Bağlanılan Hatırlatmalar

 • Herkes Hak Etti: 12 Temmuz 2012 - 18 Temmuz 2012
 • Y: 19 Temmuz 2013

Gönderen Konu: Herkes Hak Ettiğini Alır - Rise of Prussia Hikayesi  (Okunma sayısı 20047 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ömer

 • Yönetici
 • *
 • İleti: 11975
  • Profili Görüntüle
  • Paradox Interactive Türkiye Forumları
Ynt: Herkes Hak Ettiğini Alır - Rise of Prussia Hikayesi
« Yanıtla #60 : 15 Temmuz 2012, 14:03:48 »
5,000 kayıpla 70,000 kişiyi nasıl yok ettin. :S
Eu4 için Antik dönemde geçen mod yapımında bana yardım etmek isteyen mesaj atsın.

Steam'den beni ekleyip yanıt alamamış ya da eklemek isteyen üyeler bana PM atarak Steam ismini yazarsa sevinirim.

[Mod] Eşit Alan Projeksiyonu - [Mod] Eski Dünya Müziği - Tarihi ve Coğrafi Harita Siteleri
 

Çevrimdışı Ertürkhan

 • Nizam-ı Cedid
 • *
 • İleti: 2606
 • Yesil
  • Profili Görüntüle
Ynt: Herkes Hak Ettiğini Alır - Rise of Prussia Hikayesi
« Yanıtla #61 : 15 Temmuz 2012, 14:10:17 »
Kış koşullarında orduyu hareket ettirdiğinde Shogun 2'de ki gibi asker kayıpları oluyor mu?
Taht Oyunları Hanedanları;

Stark Hanedanı: Kış geliyor.                                       Lannister Hanedanı : Beni kükrerken duy.
Kamuoyu Hanedanı: Medya kadar temiz.               Tyrell Hanedanı: Güçlenerek büyür.
Baratheon Hanedanı: Gazap bizimdir.                          Arryn Hanedanı: Onur kadar yüksek.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bir ilim talebesi ilim tahsil etmekteyken ölüm ve ecel gelse, vefât etse şehiddir.
 

Çevrimdışı Annibal

Ynt: Herkes Hak Ettiğini Alır - Rise of Prussia Hikayesi
« Yanıtla #62 : 15 Temmuz 2012, 15:17:53 »
5,000 kayıpla 70,000 kişiyi nasıl yok ettin. :S
Şöyle ufak bir excel tablosu yaptım:Tablodakiler muharebe kayıpları. Bir de ricat sırasında verilen kayıplar var. Generallerin özellikleri ve traitleri ricat kabiliyetlerini de belirliyor. Kötüyse ricat sırasında çok kayıp verebiliyorlar. Bundan başka kış mevsiminden dolayı az da olsa kayıp vermiş olabilirler. Erzak yokluğu çektiklerini sanmıyorum.

Kış koşullarında orduyu hareket ettirdiğinde Shogun 2'de ki gibi asker kayıpları oluyor mu?
Evet. Bulunduğun coğrafyaya ve erzak kıtlığına göre kayıpların katlanabiliyor.
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"
 

Çevrimdışı Baris

Ynt: Herkes Hak Ettiğini Alır - Rise of Prussia Hikayesi
« Yanıtla #63 : 15 Temmuz 2012, 18:01:03 »
5,000 kayıpla 70,000 kişiyi nasıl yok ettin. :S

Bu sayılar muharebe sırasında öldürülen askerler değil sadece "kayıpların" sayısı. Yani bu kayıpların içinde muharebeden kaçanlar ve teslim olanlar da var. Fakat "Pursuit" sırasında bu kaçanlar da kayıp verebilir. O da alttaki mesaj ekranında  gösteriliyor.
Resme göre Charles de Lorraine'nin ordusundaki  10 300 kişi teslim olmuş 11 900 kişi muhareben kaçmış. Hesap nasıl tutar tabi bilmiyorum.
O dönem genelde muharebeden kaçanlar 1-2 hafta içinde tekrar birleşip yeni bölük oluşturmuşlar. Oyun mekaniği olarak  muharebe kayıplarının sanırım 1/3' ü tekrar manpower havuzuna dönüyor. Esirlerde aynı zamanda muharebeyi kazananın manpower havuzuna katılıyor.

Genelde bu tür bir muharebe karşı tarafın tamamen yorgun ve askerlerinin güçsüz olduğu zaman yaşanabiliyor. Çünkü  bir çok taburun tamamı yok olmuş muharebe neticesinde.
Oyunda sadece aslında "Power" puanı önemli. O da birliğin "cohesion ve strenght" durumuna göre oyun tarafından hesaplanıyor ve birlik isminin yanında yazıyor. Birliğin muharebeye hazır olup olmadığını göstermesi açısından faydalı.

Eğer birlikler çok yorgun olarak yürüyüşe devam ediyor iseler (Çok Düşük Cohesion)herhangi bir arazi ve kış şartlarına bakmadan yine asker kaybedebilirler.
« Son Düzenleme: 15 Temmuz 2012, 18:29:25 Gönderen: Baris »
 

Çevrimdışı Annibal

Ynt: Herkes Hak Ettiğini Alır - Rise of Prussia Hikayesi
« Yanıtla #64 : 15 Temmuz 2012, 19:35:06 »
Kayıpların üçte biri, kaçanların da üçte ikisi manpower havuzuna geri dönüyor sanırım.

Yeri gelmişken sorayım; ricat, kış, erzak yokluğu gibi sebeplerden dolayı bir ordu asker kaybedince alttaki mesajlarda "hit" olarak belirtiliyor bu. Peki 1 hit neye karşılık geliyor? 1 hit = 1 power diyebilir miyiz?
« Son Düzenleme: 15 Temmuz 2012, 19:35:36 Gönderen: Annibal »
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"
 

Çevrimdışı Baris

Ynt: Herkes Hak Ettiğini Alır - Rise of Prussia Hikayesi
« Yanıtla #65 : 15 Temmuz 2012, 19:47:41 »
Evet. Daha evvel bir bug vardı geri hiç dönmüyorlar ve hatta olan "Concript companies" den adam eksiliyordu. Paradox Plaza'daki AAR biraz da o yüzden erken bitti belki daha sürebilirdi. Muharebe kaybeden taraf daha çok muharebe kaybetmeye başlamıştı.

Hit'in karşılık geldiği "Strenght point". Yani elementleri tıklayıp asker model ekranını açtığında orda "strenght" yazar. bir hitpoint bir strenght point karşılığı. Power farklı. Power cohesion ve strenght point'ide hesaba katıyor.

Genel olarak Prusya ile oynarken eğer "concript company" ve paran belli seviyenin üzerinde ise hiç depot birlikleri yapma. Oyun belli bir concript company karşılığı otomatik olarak Replacement üretebiliyor dengeli olarak. Sadece genelde Elit birlikler için Depot birlikleri yap. Avusturya ile oynarken bu otomatik olarak olmuyor.

 Arada "skirmisher" tarzı +1 initiative veren birlikler üret ve  bir tugayın içinde diğer piyadelerle beraber bir komutan yönetsin. Mesela 3 line inf ve bir Skirmisher bir tugay için ideal.
« Son Düzenleme: 15 Temmuz 2012, 19:50:06 Gönderen: Baris »
 

Çevrimdışı human

 • Sekban
 • *
 • İleti: 1932
 • koyaanisqatsi
  • Profili Görüntüle
Ynt: Herkes Hak Ettiğini Alır - Rise of Prussia Hikayesi
« Yanıtla #66 : 17 Temmuz 2012, 22:46:29 »
 Yeni bölüme açız.  :smart:
All day and all of the night!
 

Çevrimdışı Annibal

Ynt: Herkes Hak Ettiğini Alır - Rise of Prussia Hikayesi
« Yanıtla #67 : 20 Temmuz 2012, 17:36:09 »
Bölüm VII: Sefer Mevsimi <a href="http://www.youtube.com/v/2AZOknKotVc?showinfo=0" target="_blank" class="new_win">http://www.youtube.com/v/2AZOknKotVc?showinfo=0</a>

Baharın gelmesiyle birlikte Prag seferi başladı. 66 bin kişilik ordumuz üç kol halinde Prag’a doğru ilerlerken Lobositz’de bir Avusturya kolordusuna rastladı ve rahat bir zafer aldı:
Mart’ın sonları ancak kar yağmaya devam ediyor. Özellikle Bohemya’yaı çevreleyen dağlarda kar seviyesi yüksek, bazı yollar çoktan kapanmış. Ferdinand’ı muharebelerdeki üstün başarısından dolayı terfi ettiriyoruz. Artık üçüncü yıldızı takabilir. Bu ileride işimize yarayacak çünkü yalnızca üç yıldızlı generaller ordulara komuta edebiliyor. Aynı şekilde Seydlitz de terfi ettirildi ve ikinci yıldızı aldı:


Ve beklenen an, İsveç savaş ilan etti:
Bizimkiler de boş durmuyor elbette. Yedekler hizmete girmeye devam ederken 20 bölük er silah altına alındı bile. 20 bin taler de ordunun hizmetine tahsis edildi. Berlin’e varan Erbprinz Karl komutasındaki küçük Braunschweig ordusu’nu Stettin’e yollamaya karar verdik. 1 ay içinde orada olmaları bekleniyor. Stettin, Berlin savunması için hayati öneme sahip, buraya yığınak yapmak zorunlu, tıpkı Königsberg’in bütün Doğu Prusya’nın kalbi olması gibi:
Lobositz’i ele geçiren Frederick’e burada bir depo inşa etmesi talimatını verdik. Bunun birkaç sebebi var: Birincisi, Dresden’den gelen ikmal hattı nehrin ötesine kadar uzanmıyor. Lobositz’deki depo ara ikmal üssü olarak bu açığı giderecek. İkincisi Prag’ın çok sağlam tabyaları var, yani muhasarada çok zaman harcayabiliriz. Gerimizde bir ikmal deposu olması çok önemli, yanımızdaki ikmal katarları yeterli olmayabilir. Üçüncüsü, henüz karlar tam olarak erimedi, bu zamanı yürümek yerine depo inşaatı için kullanabiliriz. İnşaat yaklaşık iki hafta sürecek:
Bu arada İngiliz yardımı elimize ulaştı: 15 ton ikmal malzemesi ve 50 bin taler para. Ulusal moralimiz 1 puan artış gösterdi. Aktif olan Fransız öncü kuvveti Wesel önlerinde belirdi. Burası devletimizin en batıdaki izole edilmiş bir kenti. Bu Fransız süvari kolordusu daha büyük orduların yakında olduğuna işaret:
Wesel meselesi masamızda. Kentle ilgili üç seçeneğimiz var: Tahliye etmek, takviye etmek ya da olduğu gibi bırakmak. Elbette takviye etmeyi seçiyoruz. Vatanın bir karış toprağını bırakamayız. Üstelik burası Fransızların ileri harekatları için hayati öneme sahip bir nokta. Burası alınmadan yapılacak bir Hanover seferi hüsranla sonuçlanabilir. Bu kararımız ulusal moralimizi 3 puan artırıyor:
Daha önce bahsettiğimiz Grenzer tehlikesine karşı biz de Frei kuvvetlerini yarattık:
İsveç’in savaş ilanına olan tepkimiz gecikmedi. Brandenburg ve Pomeranya eyaletleri boyunca milis kuvvetler silah altına alındı:
Bir ay önce Keith’e göndermeye çalıştığımız ikmal katarları yine gecikince bunları Glatz’da bulunan Schwerin’e yolladık. Şimdi karlar eridi, Keith taarruza açık bir pozisyonda, Schwerin’i gönderme zamanı geldi:
Keith gerçekten tehlikeli bir noktada olabilir. Eğer yenilirse Königgratz fazla dayanamaz. Avusturyalıların dikkatini çekmek için Heinrich’i Prag önlerine yolluyoruz:
Müttefiklerimizin orduları yavaş yavaş aktif olmaya başladı. Kassel’de bulunan 14,000 kişilik Hesse ordusu:
Hanover ve Minden’de üç kol halinde bulunan 34,000 kişilik Hanover ordusu:
Yalnız bir eksik var; mareşalimiz yok! Müttefiklerimizin ordularını komuta etmesi için kendi generallerimizden birini görevlendirmeliyiz. Bu iş için uygun birini aradığımızda zorlanmıyoruz. Ferdinand, çokuluslu kuvvetlere komuta ederken dezavantaj yaşamaması nedeniyle en ideal aday. Üstelik yakında terfi de alacak:
Ferdinand, Hanover’e doğru yola çıktı. Yaklaşık iki haftada orada olması bekleniyor:
Avusturyalılar beklenen taarruzu gerçekleştirdi:
Toplamda 11 saat süren çok yorucu bir muharebenin ardından Avusturyalılar 6,000 kayıpla geri çekildi. Bizim kaybımız ise 5,000 civarı, şüphesiz bizim kayıplarımız daha dikkat çekici. İngiltere’den bir haber daha. Cumberland Dükü Prens William, Gözlem Ordusu’nun komutasını devralıyor:
Wesel’e yapılan takviyeler sonucu buradaki mevcut, çoğunluğu milis ve geri hizmet elemanlarından oluşmak üzere 8,000 kişiye çıktı:
Berlin’i, kuzeydeki milislerin toplanma noktası olarak belirledik:
Stettin’deki mevcudumuz 24,000 oldu ancak henüz burada resmi bir ordu kuramadık. Zaten asıl amacımız Stettin’i savunmak. Bu kadar milisle taarruz edemeyiz:
Ferdinand Hanover’e varır varmaz buradaki ordu teşkilatlanmasını tamamladık. Cumberland, Ferdinand'ın hizmetinde olacak:
Ferdinand’ın Lobositz’deki kolordusunu ise bundan böyle Moritz idare edecek. Daha önceden kendisini ispatlayarak terfi almayı başarmıştı:(Bölüm Müziği: Luigi Boccherini - Minuet)
« Son Düzenleme: 20 Temmuz 2012, 17:42:56 Gönderen: Annibal »
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"
 

Çevrimdışı Ragnarr Loðbrók

Ynt: Herkes Hak Ettiğini Alır - Rise of Prussia Hikayesi
« Yanıtla #68 : 20 Temmuz 2012, 17:41:30 »
Shit just got real for Keith.


Keith'in durumu nasıl ve Wesel'i niye boşaltmadın ?
« Son Düzenleme: 20 Temmuz 2012, 17:42:28 Gönderen: Foederati »
 

Çevrimdışı Loki

 • Paşa
 • *
 • İleti: 5021
  • Profili Görüntüle
Ynt: Herkes Hak Ettiğini Alır - Rise of Prussia Hikayesi
« Yanıtla #69 : 20 Temmuz 2012, 17:53:49 »
Güzel bölümdü.

Çevrimdışı Annibal

Ynt: Herkes Hak Ettiğini Alır - Rise of Prussia Hikayesi
« Yanıtla #70 : 20 Temmuz 2012, 17:55:00 »
Keith'in durumu iyi değil. 24 bin kişilik kuvvetinden 5 bin adam yitirdi. Avusturyalıların Hırvatistan ve Macaristan'dan yola çıkan kuvvetleri varmak üzeredir ve zayıf olan noktaya saldıracaklardır. Bu da Keith'i yok edip Königgratz'ı almak ve Silezya'yı tehdit etmek demek oluyor. Bir an önce Prag kuşatmasını başlatabilirsem dikkatleri dağılır hatta Frederick'i yardıma bile yollayabilirim.

Wesel konusuna gelirsek, burası Wesel-Münster-Minden-Hanover yolunun ilk durağı. Bütün kuvvetleri son durağa yığmak yerine ikmal konusunda daha fazla zorluk çekecekleri ilk noktaya da yığınak yapmak stratejik açıdan fena bir fikir değil. Bu bana ne kazandırır? Sadece zaman. Fakat batı cephesinde zaman herşey demek yoksa buradan gelebilecek olan 100,000 kişiyi başka türlü durduramam. Doğrudan Hanover önlerine gelmelerini istemiyorum, önce biraz Wesel'de oyalansınlar. Buradaki kuvvetlerimin yapısı şöyle: 4300 düzenli, 1700 milis, 96 sabit top. Diğerleri geri hizmetliler. Önemli miktarda da erzak ve cephane var. Bir sürpriz olmadığı takdirde buranın uzun süre dayanmasını bekliyorum.
« Son Düzenleme: 20 Temmuz 2012, 17:56:04 Gönderen: Annibal »
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"
 

Çevrimdışı Ragnarr Loðbrók

Ynt: Herkes Hak Ettiğini Alır - Rise of Prussia Hikayesi
« Yanıtla #71 : 20 Temmuz 2012, 18:07:58 »
Peki düşman geldi yakalım erzağı gibi bir olay var mı ?
 

Çevrimdışı Ömer

 • Yönetici
 • *
 • İleti: 11975
  • Profili Görüntüle
  • Paradox Interactive Türkiye Forumları
Ynt: Herkes Hak Ettiğini Alır - Rise of Prussia Hikayesi
« Yanıtla #72 : 20 Temmuz 2012, 18:11:12 »
Wesel kuşatmasına 6-7bin kişi ayırıp geri kalan orduyla ilerlemeye devam edemezler mi?
Eu4 için Antik dönemde geçen mod yapımında bana yardım etmek isteyen mesaj atsın.

Steam'den beni ekleyip yanıt alamamış ya da eklemek isteyen üyeler bana PM atarak Steam ismini yazarsa sevinirim.

[Mod] Eşit Alan Projeksiyonu - [Mod] Eski Dünya Müziği - Tarihi ve Coğrafi Harita Siteleri
 

Çevrimdışı Annibal

Ynt: Herkes Hak Ettiğini Alır - Rise of Prussia Hikayesi
« Yanıtla #73 : 20 Temmuz 2012, 19:29:16 »
Peki düşman geldi yakalım erzağı gibi bir olay var mı ?
Tam olarak anlayamadım.

Wesel kuşatmasına 6-7bin kişi ayırıp geri kalan orduyla ilerlemeye devam edemezler mi?
Geride ikmal merkezi olmadan ilerlemeye kalkarlarsa uzun süre hayatta kalamazlar ve açlıktan kırılırlar. Dortmund, Lippstadt gibi kasabaları rahatça ele geçirebilirler ancak bunlar da 100,000 kişilik bir orduya yeterli ikmal sağlayamaz. Dolayısıyla ister Hanover yönünde ister Kassel yönünde ilerlesinler, geride muhakkak ikmal merkezine sahip olmaları şart.
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"
 

Çevrimdışı Ragnarr Loðbrók

Ynt: Herkes Hak Ettiğini Alır - Rise of Prussia Hikayesi
« Yanıtla #74 : 20 Temmuz 2012, 19:30:26 »
Düşman geldi, erzağı cephaneyi yakalım edelim işlerine yaramasın tarzı..
 

Çevrimdışı Annibal

Ynt: Herkes Hak Ettiğini Alır - Rise of Prussia Hikayesi
« Yanıtla #75 : 20 Temmuz 2012, 19:35:07 »
Böyle bir komut yok oyunda. Düşman işgal ettiği şehirde bulunan ikmal katarlarını ve topları otomatikman ele geçiriyor. Aynı şey meydan muharebesinde kaybeden tarafın ağırlıklarını bırakarak kaçmasında veya tamamen teslim olmasında da geçerli. Kuşatma devam ederken bunları terhis edebilirsin ancak bu da şehrin düşmesini kolaylaştırır sadece. Erzak stoğu olmayınca bazen savaşmadan teslim olabiliyor kentler.
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"
 

Çevrimdışı human

 • Sekban
 • *
 • İleti: 1932
 • koyaanisqatsi
  • Profili Görüntüle
Ynt: Herkes Hak Ettiğini Alır - Rise of Prussia Hikayesi
« Yanıtla #76 : 20 Temmuz 2012, 19:46:42 »

 Dönüşün güzel olmuş, kendimi o dönemde hissettim.
All day and all of the night!
 

Çevrimdışı Ragnarr Loðbrók

Ynt: Herkes Hak Ettiğini Alır - Rise of Prussia Hikayesi
« Yanıtla #77 : 20 Temmuz 2012, 19:48:41 »
Peki katarlar sınırsız kaynak mı yoksa belli sürelerde mi erzak geliyor birliğe ?
 

Çevrimdışı Baris

Ynt: Herkes Hak Ettiğini Alır - Rise of Prussia Hikayesi
« Yanıtla #78 : 20 Temmuz 2012, 21:45:50 »
Wesel garnizonunu güçlendirmekte iyi yapmışsın. Pbem oyunlarda bile işe yarıyor en azından Prusya'ya vakit kazandırıyor organize olması açsından. İkmal stoğu ve kale bataryaları hayati önemde bu birliklerin şehri uzun süre savunabilmesinde  ki uzun süre dayanabilirler. Tabi rakip 3-5 nehir gemisi getirirse Wesel'in limandan(nehir ikmalini Amsterdam'dan alıyor) aldığı ikmali de keser ve kale çabuk düşebilir. Genel olarak nehirlerin yanında belli bir seviyenin üzerinde savunma seviyesi oluşturmuş birlikler varsa nehir üzerinden gelen ikmali kesebilir. Diğer Ageod oyunlarında bunun için ayrı komutta var. Fakar ROP'ta kesiyormu bilmiyorum.
İkmal vagonlarının ve şehirde(Wesel) bulunan büyük ikmal reservlerinin strenght'i var. Zamanla kuşatma süresince güçleri düşebiliyor. Düştüğü zaman birlik her an teslim olabilir.

Birde tahminen bundan sonraki yamada kuşatma yapan birlikler savaşmasa bile kuşatma sırasında belli oranda mermi kaybedecekler.(Ufak çatışmaları simule etmesi açısından gerçekçi)
Ayrıca kalede kuşatılmış birlikler kuşatma boyunca attrition damage alacak. Aynı kış ayında birliklerin adam kaybetmesi gibi. Bu değişiklik kuşatma mekaniğini bir nebze değiştirebilir.
« Son Düzenleme: 20 Temmuz 2012, 21:48:21 Gönderen: Baris »
 

Çevrimdışı Annibal

Ynt: Herkes Hak Ettiğini Alır - Rise of Prussia Hikayesi
« Yanıtla #79 : 20 Temmuz 2012, 22:10:51 »
Peki katarlar sınırsız kaynak mı yoksa belli sürelerde mi erzak geliyor birliğe ?
Belirli bir kapasiteleri var. Bitene kadar bunları kullanabiliyor birlikler. Bazen bitince cephe gerisi güvenliyse eğer geri yolluyorum ve dolunca tekrar getiriyorum. Biraz zahmetli bir iş ancak ikmal bu oyunda görmezden gelinemeyecek tek şey. Dedikleri gibi ordu gerçekten midesi üstünde yürüyor.
« Son Düzenleme: 20 Temmuz 2012, 22:11:13 Gönderen: Annibal »
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"