İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - Hynkel

Sayfa: [1] 2 3 4 5 ... 19
1
Konu Dışı / Ynt: Global Moderatörlüğü Bırakıyorum
« : 18 Temmuz 2018, 03:35:11 »
Hocam rütbe önemli değil zaten ama tamamen bırakmayın. Biliyorum bu yolu çünkü başta aktiflik düşer sonra son giriş 2 yıl önce olur. Sayılı adamlar kaldı zaten şurada.

2
Mod paylaşımı mod bölümü olduğuna göre yasak değil. Paylaşabilirsin.

3
Büyük Savaşın İntikamı / Ynt: Eventler, Tur 12
« : 12 Temmuz 2018, 03:11:30 »
Hocam oyunu bıraktım ben o yüzden @kerem1249 kararları verecek. Kanada dediğin ülke de İngiliz İmparatorluğu bu arada zaten ittifaktayız.

4
Hearts Of Iron IV / Ynt: Hearts Of Iron IV - Man the Guns
« : 11 Temmuz 2018, 16:33:28 »
Çeviri gecikmesi için özür dilerim. Bir sebep olmaksızın asla işimden kaytarmam. Bu hafta çevirebilecek durumda değilim. Bilginize..

5
Konu Dışı / Saklı Milliyetiniz (Test)
« : 11 Temmuz 2018, 02:07:49 »
Arkadaşlar BBC'nin bir uygulaması. Kişiliğinizi seçerek en yakın ve en uzak milliyetinizi öğreniyorsunuz. Sonuçları aşağıya yazmayı unutmayın.

http://www.bbc.com/future/story/20180409-whats-your-secret-nationality

En yakın olduğum Kore en uzak olduğum ise Kongo çıktı.

6
1919-1947 / Teçhizat T-55
« : 09 Temmuz 2018, 16:20:30 »

Silueti nispeten ufaktır ve hedef alınmasını zorlaştırmaktadır. Ancak bu da iç tasarımda alanın cok dar, konforun da sıfır olması anlamına gelmektedir. 1967 ve 73’de İsrail suriye’den ele geçirdiği T-55’leri Sina çölünde hizmete sürdüğünde mürettebat en çok içeride dönmenin veya hareketin imkansız olduğundan yakınmıştır. Hatta tüm T-54 ve ilk iki T-55 serisi kuleyle beraber dönmeyen alt platformla beraber gelmiştir ki kendi jenerasyonu icinde bile zamanının çok gerisinde bir tasarımdır. Diğer taraftan ilk jenerasyon mbt olan T-54/55’lerde mühimmat depo alanı sonraki tank jenerasyonlarında standart olduğu şekilde ekstra zırhlı degildir, bu da yakın isabetlerde katastrofik ikinci patlama riskini oldukça artırmaktadır. Bu tank neslinin en kötü özelliği de ikinci dünya savaşı tank imalat adetlerine göre ön tarafın daha kalın, arka ve yanlarin yarı ve üçte bire kadar daha ince zırhlandırılmış olmasıdır. Vietnamda NVA T-55’leri bu yüzden Amerikan LAW silahlarına yandan oldukça kolay hedef olmuşlardır. T-54 bunun da üzerine NBC korumasından yoksun, optik yakınlastırıcılardan muaf falan üretilmiştir ki modern herhangi bir özelliği artık kalmamıştır.

İyi özelliklerine gelirsek bu tank oldukça basit olması icin tasarlanmıştır. Mürettebat batılı akranlarının üçte biri oranında bir eğitimle savaşa gidebilmekte, iş de görebilmektedir. Ana silahı günümüzde hala iş görebilir durumdadır. O kadar yüksek miktarlarda üretilmiştir ki, afrika ülkeleri kendi aralarındaki hesaplaşmalarda bol bol bu tanklardan harcamasına, 1960’lardan beri de hiç T-55 üretilmemesine rağmen her nasılsa ortada hala zibilyon adet T-54/55 dolaşmaktadır.


Polonya ve Çek Cumhuriyeti bu tanklara sattığı modernizasyon programlarıyla 3. dünya ülkelerinden parayı gırla götürmüştür. Nitekim geçtiğimiz yıllarda Rusya da paranın kokusunu almakta gecikmemiş, misal Suriye’nin T-54/55’lerine uygun fiyata jenerasyon atlatacak upgradeler satmıştır.


Nitekim hiçbir ülkenin upgrade edemediği mürettebat alanının darlığı konusu tankın başına Rusya dışında hep bela olmaktadır. Bu tankın Sovyet ordusunda hizmette olduğu senelerde ise SSCB’de konfor zırhlı tümenlerin başına o kadar da bela değildi. Sovyetlerin alçak siluet, ufak tank yapma merakından ötürü tank alaylarında boyu en uzun tankçının 1.55m olmasi rastlantı değildir. Askere girerken ufak adamları secip tankçı ayırmışlar, sorunu Rus usulü çözmüşler işte.


Kaynak: http://lobotomi.com/index.php/2018/06/14/t-55/

7
1919-1947 / Kişi Kurt Meyer
« : 09 Temmuz 2018, 16:18:18 »

Çok başarılı sayılabilecek 12. Waffen-SS Panzer Tümeni Hitlerjugend komutanı tuğgeneraldir. Panzer Meyer olarak da bilinir. Lakabının Panzer Meyer oluşu blitzkrieg veya savaş konusuyla alakasından veya yetkinliğinden değil okulda başından geçen bir kaza ile ilgilidir.

1929’da genç Kurt Meyer, Schwerin kasabasında polis okulunda eğitim görmekteyken alt sınıflarından bir çocuğa şaka yapmak için elinde bir kova suyla iki katlı bir binanın kiremit çatısına çıkmış. O sırada ayağı kayınca da o yükseklikten ayaküstü düşüp yirmi kırıkla hastaneye kaldırılmış. Doktorlar ailesini çağırıp çocuğun durumunun umutsuz olduğunu, ölmesinin an meselesi olduğunu söylemişler. Herşeye rağmen Meyer tehlikeyi atlatıp sınıfına bir şekilde dönmeyi başarmış. Birinci dünya savaşı gazisi olan hocası da bir gün sınıfa girip ölmesini beklediği öğrencisini kanlı canlı karşısında görünce “oha panzer gibisin lan oğlum” tarzında birşeyler diyince hayatı boyunca üstüne yapışacak lakabını da kendisine kazandırmıştır.

Anschluss’tan Normandiya’ya 1938-1944 arasında hiç oturmamış, Almanya’nın en genç generali olmuş (33 yaşında), 6-7-8 haziran 1944’te komuta ettiği birliğe atfedilen kırk sekiz savaş esirinin üniformalarıyla idam edilmesi yüzünden savaş suçları gerekçesiyle ölüm cezasıyla Nürnberg’de yargılanmış, rusların tüm çabalarına rağmen idam almayarak ömür boyu hapis ile cezalandırılmıştır. Yargılanmasında ilginç olan bir konu da Nazi savaş suçları holokost falan söz konusu olduğunda mahkeme heyetine girmek için genelde çok kastırmayan, bitse de gitsek tadında bekleşen Kanadalıların, olay kahramanı Kurt Meyer olduğunda ortalığı velveleye vermeleri ve nihayetinde savcısından mübaşirine mahkemeyi Kanadalı çoğunluktan oluşturmalarıdır. Bu davranışın altında yatan ana motivasyon da herhalde Panzermeyer’in kendilerine Falaise cebinde (Bkz: Falaise Cebi) çektirdiği çileler olsa gerektir. Diğer taraftan Polonya’nın işgali, Kharkov’un geri alınması gibi harekatlarda da esir vurma hesabı oldukça kabarık olan Alman tümeni Leibstandarte Adolf Hitler sözkonusu olaylar yüzünden nedense pek münferit ceza almamıştır. Kanadalılar tarihi galipler yazar düsturu uyarınca Falaise cebinde olan bitenin intikamını mahkemede gayet güzel almışlardır. Nürnberg mahkemelerinin de Malmedy, Caen, Falaise gibi münferit esir vurma olaylarına yoğunlaşıp oder nehrinin batı kıyısında sayısı yüzbinleri bulan Kızıl ordu kaynaklı tecavüz vakalarından hiç bahsetmemesi de bugün tarihi galiplerin yazdığı konusunda zihinlerde her daim bir şüphe oluşmasının ana müsebbibidir.

Ha sonradan sinirleri geçince Kanadalılar 1951’de kendisini birdenbire serbest bırakmışlardır. Ruslar ve Doğu Almanlar bundan memnun olmuş mudur? Pek olmamıştır. Zira yıllar sonra Panzer Meyer öldüğünde Hagen şehrindeki cenazesine durduk yerde 15 bin kişi gelmiş, Meyer’in şövalye haçı nişanı kırmızı bir yastık üzerinde sokaklardan törenle geçmiştir. Savaşta bulunmuş, emrinde çarpışmış ya da o sırada rastgele sokakta olan herkes kendisine haricen son bir bir asker selamı çaktığında, demir perdenin öte yakasından da epey yankı gelmiştir. Ertesi bir hafta boyunca manşetlerde ortada fol yok yumurta yokken Malmedy dosyası, Auschwitz dosyası, Katyn dosyası gibi haberler belirir olmuştur.

Tipsiz de değildir ama çok kanlı manzaralarla dolu bir 6 yıl geçirdiğinden yüzündeki nur gitmiştir sanki. Aynı jenerasyonun iki başarılı Waffen-SS subayı olan Joachim Peiper ile karşılaştırıldığında Kurt Meyer’de kavgaya çağrılacak adam tipi varken, Joachim Peiper’le harici elbiseyi giyip operaya gidersiniz.


Joachim Peiper


Kaynak: http://lobotomi.com/index.php/2018/07/02/kurt-meyer/

8
Büyük Savaşın İntikamı / Ynt: RP Dışı
« : 09 Temmuz 2018, 16:14:48 »
Vaktim olmadığından oyuna devam edemiyorum. Yerime bir oyuncu bulana kadar idareyi @kerem1249 yapsın.

9
Imperator: Rome / Ynt: I:R 7.geliştirici günlüğü
« : 09 Temmuz 2018, 13:12:08 »
Diğer editör arkadaş ilgilense daha iyi olur.

10
Hearts Of Iron IV / Ynt: Türkiye oyuna ne zaman eklenecek ?
« : 08 Temmuz 2018, 18:16:45 »
Bir şey soracağım izninizle ama Türkiye oyunda zaten yok muydu yada kasserich modundanmı bahsettiniz pek anlamadım doğrusu. Cevap verirseniz sevinirim

Focus Tree'den bahsediyor.

11
Hearts Of Iron IV / Ynt: HOI4 - Man the Guns ve PDXCON
« : 05 Temmuz 2018, 18:06:40 »
Son durum nedir?

Hocam ehliyet ve MSÜ mülakatları için kaç gündür kurs-belge peşinde koşuyorum. Toplu halde çevireceğim yarın. Zaten bir kısmı bitti.

12
A diyorum


13
Konu Dışı / Ynt: Günce
« : 01 Temmuz 2018, 20:00:47 »
İngilizce her zaman bana kolay gelmiştir lakin @Hynkel zor diyorsa bir bildiği olmalı. :tired:
Ayrıca katılmayan varsa, üniversite bölümleri konusunda anket var➡ http://paradoxfan.com/forum/anketler/en-sevdiginiz-universite-bolumu/

Sınıfımız 20 kişilikti. Kendini denemek için giren herkes zorunlu süre bitince çıktı ve 2 kişi asıl dilci kaldık öyle söyleyeyim :D Zordan kastı soruların zorluğu değil yoksa 70 üstüne çıkamazdım zaten. Örneğin bir paragrafta 1 çıkarım 2 metne göre bilgi sorulurdu 3 çıkarım işin içine girince işler değişiyor. Restatement soruları uzun olmaz normalde aradaki gramer nüansları zor olur onu da hallediyordum fakat ikisi birden olunca zaman gitti tabi biraz. Denemelerde son bir ay 75'in altına düşmedim birkaç istisna hariç sınavda düşersem çok fena sövecem ÖSYM'ye...

14
Konu Dışı / Ynt: Günce
« : 01 Temmuz 2018, 19:16:40 »
YDT (İngilizce) çok zordu ama yine de 80 soruda 70 net aşağısına düşmem, istediğim yer için yeterli. Ben şunu anlamıyorum arkadaş hadi matematiği zor sor edebiyatı zor sor çünkü onbinlerce insan giriyor eleme yapman lazım. 130 bin kişinin başvurduğu sadece 50-60 bin kişinin girdiği ydt'yi neden bu kadar soruyorsun!

15
B diyorum

16
Konu Dışı / Ynt: Günce
« : 30 Haziran 2018, 06:50:15 »
3 saat sonra sınavım var sadece 2 saat uyuyabildim.  :) şu gülümsemeyle s..tın mavisini izliyorum iki saattir.

17
Crusader Kings II / Ynt: Claim (Hak İddası) Nasıl Üretilir ?
« : 30 Haziran 2018, 06:48:29 »
Sadece diplomat ile mi claim üretilebiliyor başka sonuç bulamadım

Kan bağı ile de claim atabilirsin. Ama biraz meşakkatli ve zordur.

18
Tarih / Ynt: Diktatörler
« : 29 Haziran 2018, 19:15:22 »
Kraliçe olduğu için tüm siyasi idari askeri yetkileri elinde tutuyor istediği gibi rahatça kullabilir.

Orası muz cumhuriyeti değil. Bir anayasası olmamasına rağmen monarşi-parlamento dengesi teamüller ile çok iyi ayarlanmıştır. Ayrıca kraliyet ailesi hiçbir yetkiye sahip değildir.

19
Konu Dışı / Ynt: Günce
« : 29 Haziran 2018, 16:38:14 »
Okul diploma puanı ile. Bence daha mantıklı olur. Çocuklar lisede salmazlar.

Mülakat sistemi de olursa güle güle seküler üniversite öğrencileri. İyi ki bu sene giriyorum sınava.

20
Konu Dışı / Ynt: Günce
« : 29 Haziran 2018, 16:00:11 »
Bütün foruma başarılar diliyorum yarınki sınavda. Umarım herkes istediği yerleri kazanır.

Sayfa: [1] 2 3 4 5 ... 19