İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - Baris

Sayfa: [1] 2 3 4 5 ... 106
1
Tarih / Ynt: Kaynak Niteliğindeki Tarih Siteleri-Blogları
« : 02 Temmuz 2018, 13:37:30 »
Sayılar bence tarihte olan iç ve dış çatışmalarda katılımı görmek ve yeni neslin rhetoric&hamaset üzerinden değil rakamlar üzerinden değerlendirme yapmasını sağlamak amacıyla olması önemli. ABD iç Savaşı üzerine kaynaklar güzel örnektir. Sayılar aynı zamanda sosyolojik tabanı da anlatır. Misal Rus İhtilalinde Rus Kazakların katılımı.

Tarihçilikte hele bizim gamer grupları için askeri tarih olmazsa olmaz. Ama maalesef askeri tarih alanında yerli çalışmalar oldukça az yabancıya kıyasla.

2
Tarih / Ynt: Kaynak Niteliğindeki Tarih Siteleri-Blogları
« : 01 Temmuz 2018, 17:52:36 »
Yanlış anlaşılmasın Türkçe içerikli blogları zaman zaman başarılı bulurum. Ama bana göre tarih içerikli her blog askeri tarih detayı barındırmalı. Yabancıların tarih içerikli forumlarında bu detaylar bulunur. Kanımca insanların ne için savaştığını bulmak ve askeri detay dünü anlamak için önemli.  :)

4
Keşke Victory and Glory: Napoleon RTS oynanabilseydi Hakan. Bir kaç real time seansla oynanabilecek kart oyunu olurdu. Eski oyunları Hannibal: Rome and Carthage in the Second Punic War'ı arada solo oynardım. Müthiş YZ vardı ama rakiple oyun modu eksik. Ben yine de pbem oyunlarında kalmanı öneririm, ama bu March to Glory çok basit duruyor.

WON biraz rakiplerin risk almalarıyla orantılı iyi olabilen bir oyun bence. Portekiz'e çıkarmada dahil Birleşik Krallık, Napolyon gelmiş. Risk alınmış. 7 kişilik beta pbem deyken Osmanlı oynadığımda Mısır'ın Rusya tarafından işgaline ses çıkarmamıştım, oyunu uzun döneme yaymak istemiştim. Ama tabii tempo düşüyor bu sefer. Malum Ageod'un diğer oyunları kadar dinamik değil. Keyifli sanıyorum iyi eğlenceler.  :)5
Yok Hakan. Kulüp&forum üyeliklerimin hepsi yıllardır pbem oyun amaçlı. Bu siteye de vakti zamanında Ageod ismini gördüğümden üye olmuştum. RTS oyun aklımda yok. Ama Histwar, Scourge of War ilginç olabilir.

Evet March of the Eagles'da Ageod ile beraber çalıştılar. Harita fena değildi aslında ama tam uyum olmadı galiba.

Kalabalık oyunlar tercih ise ATG dışında aklıma gelmiyor. Ama tam bir old school micromanagement. Her tur üret, OOB oluştur yorabilir. Onun yerine War in The West'deki detayı tercih ederim.

Jim'le France'14 deki Ypres senaryolarına başladık. Bu oyunlarda iyi bir rakip bulunduğunda diğer senaryolardan devam ediliyor. Pek rakip değiştirmeye gerek yok zannedersem, zaten çok senaryo olduğundan oyuna hakim olmak zor.

Oyunlardan biri bitsin  War in Europe'a bakarım Hakan. WON'daki durum nasıl? Harita göndersen spoiler olur mu.

6
Eddie'de WoS betadaydı zannedersem Hakan. Keşke, hadi diyelim ki en azından betanın ilk evrelerinde olmasa da yakın zamanda daha çok feedback verseydi. Çok beta pbem oynadım ama hepsini yakalamak mümkün değil. 'Bug' zaten çıkış sonrası yamada zannedersem. O da giderildi? Son halini oynamadım.

AGEod oyunları betalarına katılmanı öneririm, keyifli oluyor. Ama sanırım daha çok pbem organizasyonları daha ilgi çekici?

Strategic Command Classic: WWII'de Matrix'de bir kaç güne kadar indirimle yayınlanıyor. Patton Drives East'in alternatif tarihi ilginç olabilir. Bu oyunlar hem ucuz hem de pbem için bir tam bir derya.  ;)


7
WoS ile ilgili Eddie slack e mesaj atmış. Bug lardan bahsediyor ama ben oyunu oynamadım hiç.WoS için yeni yama çıkmış. Baksın bakalım problemleri çözmüş mü?
http://www.ageod-forum.com/viewtopic.php?f=408&p=398110#p398110

Sade bir oyun olduğu için hata çok az olması gerekir... WoN ile kıyas kabul etmemesi lazım. Pbem oyunu etkileyen bir şey var mı merak ettim.
8
Slack'te baktım 'force depletion' hatası son exe deki problem zannedersem, çıkış versiyonunda problem yoktu. Kendi de söylemiş zaten. Diğer  'poor sanitation event' konusunda emin değilim. 30 Yıl Savaşları gibi Veraset Savaşında da ordularda salgın hastalıklardan ölümler çoktu . Ama yine de betanın ilk evrelerinde PhilThib'e replacement ve ekonomi konusunda iyileştirme önermiştik, oynanabilirlik gereği. Şu an daha iyi. Daha fazla iyileştirme yapılmalı mı emin değilim.

SC'lerin hepsi bende var Hakan. Bir pbem devam ediyor, 1944'e geldik. Axis ile 2 yıl daha dayanabilirsem taktiksel zafer ilan edeceğim.  :-[

Bu arada en sonunda The Operational Art of War IV'a indirim gelmiş. 4 Nisan'a kadar geçerli.

9
Bildiğim bir şey yok şu an için, tahminim yeni motorda oyunlar daha akıcı olacak. Eski motorda yeni oyun çıksa bile insan merak ediyor hangi dönemi işleyeceklerini.

WoS neyse ki ufak tefek hatalar dışında sorunsuz çıktı. Ebbingford ile hem WoS hem de bir çok pbem beta testinde bulunmuştuk. Ama beta ve senaryo tasarım ekibini artık genişletmeleri gerekir. Tabii en önemlisi betaların test etme arzusu olmalı.

JTS oyunlarına yeni makyaj dışında en çok France'14 de senaryo değişiklikleri evvelden hoşuma gitmişti. 1914_0822_01s: Home Before the Leaves Fall'da 5-6 yama sonra OOB'ye bayer.Kav.Div(6.Armee) katılımı var. JTS'deki diğer senaryo tasarımcıları bu oyundaki kadar üstüne düşmüyor zannedersem.

Zmiy kulüp için çok dinamik ve iyi bir oyuncu. Bu türden profili arttırmak gerekebilir.


10
Bence harita üzerinden grand strategic oyunlarda en çok düşülen hata zaten sandbox üzerinden gelişen detayın tarihselliğini sorgulamak.

Grand strategic olduğu için genellemeler mevcut olur ama 2 DS'ını konu alan ve savaş oyunu sayılan bir oyunda belirleyici olan ekipman&OOB ve muharebe kayıpların makul olmasıdır. Daha evvel dediğim gibi sivil kayıplar ciddi bir savaş oyununda önemli değildir. Başka oyun türleri farklılık gösterebilir.

11
Fransa Devrim Savaşları çıkmış. 'Republican Bayonets on the Rhine'
http://www.johntillersoftware.com/NapoleonicBattles/RepublicanBayonets.html 
Fiyatları yüksek olmasa -bu tarihi araştırmaya göre normal, ama house rule gerektiren pbem oyun mekanikleri.. - yakın bir tanıdıkla bütün senaryolar pbem oynanır.

JTS sitesinde The Wargaming Club ibaresi artık gözüküyor. Tebrikler Hakan.

12
Navekaoy'un mesajını gördüm ilgilenebilirim Hakan. TWC'de çeşitlilik oluşuyor ve oyuncu da var. Benim sadece tavsiyem rekabet üzerinden oynandığı zaman -yenmek,yenilmek önemli değil- oyunun sınırları daha zorlanıyor. Mesela Ageod CW'2 tek başına 2-3 sene pbem düzeyinde kendini oynatır, dönüp dolaşıp tekrar oynanır. WON galiba kötülük yaptı değerinden fazla  fazla oyuncu çekti.  Çok eskiden de oynadığım için firmanın artık yeni oyun motorundaki oyunlarını bekliyorum, o da grafik dışında yeni eklemeler.

Evet bu tür işler oyun konsantrasyonunu bozar ilgilenmek gerekir, manual iyi bir yöntem değil. Bu arada bilgin olsun bu konu çok tıklandığı için galiba yanlışlıkla sabitlenmiş. Oyun konularıyla karışmaması için normal konulara almıştım.

13
Desert War 1940-1942 çıkmış. 1943 savaşları yok zannedersem. Counter tarzı ve WEGO turlar hoş. Ama JTS Tunisia 43'den sonra harita&birim ölçeği yeterli görünmedi gözüme. http://www.matrixgames.com/products/676/details/Desert.War.1940-1942


En iyisi The Operational Art of War IV'da indirim beklemek olur belki Hakan.  ;)

https://www.youtube.com/v/KvfsSysO8R0&fs=1&wmode=transparent

14
Benim yine de tavsiyem pbem oyunlarındaki portföyü büyütmek ve hepsini denemek. Önce hangi oyundan keyif alındığı belirlendikten sonra internet üzerinden organizasyon daha verimli olur gibi geliyor. Belki bu tüm oyun siteleri için geçerli.  :) Ebbingford ile 1943 kışına geldik ve Sicilya üzerinden İngiliz, ABD'nin Pasifik adaları ve Sovyet saldırıları başladı. Oyun hiç bir şekilde tarihi determinist değil ama doğal yoldan yönlendiriyor. Strategic Command serilerini herkese tavsiye ederim.

15
Vic2'de var. Özellikle erken dönemde salgın hastalıklar çıkıp duruyor. Bunları cepheye de dahil edebilirler pekala

Ama Grand Strategic.  ;) Pride of Nations veyahut Vic2 değil bahsettiğim. Geçerli OOB ne kadar cepheye sunuyor. Bu alanda çalışma nasıl. Mesela AGEod Rus ihtilalini konu alan (1917-1922) Revolution Under Seige'de asker kaçaklarını da hesaba katmıştık. :)

16
Harp ve kayıplarda grand strategic düzende basitleştirme yapmak gerekebilir o zaman. Gördüğüm kadarıyla Paradox oyunları çatışmalardan çok 'Devlet yönetme' oyunları.

Bahsettiğim alan Wargaming araştırma alanı. Yani diyelim ki Napolyon'un ordusunda ne kadar kayıpla geri çekilme oldu, bunun oyuna yansıtılması. Sivil kayıplar wargaming oyunlarda pek işlenmez.

17
İyi tasarlanmış bir savaş oyununda sivil kayıplar çok önemli değildir. Bunların istatistiği gereksiz detay ortaya çıkarır bence. Öncelik tutarlı ve uygun askeri kayıpların muharebe motorunda tarihi oranlara yakın sonuç göstermesi. FM 2018 simülasyon frikik detayı gibi.

18
Tarih / Ynt: Türkiye Nüfusu
« : 18 Mart 2018, 00:16:54 »
30'lu ve 40'lı yaşa gelenler bilecekler ki belli refleksler 20 sene evvelden aynıydı. TV'lerde çokça çocuk tiyatrosunu andıran (İyi bir çocuk tiyatrosu elbet güzeldir; çocuklara dair olumlu mesajlar sunan) diziler,filmler ve şeker haberler görünmekte. Daha bu yaşta eskiden daha iyiydi demek acı verici.  ;) Bu nesli ve geleceği totalde iyi görmüyorum.

19
Değişik kuralları var, tabii senaryonun da desteklemesi gerekir sanırım. Napoleonic'e göre daha az house rule var mı? Oynanış daha mı iyi. France'40 ı gözüme kestirdim ama JTS Civil War'da olabilir.  8|
France'14 de 40. turu tamamladık. Jim ile başka senaryoya başlayacağız. Kulüpte War in The East düşünmüştüm ama rakip hevesli gelmemişti. İlk turu çok gelişi güzel oynamış. Eh bi de 3 -4 gün tur bekleyince o devam etmedi maalesef.

Ken'le de bir ara oynarız ama kulüpte çok Amerikalı var zannedersem, hani geçmişten de tanışıklık olmadığı için irtibat zayıf. Şu an 3 pbem oyunu eskiden tanıdığım rakiplerle oynuyorum.

20
Grafikler çok iyi. Net ve anlaşılır. JTS Napoleonic oyunlara göre optional rules nasıl? Hangi tarafı yönetiyorsun. 70 hex visibility iyi olmuş Hakan. Ne çekmiştik 1 hex li senaryodan.  :D

Sayfa: [1] 2 3 4 5 ... 106