Gönderen Konu: Rise Of Prussia Gold  (Okunma sayısı 2014 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Baris

Rise Of Prussia Gold
« : 21 Nisan 2013, 14:26:59 »
Daha net diğer eklemeler hakkında bilgi yok fakat "Revolution under Siege" ve "AJE" benzeri regional desicion'ların oyuna ekleneceği belirtildi. Ayrıca yapay zekayı modlama açısından ilgilenenler için  yeni parametreler de eklenecekmiş.
Benim beklentim RUS oyunundaki gibi 3 veya 4 kişinin pbem oynayabileceği bir oyuna döndürülmesi. Neticesinde Rus ve Fransız ordularının koalisyon dahilinde farklı oyuncular tarafından oynanması hem daha gerçekçi hemde Avusturya koalisyonu için handikap oluşturabilir.
Rise of Prussia'ya başlamak isteyen için bu çıkacak bu Gold versiyonunu tavsiye ederim.  ;)
 

Çevrimdışı Baris

Ynt: Rise Of Prussia Gold
« Yanıtla #1 : 27 Nisan 2013, 13:59:02 »
Matrix Games'in sayfasında Rise of Prussia Gold ile ilgili detaylar belirtilmiş.
http://www.matrixgames.com/products/476/details/Rise.Of.Prussia.Gold

- 200'ün üzerinde yeni lider ve portreleri.
- Avusturya Veraset Savaşı döneminde(1740-1748) geçen 2 adet tarihsel senaryo.
- Ana senaryo olan Yedi Yıl Savaşları'nı(1757-1763) 1-4 adet oyuncunun pbem oynama imkanı. *
- AJE ve RUS oyunlarının benzeri bölgesel ve ulusal stratejileri belirleyen kart destelerinin oyuna eklenmesi.
- Hava durumu ve arazi şartlarının daha kolay belirlenmesi için arayüze eklenen harita filtresi.
- 18 yy'daki kuşatma şartlarını daha iyi simule edebilmek için birliklere eklenen yeni özellikler.

* Oyuncu adedinin 4'e çıkarılması demek tek kişilik solo oyunda rakibin en az 2 ayrı yapay zekadan oluşacağı anlamına gelir. Daha evvelden  Avusturya İttifakı tek bir yapay zekadan oluştuğundan dolayı stratejik harita üzerinde global kararlar verip bulunduğu bölgenin şartlarına göre verimsiz hareket ediyordu. Neticesinde oldukça uzak bölgelerde bulunan ittifak devletlerinden biri olan  Rusların tarihsel Doğu Prusya ve Silezya işgalleri gerçekleşemiyordu.
Ayrıca 4 kişiye çıkarılan Pbem oynama imkanı çok iyi olmuş.  ;)


 

Çevrimdışı Baris

Ynt: Rise Of Prussia Gold
« Yanıtla #2 : 01 Mayıs 2013, 20:39:38 »
4 kişilik oyunda oynanabilir devletler bu şekilde. Haritada görüldüğü üzere Rusların Polonya'ya ait Danzig limanınından denize paralel bir şekilde Stettin bölgesine, Avusturya'nın Dresden ve aşağı Silezya'ya, Fransızların Hannover ve daha sonra Minden şehrine, İsveç'in ise Berlin şehrine doğru muhtemel harekat planları.Stratejik şehirlerin belirtildiği harita:


Senaryo düzenlemelerinden biri Polonya'nın  Doğu Prusya ordusuna geçiş hakkı vermemesi. Daha evvelden Rusların 150-200 bin kişilik ordusuna karşı Prusya oyuncusunun yapacağı hamle hızla Stettin'e doğru geri çekilmekti. Bu artık mümkün değil. Ayrıca belli bir süre birlikler kilitli.

Diğer yeniliklere ilerde değineceğim.
 

Çevrimdışı Ragnarr Loðbrók

Ynt: Rise Of Prussia Gold
« Yanıtla #3 : 01 Mayıs 2013, 21:07:21 »
Hikaye bekliyoruz :dozey:
 

Çevrimdışı Baris

Ynt: Rise Of Prussia Gold
« Yanıtla #4 : 02 Mayıs 2013, 14:53:44 »
Revolution Under Siege'de bolşevikleri alıp 2 beyaz müttefik oyuncuya karşı oynamıştım ve müthiş gerilimli idi. Burda da benzer şekilde Prusya'nın 3 devlete karşı mücadelesi olacak ki iyi Prusya iyi oynanırsa  müthiş hikaye çıkar. 
Yapay zekaya karşı şimdilik test amaçlı oyunlarımda eskiye göre Prusya'nın biraz daha şansı var gibi. En önemli  neden ikmal sonrası genel lojistik  şartlarının her devlet için artık ayrı hesaplanması. Artık Rus süvarilerini taa Prag'da görmek pek mümkün değil. ;)

 

Çevrimdışı Baris

Ynt: Rise Of Prussia Gold
« Yanıtla #5 : 08 Mayıs 2013, 23:23:01 »
Rise of Prussia Gold ile eklenen bölgesel stratejik seçenek kartlarına dair açıklama:Traitor: Oldukça önemli bir kart olup işbirlikçilere önerilen 50 Taler karşılığı kuşatmanın başarılı olması sağlanır. Süresi: 1 tur.
Surrender: 5 Taler karşılığı kuşatmanın başarılı olması sağlanır. Süresi : 1 tur.
Offer Honors of War: Kale komutanına kaleyi savaşmadan teslim etmesi önerilir. Süresi: 1 tur veya daha fazla.
Accept&Reject Honors of War: Kale komutanı kabul eder ise kale garnizonu ve kuşatma altındaki diğer birlikler savaşmadan başkent olan şehre geri çekilir. Süresi: 1 tur veya daha fazla.
Siege Works: 5 savaş araç gereci(War supplies) karşılığı sonraki tur için 1 kuşatma puanı kazanılır.
Mine: 1 kuşatma puanı kazanılır.
Circumvallatio: 5 savaş araç gereci(War supplies) karşılığı belli bir sayının üzerindeki birlikler 1 puan fazladan savunma puanı kazanır. (entrenchment)
Wall: Şehirlere kale kurulur. Süresi 6 tur.
Redoubt: Kırsal alana savunma noktaları kurulur. Kaleler kadar dirençli değildir. Süresi: 1 tur
Requisitions: Kırsal alandaki halktan veyahut şehirlerden para ve savaş araç gereci sağlanır. Sonucu olarak halkın bağlılık seviyesi ve başarı puanı düşer (Victory Point)
Scorched Earth: Bölgedeki hafif piyade ve süvari birliklerinin yerel olarak sağlanan ikmali azaltması. Sonucu olarak halkın bağlılık puanı düşer ve düşman birliklerinin arazide yaşama şansı azalır(Live of the land)&ikmal seviyeleri düşer.
Draft: Kırsaldan ve şehirlerden zorla askere çağrılma.  Belli bir seviye bağlılık puanı düşer ve oyun puanı(Victory Point) azalır.
Reconnaissance: Kırsal veyahut şehirde bulunan hafif süvari(Cossacks, Hussars vs..)birlikleri civarda sınırı bulunan yan bölgelerin askeri kontrol puanını lehlerine arttırabilir. Bu genelde her tur için %20 şeklinde gerçekleşir.

Not: Bazı kartların seçildikten sonra tekrar seçim için arayüzde belirmesi belli bir süreyi bulabilir. Bu kartların bir kısmının başarılı olması atılan zara ve bazı koşullara bağlıdır. Bölge halkının bağlılığı ,askeri kontrol oranı, süvari birimleri vs..
 

Çevrimdışı Loki

  • Paşa
  • *
  • İleti: 5684
    • Profili Görüntüle
Ynt: Rise Of Prussia Gold
« Yanıtla #6 : 08 Mayıs 2013, 23:57:43 »
Almanya dışında bir ülke ile hikaye bekliyoruz senden. Rusya olabilir Fransa olabilir  :army:

Çevrimdışı Baris

Ynt: Rise Of Prussia Gold
« Yanıtla #7 : 09 Mayıs 2013, 00:27:57 »
Fransa ve Rusya&İsveç'i bu hafta boyunca denedim.  Yapay zekaya karşı bile zor kazandım eski oyuna göre. Koordinasyonları çok zor. Fakat sağlam 3 rakip bulursam öncelik Prusya. Oyun yeni çıktı biraz oyuna alışılsın rakip bulup oyundan resim gönderirim.  :)