İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Konular - Vanilya

Sayfa: [1]
1
Europa Universalis IV / Bir Eleştiri
« : 23 Haziran 2016, 17:11:34 »
Bu yazıyı ekşisözlükte gezerken gördüm. Sert ama doğru bir eleştiri esasen. Europa Universalis güzel bir oyun, türünde başarılı bir oyun, ama gerçekçi bir strateji oyunu değil. Tarihsel gerçekçiliği çeşitli kodlamalarla sunuyor, fakat arkadaşın yazıda bahsettiği gibi paranın işe yaramaması, diplomasinin eksikliği, monarch pointin her şey anlamına gelmesi çok anlamsız, derinlikten yoksun ve gerçekçilikten uzak bir oyun yaratıyor. Umalım da EU5'e adam gibi bir sistem getirsinler, biz de paramızın hakkıyla alalım oynayalım.

(aç/kapa)

Argo içerdiği için spoiler'a aldım.

2
Konu Dışı / GSS İçin Gelir Tespiti
« : 26 Ağustos 2014, 22:41:15 »
25 yaşında olup bir sağlık güvencesi olmayan ve gelir tespiti yaptıran biri varsa danışacağım birkaç konu var.

3
Europa Universalis IV / Monarşi-Cumhuriyet Arasındaki Geçiş
« : 25 Ağustos 2013, 21:11:05 »
EU4 Wiki'den okuduğum kadarıyla sadece özel event ve isyancıların başarılı olmasıyla geçiş mümkün oluyormuş. Wiki henüz yeni açılmış olduğundan eksik bilgi vardır belki diye bir de burada sizlere danışmak istedim. Bu geçişin başka yolları var mı bildiğiniz?

4
Devlet-i Âli Osman / Denemenin Ardından Birkaç Soru
« : 20 Aralık 2012, 20:45:14 »
Modu kurdum, öncelikle emeği geçenlerin eline sağlık.

1399 senaryosuna Avusturya ile başladım. Şu an 1525 civarında bir tarihteyim. HRE'den ayrıldım ve protestanlığa geçtim. Dolayısıyla Avrupa'ya biraz cephe almış oldum. Bohemya'yı yıktım. Fransa, Milan, Macaristan ve Litvanya bana tehdit oluşturan ülkeler (Milan aynı zamanda HRE lideri son kırk senedir.). Bu denememin ardından merak ettiğim bazı şeyler var onları sormak istiyorum:

Zorluk: Normal
Agresiflik: Düşük
Geri kalan tüm ayarlar standartta.

1- Infamy limitim 31. Infamy'im 12'ye çıktı ve neredeyse bütün Avrupa savaş açtı. Zar zor ayakta kaldım, birkaçıyla barış imzaladım vakit kazanmaya çalıştım derken War Exhaustion'um 15'e yükselmiş. Ülke kaynıyor. Barışlar imzalandı, isyanlar bastırıldı, Infamy 7'ye düştü derken tekrardan saldırmaya başladılar sırayla. Yapay zekanın bu kadar agresif olmasının bir sebebi var mı? Yoksa bana mı denk geldi?

2- Bazı görevleri yapmak mümkün değil. Bir görevde Paris'teki CoT'a tüccar yerleştirmek vardı, fakat Paris'te CoT yoktu mesela. Görevler düzenlendi de gözden kaçan bir-iki hatadan biri mi bu; yoksa görevler düzenlenmedi mi?

3- Savaş skorum yüksek olmasına rağmen karşı tarafın barış için absürt taleplerde bulunmasını engellemenin bir yolu yok mudur? 'Hard-coded' bir işlem mi gerekiyor?

4- Osmanlı Devleti, Memlükler gibi devletlerin isimleri günümüz adlarıyla neden değiştirildi? (Bunun yanıtını forumda aradım ama bulamadım. Sırf meraktan soruyorum bunu.)

5- 'Land ve Naval Ideas'ların birçoğuna disiplin bonusları eklenmiş. Diğer ideolojilere göre biraz daha ön plana çıkmamışlar mı sizce? Diğer ideolojilere de benzeri bonuslar verilemez mi?

 

5
Europa Universalis III / Policy Slider Süresini Değiştirme
« : 25 Mayıs 2011, 23:40:08 »
Arkadaşlar oyunun dosyalarını baya bir süre kurcaladım ama bu policy slider sürelerini nereden değiştirebileceğimi bulamadım. Bilen varsa yardımcı olabilir mi?

6
Darkest Hour / İçten Fetih
« : 21 Nisan 2011, 15:10:43 »
Arkadaşlar büyük güçleri parçalara ayırmak için savaş harici en iyi yöntem nedir?
Casusluk sekmesinden Smear Campaign rakibin dissent oranını artırıyor. Ancak ne kadar başarılı olursa olsun, İngiltere gibi, ABD veya Sovyetler gibi ülkeler isyanlarla dahi olsa dağılmıyor. AI bir şekilde ülkeyi bütün tutmayı başarıyor. Fund Partisans sanırım ortada partizan yokken işe yaramıyor. Var olan isyanların büyümesini sağlıyor sanırsam. Darbe yapmak hedef ülkenin dissentini uçursa da yine de ülke kolay kolay dağılmıyor. Mesela ABD ile oynarken Sovyetlere yaptığınızda Rusya Federasyonu'na dönüşüyor. Ama ufak Sovyet Devletleri'ne (Estonya, Litvanya, Ukrayna, Belarus gibi) bağımsızlık verilmiyor.

Bir de arada sırada bazı milletler bağımsızlıklarını ilan edebiliyorlar. Mesela bir oyunumda (36 senaryosu) İngiltere, İzlanda'yı fethetmişti. Bir sene sonra İzlanda bağımsızlığını ilan etti ve Birleşik Krallık'dan ayrıldı. Fakat bütün Müttefikler İzlanda'ya savaş açtı.

Kısaca, daha bölgesel veya ufak güçlerle oynarken büyük güçleri savaşla yenmeniz imkansız. Ancak savaş haricinde kolonilere bağımsızlık kazandırtacak veya büyük devletleri bir şekilde zayıflatacak taktikleriniz var mı merak ediyorum.

7
Darkest Hour / AI hile mi yapıyor?
« : 13 Nisan 2011, 13:54:03 »
1936 senaryosunu tam üç kez baştan 1945'e kadar oynadım. İki kez Türkiye ile bir kez de İsveç ile. Dikkatimi çeken bazı şeyler oldu.
Öncelikle Sovyetler ve ABD inanılmaz hızlı bir şekilde sanayileşiyor. Keza Almanya'da onlardan geri kalır değil. Ancak Almanya sürekli yayılmacı politika izlediği için IC'nin artmaya devam etmesi mantıklı. Ama Sovyetler savaşa girmeden IC'nin 1145 olduğunu gördüm. Oyun gidişatını hiç müdahil olmadığım İsveç oyunumda ise Sovyetler 670, ABD 750, Almanya 480 gibi IC değerlerine sahiptiler.
Buna ek olarak Almanya 900 küsür birim asker, 50'ye yakın zırhlı birim ve 40 tane falan da HQ üretmiş. Bunları casusluk sekmesinden gördüm. Gemileri ve uçakları saymıyorum bile. Bunların TC'si nasıl yetiyor da efektif savaşabiliyorlar? Hadi onu geçtim, Almanya'nın manpowerı 1942'den itibaren sıfıra doğru hızla iniyor. Ama bir şekilde yeni birimler üretmeye devam ediyorlar. Ha gerçi yalan olmasın reinforcement yapamıyorlar, ünitelerinin organizasyonları ve strengthleri hep düşük kalıyor. Fakat yeni asker basacak manpower nerden geliyor merak ediyorum.

Almanya'nın bu 1000 birimlik kara ordusu, Sovyetlerin 1500'e yaklaşan kara ordusu ve ABD'nin daha sonra bu ülkeleri geçecek şekilde orduyla çıkagelmesi oyunu oldukça yavaşlatıyor. Gerçi en yavaş hali bile AoD'den daha hızlı  :)

Neyse uzun lafın kısası oyun gerçekçi eyvallah da, Türkiye gibi orta halli bir ülkeyle benim savaşa katılmam delilik olur. AoD'de savaşları etkileyebilecek kadar bir güç yaratabiliyordunuz. Ancak bu oyunda etkilemek bir yana bu büyük güçlere birkaç ayda yem olursunuz. Ezip geçiyorlar.

Sayfa: [1]