinin bulunduğu partideki kişilerin size bağlılığı azalıyor.
Ben şahsen suikasti ekstra durumlar dışında tavsiye etmiyorum, oldukça riskli ve yakalanırsanız başınıza dert açabilen bir durum.

İtibarını zedele: Eğer bir karakter çok popüler olduğu için onu hapse atamıyorsanız bu seçeneği uygulayabilirsiniz. Eğer başarılı olursa karakterin popülerliği bir miktar düşer. suikaste göre başarı olasılığınız çok daha fazla, harcamanız gereken altın çok daha azdır ve en önemlisi eğer olay ortaya çıkarsa yaşanacak problemler çok daha az olur.
Bu seçenek suikast kadar etkili olmamasına rağmen kullanım alanı daha çok. Popülist liderlerine veya hapse attırmak istediğiniz birine uygulayabilirsiniz.

Rüşvet ver: Karaktere rüşvet vererek onun bağlılığını satın alabilirsiniz. Bağlılığı biraz arttırır. Paranızın çok olduğu ama iç savaşa yakın olduğunuz(veya iç savaşta olduğunuz) zamanlarda önemli komutanlara veya önemli mevkilerdeki kişilere rüşvet vererek iç savaş durumunda karşı tarafa katılmalarını engelleyebilirsiniz.

Zafer alayı düzenlemek: Rüşvet vermek ile aynı işe yarar. Fakat daha ucuza gelir ve karakter daha çok bağlanır. Ayrıca karakterin de ün seviyesi artar. Bu seçeneği ancak karakter büyük bir savaş(çok küçük ordulara karşı savaşmadığınız sürece savaş büyük savaş sayılacaktır.) kazanmışsa uygulayabilirsiniz.

Valiyi serbest bırakmak: Valinizi bölgesini yönetirken serbest bırakmak onla ilişkilerinizi geliştirir ama bölge halkını mutsuz eder. Ayrıca ülke yöneticisinin popüleritesi de düşer. Ben şahsen bu seçeneği hiç kullanmadım ama o kişinin bağlılığına çok ihtiyacınız varsa bu seçeneği kullanmaktan çekinmeyin.

Hapisteki karakterlere uygulanabilen seçenekler

Eğer bir karakteri tutuklarsanız normalde seçemediğiniz bazı seçenekleri kullanabileceksiniz.

Serbest bırak: Karakteri serbest bırakarak tekrar kullanabilirsiniz. Karakterin bağlılığı biraz artsa da hapse atarken düşen bağlılığın tamamı geri gelmez.

İdam et: Karakteri öldürürseniz hem muhalefet artar hem de aynı partideki kişilerin bağlılığı düşer. Ama karakterin iç savaşta serbest kalma olasılığı olmaz.

Ülkeden ihraç et: Karakter başka bir ülkeye gönderilir, idamdaki kadar olmasa da hem muhalefet artar hem de aynı partideki kişilerin bağlılığı düşer.

Karakterlerin Özelliklerinin Anlamı:

Karakterin mevkisi: Karakter portresinin tam altında yer alır.

Karakterin ek özellikleri: Zamanla kaybolabilen veya yenisi eklenebilen bu özellikler ya karakterin diğer özelliğini arttırır(veya azaltır) ya da savaşta özel bir taktiğin kullanabilmesini sağlar. Kişinin özelliğini değiştiriyorsa, oyunda o özelliğin değişmiş hali gözükür, ayrıca bu özelliği eklemeniz gerekmez.

Karakterin hayali: Karakterin hayat amacı. Eğer karakterin hayat amacı evlenip çoluk çocuğa kavuşmak ise yapacak bir şeyiniz yok ama istedikleri belli bir mevki var ise onları bu mevkiye atamak çok faydalı olabilir.
Fakat özellikle kritik mevkilerde(teknoloji geliştiren kişiler, ordu komutanları) sırf karakteri mutlu etmek için uygun olmayan adamı seçmeyin.
Ayrıca hayali ülkeyi yönetmek olan kişiler var ki onlara da dikkat edin.

Askeri yetenek(Martial): Askeri yetenek, karakterin bir orduyu veya filoyu yönetme kapasitesini belirleyen yetenektir. Bir birliğin komutanı ne kadar yüksek askeri yeteneğe sahipse, savaşta o kadar bonus alır. Ayrıca askeri teknolojiyi ve donanma teknolojisini geliştiren kişinin bu özelliğin yüksek olması da ülkeye çeşitli avantajlar getirir.

Etkileyicilik(Charisma): Karizma değeri oyunda bir çok etkiye sahip olsa da en önemlisi diplomatik görüşmelerdedir. Karizma değeri yüksek birini diplomasi için gönderirseniz başarı olasılığı da artar. Orduları yüneten kişilerin karizması ise ordunun bağlılığını etkiler.

(oyunda)Zeka(Finesse): Karakterin zekası birçok alanda faydalıdır. Teknolojiyi geliştiren kişiler için en önemli özellik bu özelliktir. Krallıklardaki bir çok mevki için de zeka çok önemlidir.

Popülerlik: Kişinin halk arasındaki popülerliğidir. Bir kral veya konsül için çok önemli bir özelliktir. Düşük popülarite isyanları ve iç savaş riskini arttırır. Ayrıca popülist parti liderinin popüleritesinin yüksek olması da iyi değildir.

Şöhret: Büyük savaşlar kazanmış kişilerde olan bir özellik. Tam olarak oyuna etkisini bilmiyorum, ama bazı kararları alabilmeniz için kralın veya konsülün bu özelliğe sahip olması gerekli. Ayrıca kralın veya konsülün yerini sağlamlaştırmasına da katkıda bulunduğunu düşünüyorum(Kendi kralınız ile sefere çıkmanızın bir önemi oluyor).

Bağlılık: Kişinin bağlılığı, kişinin krala karşı olmasını engelleyen unsurdur. İç savaşlarda kimin tarafını tutacağını belirleyen özelliktir. Ordularınızı bağlılığı düşük kişilere emanet ederseniz( hele bir iç savaşta) size ihanet edebilirler.
 Eğer ülkenin durumu düzgün, kralın gücü ve popülerliği yüksek ise orduları ve önemli mevkileri güvenilmez kişilere emanet edebilirsiniz( daha yetenekli olduklarını varsayarsak) fakat ülkenin ve kralın durumunun sallantıda olduğu zamanlarda bağlılık o iş için gereken yetenekten daha önemlidir.

Bozulma: Karakterin daha kolay rüşvet yemesine, devlete gidecek parayı da kendine almasını sağlar. Hiçbir faydası yoktur. Özellikle valilerinizin ve üst düzey yöneticilerinizin bu özelliğe sahip olmamasına dikkat edin.

Diğer:

Karakterin partisi: Karakterin partisini görmek için karakterin portresinin sol altına bakmanız yeter.

Karakterin geçmişi: Karakterin geçmişi hakkında bilgi almak için karakter portresinin sağındaki kitaba tıklayın.

« Son Düzenleme: 20 Ağustos 2013, 03:13:14 Gönderen: ozaniel »
 

Çevrimdışı ozaniel

 • Yeni Çeri
 • *
 • İleti: 123
  • Profili Görüntüle
Ynt: Ozaniel tarafından EU:Rome: Strateji Rehberi
« Yanıtla #5 : 11 Temmuz 2010, 16:12:24 »
Bu mesaj rehberin ilerki kısımları için yedeklenmiştir.

Konu: Kalan Konular
« Son Düzenleme: 28 Temmuz 2010, 02:21:26 Gönderen: ozaniel »
 

Çevrimdışı balparmak

 • Tımarlı Sipahi
 • *
 • İleti: 256
  • Profili Görüntüle
Ynt: Ozaniel tarafından EU:Rome: Strateji Rehberi
« Yanıtla #6 : 11 Temmuz 2010, 16:44:21 »
Tamamını okumadım ama eline sağlık,bunu bekleyen çok kişi vardı.
 

Çevrimdışı Annibal

Ynt: Ozaniel tarafından EU:Rome: Strateji Rehberi
« Yanıtla #7 : 11 Temmuz 2010, 16:47:13 »
Sayende çok az oynanan bir oyun popüler hale gelebilir. CK'yı da kimse oynamıyordu ama fatih pasha popüler hale getirdi. Aslında bunda biraz hikayenin de etkisi var. Sen de bir Rome hikayesi çıkarsan fena olmaz.  &)
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"
 

Çevrimdışı Probang

Ynt: Ozaniel tarafından EU:Rome: Strateji Rehberi
« Yanıtla #8 : 11 Temmuz 2010, 16:49:04 »
Çok teşşekür ederim  tbrk* Senin sayende oyuna başlıyacağım.
« Son Düzenleme: 11 Temmuz 2010, 16:50:59 Gönderen: Probang »
Steam

Ağlamayı bile sevmişiz seninle
 

Çevrimdışı Apol10

 • Sekban
 • *
 • İleti: 1070
  • Profili Görüntüle
Ynt: Ozaniel tarafından EU:Rome: Strateji Rehberi
« Yanıtla #9 : 18 Temmuz 2010, 12:00:21 »
Saolasın Rehberin işe yaradı ...Devamı gelecek değilmi !!!
 

Çevrimdışı ozaniel

 • Yeni Çeri
 • *
 • İleti: 123
  • Profili Görüntüle
Ynt: Ozaniel tarafından EU:Rome: Strateji Rehberi
« Yanıtla #10 : 20 Temmuz 2010, 20:45:25 »
Gelecek. Daha ilk mesaj bile bitmedi.  tbrk*
« Son Düzenleme: 05 Ağustos 2010, 04:06:57 Gönderen: ozaniel »
 

Çevrimdışı AÖZÖZ

 • Yeni Çeri
 • *
 • İleti: 159
  • Profili Görüntüle
Ynt: Ozaniel tarafından EU:Rome: Strateji Rehberi
« Yanıtla #11 : 23 Temmuz 2010, 11:14:24 »
çok teşekkürler
 

Çevrimdışı ozaniel

 • Yeni Çeri
 • *
 • İleti: 123
  • Profili Görüntüle
Ynt: Ozaniel tarafından EU:Rome: Strateji Rehberi
« Yanıtla #12 : 05 Ağustos 2010, 04:21:14 »
2. mesaj bitmiştir. Sırada Dış İlişkiler ve Savaş var.
 

Çevrimdışı Probang

Ynt: Ozaniel tarafından EU:Rome: Strateji Rehberi
« Yanıtla #13 : 11 Ağustos 2010, 10:33:02 »
2. mesaj bitmiştir. Sırada Dış İlişkiler ve Savaş var.
Teşşekürler.Kolay gelsin.
Steam

Ağlamayı bile sevmişiz seninle
 

Çevrimdışı AGEMON

 • Sekban
 • *
 • İleti: 1923
 • Atatürk Yolunda
  • Profili Görüntüle
Ynt: Ozaniel tarafından EU:Rome: Strateji Rehberi
« Yanıtla #14 : 11 Ağustos 2010, 10:43:06 »
EU: Rome oynamıyorum ancak rehber öğretici ve öz olmuş emeğine ve sana sağlık
 

Çevrimdışı spyboy

 • Sekban
 • *
 • İleti: 1463
 • In Soviet Russia, pants jizz in you!
  • Profili Görüntüle
Ynt: Ozaniel tarafından EU:Rome: Strateji Rehberi
« Yanıtla #15 : 18 Ağustos 2010, 17:12:07 »
Süper olmuş yahu bu rehber. İyi oynayamadığım bir oyun Rome ama bunun sayesinde geliştireceğim kendimi.
1.(ma)ru de (da)me na (o)ssan: good-for-nothing old man                       6.(ma)ttaku (da)ijobu ja nai (o)kyaku: customer who's really not all right
2.(ma)jide (da)ssai (o)yaji: the really uncool old man                              7.(ma)tomo ni (da)karetakunai (o)toko: men no one wants to date
3.(ma)ssa ni (da)rusou na (o)yaji: really uncool-looking old                      8.(ma)ji de (da)kaetai (o)toko: man one seriously wants to date
4.(ma)ttaku (da)rakushite (o)ssan: really depraved old man                     9.(ma)ttaku (da)masenai (o)toboke: fool who unconvincingly feigns ignorance
5.(ma)zui (da)shi to (o)age: horrid bean curd                                        10.(ma)ssugu ikite no (da)inashi na jinsei na (o)jisan: old man who lives as he wants, but accomplishes nothing
 

Çevrimdışı Loki

 • Paşa
 • *
 • İleti: 5684
  • Profili Görüntüle
Ynt: Ozaniel tarafından EU:Rome: Strateji Rehberi
« Yanıtla #16 : 20 Ağustos 2010, 21:42:35 »
Rehber güzel paylaştıgın için teşekkürler

Çevrimdışı ozaniel

 • Yeni Çeri
 • *
 • İleti: 123
  • Profili Görüntüle
Ynt: Ozaniel tarafından EU:Rome: Strateji Rehberi
« Yanıtla #17 : 06 Kasım 2010, 00:40:24 »
Rehber'in bitmesi maalesef uzun zaman alıyor. YGS-LYS'ye çalışmaya başladığım için bitmesi daha zaman alabilir. Fakat şu anki rehber de oyunu oynamanız için hemen hemen yeterlidir. Karakterler kısmı bitince bazı küçük ayrıntılar dışında rehber hazır olacak.
 

Çevrimdışı 1.8.4

 • Müsellem
 • *
 • İleti: 61
  • Profili Görüntüle
Ynt: Ozaniel tarafından EU:Rome: Strateji Rehberi
« Yanıtla #18 : 06 Kasım 2010, 12:51:56 »
Başlamayı düşünüyordum :) İyi oldu bu rehber  tbrk*
 

Çevrimdışı Dadakoğlu

 • The show must go on
 • Ağır Süvari
 • *
 • İleti: 3809
 • Dadak Paşa
  • Profili Görüntüle
Ynt: Ozaniel tarafından EU:Rome: Strateji Rehberi
« Yanıtla #19 : 07 Kasım 2010, 04:37:21 »
Faydalı bir rehber olmuş, şahsım adına çok teşekkür ederim. :) Devamını da beklerim.