Bağlanılan Hatırlatmalar

 • Herkes Hak Etti: 12 Temmuz 2012 - 18 Temmuz 2012
 • Y: 19 Temmuz 2013

Gönderen Konu: Herkes Hak Ettiğini Alır - Rise of Prussia Hikayesi  (Okunma sayısı 22911 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Annibal

« Son Düzenleme: 19 Temmuz 2013, 20:24:43 Gönderen: Ömer »
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"
 

Çevrimdışı Deniz Ali

 • İmperium
 • *
 • İleti: 2329
Ynt: Herkes Hak Ettiğini Alır
« Yanıtla #1 : 11 Temmuz 2012, 22:45:30 »
Takip edeceğim.Başarılar.
 

Çevrimdışı human

 • İmperium
 • *
 • İleti: 2407
 • koyaanisqatsi
All day and all of the night!
 

Çevrimdışı "Tarıklı"

 • (Tarıklı)
 • Kaptan
 • *
 • İleti: 968
 

Çevrimdışı Annibal

Ynt: Herkes Hak Ettiğini Alır
« Yanıtla #4 : 11 Temmuz 2012, 23:20:20 »


Bölüm I: Koalisyonlar <a href="http://www.youtube.com/v/x70kBG_t_YE?showinfo=0" target="_blank" class="new_win">http://www.youtube.com/v/x70kBG_t_YE?showinfo=0</a>

Avusturya Veraset Savaşı 1748’de bittiğinde Avusturya aşağılanmış bir şekilde Prusya Kralı Frederick’e zengin Silezya eyaletini bırakmak zorunda kalmıştı. Avusturya İmparatoriçesi Maria Theresa savaşa son veren anlaşmayı yalnızca ordusunu yeniden toparlamak için bir fırsat olarak düşünüyordu; Silezya’yı ebediyen Prusya’ya bırakamazdı. Bu savaşta yeterli yardımı alamadığı Büyük Britanya büyük bir hayal kırıklığına sebep olmuş ve 25 yıldır süren sağlam ittifak bir anda bozulmuştu. Yeni müttefik arayışı ise sonuç vermiş ve Fransa ile bir ittifak kurmayı başarmıştı. Daha sonra Rusya da bu ittifaka davet edildi. Bu sayede uzun zamandır kanlı bıçaklı olan Avusturya-Fransa-Rusya üçlüsü garip bir şekilde ittifaka gitmişti!

Herkesin bir emeli vardı elbette: Avusturya’nın amacı on yıl önceki hezimetin intikamını almak ve Silezya’yı yeniden topraklarına katmaktı; Rusya, Doğu Prusya’ya gözünü dikmişti; Fransa ise Britanya ile girdiği kolonileşme yarışını kazanmayı arzuluyordu ve Avusturya’nın Britanya ile ittifakını bozması en çok onların iştahını kabarttı. Çünkü artık anakarada büyük bir askeri güçle karşılaşmadan Hanover’i işgal edebileceklerdi. Hanover, Britanya Kralı II. George’un anavatanıydı ve anavatanını korumakla mükellefti. Fransızlar Hanover’i zorlanmadan ele geçirebileceklerini düşünüyordu. Bu sayede barış masasına oturulduğunda ellerinde oldukça önemli bir koz olacaktı ve bunu Britanya kolonileriyle takas edebileceklerdi. Prusya onlar için sorun olmamalıydı çünkü Avusturya ve Rusya onları yeteri kadar meşgul edecekti.

Avusturya, batıda Fransa’nın, doğuda Rusya’nın cepheyi genişletmesini umarak Silezya’yı rahatlıkla alabileceğini düşünmüş, savaşı Prusyalılar adına bir kademe daha zorlaştırmak maksadıyla İsveç’i de ittifaka davet etmişti. Onlara da Pomeranya teklif edilmişti. Avusturyalılar, hiçbir cephesi güvende olmayan Prusya’nın nihayet çökeceğini umarak bu savaşa girdi. Ordularına da güveniyorlardı elbette. Önceki aşağılayıcı yenilgiden sonra ordudaki reform süreci hızlandırılmıştı. Bunun yanında Türkiye cephesinde çok iyi mukavemet gösteren Grenzer birliklerini de bu savaşta kullanabileceğini düşünüyordu Maria Theresa.

Britanya ise Prusya’nın Hanover üzerinde emelleri olduğunu düşündüğünden önceleri ittifaka yanaşmazken, Fransa tehlikesinin belirmesi üzerine mecburen bu teklife evet demek zorunda kaldı. Bu anlaşmaya göre İngilizler maddi yardımda bulunacak ve gerekli görüldüğü takdirde küçük bir birliği Hanover’e yollayacaktı. Braunschweig ve Hesse dükleri de Prusya’nın yanındaydı ancak bunların askeri gücü son derece kısıtlıydı. (Resimler: Üstte Maria Theresa, altta Frederick. Bölüm Müziği: Schubert, Trio op. 100)

« Son Düzenleme: 13 Temmuz 2012, 20:25:07 Gönderen: Annibal »
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"
 

Çevrimdışı Ömer

Ynt: Herkes Hak Ettiğini Alır
« Yanıtla #5 : 11 Temmuz 2012, 23:25:41 »
Şaka gibi ittifak, Avusturya-Fransa-Rusya-İsveç tarafından kuşatılmış bir Prusya ve ona maddi destek verecek olan İngiltere.
Eu4 için Antik dönemde geçen mod yapımında bana yardım etmek isteyen mesaj atsın.

Steam'den beni ekleyip yanıt alamamış ya da eklemek isteyen üyeler bana PM atarak Steam ismini yazarsa sevinirim.

[Mod] Eşit Alan Projeksiyonu - [Mod] Eski Dünya Müziği - Tarihi ve Coğrafi Harita Siteleri
 

Çevrimdışı Baris

Ynt: Herkes Hak Ettiğini Alır
« Yanıtla #6 : 11 Temmuz 2012, 23:27:17 »
Süper, çok sevindim. Başarılar.  tbrk*
 

Çevrimdışı human

 • İmperium
 • *
 • İleti: 2407
 • koyaanisqatsi
Ynt: Herkes Hak Ettiğini Alır
« Yanıtla #7 : 11 Temmuz 2012, 23:28:07 »
 Hadi bakalım, devamını bekleriz.
All day and all of the night!
 

Çevrimdışı Berk

 • Mülkiyetçi
 • *
 • İleti: 434
 • The Imp


I'm not questioning your honor,I'm denying ıt's existence. -Tyrion Lannister
 

Çevrimdışı Quaim

 • Kral
 • *
 • İleti: 4758
 • Faber est suae quisque fortunae
  • YokÖyleBişi Blogum
Ynt: Herkes Hak Ettiğini Alır
« Yanıtla #9 : 11 Temmuz 2012, 23:57:58 »
İlginç bir oyun ve ilginç bir hikaye olacak. İlk bölüm güzeldi. Devamını bekliyorum.
Doğruların peşinden giden geminin rotasını fırtına bile değiştiremez.
 

Çevrimdışı Jackal

 • Mülkiyetçi
 • *
 • İleti: 359
 

Çevrimdışı Spartan

 • İmperium
 • *
 • İleti: 2140
Ynt: Herkes Hak Ettiğini Alır
« Yanıtla #11 : 12 Temmuz 2012, 00:28:02 »
<a href="http://www.youtube.com/v/uvPVDJbbZ7E" target="_blank" class="new_win">http://www.youtube.com/v/uvPVDJbbZ7E</a>

Çok iyi başlamışsın, umarım zorlu bir mücadele olur da keyifle takip ederiz. Baris'in önerdiği ayarlarla mı oynuyorsun?
Müzik de çok güzelmiş bu arada.
« Son Düzenleme: 12 Temmuz 2012, 00:28:25 Gönderen: Spartan »
Benim eylemlerimi komuta etmek, nasıl davranmam gerektiğini söylemek ve bunu yönlendirecek bir yasa oluşturmak hiç kimsenin üstüne vazife değildir. - Max Stirner

Yükseldikçe uçma bilmeyenlere daha küçük görünmemiz kaçınılmazdır. - Friedrich Nietzsche

http://theanarchistlibrary.org/library/the-anarchist-faq-editorial-collective-an-anarchist-faq
http://www.submedia.tv/
http://sosyalsavas.org/
 

Çevrimdışı Annibal

Ynt: Herkes Hak Ettiğini Alır
« Yanıtla #12 : 12 Temmuz 2012, 00:30:12 »
Beğenmenize sevindim, inşallah zevkli bir hikaye olur. Ayarlar Barış'ın önerdiği şekilde.
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"
 

Çevrimdışı Annibal

Ynt: Herkes Hak Ettiğini Alır
« Yanıtla #13 : 12 Temmuz 2012, 14:14:37 »
Bölüm II: Ordular <a href="http://www.youtube.com/v/LYfh9XFuK4k?showinfo=0" target="_blank" class="new_win">http://www.youtube.com/v/LYfh9XFuK4k?showinfo=0</a>


Britanya, büyük güçler arasında en küçük orduya sahip olanı ve Almanya’ya da fazla kuvvet göndermesi beklenmiyor. Prusya ise Avrupa’nın en büyük kara gücü kabul ediliyor: 25 bini süvari olmak üzere oldukça kaliteli 140 bin kişilik bir sahra ordusuna ve oldukça yetenekli generallere sahibiz. Müttefiklerimizden Hanover 34 bin, Hesse 13 bin, Braunschweig de 10 bin kişilik bir kuvvetle Prusya’ya yardımcı olacak.


(Soldan sağa: Grenadier, Fusilier, Musketeer, Freikorps, Jager birlikleri)

Ordumuzun bel kemiğini iyi eğitimli musketeer ve fusilier birlikleri oluşturuyor. Disiplinleriyle ve insiyatif kullanma becerileriyle her zaman göz dolduran elit grenadier birliklerimiz de mevcut. Hafif piyademiz ise henüz yok. Avusturya’nın grenzer birlikleri başımızı ağrıttığında belki avcı (jager) birliklerinin eğitimine başlayabiliriz. Freikorpslar ise zorunlu askere alınan düşük disiplinli birlikleri ifade ediyor. Gerek gördükçe bunlarla ordumuzu takviye edeceğiz. Ordumuz Avrupa’nın en kaliteli süvari gücünü de barındırıyor. Ana süvari sınıflarımız dragoon ve cuirasser. Bunların yanında hafif süvari sınıfında olan ve keşif amacıyla kullandığımız hussar birliklerimiz var. Bunları muharebelerde değil yalnızca stratejik işlerde kullanacağız.


(Soldan sağa: Cuirasser, Dragoon, Hussar birlikleri)

Avusturya, Prusya’dan daha kalabalık bir orduya sahip olmasına rağmen birliklerin ve subayların eğitimi Prusya’dan çok geride. Bir başka dezavantajları da ordunun geniş sınırları korumak üzere dağınık halde tutulması. Avusturya’da 85 bin, Hırvatistan’da 28 bin, Macaristan’da 48 bin, Erdel’de 12 bin ve Belçika’da 38 bin olmak üzere toplamda 211 bin kişilik bir güce sahipler. Müttefik Alman devletleri 10 bin kişi, İsveç 10 bin kişi, Fransa 85 bin kişi, Rusya da 100 bin kişi yollamayı vaadediyor kendilerine. Bu durumda Avusturyalılar kendi cephelerindeki yükün azalmasını ve Prusya içlerine daha kolay nüfuz etmeyi planlıyor. 

Prusya ordusunun en büyük avantajı kuşkusuz çok kaliteli olan subay kadrosu. Avusturya ve Fransa orduları vasat generallere sahip. Ruslar ise kalitesiz birliklerin yanında yeteneksiz subaylarla uğraşmak durumunda. Büyük ordularını yönetecek bir liderden yoksun oldukları için Avusturyalılar geniş çaplı taarruzlara girişmeme eğilimindeler. Fransız ve Rus generalleri için manevraları hızlandırmak ise çok daha önemli zira Prusya’ya girebilmek için önce aşmaları gereken zorlu bir coğrafya var önlerinde.

Ruslar gibi görünmek istemediğimizden ilk işimiz orduyu düzenlemek ve kolordulara ayırmak oldu. Pratik amaçlardan dolayı iki ayrı ordu kuruldu. ‘Kraliyet Ordusu’ Frederick’in komutasında 3 kolorduya ayrıldı. Merkez kolordu yine Frederick’in (6-4-3) komutasında 31,000 kişiden oluşuyordu. Sol kanatta Cottbus’daki 14,000 kişilik kolordunun idaresini almak için gönderilen James Keith (5-5-5), sağ kanattaysa 23,000 kişilik kolordusuyla Ferdinand vardı.


Ordu hiyerarşisi


Kurt Schwerin idaresi altında yaratılan Silezya ordusu ise daha küçüktü. 20,000 kişilik merkez kolordunun başına yine Schwerin (3-0-1) atanırken 13,000 kişilik süvari kolordusunun başına Gessler (5-1-1) getirildi. Bu iki ordu Saksonya’ya iki koldan girerek düşmanı mengene gibi kıstırmak ve yok etmek için harekete geçirildi. (Bölüm müziği: Marsch des Hannoverschen Kronprinz Dragoner Regiments)
« Son Düzenleme: 13 Temmuz 2012, 20:25:11 Gönderen: Annibal »
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"
 

Çevrimdışı Probang

Ynt: Herkes Hak Ettiğini Alır
« Yanıtla #14 : 12 Temmuz 2012, 14:17:57 »
Çok güzel gidiyor beğendim :D
Steam

Ağlamayı bile sevmişiz seninle
 

Çevrimdışı Spartan

 • İmperium
 • *
 • İleti: 2140
Ynt: Herkes Hak Ettiğini Alır
« Yanıtla #15 : 12 Temmuz 2012, 14:21:30 »
Güzel bir bölüm ve müzik daha. Bu arada 1.03 ile gelen yeni Frederick portresini değiştirmek istersen şu bağlantıda 11. mesajda eskileri upload etmiştim: http://www.ageod-forum.com/showthread.php?24695-I-Finished-My-First-Campaign
Eskisi çok daha güzel bence.
Benim eylemlerimi komuta etmek, nasıl davranmam gerektiğini söylemek ve bunu yönlendirecek bir yasa oluşturmak hiç kimsenin üstüne vazife değildir. - Max Stirner

Yükseldikçe uçma bilmeyenlere daha küçük görünmemiz kaçınılmazdır. - Friedrich Nietzsche

http://theanarchistlibrary.org/library/the-anarchist-faq-editorial-collective-an-anarchist-faq
http://www.submedia.tv/
http://sosyalsavas.org/
 

Çevrimdışı Bersun

Ynt: Herkes Hak Ettiğini Alır
« Yanıtla #16 : 12 Temmuz 2012, 14:25:15 »
Güzel, takip.
 

Çevrimdışı TheDoctor

 • Kral
 • *
 • İleti: 4385
Ynt: Herkes Hak Ettiğini Alır
« Yanıtla #17 : 12 Temmuz 2012, 14:55:58 »
 

Çevrimdışı Ömer

Ynt: Herkes Hak Ettiğini Alır
« Yanıtla #18 : 12 Temmuz 2012, 15:07:32 »
Küçük Prusya Avrupa'nın en güçlü kara ordusuna sahip. Etkileyici.
Eu4 için Antik dönemde geçen mod yapımında bana yardım etmek isteyen mesaj atsın.

Steam'den beni ekleyip yanıt alamamış ya da eklemek isteyen üyeler bana PM atarak Steam ismini yazarsa sevinirim.

[Mod] Eşit Alan Projeksiyonu - [Mod] Eski Dünya Müziği - Tarihi ve Coğrafi Harita Siteleri
 

Çevrimdışı Annibal

Ynt: Herkes Hak Ettiğini Alır
« Yanıtla #19 : 13 Temmuz 2012, 12:51:19 »
Bölüm III: Saksonya’nın İşgali <a href="http://www.youtube.com/v/8xu4TbcZfAk?showinfo=0" target="_blank" class="new_win">http://www.youtube.com/v/8xu4TbcZfAk?showinfo=0</a>

Orduyu düzenledikten sonra sıra emirleri vermeye geldi. Frederick kalabalık kolordusu ve ağır kuşatma toplarına rağmen 8 günde Torgau’ya varmayı planlıyordu. O sırada Frederick ile birlikte Potsdam’da bulunan en güvendiğimiz generallerden James Keith’i, Frankfurt’tan yola çıkan Johann Wedel komutasındaki kolordunun komutasını alması için Lubben’e yolladık. Bu kolordunun görevi Cottbus’u düşürmek ve doğruca en kısa yoldan Elbe’nin öte yakasına geçmek ve burada Avusturyalılar gelmeden bir savunma hattı kurmak olarak belirlendi. Frederick’in sağ kanadında bulunan Ferdinand’ın kolordusu ise önce Halle’yi alacak, gerekli gördüğü takdirde burada bir ikmal deposu kurarak Leipzig’e ilerleyecekti. Zieten komutasındaki Husar bölüğü ise Ferdinand’ın öncü kuvveti olarak görev yapacak ve muharebeden kaçınacaktı.

Breslav’da “Silezya Ordusu” olarak kurulan ve Kurt Schwerin tarafından idare edilen ordu ise hiç durmaksızın Bautzen’e doğru ilerleyecekti. Yolun uzamaması için zaruri yürüyüş emri verip birlikleri daha fazla yormak yerine ordu ağırlıklarının bir kısmı geride bırakıldı. Leopold Gessler komutasında Silezya Ordusu’na bağlı olarak görev yapan süvari kolordusu ise Cottbus ve Bautzen arasındaki bölgede kontrol sağlayarak ikmal hatlarının kesilmesini engelleyecekti. Saksonlar Elbe’nin doğusunu boşaltmış olduğundan asıl mücadelenin batıda geçmesini bekliyorduk. Düşmana öldürücü darbeyi Frederick ile vuracaktık ama Saksonya’nın tamamen işgal edilmesi zaruriydi ve bunun yıldırım hızıyla yapılması gerekiyordu. Geç kalındığı takdirde Avusturyalılar yetişebilir ve bizi hedeflerimizden alıkoyabilirdi.

Ferdinand boşaltılmış olan Halle’yi aldıktan sonra doğruca Leipzig üzerine yürüdü. Von Zieten geniş arazide tek başına keşif yapmakta zorlanıyordu lakin vakit de kaybedemezdik. Biraz pervasızca da olsa Leipzig’e ilerledik ve burada düşman ordusuyla karşılaştık. Ferdinand’a daha önce verdiğimiz taarruz emirleri harfiyen uygulandı ve zafer bizim oldu. Saksonlar Chemnitz’e doğru çekildi.Frederick bu sırada Torgau’ya varmış ve muhasarayı başlatmıştı. Burada komutayı Moritz’e bırakıp Dresden’e ilerlemeyi düşüdnük ancak kuşatma iki haftada tamamlandı. Keith ve Schwerin sırasıyla Cottbus ve Bautzen’i alıp vakit kaybetmeden Elbe’yi geçerek Dresden’i kuşatmaya başladı. Bu sayede Frederick atıl durumda kaldı ve onu düşmanın ana ordusunun mevzilendiği Chemnitz'e yollamaya karar verdik.
 
Ferdinand Leipzig’i alınca Frederick ile beraber Chemnitz’e yolladık. Zayıf ve moralsiz Sakson ordusu şimdi bir de sayıca dezavantajlı duruma gelince mağlubiyetleri kaçınılmaz oldu. Geriye kalan 9 bin Sakson askeri Rutowski komutasında Pirna’ya doğru kaçmaya başladı. Saksonya’nın fethi tamamlanmış oldu. (Bölüm Müziği: Marsch Herzog von Braunschweig)(Not: Resimleri büyütmek için üstüne tıklayın)
« Son Düzenleme: 13 Temmuz 2012, 12:52:40 Gönderen: Annibal »
"Bir yerde küçük insanların gölgeleri büyüyorsa, orada güneş batıyor demektir"
 

 

Foruma ilişkin tüm bildirimlerinizi İletişim Sayfamız üzerinden yapabilirsiniz. 14 gün içerisinde yanıt verilecektir.