İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Konular - kursad

Sayfa: [1]
1
Bilişim Teknolojileri / Pdf Oluşturma
« : 11 Haziran 2014, 01:57:00 »
Elimde bazı fotoğraflar var ve bunları tek bir noktada bir kitap ya da albüm olarak toplamak istiyorum.Bunu pdf uzantılı ,sıralı bir şekle nasıl sokabileceğimi bilen var mı acaba?

2
Diğer Oyunlar / Goblin Sözlük
« : 01 Ağustos 2013, 04:16:03 »
Oyunlarla ilgili oldukça kalite fakat son zamanlarda terkedilmeye yüz tutmuş oluşum.Siteyle hiç bir bağım yok ve eğer reklama girecekse kaldırılabilir.Sadece oyunlar üzerine açılmış bir sözlük ve de içinde son derece allame gamerlar barındırıyor.Eğer oyun konusunda edecek iki kelamı ve boş vakti olanlar varsa bakabilirler.

http://www.goblinsozluk.com/

Ekleme:Siteye girmek hem size hem siteye hem de tanıtım açısından paradox oyunlarına yarar sağlayabilir.

3
Diğer Oyunlar / Freeware (Ücretsiz) Oyun Tanıtımları
« : 02 Temmuz 2013, 03:31:58 »
Uzun süredir aklımda olan bir fikirdi.Ücretsiz olan,genelde açık kaynak kodlu olan,bir şansı hakkettiğini düşündüğüm oyunların burda incelemerini yapmaya karar verdim.Düzenli olarak,ufak incelemeler vermeyi düşünüyorum.Belirtmek gerekirse alıntı incelemer de olacak.

Edit:İnceleme yerine tanıtım daha iyi olur sanki.

Edit2:Oyunları en bilinen siteler olduğu için gezginler ve inndir.comdan attım.Daha güncel versiyonları olabilir nette.Oyunların pekçoğunun incelemesi,tanıtımı attığım linklerde daha detaylı olarak mevcut.Benim amacım oyunlar hakkında bir bilginiz olması zaten hepsini oynamadım.Bu yüzden olumlu ya da olumsuz eleştiri cevaplamaya gerek duymuyorum.

4
EUIII - Modlar / Osmanlı mı Türkiye mi?
« : 25 Mart 2013, 01:10:27 »
     Daha önce modlarda Osmanlı Devleti'nin adının editlenerek Turkey (Türkiye) yapıldığını hatırlıyorum.Bunla ilgili forumda pek çok arkadaşta böylesinin daha mantıklı olduğunu söyleyerek konuyu tartışmaya açmadıklarını ifade etmişlerdi.O zaman ben de kabullenmiştim konu üzerinde yeterli bilgim olmadığı için.Bir de buna ek olarak Konstantiniye'nin ele geçirilince bir decision sayesinde İstanbul olması olayı vardı aynı şekilde.İlber Ortaylı'nın aşığıda alıntısını yaptığım kitabın, alıntıladığım bölümleri tekrar konuya olan ilgimin dirilmesine sebebiyet verdi.

İstanbul'un fethi ve II. Mehmed'in (Fatih) idaresi ile Osmanlı barısının temelleri atılmıstır. 1453 yılında Konstantinopolis (Konstantiniye) Türkler tarafından alınmıstır. Genellikle Avrupa'da birtakım popüler tarihçiler "Artık sehrin adı İstanbul oldu" derler. Oysa İstanbul (Stinpoli), sehrin sayısız adlarından biridir. Ama devletin baskenti, fetihten sonra da büyük kurucusunun adını tasımaya devam etti ve Konstantiniye ismi, basılan paralarda (duribe fi Konstantiniye), fermanlarda (bemakam-ı Konsantiniye-i mahmiyye el mahrusakorunmus,
himaye edilmis dünya baskenti Konstantiniye) olarak geçmeye devam etti.İmparatorluğun son gününe kadar basılı kitaplarda bile "Konstantiniye... Matbaası" gibi künyelere rastlanır.

Pax Ottoman İlber Ortaylı Ufuk Kitapevi s.8

Türkler bu imparatorluğun esas unsurudur. Ordunun dili Türkçedir.Kançılaryada Türkçe kullanılır. Ama imparatorluğun ilk asırlarında Rumca ve eski Slovince de bir kançılarya diliydi. 19. asırda bile Balkan Slavları Rumca,Bulgarca ve Sırpça dilekçe verirlerdi. Ve tabii Arapça ve siirsel Fars dili de hiçbir zaman ihmal edilmemistir. Türkçeyi Arap harfleri kadar Yunan, Ermeni, ve Rasi dediğimiz İbranî harfleriyle yazan gruplar vardır. Gene bazı cemaatlerin Yunancayı ve Sırpçayı Arap harfleriyle yazdığını biliyoruz.Devletin adı hanedanın adını (Osmanlı) tasırdı. 19. yüzyılda ise Osmanlılık sadece devlet adı değil, aynı zamanda bir emperyal kimlikti. Londra elçisi Helen asıllı Fenerli Bey Kostaki Musurus Pasa bir Osmanlıydı. Selanik mebusu Musevi Emanuel Karasso Efendi de Osmanlı idi. Arnavut, Arap, Kürt ve Türk asıllı Müslümanlar da öyleydi. Sultan II. Abdülhamid'e 1909 yılında (Nisan bası) tahtından indirildiğini tebliğ eden heyette bu unsurların hemen hepsi temsil ediliyordu. Bu kozmopolit heyetin hal'i tebliğ ettiği hükümdar aynı zamanda Müslümanların halifesiydi ama heyetin yapısıyla ilgili keyfiyet, islemi değistirmedi.Bu imparatorluğun kozmopolit yapısı bir Roma mirası mıydı? Evet, ama daha çok hayır... Roma mirası bu saydığımız örneklerle sınırlı değildir süphesiz.Malûmdur, "Bizans" imparatorluğu ve "Bizanslık" Avrupa hümanistlerinin verdiği bir addır (Hierony mus Wolff, 16. asır bası). Bizans halkı kendine hiçbir zaman böyle demez. Romanioi, "Devletin ve ülkenin adı Romania'dır" der.Türkler de bu ülkeye "Rum ülkesi", mensuplarına da "Rumî" derler ve hatta bu ülkeyi fethettikten sonra da böyle dediler (İklim-i Rum, Rum ülkesi, Sultan-ı Rum, Rum sultanlığı) veya Rum Selçukluları... Bu ülkenin bir düsünürü veya mensubundan Rumî diye söz ederler. Ünlü mistik Mevlana Celaleddin Rumî gibi... Aslında fethedilen ülkenin Hıristiyanları da yeni Müslüman hükümdara Vasilikos Romanioi, Vasilikos Turkos demislerdi. Türkler Romalı, Rum tabirini o günden bugüne Helenler için de kullanmaya devam etmislerdir. Bugün dahi Peloponnes halkına Yunanlı-İon, Küçük Asya halkına Rum derler. Nitekim Rum-Ortodoks kilisesi denirdi. Osmanlı resmi belgelerindeki bu tabir kilisenin kullandığı ökumenik tabirinden daha fazla yaygın ve iddialıdır. Çünkü Ökumene tabiri insanın yasadığı dünya parçasını ifade eder. Roma ise zaten kâinata hâkimdir. Çünkü Fener'deki Patrikler ve Osmanlı yönetimi Roma kilisesi unvanını, Roma'daki kiliseye rakib olarak tasımaktadır. Bugün Türkiye Cumhuriyeti dahi İstanbul'daki kiliseyi resmî olarak bu adla adlandırır (Rum Ortodoks Patrikhanesi).
  Pax Ottoman İlber Ortaylı Ufuk Kitapevi s.9

     İlber Ortaylı bu konuda bu şekilde bir kanaat belirtmiş.Konu tekrar aklıma takıldı bu yüzden.Eğer gerekli açıklamayı yaparsanız sevinirim.

5
Diğer Oyunlar / The Operational Art of War (İnceleme)
« : 03 Ocak 2013, 02:52:33 »
     Operational Art of War Century of Warfare oyunu 2000 yılında Talonsoft tarafından bilgisayar savaş oyunu indirmek isteyenlere sunuldu.Oyun bir seri oynu olup farklı yıllarda pek çok oyun çıkarmıştır.Oyun 2. Dünya Savaşı zamanlarını anlatmaktadır.Oyunda askerlerin itaatkarlığı, uçakların ve helikopterlerin etkisiyle kendinizi gerçek savaşın içinde bulacak ve savaşdığınızı hissedeceksiniz. Görüntüleriyle de etkileyici yapısı olması sizleri eski olmasına rağmen etkileyecek özelliklerdendir.Oyunda kişisel yetenek bir önem taşımazken tamamen her şey stratejiye bakar.Oyun 2. Dünya Savaşı zamanlarını anlatmaktadır.Eski bir oyun olmasına rağmen inanılmaz bir AI'ye sahip.Türk oyunseverlerin pek bilmediği bir seri olmasına rağmen ben strateji dostu Paradoxfan üyelerinin bu oyuna bir şans vereceklerine inandığım için bu konuyu açtım.
                               
              Bir başka internet sitesinde oyun için söylenen bir kaç söz;
       
Alıntı

    gormus oldugum en kapsamli en gercekci savas strateji oyunu. gunumuz dunya durumu goze alinirsa insan daha da cok gaza geliyor.

       
Alıntı

    2 ay boyunca günde 3-4 saat kadar save-load-restart döngüsünde oynayıp en sonunda   müttefikleri aracourt'da durdurup 2. dünya savaşının kaderini değiştirebildiğim oyun. arabirimi pek user   freindly değildir ama oyun oynadığım en gerçekçi strateji oyunu olma ayrıcalığını taşıyor.

            Wikipedia ingilizce inceleme;
            http://en.wikipedia.org/wiki/The_Operational_Art_of_War

           Görseller için;

           http://www.google.com.tr/search?q=The+Operational+Art+of+War&hl=tr&lr=lang_tr&biw=1024&bih=602&tbs=lr:lang_1tr&prmd=ivns&source=lnms&tbm=isch&ei=FwdbTpX2Gaik4ATBqtGsBQ&sa=X&oi=mode_link&ct=mode&cd=2&ved=0CBsQ_AUoAQ

           Sistem Gereksinimleri

    Merkezi İşlem Birimi (İŞLEMCİ) : Pentium I 133Mhz.

    KISA SÜRELİ BELLEK(RAM): 16 MB ram

    VİDEO KART(EKRAN KARTI): 1 mb 3d video kartı

    BOŞ ALAN: 250 Mb boş alan

    SİSTEM: Windows Xp/98[/i][/i]                   The Operational Art of War
                                                                 
                                                                                     Alıntı ile karışık anlatım  :)

6
Bilişim Teknolojileri / Windows xp Dolum Ekranında Kalıyor
« : 04 Ağustos 2012, 05:17:11 »
Beyler elimde bir laptop var 2 senedir sorunsuz kullanıyordum.Ancak bugün takıldı xp dolum ekrani sürekli doluyor ama bir türlü bitmiyor.Takılma ,re-start falan olmuyor sürekli o dolum ekranında kalıyor.Ekran doluyor ama bitmiyor , hoşgeldiniz    ekranı gelmiyor.Yardımcı olursanız sevinirim.

7
Europa Universalis III / Başkent Alamama WS %100
« : 23 Mayıs 2012, 18:04:07 »
Kastilya oyunumda Aragona savaş açarak yüz ws yaptım.Bu benim için çok zor oldu çünkü İtalya'ya Amerika'ya Güney Afrika'ya ve adalara olmak üzere çok farklı yerlere dağılmış bir Aragon mevcuttu.O kadar emek ve yıllarca süren savaş sonucu açılmamış ya da alınmamış toprağını bırakmadım ancak hala başkentleri Valencia'yı alamıyorum.İspanya decisionu için mutlaka almam ve core olmasını beklemem gerekli.Kolonicilik cb'si ile savaş açtım ancak alakası olduğunu sanmıyorum.N.F'ları başka bir bölgedeydi orayı da aldım.Deniz bağlantısı bırakma demişlerdi o da kalmadı ki.Oyunu save aldım beklemedeyim.

8
EUIII - Modlar / HandDrawn Map by Strannik
« : 23 Mayıs 2012, 02:36:20 »
İyi günler beyler.
http://www.totalwar-turkiye.com/twforum/index.php?topic=23306.0
TWT'de gezinirken Ömer Abi'nin paylaştığı bu modu gördüm.Sadece grafiklerle ilgiliymiş.Kullanan arkadaşlar modun hiç bir kasma yapmadığını söylemişler.Yalnız sorun şu ki konuda verilen indirme linkleri silinmiş.Acaba burada tekrar paylaşabilecek olanınız var mı?Şimdiden teşekkürler.

9
   Kaliteli bir yama gerekli anlatım dosyada mevcut.
 %90larda bir oranda çevrilme ve gayet kaliteli cümleler ile yapmışlar.Oyunu oynamayamayanlara gayet yardımcı olacağı fikrindeyim.

Link ;
  http://www.bigupload.com/en/file/39276/hoi2-tr-v1-1.0.rar.html

10
   İyi günler beyler.Paradox oyunları her ne kadar geniş kitlelere ulaşmasa da kemik bir kitleye sahip.Bu kitlenin büyüyememesinin de temel sebebi paradox oyunlarına başlayanların çabuk pes etmeleri.Ben de bu yüzden eu3'e başlamak isteyenler için bir kaç püf noktadan ve de oyunun anahtar kelimelerınden bahsetmek istedim.Umarım faydalı olur.
 
Oyunda Sık Karşılaşacağımız Kelimeler;

Core: Bir ülkenin hak iddia ettiği yerler yada doğrudan millileşmiş toprakları denebilir. Bir toprağın bir ülkenin coresi olmasi için en az 50 yıl geçmesi gerekir (eventler ve görevler hariç) ve de ayarlarla değiştirilebilir.

Casus Belli: Savaş Sebebi anlamına gelir. Bir ülkeye savaş ilanı için Casus Belli gerekmez ancak Casus Belli'niz olmadığı zaman doğrudan -2 stability alırsınız ve bir Casus Belli'nin bonuslarından faydalanamazsınız (not: Her Casus Belli'nin ayrı ayrı avantajları vardır, forumdaki Casus Belli Rehberi'ni okumanızı tavsiye ederim.)

Stabilty: İstikrar anlamına gelmektedir, +3 ila -3 arasında olmaktadır, düşük olduğunda çeşitli karışıklıklara neden alır.Hemen hemen her şeye etki eder.

Infamy: Tam Türkçe karşılığı yok. Kötü şöhret denebilir. Toprak aldığınızda(açtığınız CB'ye göre bu oran değişir), bazı decisionları yaptığınızda yada eventler ile artar. Diğer ülkelerle ilişkilerinizi ve daha birçok şeyi etkiler. Ne kadar düşük, o kadar iyi. Üstelik limiti aştığınızda sürekli gelen eventler ile stability düşer ve isyanlar artar.

War Exhaustion: Savaş yorgunluğudur. Limanlarınız bloklandığında, orduları bölmeden bir yerde tutmak yada core olan toprakların düşman zaptı altında tutulması gibi birçok etken ile artar. Ordu üretme sürelerini uzatır, legitimacy'i azaltır, isyan riskini artırır... benzer birçok etkisi vardır. Hükümdarın yeteneklerine göre, Defender of Faith olmaya göre ve de barış zamanı olunca azalır.

COT(centre of trade):Ticaret Merkezleri.Tüccarlarınızı bu merkezlere yollarsınız. Oradan yıllık belirli bir miktarda para alırlar. Eğer infamy fazla olur ise tüccarların yerleşme şansı düşer ve rekabet şansları azalır.

Manpower: İnsan gücü anlamına gelmektedir.Her şehrin size belli bir insan gücü katkısı olur, çeşitli yöntemlerle arttırılabilir, eriyen ordunun tekrar yenilenmesinde ve asker üretirken buradaki insan gücünden faydalanılır.

Advisor: Bir nevi Vezir in karşılığıdır.Devlet yardımcılarıdır yani.

Spy: Hepinizinden tahmin ettiği gibi casuslardır.

Regency Council: Saray naibinin yönetimidir. Eğer hükümdar varis bıraktıktan sonra ölürse gelir ve varis 15 yaşına gelene kadar yönetim böyle devam eder.Ayrıca bu süre içinde savaş açılamaz.

Declare War:Toprağı seçilen devlete karşı bu seçeneğin seçilmesi demek ,o devlete savaş ilan etmek demektir.

Annex: İlhak etmektir.Bir devletin tamamını işgal altında tutuyorsanız(Küçük devletler için geçerli)bunu yapabilirsiniz.Ek olarak "colonial" devletlere de uygulanabilir.Annex için ülkenin tüm topraklarını işgal edin ve herhangi bir eyalet seçip annex'i seçin.

HRE: Kutsal Roma İmparatorluğu(Holy Roman Empire)'nun kısaltmasıdır.

Papacy: Papalıktır.Haçlı seferleri buradan düzenlenir.Ayrıca dinden atma da.

Native: Yerlilerdir ve koloni yapacağınız yerlerde görülür.

Legitimacy: Hükümdarın meşruluğudur.

Military Modernization:Ordunun modernleştirilmesidir.

Electors:HRE'nin lideri seçilirken oy kullanma hakkına sahip devletler.

Trade Leauge: Ticaret Ligidir.Bunlar diğer devletlere kendi liglerine katılmak şartı ile Ticaret Merkezlerinde yer açar.

Inflation: Enflasyon...

Idea: Fikir, düşünce gibi anlamlara gelmektedir, hükümet teknolojisi arttıkça yeni idealar açılır ve sizde kendi politikanıza göre idealar seçersiniz.Devletin gidişatına önemli etkileri vardır.

War Subsidies: Bir nevi gizliden savaş yardımıdır, bir devlet savaştayken başka bir devletin gizliden her ay belirli bir miktarda para yardımı yapmasıdır.

Blockade: Ablukaya alma.Limanlar için geçerli.

War Capacity: Savaşın gidişatını gösteren ekranda görünür devletin savaşı ne kadar daha götürebileceği hakkında fikir verir, savaşılan cephelere göre oranı düşer.

Expand Influance(SOI): Tam olarak nasıl anlatacağımı bende bulamadım ama bir nevi etki alanın altına alma.

Uncontested Claims: Başka devletlerin elinde bulunan ancak sizin olan coreleriniz. Başka devletlerde coreniz olduğu sürece prestijiniz azalır.

Vassal:Özerk devlet denebilir. Vergilerinin bir kısmını size öderler. 2 şekilde vassal yaparsınız: Savaş ile yada diplomatik yollarla.

Tarrifs: Sömürgelerinden elde ettiğiniz gelirdir.

Monopoly: Tekel anlamına gelmektedir, bir ticaret merkezinde 6 tüccar bulundurursanız o ticaret merkezini tekelinize geçirmiş olursunuz ve en fazla geliri siz elde edersiniz.

Nomad Country: Bu Dwine Wind ile gelen bir özelliktir, göçebe devlet demektir.Oyunda Timur, Altın Ordu gibi çeşitli nomad devletler mevcut.

Defender Of Faith:  Dinin koruyucusu demektir, 500 altın karşılığı elde edilir, ve sizin dininizden bir devlete savaş ilan eden devlete karşı casus belli elde edersiniz.6 aylık periyotlarla değişir.Holy War cb'sini fazla kullanarak da elde edilebilir bazen.

Base Value: Askere verdiğimiz maaşlarla ilgili bir kavramdır.Temel Değer demektir ve hemen her şeyde bulunur.

Cultural Tradition(army ve naval da): Kültürel birikim(gelenek) anlamına gelmektedir, devlete advisor alırken veya komutan alırken özelliklerinin yüksek olmasını etkiler.

National Focus: Devletin merkez şehridir.

Force Limit: Destek limitidir.Ordu için geçerlidir.Besleyebileceğiniz askeri birliğin sınırıdır yani.

Tax Base: Temel vergi geliridir.

War Taxe: Savaş vergisidir.Savaş zamanlarında halktan alınan yüzde elli oranında vergidir.Doğal olarak savaş yorgunluğunu arttırır.

Westernise: Batılılaşmadır. Teknoloji hızını arttırır.Oyunda teknoloji grupları arasında en gelişmiş grup Western Tech Group'tur.Oyunun ilk evrelerinde Osmanlı batıdan daha iyi bir teknolojiye sahiptir.

Interest: Faiz demektir.Take Loan yaptığında ve de borcunu ertelediğinde artar.

Overextension: Core bölgenizin toplam bölgenize oranı.

Excommunacation:İngilizce'de aforoz demektir.Dinden atılmak yani.

Personal Union: Kişinin Birliği'dir. Bir hükümdar başka bir ülke ile Royal Marriage (Kraliyet Evliliği) yapmışsa ve herhangi biri varis bırakmadan ölürse diğer hükümdar iki ülkenin de hükümdarı olur.

Conquest=Fetih Re:yeniden RECONQUEST:yeniden fetih.


Oyun için gerekli temel kelimeler bunlar.
Acemilerin takıldıkları bir kaç noktaya değinmek gerekirse;

 *Birlikleri birleştirmek için birlikleri aynı eyalete götürün.Sonra mouse ile yuvarlak içine alın ve g(group) tuşuna basın birlikler birleşecekelerdir.

 *Birlikleri gemiye bindirmek için önce taşıma özellikli gemilerden çıkarın ve de birliğin olduğu eyaletin açık denizine götürün.Gemi portta girmesin denizde olsun.Sonra birliği seçip denize sağ tık yapmanız yeterli olacaktır.Ufak bir hatırlatma her gemi bir birlik ( 1000 kişi ) taşıyabilir.

 *Oyunda iki gelir kalemi vardır.Birisi aylık birisi yıllık.Aylık gelirde zarar ettiğinizde korkmayın bunu yıllık gelirle telafi edebilirsiniz.Aylık gelir ya da gider durumu x (çarpı) 12 yapıp bunu yıllık gelirden çıkararak anlayabilirsiniz.Yıllık gelir yılbaşında doğrudan kasaya girer bu arada.

 *Oyunda etkisini bilmediğiniz pek çok şeyi fareyi üzerinde bekleterek öğrenebilirsiniz.Tek yapmanız gereken fareyi bekletmek böylece etkilerini görebilir oyunu daha iyi öğrenebilirsiniz.

 *Oyunu öğrenmek için diğer bir önemli nokta ise ledger bölümü ledgeri detaylı inceleyerek pek çok şeyi öğrenebilirsiniz.

 *Osmanlı ile oynarken Italya'ya yayılmak teknolojide size oldukça fayda sağlar.
 
*Savaş sonrası generallerinizi ordunun başından kesinlikle alın.Yoksa bir iki yıl demeye kalmadan ölüyorlar.Hükümdarınız komutan ise savaş sonrası ordunun başından almaz iseniz hükümdarınız bile ölebilir.Buda eksi bir istikrara yok açar.

 *HRE imparatoru olmayı garantilemek için elektör devletleri vassal yapmanız faydalı olur.

 *Üstün olduğunuz savaşlarda war taxes toplayarak büyük bir gelir elde edebilirsiniz.Hatta tek şehirli bir devlete savaş açıp savaşı uzun süre bitirmeyerek ve de w.e konusunda sıkıntı çekmeden kasanızı doldurabilirisiniz.

 *Papalığı Osmanlı ile vassal yaparak katolik devletlere karşı kullanabilirsiniz.
 
 *Limanları bloklayarak düşmanın w.e'sini tavan yaptırabilirsiniz.Ayrıca iyi bir donanma ile sizden kat be kat güçlü devletleri (tabi kara sınırınız olmayan) dize getirebilirsiniz.
 
 *Gelişmemiş topraklarları elde tutmak size yarardan fazla zarar getirir.Teknolojide geri kalmanıza sebebiyet verir.Ayrıca o bölgeleri korumak ve de geliştirmek size fazladan bir yük olmalarına neden olur.

*Japon daimyoları sadece kendi aralarına diplomasi yapabilirler.

* http://www.totalwar-turkiye.com/twforum/index.php?topic=15492.0 linkinden forumumuzda mevcut olan ,olmayan pek çok sorunun cevabını bulabilirsiniz.

 *Geriye kalan nokta ise sürekli oyunu oynamak.Bir kaç sabırlı oyundan sonra oyunu çözdüğünüzü göreceksiniz.

  Ayrıca;

 http://www.paradoxfan.com/forum/index.php?topic=71.0 rehberinden başlayarak rehberleri detaylı incelemek ,eski konuları taramak ve de forumda cirit atmak yeterli olacaktır.Hala aklınıza takılan sorular olursa forumda sormanız yeterli olacaktır.
        
    Kusra bakmayın ilk rehberim denemem.Bu arada hedef kitlem oyuna yeni başlayanlar ve başlayacaklar yani forumdakilere bir şey katmayacağının farkındayım.Hepinizi sağlıklı günler dilerim.

11
Bilişim Teknolojileri / Iphone 4 16 gb mp4 uzantısını
« : 19 Mart 2012, 22:36:52 »
görmüyor Itunes'ta filmlere sürüklüyorum ama atmıyor yani görmüyor.Bir bilgisi ,fikri olan varsa sevinirim.

12
Europa Universalis III / Valencia,Barcelona Core Sorunu
« : 05 Mart 2012, 15:46:39 »
Beyler ben Kastilya ile oynuyorum, İspanya'yı kurabilmem için Aragon'dan Aragon,Valencia ve de Barcelona'yı almam gerekiyor.Aragon bende ama savaş açmama ve Valencia ve Barcelona'yı işgal etmeme rağmen isteyemiyorum.Valencia n.f ve capitalleri bu arada İtalya'da da toprakları var.Oraları da işgal edip mi almak zorundayım bu toprakları.Bir de core olmalarını da bekleyeceğim için biraz hızlı bir elde etme yöntemi var mı?
Bir de colonist arttıran,veren advisor yok değil mi?

13
Europa Universalis III / Casus Sorunsalı
« : 11 Şubat 2012, 14:38:32 »
Beyler Kastilya ile oynuyorum.Casus sayım hep aynı ne yapmam lazım bir tane advisor tuttum yine de ilerlemiyor yanlış olanı mı seçtim acaba?Magistrate nedir neye yarar tam olarak?Oyunda nasıl kullanabilirim?Ben hep verip +5 c.t alma decisionını kullanıyorum da.

14
Europa Universalis III / Eu3 Terimleri ile ilgili
« : 22 Ocak 2012, 19:15:17 »
Evet arkadaşlar ben oyunda yeniyim.Gerçekten keyifli bir oyun.Sizlerden bir konuda yardım isteyecektim.Acaba oyundaki bazı temel sözcüklerin anlamını barındıran rehbervari bir sözlük hazırlanması mümkün müdür?Tam olarak her kelimenin türkçeye birebir uymayacağının farkındayım ama genel olarak açıklama ile oyuna yeni başlayanlara ve başlayıpta detaylari bilmeyenlere faydası olur diye düşünüyorum.
Uncontested Claims:
Core:
Casus Belli:
İnfamy:
war exhaustion:
Vassal:
Cot:
vs.
Ben bunları biliyorum ama örnek teşkil etmesi için yazdım.Pek çok kelimeyi barındıran bir ya da bir kaç kişi ile yapılan sürekli güncellemeler bence çok ama çok faydalı olur ayrıca forumun amacına da oldukça uygun olduğunu düşünüyorum.

15
Hearts of Iron 2: Doomsday / Hoi doomsday temel bir kac soru
« : 03 Kasım 2011, 00:46:42 »
Selam beyler ben daha önce paradox oyunlarından Eu3 ve eu*rome oyunlarını oynadım.HOI 2 oynamaya karar verdim ve yeni başladım biraz yardım almak istiyordum temel konularda.
Belligerence,IC gibi temel kavramları açıklarsanız sevinirim.
Oyuna hangi ülke ile başlayayım.
Ayrıca oyuna başladığımda ekrana kitlenip kalıyorum ounun başlarında neler yapmam gerektiğini de anlatırsanız sevinirim.
Konu ve rehberleri okudum ama bilirisiniz ki yetersizler oyunu anlamam icin.
Ve eklemek istediğinzi tavsiyeler varsa yazarsanız sevinirim şimdiden sağolun.

Sayfa: [1]