İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Konular - pistoltr

Sayfa: [1] 2 3
1
Dünya Halkları Dairesi / Koordinatör Konusu
« : 12 Haziran 2018, 04:42:14 »
1. Talep: DHD Koordinatörü tek gecede tüm DHD hazinesini kayıtsız şartsız kendi kendine borç vermiştir. Bu bencil ve kendi menfaatine dayalı aldığı karar dolayısıyla koordinatörün derhal görevden alınmasını talep ediyoruz.
Onaylayanlar:Fransa Cumhuriyeti
Reddedenler:Fransa Komünü, BHSC

2. Talep: Koordinatör yetkileri aşağıdaki gibi şekillenmelidir:
1- Koordinatör en az 4 devletin oyu olmadan hazinede oynama yapamaz.
2- Koordinatör kendi devletine borç vereceği zaman 4 oya dahil olarak DHD başkanının onayı gereklidir.
3- Koordinatör herhangi bir kararı kendi menfaatine aldığında(yetkisini kötüye kullanarak) derhal görevden alınmalıdır, DHD'ye 250.000 tazminat ödemelidir.
Onaylayanlar:Fransa Cumhuriyeti
Reddedenler:Fransa Komünü, BHSC

2
Dünya Halkları Dairesi / Corsica Krizi
« : 08 Haziran 2018, 03:40:51 »
22.05.1936
Kültür, dil ve millet bakımından bizimle birebir olan Corsica halkının gelişen ve hür ekonomimizin bir unsuru olması gerekirken illegal şekilde Adalar Cumhuriyeti adlı devletin boyunduruğu altındadır. Daha hükumetlerinin anadili bile uyuşmazken oradaki halkımızın özgür yaşayabilmesinden bahsedemeyiz. Corsica halkının oradaki hükumete uyum sağlaması bir elma ağacının armut vermesi kadar olanaksızdır. Adalar Cumhuriyetinden oradaki halkımızın bize tekrar katılmaları için oylama yapma hakkı verilmesini talep ediyoruz. Ayrıca güvenliksiz/hileli bir referandum yapılmaması için bizzat denetleyeceğiz.

-
03.06.1936
Demokrasinin reddedilmesi bizi zor kullanmaya mecbur bırakıyor. Halkımızın bu diktatörlük altında zorla tutulmasına müsaade etmeyeceğiz. Dil/kültür/milliyet uyuşmazlığına rağmen ve ayrıca Corsica halkının oy kullanma haklarının gaspı sonucu meclisimiz, ihtara uyulmadığı takdirde harekat yapılması kararı almıştır. Corsica'nın teslim edilmesi için Adalar Cumhuriyetine son uyarıyı yapıyoruz.

3
Ülke Bilgileri / Fransa Cumhuriyeti
« : 01 Haziran 2018, 17:56:33 »
Devletin Niteliği
Resmi adı: Beşinci Fransız Cumhuriyeti
Hükümet: Cumhuriyet
Din: Hristiyan (Katolik)
İnanç Hürriyeti: Var
Dil: Fransızca
Birincil ırk: Fransız
Kabul edilen ırklar: Cezayirli, Tunuslu

Hazine
Net: -205.000
Borç: 1.639.000 (%1 faizle, DHD'den)
Faiz: %12
Gelir: 1.115.000
Gider: 240.000
Aidat: 40.000

Mülkler
Kışla (×4)
İlçe Başkanlığı
Mahalle Temsilciliği
Kaymakamlık
Valilik
Tersane (×1)
Havaalanı (×2)
İstihbarat Dairesi
Çarşı (x2)
Çiftlik (x3)

Birimler
Acemi Er: 50.000 (50k Tunus)
Nitelikli Er: 125k (100k Tunus, 25k Tilimsan)
Özel Kuvvetler: 25.000 (25k, Tunus)
Topçu Bataryası: 500 (500 Tunus)
Hafif Tank: 100 (100 Tunus)
Denizaltı: 12 (Tunus)
Denizaltı: 3 (Kıbrıs üssü)
Muhrip: 15 (Tunus) 
Hafif Kruvazör: 6 (Tunus) 
Savaş Krüvazörü: 6 (Tunus)   
Savaş Gemisi: 3 (Tunus)   
Uçak Gemisi: 1 (Tunus) 
25 Zeplin (Tunus) 
25 YHD I (Tunus)   
100 Avcı I (Tunus)
50 YHD I (Tunus)   

Ordu
Moral: 84/100
Disiplin: 47/100
Savunma: 61/100
Hücum: 75/100
Taktik: 74/100
Komuta Gücü: 250
Seviye: S [27000]
Huzursuzluk: 17/100

Ordu Düzeni:
1. Kolordu
Komutan: Charles de Gaulle
Konum: Algiers
Birlikler:
50k Acemi Er,
15k Nitelikli Er.

2. Kolordu
Komutan: Philippe Pétain
Konum: Tunus
Birlikler:
100k Nitelikli Er,
25k Özel Kuvvetler,
500 Topçu,
100 Tank.

Kıbrıs Garnizon Tümeni
Komutan: -yok-
Konum: Kıbrıs üssü
Birlikler:
10.000 Nitelikli Er

Komutanlar
Charles de Gaulle: 19M,4D,7S,14H,6T
Philippe Pétain: 10M,12D,2S,8H,1T

Rejim
İdeoloji: Demokrasi
Alt-ideoloji: Muhafazakar
Parti: Fransız Muhafazakar Partisi
PP: 710
PP Artış: 95
Rejime Destek: 74/100
Güvenlik: 45/100
İstikrar: 46/100

İlişkiler
Alman İmparatorluğu (Saldırmazlık Paktı, 01.01.1937'ye kadar)
İngiltere İmparatorluğu (Saldırmazlık Paktı, 01.02.1937'ye kadar)

4
1919-1947 / Olay Zhukov'un Coca-Cola Siparişi
« : 18 Mayıs 2018, 16:05:58 »
Coca-cola, Zhukov'a savaş sırasında müttefik güçleri başkomutanı Eisenhower tarafından tanıtıldı. Ama bir süre sonra Coca-cola, Sovyet Rusya'da Amerikan emperyalizmini sembolize etmesi sebebiyle yasaklandı. Zhukov bunun üzerine Coca-cola'nın vodkaya benzer şekilde şişelenerek üretilmesini istedi. Bu isteği tanıdığı bir general aracılığıyla ABD başbakanı Truman'a iletildi, daha sonra The Coca-Cola İhracat Şirketi yönetim kurulu üyesi James Farley'e. Zhukov'un özel siparişi için Avusturya'daki Mladin Zarubica görevlendirildi. Zarubica ayrıca Coca-cola'nın rengini giderebilecek bir kimyacı buldu. Renksiz Coca-cola'lar düz, cam su şişeleriyle şişelendi. Ayrıca beyaz kapaklarında kızıl bir yıldız bulunuyordu. İlk nakliyatta Zhukov'a toplamda 50 kasa Coca-cola gönderilmişti.

kaynak:wiki, çeviri: ben
İlgili bir video:
https://www.youtube.com/v/E3uEOTHnxLM&fs=1&wmode=transparent

6
HOI4 - Hikaye ve AAR / Güncel Großdeutschland [EAI AAR]
« : 02 Şubat 2018, 23:41:04 »
DLC'siz oynuyorum, Expert AI modunun Historical seçenekleriyle oynayacağım. ^^
(aç/kapa)

7
HOI3 - Hikaye ve AAR / [HoI3 AAR] Polonya (Black Ice Mod)
« : 24 Mayıs 2017, 08:35:58 »
Uzun bir süredir minör bir ülke ile HoI3 AAR'ı yazmak istiyordum fakat HoI3 çok da takip edilmediği ve sahip olduğu eski ilgiyi kaybettiği için pek de hevesim yoktu. Ama ben hevesime karşı çıkamadım, en sonunda Polonya ile yapmaya karar kıldım. Yenilgi muhtemel olsa da yenilmek de oyunun bir parçasıdır, ben de oyunu bir şekilde oynamış olacağım. :dozey:

Mod: Black Ice (8.4)
Zorluk: Normal
Ülkelerin zorluğu: Normal


1. bölümle beraber konuyu açayım dedim. Buyrun bakalım.
(aç/kapa)

9
HOI3 - Hikaye ve AAR / [AAR] Soviet Pride (HOI3-BICE)
« : 20 Ocak 2017, 00:02:23 »
(resim propaganda amaçlı değildir, sakıncası varsa kaldırabilirim.)
Black Ice modunu Almanya ile genel olarak çözdüm fakat fazla detaylı analiz etmedim. Yani bu AAR oyunun en gelişmiş haliyle oynayacağım sabit bir hikaye olacak.
Difficulty Almanya için hard, oyun difficulty'i de hard, bir de Çin difficulty'i very hard olacak, çünkü aksi hallerde Japonya epey hızlı işgal ediyordu..
Mod versiyonu 8.4
Genel olarak mod eventlerinden en verimli seçenekleri seçmeye çalışacağım, bu açıdan tarihsel gitmeyebilir. Fakat en azından Almanlar, Moskova önlerine gelene kadar tarihsel ilerleyeceğiz. Açıkçası ilk kez hard'ta ve ilk kez Sovyet Rusya oynayışım. Yani bu oyun benim için bir nevi challenge varsayılabilir :)
İyi şanslar bana. :P

10
HOI3 - Rehberler / [HOI3] Hava Stratejileri, Uçaklar
« : 05 Ocak 2017, 18:22:43 »
Hava rehberi yokmuş, belki birilerinin işini görür diye bir yazıyı çeviriyorum. Benim işimi gördü şahsen. :)

İlk olarak uçak tipleri ve kullanıldığı alanlar hakkında bahsedelim.

INTERCEPTOR (INT) - Avcı uçakları düşman uçaklarıyla ofansif veya defansif çarpışmaya girmek için tasarlanmıştır. Tek başlarına güçsüzdürler ve menzilleri düşüktür. Daha iyi çalışabilmeleri için toplu halde kullanılmaları gerekmektedir.

CARRIER AIR GROUP (CAG) - Uçak gemilerinde kullanabilmek için tasarlanmış küçük uçaklar. INTERCEPTOR'a göre daha uzun menzile sahiplerdir, aynı zamanda daha güçsüzdürler. Kara birimlerindense gemilere karşı daha iyi iş görürler. Fakat yine de bir tutam INTERCEPTOR görevi görebilirler.

CLOSE AIR SUPPORT (CAS) - Yakın cephe savaşları için tasarlanmış, daha da küçük uçaklar. Düşman kara birimlerinin gücünü(strength) ve organizasyonunu çökertmede birebir. Kısa menzile sahip olmaları ve uzun süre üstün kalamamaları sebebiyle onları en iyi kullanma yöntemi, saldırılarda/blitzkrieg yaparken zırhlı ve piyadelerinizle saldırmadan önce hedefi önceden onlarla zayıflatmaktır.

TACTICAL BOMBER (TAC)- CAS ile benzer operasyonel işlevi görür. Farkları gücünün (strength) daha az olması, daha uzun mesafeye gidebilmesi ve daha iyi savunmasının olmasıdır. En iyi kullanıldığı yerler uzun mesafeli kara hücumlarının ve buradaki savunmaların desteklenmesidir.

STRATEGIC BOMBER (STR) - Düşman endüstrisine(IC) ve yollarına(Infrastructure) hasar vermek için tasarlanmış çok büyük menzilli ve ağır uçaklar. En iyi kullanıldığı yönler düşman üretmini zayıflatmak ve düşman ilerleyişini yavaşlatmak için erzak hatlarını vurmaktır.

NAVAL BOMBER (NAV) - İsminden anlaşılacağı gibi, düşmanın gemilerini, konvoylarını ve limanlarını(port) vurmak için tasarlanmıştır. Örneğin İngiltere'de oynayan bir oyuncu Cebelitarık ve Malta gibi kritik noktalara bu uçaklardan yerleştirirse İtalya'yı Afrika'da açlıktan öldürebilir.

MULTI-ROLE (FTR) - Avcı uçağı boyutundadır. Avcı uçağından farkları daha güçsüz(strength) olması, fakat avcı uçağına göre daha iyi kara ve deniz saldırısı yapabilmesi ve ayrıca %20 daha uzun menzili olmasıdır. Ayrıca savaşırken havada diğer uçaklara göre daha uzun süre kalabilirler. Genelde oyuncuların filoları 2 CAS + 1 FTR olarak oluşturduğu görülmüştür.

TRANSPORT (TRA) - Paraşütçü askerleri bırakabilir ve kara birliklerine havadan erzak desteği yapabilir. Çok güçsüzdürler, iyi korunmaları şarttır.

Genel taktikler - Eğer uçaklarınız düşmana üstünlük kuramıyorsa yeterli uçağınız yoktur. Her zaman yedek uçaklarınız elinizin altında bulunmalıdır ki diğerleri güçsüzleşince onların yerini alabilsinler. Kritik bir bölgeyi korumak için birkaç avcı uçağı hiçbir zaman yeterli olmaz. (Almanya batı cephesi, sanayi bölgeleri gibi) Genelde uçak savaşlarını izlemeye çalışın ve bu sırada savaşan uçakların organizasyon ve gücünü(strength) gözlemeye çalışın. Güçsüzleşenleri geri çekerek onların yerine yedekteki sağlam uçakları gönderebilirsiniz.

Komutanlar - Bu arkadaşları uçakların görevine/işlevine göre yerleştirmeyi unutmayın. Uçakların savaşta başarılı olup olmamasını komutanlar belirleyebilir. 

Gece/Hava durumu - Yağmurlu bir gecede düşman birliklerini bombalamak gerçekten de saçma olur, uçaklarınız normalin bir hayli altında bir performans sergiler.

Karışık kuvvetler - Eğer düşman birliklerini TAC'ler ile vurmaya çalışırken TAC'leriniz düşman avcı uçakları tarafından düşürülüyorsa, öncelikle avcı uçaklarını düşman uçaklarını vurmak için gönderin. Düşman uçakları zayıfladığında pahalı uçaklarınızla bombardımana devam edebilirsiniz.

Karışık filo düzeni - Farklı uçakları bir tek filoda birleştirmeyin. Örneğin INT ile TAC'leri aynı filoda birleştirirseniz iki uçak tipi de standart performanslarının bir hayli altında bir performans sergileyecektir. Filoları her zaman tek tip uçaklardan oluşturun ve görev bölümü yapın. Ayrıca filoları oluştururken 3 veya 4 uçak kullanın. 5'in üstü hem performanslarını azaltır hem de stacking penalty yüzünden iyice rezil bir performansları olur.


11
1919-1947 / 2. Dünya Savaşı Her Gün
« : 05 Ocak 2017, 02:25:11 »
Bu başlıkta göremedim. Video gün gün haritadaki gelişmeyi gösteriyor. tbrk* (Aynı kanalda 1. Dünya Savaşı ve diğer haritalar da var.)
https://www.youtube.com/v/WOVEy1tC7nk&fs=1&wmode=transparent

12
HOI3 - Hikaye ve AAR / Sovyet Rusya - Barbarossa Harekatı AAR
« : 31 Aralık 2016, 19:17:44 »
Başta tutabileceğime emin değildim, Ağustos'a doğru surrender progress %20 oldu ancak onları bayağı duraksattım. Lojistik bombardımanlar devam ediyor, Great Patriotic War eventi ile birlikte bayağı güçlü hale geldim. Sık sık güncel durumun sslerini atacağım. (Buralar ölü ama bende de heves var yıllar sonra, garip adamım cidden.)
1. bölüm
(aç/kapa)

2. Bölüm
(aç/kapa)

3. Bölüm
(aç/kapa)

4. Bölüm
Alıntı
https://www.youtube.com/v/pPSyExohQ8o&fs=1&wmode=transparent
(aç/kapa)

13
Hearts of Iron III / Fall Blau dengesiziği
« : 30 Aralık 2016, 05:23:04 »
Fall Blau senaryosunda USSR oynayıp Almanya'yı tutabilen var mı? 4-5 kez denemişimdir en az, hep fail...

14
HOI3 - Multiplayer / tfh multi
« : 30 Aralık 2016, 05:07:02 »
Atacak var mı?
Black Ice da olur.

15
Diğer Oyunlar / Men of War Ana Konusu
« : 24 Eylül 2015, 03:52:52 »
MoW türleri, taktikleri, oynayışı konusunda sohbet edebilirsiniz, resim paylaşabilirsiniz.
Ben şahsen MoW1ciyim, AS veya AS2yi denemiş olsam da beğenemedim :)

16
HOI3 - Hikaye ve AAR / Almanya - Very hard
« : 26 Mayıs 2015, 12:38:54 »
Tarih önerilerinde bulunabilirsiniz. Çok yakında başlayacağım bu oyunu uzatabildikçe uzatacağım

17
HOI3 - Multiplayer / Almanya-Rusya kapışması
« : 24 Mayıs 2015, 09:44:12 »
Böyle bir multi yapalım diyorum. 1941'den(barbarossa başlangıcı) başlayacak. Rusya'yı 3 Almanya'yı 3 kişi yönetecek.
Katılımlar:
1. pistoltr (Rusya)

18
1919-1947 / Battle Maps - Savaş Haritaları
« : 13 Mayıs 2015, 12:00:43 »
Şu siteden orada bulunan bir olayın slaytını indirerek detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.
http://www.theartofbattle.com/

Örnek:
Op. Crusader (1941)

Battle of Gazala (1942)

19
HOI3 - Multiplayer / HoI3 - Multiplayer - Toplanma
« : 12 Mayıs 2015, 13:11:41 »
Arkadaşlar bir hamachi ağı kuruyorum, sebebi şudur;
Daha önce birçok multi oldu, çoğu toplanamama sebebiyle iptal oldu. Diyorum ki hele bir toplanalım, sonra düzene koyarız. Ayrıca arada takılırız falan yani. Bekliyorum.

PFHOI3
Şifre yok.

20
Hearts of Iron III / World War I Mod
« : 11 Mayıs 2015, 14:48:45 »
Normal HoI3'ten farkı nedir bu modun? Kısaca açıklarsanız sevinirim.  :)

Sayfa: [1] 2 3