Son İletiler

Sayfa: 1 [2] 3 4 5 6 ... 10
11
HOI4 - Hikaye ve AAR / Ynt: HOI4 - Yaşanamamış Hayatlar
« Son İleti Gönderen: The New Kaiser Dün, 23:46:36 »
Tam anlamıyla bir şaheser gelecek. Beklemedeyim...
12
Ellerine sağlık Fatih, Teşekkürler  tbrk*
13
Darkest Hour - Hikaye ve Resimleriniz / Ynt: Die Wacht am Rhein!
« Son İleti Gönderen: The New Kaiser Dün, 23:43:56 »
14
Crusader Kings II - Haberler / Günlük CK2 Geliştirici Günlüğü #95 - Afrikayı Düzeltmek
« Son İleti Gönderen: NNA3 Dün, 23:41:32 »
Selamlar !

Hali hazırda bir çok harita güncellemesi gösterdik ancak en çok hak edeni göstermedik değilmi ?

O yüzden haydi Afrika'ya bakalım.

Evet doğru okudunuz.Afrika sonunda hak ettiği sevgi ve dikkati ediniyor.Kuzey Afrika ve Mali uzun zamandır güncellenmesi gerekiyordu.Artık kontluklar kare veya dikdörtgenlere benzemeyecek.

Haydi kuzeydeki krallıklarla başlıyalım.Krallıkların aynı şekilde kalıyor.Yanlızca Moritanya(Mauretania) Mağrip(Maghreb) olarak değiştirilmiştir ve Afrika Krallığı Mağrip(Maghreb) İmparatorluğu olarak değişmiştir.Nedeni ise çok büyük olan Arab İmparatorluğunu azda olsa güçsüzleştirmekdir.Her kontluk olması gerektiği yerde ve yeniden renklendirilmiştir.

Neticede , yeni bölgeler ve eklenen yeni bina slotları Kuzey Afrika'yı daha güçlü hale getirecek.Ancak agresif Kutsal Savaşlara karşı koruma için deniz bölgelerinin sayısını azıcık arttırdık.Avrupalılar şimdi Afrika kıyılarına ulaşmak için İber kıyılarını veya Güney İtalya'yı aşmak zorundalar.Bu Afrikadaki devletlere azda olsa zaman kazandıracaktır.

Mali için ise.Önceden sahip olduklarının 2 katına bölgeye sahip olucaklar.Bu yanlızca Mali Krallığı'nın olmasını engelliyekecek ve Gana (Ghana) , Mal, ve Songhay Krallığı olarak 3'e bölünecek.Bölgeyi kaplayan önemli güçşler için 1'er krallık.Ve de hepsi Mali İmparatorluğunun bir parçası olucak ve artık tek krallığa sahip imparatorluk ünvanını kaybedecek.

İşte krallıkların görüntüleri.

Haritanın var olan kısımlarını güncellemek Afrika için yaptığımız tek şey değil.Kanem-Bornu ve Çad (Chad) Gölü etrafınıda haritaya ekledik.4 dükalık ve Kanem-Bornu İmparatorluğunu kapsıyan yeni bir bölge.

Haydi burda durmayalım.
Afrikayı diğer bölgelerden farklı yapmak için 2'nci bir ticaret yolu ekliyoruz ; Trans-Sahra Ticaret Yolu.

Bu rotanın kilidini açmak için At Efendileri (Horse Lords) veya Yeşimtaşı Ejderi (Jade Dragon) ek paketlerine ihtiyacınız var.Ticaret yolunun değerinin düşük olması neredeyse hiç bonus sağlamıyor.Bundan kazanç sağlamanız için gereken şey ise ticaret yolundaki belli noktaları elinizde tutmak ve özel binaları inşa etmek.Bu binalar bölgedeki ticari malları tarihsel olarak etkileyecek ve ticareti önemli ölçüde etkileyecek.En önemlisi ise altın madenler.

Haritada 2 altın madenine sahibiz ikiside Mali Krallığı bölgesinde konumlandırıldı.Altın madenleri Mali'nin fazlasıyla altın kazanmasına neden olacak.Tarihte olduğu gibi.Eğerki farklı bir yol denemek isteyip onları feth etmek isterseniz Afrika verdiğiniz efora değicektir.Altın madenleri hem Trans-Sahra Ticaretini geliştirmekle yetmiycek hemde ülkenizin gelirinide yükseltecek.Ve de onlara sahip olduğunuzda özel eventler ile karşılaşacaksınız.

Hatırlayınki hayla bu olaylar işlem sıransında ve değişebilir.Haydi şimdi günlükteki küçük eklemelere bakalım.

Chad gölü etrafındaki ülkeleri kapsıyacak şekilde Batı Afrika dinini basitçe Afrikalı diye değiştirdik.Ayrıca baş tanrılarıda ona göre düzenledik.Bu din ayrıca kendisine özel haneden armasına (veya kalkan) armasına sahip.

Umarızki Afrika'daki değişikleri sevmişsinizdir.
15
Hearts Of Iron IV / Ynt: HOI4 - Devletinizi Yollayın!
« Son İleti Gönderen: tervel Dün, 23:16:13 »
@pistoltr hocam bu mesajınızı görmeden önce tümenlerimin yarısını 3'er topçuya geçirdim, ama gereksiz masraf oluyor dediğiniz gibi şu an. En son 3x3x3x1 piyade 1 Support topçu 1 recon 1 hastane yaptım. Fransız ve İtalyanların donanması kalmadı ama İngiliz donanması yaklaşık 60 gemiyle dolanıyor Akdeniz'de (Cebelitarık Portekiz'in, Süveyş Almanya'nın bu arkadaşlar nereden erzak alıyor anlamadım ama yakaladıklarında destroyerlerimi batırdılar).

La Spezia'dan kesmek istedim ama 3 kez püskürtüldüm. Ancona'dan erzak almalarını engelleyebilirim ama Livorno'ya donanmamı çıkarmam İngilizler yüzünden sorun oluyor (zaten yeterli menzilimde yok). Ama umuyorum Antant donanması Livorno'ya giden konvoyları engelleyebilir, öyle bir durumda Sicilya'ya fazla toprak bırakmadan bu bölgeleri almam lazım. Yenilenmiş İtalya güzel olmuş (Gerçi eski İtalya'yı Hoİ 4'te değil DH'de oynamıştım ama) ama odak ağacı oldukça zayıf, herhangi bir ittifaka giremiyorum daha da kötüsü National Populist olduğu için herhangi bir yardımda alınmıyor.
16
HOI4 - Hikaye ve AAR / Ynt: HOI4 - Yaşanamamış Hayatlar
« Son İleti Gönderen: Dutchy Dün, 23:05:07 »
Tam anlamıyla bir şaheser gelecek. Beklemedeyim...
17
Hearts Of Iron IV / TAŞINDI: HOI4 - Yaşanamamış Hayatlar
« Son İleti Gönderen: Furkan 65 Dün, 22:56:17 »
18
HOI4 - Hikaye ve AAR / HOI4 - Yaşanamamış Hayatlar
« Son İleti Gönderen: Bayoj Dün, 22:53:38 »
Bu hikayem diğer hikayelerimden farklı olarak kurgusal karakterler üzerine olacaktır. Evren Kaiserreich evreni olacak. Karakterler ise şöyle:
Bir Alman Teğmeni, bir Alman burjuvasının genç çocuğu, bir Fransız işçisi, güzel bir Fransız kızı, Rus Senatör, Vietnamlı Çiftçi Teyze, tecrübeli bir Osmanlı Askeri, Güney Amerikalı bir çiftlik sahibi (Güney Karolina), bir İngiliz bilim insanı (kesin değil) ve bir Lutfwaffe pilotu (sonradan girecek.) Büyük bir giriş bölümünü en kısa zamanda atacağım.
19
EU4 - Haberler / Ynt: Europa Universalis IV-Dharma Duyuruldu!
« Son İleti Gönderen: Dutchy Dün, 22:29:33 »
Yenilendi.
20
Hearts Of Iron IV / Ynt: HOI4 - Devletinizi Yollayın!
« Son İleti Gönderen: pistoltr Dün, 21:59:41 »
@tervel hocam yeni versiyonda line artillery pek etkili değil zaten ve evet, pahalı. Normal piyade tümeni daha az maliyetle 20-60 soft atak eksik kalıyor sadece.

Ama topçuları support olarak koyabilirsin, 12 topçu istiyor ve gayet etkili. 10 veya 20 tabur piyade koyup (20 veya 40 cw) cepheye sürersen o tümenden gayet yeterli verim alırsın.
Sayfa: 1 [2] 3 4 5 6 ... 10