Bağlanılan Hatırlatmalar

 • Herkes Hak Etti: 12 Temmuz 2012 - 18 Temmuz 2012
 • Y: 19 Temmuz 2013

Gönderen Konu: Herkes Hak Ettiğini Alır - Rise of Prussia Hikayesi  (Okunma sayısı 20128 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı human

 • Sekban
 • *
 • İleti: 1932
 • koyaanisqatsi
  • Profili Görüntüle
Ynt: Herkes Hak Ettiğini Alır
« Yanıtla #20 : 13 Temmuz 2012, 12:57:33 »
 Daha nice zaferlere  tbrk*
All day and all of the night!
 

Çevrimdışı Ömer

 • Yönetici
 • *
 • İleti: 11975
  • Profili Görüntüle
  • Paradox Interactive Türkiye Forumları
Ynt: Herkes Hak Ettiğini Alır
« Yanıtla #21 : 13 Temmuz 2012, 14:51:52 »
140 bin kişilik Prusya ordusunun geri kalan 40 bini batı cephesinde mi? Hiyerarşi tablosunda 100 bin kişi var.
Eu4 için Antik dönemde geçen mod yapımında bana yardım etmek isteyen mesaj atsın.

Steam'den beni ekleyip yanıt alamamış ya da eklemek isteyen üyeler bana PM atarak Steam ismini yazarsa sevinirim.

[Mod] Eşit Alan Projeksiyonu - [Mod] Eski Dünya Müziği - Tarihi ve Coğrafi Harita Siteleri
 

Çevrimdışı Annibal

Ynt: Herkes Hak Ettiğini Alır
« Yanıtla #22 : 13 Temmuz 2012, 15:22:30 »
Bundan bahsetmeyi unutmuşum. Henüz ordunun tamamı aktif değil. Bu 40 bin kişinin 25 bini Doğu Prusya'da. Zamanı gelince bunlara da değineceğim. Batı cephesi ise müttefiklere emanet.
« Son Düzenleme: 13 Temmuz 2012, 15:23:00 Gönderen: Annibal »
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"
 

Çevrimdışı Deniz Ali

 • Sekban
 • *
 • İleti: 1903
  • Profili Görüntüle
Ynt: Herkes Hak Ettiğini Alır
« Yanıtla #23 : 13 Temmuz 2012, 15:46:21 »
Güzel bölüm. tbrk*
 

Çevrimdışı Loki

 • Paşa
 • *
 • İleti: 5021
  • Profili Görüntüle
Ynt: Herkes Hak Ettiğini Alır
« Yanıtla #24 : 13 Temmuz 2012, 15:50:55 »
Güzel bölüm. Eklemek istediğim bir şey var konu başlığı komedi olmuş Asi Stayla ve MC.Ralli Jilet Tornavida Osman gibi apaçilerin yaptığı arabesk rap albüm isimleri gibi , yap bir kovada içelim Annibal keke   :P

Çevrimdışı Annibal

Ynt: Herkes Hak Ettiğini Alır
« Yanıtla #25 : 13 Temmuz 2012, 16:25:31 »
Hikayenin adı Prusya milli marşından alındı.
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"
 

Çevrimdışı Annibal

Ynt: Herkes Hak Ettiğini Alır
« Yanıtla #26 : 13 Temmuz 2012, 19:29:11 »
Bölüm IV: Pirna Sorunu

Saksonları mağlup ettik etmesine ama geriye kalan 9 bin kişi şimdi Pirna’ya sığındı. Oyun scriptleri Pirna’ya giden üç anayolu 1-3 tur arası tutabildiğimiz takdirde Saksonların teslim olacağını söylüyordu. Biz de bu amaçla ordularımızı yeniden organize etmeye karar verdik. Bautzen’de bulunan Wedel’in kolordusuna derhal Dresden’e gelme emri verdik. Bu kolordunun komutasını Dresden’de Heinrich alacaktı. Ana ordunun komutası Frederick’te olacak, diğer iki kolorduyu Heinrich ve Ferdinand idare edecekti, ancak önce toplanmaları gerekiyordu. Keith ise Glatz’a gönderildi. Burada ayrı bir ordu kurmak icap ediyordu. Schwerin pek güven vermediğinden bu iş için Keith görevlendirildi.


Keith komutayı devralıyor
Pirna planıHaritada gördüğünüz gibi Pirna’ya giden üç anayol var. Bunların tutulması gerekiyor. Bautzen’den yola çıkan Wedel’in kolordusundaki Bevern tugayına bu yolu tutma emri verdik. Daha sonra bunun ne kadar aptalca bir karar olduğunu acı bir şekilde tecrübe edecektik. Frederick 30 bin kişiyle Dippodiswalde’ye gönderildi ve burada mevzilendirildi. Heinrich ve Ferdinand Pirna muhasarasıyla sorumlu tutuldu. Kuş uçurtmamaları gerekiyordu. Bir tugayı ise Dresden kırsalında bıraktık. Elbe’nın karşı yakasını tek bir tugayla savunan Bevern büyük bir sürprizle karşılaştı. Charles Lorraine ve Maximilian Browne komutasında iki büyük kolordu Prag’tan nehri geçip bu mevkiye gelmişti. Avusturyalıların bu hızlı manevrası bizi gerçekten şaşırttı. (Not: Gemilerle Prag geçidini kapatabilirdim ancak oyundaki bir bug yüzünden yapay zekaya dezavantaj olmaması için bunu yapmadım. Yine de buradan gelmelerini beklemiyordum. Yapay zeka güzel bir dolaylı tutum stratejisi örneği gösterdi.)


Bevern bu yolu savunacakBevern doğal olarak dayanamadı ve Pirna’ya doğru çekildi. Avusturyalıların Pirna’da kuşatılanları kurtarabilmesi için muhakkak bir taarruz tertiplemeleri şarttı. Bu sebeple Pirna’yı kuşatan ordularımıza savunma emri verdik. Frederick de derhal geri dönecekti. Nehir bize önemli bir savunma avantajı sağlasa da bu tutumumuz yüzünden Pirna’da kıstırılan Saksonların kaçma ihtimali vardı.


Browne nehrin öbür yakasındaİki büyük Avusturya kolordusunun Prag’tan bu harekatı girişmesi üzerine von Zieten komutasındaki hafif süvari birliğini keşif yapmak üzere Prag önlerine yolladık. Piccolomini komutasındaki bir kolordu oldukça ihtiyatlı biçimde beklemedeydi. İleri harekat yapabileceklerine inanmıyorduk ve bu sayede Glatz’daki ordumuza Koeniggratz’ı kuşatma emri verdik. Schwerin komutasındaki diğer kolordumuz ise Troppau’yu kuşatacaktı. Avusturyalıların bizi telaşlandırdığı gibi biz de onları telaşlandırmayı amaçladık. Troppau Avusturya’nın yumuşak karnıydı çünkü Viyana’ya giden en kısa yol buradan geçiyordu.


Piccolomini Prag civarında ihtiyattaTroppau'dan Viyana'ya giden yol.
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"
 

Çevrimdışı human

 • Sekban
 • *
 • İleti: 1932
 • koyaanisqatsi
  • Profili Görüntüle
Ynt: Herkes Hak Ettiğini Alır
« Yanıtla #27 : 13 Temmuz 2012, 19:43:50 »
 Yapay zeka kurnaz davranmış orada  :wiseguy:
All day and all of the night!
 

Çevrimdışı Bersun

 • Paşa
 • *
 • İleti: 8770
 • Paralel Yetkili Abiniz
  • Profili Görüntüle
Ynt: Herkes Hak Ettiğini Alır
« Yanıtla #28 : 13 Temmuz 2012, 20:16:07 »
İki bölümü şimdi okudum. Güzel olmuş.
 

Çevrimdışı Annibal

Ynt: Herkes Hak Ettiğini Alır
« Yanıtla #29 : 13 Temmuz 2012, 20:40:16 »
Küçük Prusya Avrupa'nın en güçlü kara ordusuna sahip. Etkileyici.
O kadar da küçük sayılmaz. Silezya, Brandenburg, Pomeranya ve Doğu Prusya olmak üzere dört büyük bölgeden oluşuyor ve 18. yy başında nüfusu 2 milyon. Alman devletleri arasında en büyük olanı ama bir Avusturya değil elbette. 80 bin kişilik düzenli ordusu var. Nüfusuna oranla açık ara en büyük orduya sahip devlet. Bunun sebebi mükemmel bir vergi sistemine sahip olmaları. Bir de devletin geleneksel askeri karakterini eklersek böyle büyük bir ordu kurmuş olmaları şaşırtıcı değil.
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"
 

Çevrimdışı Baris

Ynt: Herkes Hak Ettiğini Alır
« Yanıtla #30 : 13 Temmuz 2012, 21:44:45 »
Çok güzel gidiyor.

Resimde gördüğüm kadarıyla Sakson generali Graf von Wilster Pirna'dan kaçmış. Ama ordusu Pirna'da kuşatmada sanırım.
Nehir gemilerinin aslında geçişi engelleyip engellemediğini yazması lazım imleçte fakat ROP'ta nedense yazmıyor. Genel olarak nehir gemileri belli bir element'ten daha az olursa düşman nehirden geçebilir. Fakat onda da olasılık hesabı var.
 

Çevrimdışı Annibal

Ynt: Herkes Hak Ettiğini Alır
« Yanıtla #31 : 13 Temmuz 2012, 22:29:37 »
Hangi resimde gördün yav, Wilster hala Pirna'da ;D
Ama biraz daha oynadım ve Pirna'daki durum daha da kötüye gitti.
İlk oyunumda dahi böylesine basit bir hata yapmamıştım, bir sonraki bölümde anlatacağım.
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"
 

Çevrimdışı Annibal

Ynt: Herkes Hak Ettiğini Alır - Rise of Prussia Hikayesi
« Yanıtla #32 : 14 Temmuz 2012, 14:08:19 »
Bölüm V: Büyük Sorumsuzluk ve Dönen Talihimiz <a href="http://www.youtube.com/v/WzB5Y_qJ8F4?showinfo=0" target="_blank" class="new_win">http://www.youtube.com/v/WzB5Y_qJ8F4?showinfo=0</a>

Koeniggratz’ı kuşatan ve ileride daha derin harekatlar yapacak ordumuza destek olması için Breslav’da yeni ikmal katarları yapımına giriştik:
Bu sırada Browne komutasındaki ordu nehri geçme cesaretini göstererek Pirna’ya saldırdı. Nehirden dolayı iki taraf da bütün kuvvetlerini muharebeye dahil edemedi, elbette biz daha avantajlıydık ve muharebeyi kazandık:


Koeniggratz civarında ufak bir muharebeyi kazandık:
Prag’ta bulunan Piccolomini derhal Pirna’ya çağrılmıştı. Avusturyalılar, Saksonları kurtarmak için ellerinden gelen herşeyi deniyordu. Muharebe kazanıldı:
Browne ve Lorraine ise Pirna yenilgisinin ardından Prusya içlerine doğru kaçmaya başlamıştı. Geriye dönemezlerdi, ileri de gidemezlerdi yoksa açlıktan kırılırlardı. Çareyi savunmasız Torgau kalesine saldırmakta buldular. Kış bastırmıştı ve kalenin alınması bütün sıkıntılarını bir anda çözebilirdi. Bu harekat bizi ikmal sıkıntısına sokmazdı zira Dresden’den sağlıyorduk ihtiyacımızı. Ancak uzun vadede ikmal akışının yavaşlaması sebebiyle bütün kolordularımızı besleyemeyebilirdik. Kısacası Torgau’nun düşmemesi gerekiyordu. Nihayet yetiştik ve burada son yılların en kanlı çarpışması yaşandı:

6,000 kayba karşılık tam 20,000 kayıp verdirildi düşmana! Bu inanılmaz bir zafer! Browne bir türlü ordusunu ricat ettiremedi ve muharebe yaklaşık 6 saat sürdü. Bu bir rekor! Fakat Torgau biz varmadan teslim olmuştu. Yenilen Avusturyalılar kaleye çekildi. Bu daha iyi bir haber.
Avusturyalılar hezimete uğradı ancak bir şekilde Torgau’ya sığınmayı başardılar. Muharebe sırasında Driesen’in süvarisi düşmana çok ciddi kayıp verdirmişti. İsmini bir yere not aldık. Düşmandan ele geçirilen envanteri kendi ordumuzun hizmetine aldık: 48 muhasara topu, 48 sahra topu, 2 ikmal katarı...
Breslav’da yapımı tamamlanan iki ikmal katarı hizmete girmek üzere Koeniggratz’daki Keith’e yollandı. Pirna Muhasarası devam ediyordu, artık taarruz edebilirdik ancak Heinrich’in elinde yeterli kuvvet yoktu, riske girmedik. Piccolomini de fırsatı kollamak üzere nehrin karşı yakasında bekliyor.

Ve korkulan oldu. Kuşatmayı yaran Piccolomini, Saksonları kurtardı. Rutowski şimdi Prag’a doğru çekiliyor. Pirna’daki kuşatmamız da bozulmuş oldu ancak bu o kadar da önemli değil. Burayı bize teslim edecekler gibi:


Wilster komutasındaki bir kolorduyu geride bıraktılar. Elbette kendi ricatlarını örtmek için, ne büyük rezillik!


Torgau’dan sıvışma hazırlıkları yapan Avusturyalılara karşı Pirna’da yaptığımız hatayı tekrarlayamazdık elbette. Dışarı çıkan herkesin vurulması emrini verdik:


Avusturyalıların yarma harekatı başarısız oldu

Doğuda ilk karın yağmasıyla birlikle Koeniggratz’daki kuşatmada sona yaklaşmış olduk. Derhal bitmesi gerekiyordu yoksa adamlarımız kangrenden ölebilirdi. Breslav’dan yola çıkan ikmal katarlarını ise kötü bir sürpriz bekliyordu: Dağ geçidi kapanmıştı!
Çaresizce katarları Schweidnitz’e yolladık. Keith Koeniggratz’ı alınca kaledeki erzakla idare edebilirdi şimdilik. Ocak ayındayız ve kış uzun sürecek gibi. İki taraftan da ileri harekat beklemek aptallık olur. Bu sırada Kosteletz’de bir ikmal katarı olduğunu tespit ettik ve husar birliğimize derhal bunu ele geçirme emri verdik ancak başarısız oldu.
Pirna artık bizim olmuştu ama bu bir zafer miydi? Hayır. Saksonlar kaçmayı başardı ve ordunun morali bu nedenle inanılmaz azaldı. Avusturyalılar da savaşı kazanmışçasına bayram ediyordu. Bunun intikamını almamız gerekiyordu. Torgau’da kıstırılan Lorraine, Browne ve ordularının imhası için herşey yapılmalıydı. Heinrich yardıma yollandı. Ferdinand da Dresden’e çekildi, Pirna’da durmanın anlamı yoktu artık:
Nihayet sevindirici bir haber: Koeniggratz düştü:
Derken bir de kötü haber: Ruslar saflarını belirledi:
Avusturya’nın kuklaları bize savaş ilan etmiş:
Avusturya genelkurmayı Browne'yi görevden aldı ve mareşallik Lorraine’e devredildi:
1756 biterken yedeklerin orduya alınması için gerekli emirler verildi. Kış bitince daha geniş çaplı harekatlar yapacağız:(Bölüm Müziği: Hohenfriedberger Marsch)
« Son Düzenleme: 14 Temmuz 2012, 14:15:23 Gönderen: Annibal »
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"
 

Çevrimdışı human

 • Sekban
 • *
 • İleti: 1932
 • koyaanisqatsi
  • Profili Görüntüle
Ynt: Herkes Hak Ettiğini Alır - Rise of Prussia Hikayesi
« Yanıtla #33 : 14 Temmuz 2012, 14:12:33 »
 Saksonların kaçması kötü olmuş.
All day and all of the night!
 

Çevrimdışı Ragnarr Loðbrók

Ynt: Herkes Hak Ettiğini Alır - Rise of Prussia Hikayesi
« Yanıtla #34 : 14 Temmuz 2012, 14:26:29 »
Torgau'da gerçekten biçmişsin Avusturyalıları :D
 

Çevrimdışı TheDoctor

 • Ağır Süvari
 • *
 • İleti: 3457
  • Profili Görüntüle
Ynt: Herkes Hak Ettiğini Alır - Rise of Prussia Hikayesi
« Yanıtla #35 : 14 Temmuz 2012, 14:46:52 »
Saksonların kaçması kötü olmuş.
 

Çevrimdışı Baris

Ynt: Herkes Hak Ettiğini Alır - Rise of Prussia Hikayesi
« Yanıtla #36 : 14 Temmuz 2012, 16:17:37 »
Daha evvel senin bir evvelki oyunundaki save dosyanda Rusların ikmal depolarının olmadığını yazmıştım. Bu konuda ekipten destek aldım. Bu daha çıkmamış ufak bir yama.(Gizli kalsın)
Eğer oyununda haziran 1757 tarihine gelmediysen bu yamayla problem düzeltilecek.
Bu dosyayı ROP/Events klasörü içine ziple. 

http://www.filefactory.com/file/complete.php/43ff0n4qsyqd/
« Son Düzenleme: 14 Temmuz 2012, 16:22:54 Gönderen: Baris »
 

Çevrimdışı Annibal

Ynt: Herkes Hak Ettiğini Alır - Rise of Prussia Hikayesi
« Yanıtla #37 : 14 Temmuz 2012, 16:29:08 »
Teşekkürler. Bu yama kayıtlı oyunuma da etki eder mi?
Nakliye gemilerinin hiç yakalanmaması ve bombardımanlardan hiç hasar almamaları gibi sorunlar da düzeltilecek mi?
« Son Düzenleme: 14 Temmuz 2012, 16:30:03 Gönderen: Annibal »
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"
 

Çevrimdışı Baris

Ynt: Herkes Hak Ettiğini Alır - Rise of Prussia Hikayesi
« Yanıtla #38 : 14 Temmuz 2012, 16:43:20 »
1757 haziran tarihini oynadığın oyunda geçmediyesen etki etmesi lazım.

Diğer soruna bakıyoruz. Fakat genelde o dönem kullanılan gemilerin çoğu bateaux tarzı gemiler daha çok asker taşıma üzerine. Pek nehir savaşları yok. Gemiler kaleleri bombalamamış ve de kaleler gemileri. Fakat bunun "düzeltilmesi" veyahut aynı kalması senaryo dizaynı yapanın fikriyle ilgili. Hata da olmayabilir.
 

Çevrimdışı Annibal

Ynt: Herkes Hak Ettiğini Alır - Rise of Prussia Hikayesi
« Yanıtla #39 : 14 Temmuz 2012, 17:17:57 »
Kaleler ve gemiler birbirini bombalıyor ama hiç hasar verdiremiyorlar karşılıklı olarak.
Oyunda hiç savaş gemisi yok mu İsveçlilerin elinde falan?
« Son Düzenleme: 14 Temmuz 2012, 17:18:42 Gönderen: Annibal »
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"