İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Konular - Baris

Sayfa: [1] 2 3
1
AGEOD / Revolution under Siege Pbem
« : 15 Ağustos 2017, 23:28:50 »
İki rakibim iki Beyaz kuvvetlerini bende Kızıl Orduyu yönetiyorum.

Kurallar:Cepheler:Üretim:


Bölgesel kararlar:


Tur bilgisi, VP ve moral.


2
AGEOD / English Civil War
« : 16 Mayıs 2017, 22:59:35 »
Language: English, Spanish
Genre: Strategic
Turns: Turn-Based WEGO
Complexity: Advanced, Expert
Period: Age of Muskets

Theatre: Britain
Unit Scale: Regiment, Brigade, Corps, Army
Turn Scale: Bi-Weekly
Players: 1-2
AI: Yes
PBEM: Yes

http://www.ageod.com/products/product.asp?gid=683

(aç/kapa)

https://www.youtube.com/v/4eTYC0zZKcg&fs=1&wmode=transparent

https://www.youtube.com/v/75bUncALmLI&fs=1&wmode=transparent

Temmuz 1642'de Charles'ın 5 parlamento üyesinin tutuklanmasındaki başarısızlığı sonucu başlayan gerilim iç savaşa dönüşür. Nottingham'da toplanan Charles taraftarları Galler ve tüm Britanya genelinde seferberliğe girer. Londra'daki Parlamenter gücü oluşturan Essex Ordusu milis ve taraftar toplamaya yönelir. Kral 800 atlı ve 300 piyade ile sancak kaldırır. Cromwell 60 atlı ile Parlamenter kanadının ilk askeri harekatını başlatır..

3
AGEOD / Wars of Succession
« : 15 Kasım 2016, 21:14:02 »
Language: English, French, Spanish
Genre: Strategic
Turns: Turn-Based WEGO
Complexity: Advanced
Period: Age of Muskets

Theatre: Western Europe
Unit Scale: Regiment
Players: 1-4
AI: Yes
PBEM: Yes


(aç/kapa)

İlkbaharda çıkması planlanan oyunda İspanya Veraset Savaşı (1701-1713) ve Büyük Kuzey Savaşı (1700-1721) ele alınır.
Veraset Savaşında anti-Bourbon koalisyonunu oluşturan Büyük Britanya, Habsburg ve müttefikleri, Büyük Kuzey Savaşında ise anti-İsveç koalisyonunu oluşturan Rusya, Lehistan-Litvanya Birliği ve müttefikleri yer alır.

Bu iki savaşın birbirine dolaylı yoldan etkisi (Danimarka'nın savaşta çekilmesi) olduğu gibi aynı zamanda ayrı ayrı senaryo olarak oynanabilir.
Osmanlı İmp. bu savaşa Pro-İsveç koalisyonu üzerinden Kuzey savaşları dahilinde katılabilir veyahut Venedik savaşına dahil olabilir. (Corfu kuşatması 1716)

Detayları şimdilik yazılan ölçüde tutuyorum.4
AGEOD / To End All Wars (PBEM oyun)
« : 08 Eylül 2016, 23:51:42 »
Tarihi savaş planları üzerinden başlayan oyunda kontrol ettiğim taraf Batı ve Doğu İtilaf devletleri. Senaryo oynanabilir taraflar gereği idealde 3 farklı oyuncunun iştirak etmesi üzerine kurulu. Rakip İttifak devletlerini yönetiyor.

Batı İtilaf: Birleşik Krallık, Fransa, Yunanistan, Portekiz, ABD, Japonya, Şerif Hüseyin bin Ali'nin milisleri  vs..
Doğu İtilaf: Rusya, Sırbistan, Romanya vs..
İttifak kuvvetleri: Almanya, Avusturya- Macaristan, Türkiye, Bulgaristan

Kurallar:


Bu sekmede Veteran option taarruz&muharebede ve kale kuşatmalarında önemli unsur olan liderlerin aktivasyon testini tur tamamlandıktan sonra belirlediği için daha gerçekçi ve belirsizliği arttıran iyi bir opsiyon.

Delayed commitment ise bölgedeki düşman unsurları ile agresif angajman kuralları çerçevesinde muharebeye girme şansını arttırmayla ilgili bir opsiyondur. Napolyon'un güvendiği ulaklar sayesinde aynı bölgedeki düşmanı bulabilme burada dönem gereği daha kolay olmalı. Bu yüzden 'Low' ayarında tutulmalı. Bir başka faktör komutanın strateji puanı.

Şimdilik kısaca cephe durumları ve belli başlı OOB'ler. Tarih 1916:

(aç/kapa)

5
AGEOD / AGEOD oyunları büyük indirim
« : 02 Ağustos 2016, 01:00:55 »
https://www.bundlestars.com/en/bundle/grand-master-bundle?utm_source=Bundle%20Stars%20Newsletter&utm_campaign=9aa1c440fd-Grand_Strategy_Bundle_08_01_2016&utm_medium=email&utm_term=0_3437eaaeba-9aa1c440fd-420884641&mc_cid=9aa1c440fd&mc_eid=5652e6f064

Tier 1- 2.49$
Tier 2- 4.99$
Tier 3- 6.99$

Düzenleme: Örnek, Tier 3 paketi aldıktan sonra Tier 1 ve 2 oyunlarına da sahip olmuş oluyorsunuz.
Ödeme sonrası steam anahtarı veriliyor ve oynayabilmek için sadece steam üzerinden oyunları aktif etmek gerekiyor.

6
AGEOD / Wars of Napoleon PBEM oyun
« : 30 Ocak 2016, 15:12:25 »
1805 Ocak senaryosundan başlayan 7 oyuncunun iştirak ettiği günlük 1 (1 tur=15 gün oyun ölçeğinde) tur üzerinden oynanan oyundan görüntüler.

Oynanabilen ülkeler sırasıyla Britanya, Fransa, Avusturya, Prusya, Rusya, İspanya ve Osmanlı.


Stratejik harita:


Bölgesel bağlılık haritası Balkan cephesi: Eflak ve Boğdan Osmanlı'ya bağlı fakat otonom. Belgrad ve Atina isyana açık.


Kafkas cephesi: Rusya'nın İran, Bakü, Terek ve bir çok bölge üzerinden Çarın tarihsel tutumunu sergilediği durum şu an için oyunda da mevcut. Sınır bölgelerinde irili ufaklı devletler hem Osmanlı hem de Rusya ile devamlı savaş halinde. Savaş sebebine gerek yok.


Selim'in reformları sonucu piyade sınıfında sırasıyla tımar, yeniçeri ve Nizam-ı Cedid mertebesi oluşumu. Oyun gereği basitleştirilmiş hali ile.

Avrupadaki durum ve oyun senaryosu Fransa'ya karşı Avusturya, Rusya ve İsveç'in Britanya ile birlikte 3. koalisyonu oluşturduğu ve Napolyon'un ordusunun Pressburg ve Tilsit antlaşmasına kadar ilerleyeceği üzerine bir öngörü oluşturuyor. Osmanlı'nın strateji planı Avrupa savaşlarından da yararlanarak Balkanlar üzerindeki topraklarını kaybetmemek ve düzenli harp üzerinden Avusturya ve Rusya ile karşılaşmamak. Bu iyimser tahmin diplomasinin ucu açık.


7
AGEOD / Civil War 2 Pbem oyun
« : 26 Aralık 2015, 16:25:50 »
1861 yılında başlayan, ekim başında tümenlerin 1862’de de kolorduların oluşturulduğu oynadığım ABD iç savaş oyunu.

Kurallar:ABD'yi başlıca Ulysses Grant , G. Mc Clellan (Kentucky Ordusu), Fremont ve Mc Dowell (Virginia Ordusu) üzerinden ve bağlı kolordular temsil ederken Konfederasyon Jackson, Robert E. Lee aracılığıyla (Potomac Ordusu) savunmada. Oyunun kuralları gereği Konfederasyonun mühimmat ve insan kaynağının sınırlı olmasına karşın komutanlık düzeyinde üstünlüğü nedeniyle Kuzeyin ilerlemesi gecikti. Britanya'nın Konfederasyonu deteklemesi durumunda daha farklı bir hal alacaktır.

 


Tümen yapısı:Arkansas üzerinden gambot ve nehir gemileri destekli ilerleme.


ABD donanmasının Konfederasyona uyguladığı deniz ablukası.Batı eyaletlerinde kullanılan kartlar:Stratejik harita:Kuvvetler:
Başarım tablosu:

8
AGEOD / Napolyon dönemi Osmanlı ordusu
« : 18 Ekim 2015, 15:24:51 »
(aç/kapa)


Evvelki alıntılardan da faydalanarak bu bölümde dönem "canlandırmasını" birebir tarihi bölük ve orta sisteminden çok karşılaştırmalı olarak senaryo gereği savaş kapasitesini belirlemek için düşündüm. Çünkü içinde üretim olan bir oyunda tarihsel sapmalar oldukça mevcut.  Asker modellerin belirlenmesi açısından örnek olarak Murat'ın süvari kolordusunu oluşturan  res de cavalerie içinde bulunan dragon ve cuirassier sınıfı için yakın muharebede ilave çarpanlar mevcut. Ayrıca dönem Fransa'sında kolordu düzeyinde diğer ülkeler nezdinde bir avantaj var. Dönemin büyük devletleri açısından süvari ve piyadeleri tümen komutanı bazında daha kalabalık oluşumları oyun için ayrıca gerekli. Osmanlı ordusunun Rusya ile de karşılaştırma yapılması temelinde hafif süvari sınıfını üzerinden ve devlete ek külfet oluşturmaması açısından düşünülebilir. Yeniçeri sınıfını  militia modeli üzerinden  opolchenye alaylarından farklı bir biçimde temelinde AJE'de olduğu lejyonların üretilmesi gibi bir moral kaybına sebep olabilir. Birim modelleri konusunda detaylara daha sonra girerim.

Event kısmı konusunda fikirler nelerdir?

9
AGEOD / Wars of Napoleon
« : 09 Eylül 2015, 20:27:47 »
Burada bir başlık bulunsun zamanla resmi verilen bilgiler dahilinde detaya biraz daha girerek eklemeler yapacağım.
Eylül başında beta aşamasına geçti. İlk izlenim genişçe bir harita ve 7 günlük operasyonel temel üzerinden oluşturulan turların Napolyon’un 1805 ve 1815 arası seferlerini ve yenilgisini kapsayan ve içerisinde ‘Pride of Nations’ oyunun diplomasi öğelerini de barındıran bir campaign oyun sunması.

Genel anlamda stratejik temayı ön planda tutan fakat taktiksel oyun motoru el verdiği ölçüde detaylara da giren savaş mekaniklerine sahip bir oyun. Örnek:
Napolyon’un kendi ordu hiyerarşisi içerisinde  belirli bir çoğunluğu oluşturan muhafız alaylarının muharebenin kritik turlarında devreye girmesi ve başarılarına göre diğer birliklere moral takviyesi sağlaması.

1805 tarihi arka planı:

1802 tarihindeki Amiens Antlaşması ile İngiltere ile sağlanan barış uzun sürmez. 1803’ de İngiltere’ye karşı husumet adanın işgalini Napolyon’a düşündürür. İşgal planları yürürlüğü konulduğu sırada Çar I. Aleksandr’ın İngiltere ile yakınlaşması ve Avusturya’nın katılımı sonrası Fransa'ya karşı III. Koalisyon kurulur. Rusya’nın Avusturya’nın desteği ile birlikte Bavyera bölgesinin işgal olasılığı Napolyon’u harekete geçirir. İngiltere’nin işgalinden vazgeçilip cepheden uzakta Boulogne-sur-Mer bölgesinde bulunan Fransız ordusu hızlı bir taarruzla Prusya’nın ne yapacağını kestiremeden doğu seferini başlatır.


Bir kaç resim:Theatre: Eastern Europe, Western Europe, Space, Middle East
Unit Scale: Division, Regiment, Brigade, Corps, Army
Players: 1-7
AI: Yes
PBEM: Yes(aç/kapa)

10
AGEOD / Thirty Years' War
« : 21 Mayıs 2015, 11:29:25 »
AGEOD'un 30 yıl savaşlarını konu alan yeni oyunu España 1936 tasarımcısı tarafından geliştirilmeye başlandı. Katolik ve Protestan mezhebi oynanabilen 2 taraf gözüküyor. Harita projesinden yola çıkarak oluşturulan Napolyon oyunun bir benzeri harita kullanılabilir. Bölgesel olarak öncelik verilen ve çatışmaların asıl merkezi Almanya gözüküyor. Fakat ileride Osmanlı imp. ve Polonya gibi ülkeler belki oynanabilir olabilir veyahut harita daha genişleyebilir.

Oyun piyasası açısından nadir oyun geliştirilen dönemi kapsadığı için ilginç bir oyun olacağa benziyor.


Theatre: Western Europe
Unit Scale: Regiment, Army
Turn Scale: Monthly
Players: 1-2
AI: Yes
PBEM: Yes

http://www.ageod.com/products/575/details/Thirty.Years'.War

(aç/kapa)

11
AGEOD / España: 1936 'İspanya iç savaşı Pbem oyun'
« : 12 Nisan 2015, 18:12:21 »
Kurallar ve askeri darbenin gerçekleştiği bölgeler:

Kısaca 'Spoiler' kısmında belirtilen ve Milliyetçilerin General Goded komutasındaki mevcut iktidarı devirmek için darbesi Sivil Muhafız birimleri, iktidara yakın  yerel milis gücü sonucu bastırılmış ve Katalonya  özellikle Barselona bölgesinde bulunan Duritti önderliğinde anarşist sendika kuvvetleri ilk hedef olarak Zaragoza kentini belirlemişti. Buradaki Cumhuriyetçi ve özellikle anarşist yapının liderlik vasfından yoksun olarak görece olarak "eski" iktidara destek veren oluşumu oyunun başlarındaki bir çok alanda düzensiz milis kuvvetlerince temsil ediyor. Yine 'Spoiler' kısmında oyunun başındaki önemli kısımlardan biri Aranda tarafından gerçekleşen Gijón kuşatması. Birlikleri direnişle karşılaştığı ve yetersiz kaldığı için uzun bir süre Oviedo kentinde kilitli vaziyette.  Buradaki Milliyetçiler açısından moral kazanım için La Coruna ve Leon üzerinden yolların askeri kontrolü önemli. Bu bir anlamda 'Rise of Prussia' oyunundaki Pirna eventi ile benzerlik gösteriyor.

(aç/kapa)

12
AGEOD / East Prussia '14 (John Tiller Software)
« : 18 Ağustos 2014, 22:14:41 »


(aç/kapa)

John Tiller'in ve senaryo ekibinin 'Panzer Campaigns' adlı oyun motorunu modifikasyondan geçirerek yarattığı 1. DS serisinin 2. oyunu çıktı. Bu bağlamda ilk oyun olan France'14 adlı oyunla bağlantılı olarak bu seferki oyun Alman İmparatorluğunun doğu cephesini konu alıyor. Kısa ve orta ölçekteki senaryolar dışında 4 adet dev senaryo mevcut. Ayrıca France'14 deki ordu mevcudunun bir kısmının doğu cephesine gönderilmesi ile ilgili kararlar olacak.

Örnek olarak:
Muhafız reserv kolordusu, XI.kolordu ve 8.süvari tümeni gibi birliklerin doğu Prusya'ya kaydırılmasına gerek varmıydı yoksa bu birlikleri Von Moltke Marne muharebesinde kullansa başarılı olurmuydu gibi alternatif stratejik opsiyonlar mevcut.

Ekibin 1. DS dönemi içerinde Çanakkale, Sarıkamış ve Kut savaşı gibi muharebeleri ele alacağı gözüküyor. Oyun motoru olarak bölük ölçeğinde milyonlarca askeri simule ettiği için askeri detay olarak amatör tarihçilere ilaveten bilgi sağlayacaktır.

Bir ara Pbem oyun olarak askeri detay seviyesini göstermek faydalı olabilir.
13
AGEOD / To End All Wars (1. Dünya Savaşı)
« : 05 Haziran 2014, 21:55:58 »
Osmanlı ile ilgili resim yok fakat Hicaz ve Kuveyt'den başlayan İngiliz hücumları minik haritada görünüyor. WW1 Gold'da olduğu gibi bakalım Enver Paşanın zaruri  hücumu olacak mı yoksa başka bir sistem mi getirilecek?

Bu arada Ageod forumlarında gördüğüm P.Thibaut'un Çin iç savaşından evvel Kurtuluş savaşı üzerine planları var. Umarım bu forumlar bu açıdan hem bilgi hem de ilgi sağlar.

Alıntı
Ageod’s To End All Wars is a new game designed around one of the greatest wars that mankind has ever experienced. In this grand strategy game, players will take control over one of the two alliances that so desperately fought for control over Europe and to end all wars.
 
 Of course the engine has been updated and altered to convincingly simulate Great War warfare. Continues lines of trenches can be created by the player (and the AI) and special rules allow air units to fulfill missions even beyond enemy lines. Other features brought by this title include the new diplomacy system and the new research system.
 Together, these features, combined with the proven Ageod formula make To End All Wars one of the biggest and most detailed Ageod titles yet!


Setting: the game covers all of Europe, from the Western seaboard to the Volga, from 1914 to 1918. Middle-East is also in, as well as most of the rest of the world (as off-map boxes regions)
  Game map is divided into more than 3,000 regions, with a variety of terrain, climates and development level.
Scenarios: 1 tutorial and 2 main scenarios of the whole war (historical start in August 1914 and open start with players choosing their own warplans).
Historical leaders: Over 1600 historical leaders each rated on their abilities and over 900 different types of units from infantry, to cavalry and artillery to aircrafts and battleships!
Production: Control your nations spending on the military, economics, research and diplomacy through a few simple-to-understand assets and production centers.
Regional Decision Cards: The game has an innovative card system that lets you trigger events such as Spies, surprise attacks, key trench warfare aspects, technological or tactical breakthrough and, if played wisely can affect the flow of a campaign.
Detailed game model includes features such as Weather, Attrition, Supply, Front Lines and Fog of War
Historical Events are triggered throughout the game giving the player crucial decision points. These cover anything from local uprising to foreign intervention.
Battlefield Tactics allow the player to make decisions that can turn the tide of battle.
Sieges and Naval warfare are all covered in detail in the game.
Technology over time the technologies available will be upgraded using both the event and cards system.
Chain of Command allows units to be organized in to brigades, division, corps and armies and leaders put in command of them.


14


Firmanın daha evvelki 'Panzer Campaigns' serisine göre ölçek açısından daha taktiksel oynanış sunan  'Panzer Battles' serisinin ilk oyunu çıktı. Temel olarak ilk göze çarpan farklılık 1 hex 'in (petek) 250 metrelik alana tekabül etmesi. 2 saatlik olan zaman dilimi tur başı 30 dakikaya inmiş. Grafik olarak tabletlere çıkan Panzer Campaigns 'den esinlenilmiş. Bu türün oyuncuları tarafından tutulup tutulmayacağını zaman gösterecek fakat oldukça beklenen bir oyundu.

Alıntı

Scenarios

Battles of Kursk – Southern Flank includes 60 scenarios ranging from 5 turns to 38 turns in length. All nine days of battle are covered with a good mix of small (battalion/regiment), medium (division) and large (corps) engagements.
July 4th; XXXXVIII Panzer Korp's preliminary attacks – 2 scenarios
July 5th; II SS Panzer Korp's – 4 scenarios
July 5th; III Panzer Korp – 4 scenarios
July 5th; XXXXVIII Panzer Korp – 6 scenarios
July 6th; II SS Panzer Korp – 7 scenarios
July 7th; III Panzer Korp – 6 scenarios
July 7th; XXXXVIII Panzer Korp – 1 scenarios
July 8th; Voronezh Front – 9 scenarios
July 9th; XXXXVIII Panzer Korp – 7 scenarios
July 10th; II SS Panzer Korp – 6 scenarios
July 11th; II SS Panzer Korp – 4 scenarios
July 12th; Voronezh & Steppe Fronts – 4 scenarios

Just under half of all the scenarios are less than 15 turns in length and can be comfortably played in an hour or so.

Features

Game features include:
A game scale of 1 hex equal to 250 meters, 1 turn equal to 30 minutes, with platoon and section size units.
60 Scenarios – covering all sizes and situations, including specialized versions for both head to head play and vs. the computer AI.
The Master Map covers 102,000 hexes covering the area of the German attacks and the initial Soviet counterattacks. 45 sub maps are included.
An Order of Battle with over 15,800 units from two Soviet Fronts and a German Army Group including units from Wehrmacht, SS, and Luftwaffe formations as well as Guards and regular Russian Army units.
Unit component, Order-of-Battle and Scenario Editors which allow players to customize the game.
Sub-map feature allowing any of the included maps to be "chopped" up into smaller segments for custom scenario creation.
All new map graphics with a new visual style to improve height perception. Fortifications and other icons are integrated into the game map.
Three different counter sets switchable in game including side on, top down and NATO symbols.
All new images for unit art for both sides, including infantry, guns and vehicles.
Exceptional Documentation including a 57 page 'Visual Order of Battle Guide', 23 page 'Situation Maps & Scenario Locations Maps' and 84 page 'Designer Notes & FAQ'.

15
AGEOD / Bill Peters ile röportaj (John Tiller Software)
« : 22 Şubat 2014, 23:25:17 »
Eckmühl, Wagram, Jena, Austerlitz, Leipzig, 1814 ve sonraki Bautzen'in senaryo ekibinden Bill Peters'in yorumları. Şunu belirtmek lazım ki kişisel mesaj atıldığında tarihsel konularda oldukça mütevazi bir şekilde cevap veren bir kişiliğe sahiptir. Napolyon dönemine ait tespitleri ve değerlendirmeleri gayet güzel ve yerinde.


Alıntı
SDC: What is the most interesting aspect of the Napoleonic Wars for you?

BP: The fact that you have the primary belligerent (Napoleon) able to take advantage of the lack of Allied unity. It reminds me of the American Civil War where Stonewall Jackson or General Lee was able to win multiple battles against multiple armies in a short period of time because of the lack of concentration and/or cooperation.

The Napoleonic Wars (and the Revolutionary Wars to some extent) was one of the first times in modern military history that combined arms were used, and frankly it was more by accident than design. The most common use of combined arms was artillery and cavalry. These two teamed up on more than one occasion. Combining infantry and cavalry together in an attack was very rare to be honest.

Kellerman's charge at Marengo was really just a good old fashioned opportunity charge. There were the Austrian infantry. There was Kellerman's heavies. Mix them together and you get an infantry disaster of the first magnitude.

Napoleon's incredible ability to concentrate his army and also his reforms in both the military and civil arenas were by far above and beyond anything his belligerents achieved during the wars with the notable examples of the British use of light infantry and the Prussian reforms after the 1806 disaster.

http://hist-sdc.com/interviews/b_peters.php

16
Panzer Campaigns Tunisia '43 'da Pbem oynadığım 430214_01: Kasserine Campaign [HTH] adlı senaryodan görüntüler. Buradaki HTH(Human to Human) anlamına gelir. Yani YZ'ye karşı oynanması tavsiye edilmez. VP(Victory point) hesaplamaları gerek asker kaybı (tank,piyade ve topçuların ayrı değeri vardır)  gerekse kritik bölgelerin ele geçirilmesi Pbem oyuna göre değerlendirilir.

Kısaca  Sidi Bou Zid ve Sbeitla kayıplarından sonra geri çekilen 2. ABD Kolordusu yeni bir savunma hattı kurar. Dorsal bölgesi ve Atlas dağlarına 3 Km genişliğinde. Rommel için Kasserine geçidinin önemi müttefik kuvvetlerin Cezayir'e geçişinin önlenmesi ve de güçlerini bir noktada birleştirmemeleri açısından işlenmiştir. Müttefik kuvvetler açısından 2. ABD kolordusunun komuta karargahının birliklerine uzaklığı ve ABD 1. zırhlı tümeninin tüm unsurlarının haritanın belli yerlerine dağıtılması sebebi ile bir dağınıklık mevcut. Neticesinde oyunda  rakip hızla tüm tank ve mühendis unsurlarını Kasserine geçidine yakın Hatab nehri yakınında yoğunlaştırıp saldırıya geçti (3. Resim). Rommel'in bağlı bulunduğu 1. Armata kuvvetleri ise El Guettar ve Gafsa kasabaları üzerindeki yolu kullanarak  Bir Oum Ali bölgesindeki batı savunma hattına ulaştı. (4. Resim). 3.ve 4. resimlerdeki mavi renki unsurlar Commando Supremo(İtalyan karargahı) mühendis birimleri mayın tarlalarını temizlemekteler.  Resimlerde olmayan hareketlenme ise Doğu Dorsal bölgesinden Sbibba köyüne ilerleyen Alman tank birimleri. Karşılayan ise 1. Orduya mensup V. Kolordunun 26. zırhlı tugayı. Fakat tarihsel olarak Rommel'in geri çekilme kararını verdiren  İngiliz 8. Ordusunun Libya'dan ilerlemesi ile aktif olacaklar.


Not: İlk harita ilk turda savaş sisi açık iken. Şu anda birliklerin konumu farklı.

17
Paralel konu olarak diğer popüler oyun olan 'Napoleonic battles' adlı serideki kurallar.

Manual Defensive Fire: 'Panzer Campaigns'de olduğu gibi bir turu ilaveten alt turlara böler. Eğer bu opsiyon seçilmez ise normal bir tur aşağıdaki alt turları kapsayacak şekilde zaten olağan işler. Fakat seçilirse bir turun tamamlanması için aşağıdaki 6 alt turun sırasıyla oynanması gerekir.
 
  1- Fransa'nın manevra turu
  2- Koalisyon devletlerin ateş açma turu (savunma)
  3- Fransa'nın ateş açma turu (ofansif)
  4- Fransa'nın yakın muharebe turu
  5- Koalisyon devletlerinin manevra turu
  6- Fransa'nın ateş açma turu (savunma)
  7- Koalisyon devletlerinin ateş açma turu (ofansif)
  8- Koalisyon devletlerinin yakın muharebe turu

Victory Points for Leader Casualties: Oyundaki VP(zafer puanı) sistemi hesaplamasına ordu komutanlarının kaybı da eklenir. Özellikle 'Napoleonic battles' sisteminde komutanlar ve hiyerarşi çok çok önemlidir.

Rout Limiting: Bir birlik yakın muharebe veyahut ateş altında bazı kayıplar verir ise belli bir yüzdeye göre moral testine girebilir. Eğer bu testi geçemez ise düzensiz bir biçimde geri çekilir. (Routing) Düzensiz bir şekilde geri çekildiği gibi hemen yanındaki birimlerinde 'moral test' 'e girmesini sağlar. Eğer yanında Old&Young Guards (Grenadier a pied- Quality A++) birlik varsa her zaman testi geçecektir. Fakat eğer yanındaki birlik misal standart piyade ise (Ligne - Quality C) hatta büyük kopmalar olabilir. Hepsi panikle düzensiz geri çekilecektir.

Bu kural sayesinde her düzensiz geri çekilen birlikten sonra 'moral test'e tabi tutulan yan hex'teki birliklere +1 oranında artacak şekilde(+1+2+3 vs..) disiplin puanı verilir. Yararlı bir kural çünkü bazı senaryolarda bir çok Koalisyon birliği 'Quality C,D'.

Isolation Rules: Etrafı sarılmış birliklerin yakın muharebe savunması yarı yarıya düşer. Etrafı çevrilmiş komutanlar bir yüksek hiyerarşinin kendisine sağladığı 'komuta testi' sırasındaki ayrıcalıktan faydalanamazlar. İzole edilimiş topçu unsurları ateç açarsa otomatik olarak mühimmatı biter.

Optional Fire Results&Optional Melee Results: 'Panzer Campaigns' bölümünde açıklandı.

Melee Terrain Modifiers: Yakın muharebede arazi çeşidi artı veyahut eksi avantaj sağlar.

Column Pass Through Fire: Normalde topçu unsuru bir hex'de birden çok birim halinde bulunan çizgi formasyonundaki piyadelere (line infantry formation) ateş açtığı zaman hex'teki bütün birimlerin kayıp vermesini sağlar. Bu kural sayesinde yürüyüş kolu&yakın muharebe formasyonunda bulunan piyade ( Column infantry formation) aynı şekilde etkilenir.

Target Density Modifier: Eğer bir hex'te (arazide) sayıyla 1200 kişilik birimden fazla asker var ise açılan ateş sonucu daha çok kayıba uğrar.
Not: Bu 1200 sayısı güncel mi emin değilim. Eski Talonsoft kuralı olabilir. Kural geçerli fakat sayılar farklı olabilir.

No Retreat Overruns: Bu kural sayesinde muharebede yenilen unsurlar skirmisher(hafif piyade)'in bulunduğu bölgeye geri çekilmezler.

Weak Zone-Of-Control: 'Panzer Campaigns' bölümünde açıklandı.

Partial Retreats: Yakın muharebe sonucu geri çekilen birimler geri çekilecek bölge olmamasına rağmen kademeli olarak geri çekilebilirler.

Line Movement Restriction: Çizgi formasyonunda bulunan piyadeler hareket ettiklerinde formasyonda bozulmalar olabilir. Sonucu olarak 'Disorder' olurlar. Bu oran senaryoya göre değişir fakat 'Paramete data' da ekseriyetle %10-30 arası bir oran belirtilir.

Flank Morale Modifier: Eğer skirmisher(hafif piyade) olmayan bir birliğin kanadında yine skirmisher harici bir birim bulunuyorsa her türlü(rout, disorder) moral testinde +1 puan alırlar.

Multiple Cavalry Melees: Bir süvari birimi aynı tur içinde yakın muharebeye uğramış her hangi bir rakip birim ile tekrar yakın muharebeye girebilir.

Multiple Infantry Melees: Bir piyade birimi aynı tur içinde yakın muharebeye uğramış her hangi bir rakip birim ile tekrar yakın muharebeye girebilir.

Not: 'Multiple Infantry Melees' kuralı kapalı olmalı. Hem Napolyon düneminde süvarilerin değerini arttırmak için hem de sayıca çok olan piyadelerin 2. DS'ini çağrıştıran 'Blitz' vari hat delmesi önlenmiş olur.

No Opportunity Fire Against Skirmishers: Bu kural sayesinde Skirmisher tarzı birliklere (diğer başka özel kuralları olmakla birlikte) düşmanın etki alanına&ateş açma mesafesine (zone of control) girdikleri vakit rakip birlikler karşı ateş (savunma ateş turu) açamaz. Bu kural bir anlamda bu birliklerin gizli hareket etmesini sağlar ve kolay köşeye sıkıştırılabilir olmasını engeller. Tabi süvariler skirmisher birimler için en büyük tehlikedir özellikle üzerlerine koştukları zaman. (charging formasyonunda)

No Melee Eliminations: Muharebe sonrası herhangi bir geri çekilecek bölgesi olmayan birimler haritadan silinir.Dönemi yansıtma açısından gerçekçilik zarfında oyuncular ve dizayn ekibinin kabul ettiği kurallar. Bir kaç yerde değişiklik olabilir.

18
Kısa bilgi olarak:
John Tiller Talonsoft için çalıştıktan sonra daha sonra HPS Simulations için oyun yapmaya başlar. En son olarak 'Tiller Software' adı altında kendi oyunlarını kendi dağıtmaya başlar.

Oyunlarının temel özelliği altıgen bölgeler üzerine tur bazlı oynanması. Pbem (mail yoluyla save dosyası gönderme), hotseat (iki kişi bir PC'de) ve Direct Play-Host (internetten) oynanabilir. Ölçek olarak  misal 'Panzer Campaigns' de bir 'hex'= 1 km'lik bölge alanı kapsamakta. 1 tur= 2 saat. Yani diyelim ki 12 günlük bir savaş senaryosu 2 saatlik gündüz turları ve 6 saatlik gece geçişleri açısından hesaplanıyor. Şafak vakti ise ayrı bir tur olarak, fakat senaryoya göre değişir.

Oyun kuralları olarak en esnek yapıdaki oyunlardan biri, burdan başlayalım:

Manual Defensive Fire:  Seçili iken oyun bir tur içinde ilave turlara bölünür.  Hareket etme, ofansif ateş, yakın muharebe(assault) ve defansif ateş turu gibi. Böylece tam kontrol sağlansa da tur süresini uzattığı için özellikle Pbem oyunlarda bu seçenek pek kullanılmaz.

Automatic Defensive Fire:  Bu kural sayesinde en azından defansif ateş turunu (aşamasını) bilgisayar otomatik olarak kendi insiyatifinde gerçekleştirir fakat pbem oyunlarda bu da pek kullanılmaz.

Alternative Indirect Fire Resolution: ‘Dicke Bertha’ (Şişman Berta), 15 cm Sfh 13, 21 cm Moerser vs.. gibi uzun menzilli toplar için  konulan kural. Kısaca düşman üzerindeki ateş gücü etkisinin alternatif hesaplanma yöntemi.  Yani örnek vermek gerekirse bir ‘hex’ ‘de 3 adet düşman birimi varsa bu kategorideki topların açtığı ateş sonucu 3 birimin üçü de hasar alır. Sayıca az olan birlik daha az hasar alır.  Bu seçenek seçilmediği vakit bir hex’deki bir birim hedef alınır ve açılan ateş sadece bir birimi etkiler.
Genel olarak bu kural 1. DS oyunu olan France 14’ de değiştirilemez fakat 2. DS’ını konu alan Panzer Campaigns serisinde değiştirilebilir. Ortak kanı 2. DS’ında optiklerin daha gelişmiş olduğu varsayarak ve gerçekçilik açısından bu seçeneğin seçilmemesidir.

Alternative Air Strike Resolution: Yukarıdaki örneğin hava bombardımanı ile ilgili olanı. Yani alan etkili değil.

Alternative Direct Fire Resolution: Yukarıdaki örneğin piyade,tank, hafif top vs gibi normal birimler ile ilgili olanı. Yani alan etkili değil.

Alternative Assault Resolution: Bu kural seçildiğinde eğer hücum edilen birlikler misal daha çok tanklardan oluşuyor ise hücum eden birliğin ‘hard value’ değeri kullanılır hücum sırasında. Eğer hücum edilen birliklerin büyük bölümü piyadeden oluşuyorsa hücum sırasında ‘assault’ değeri kullanılır. Bu kuraldan kasıt genel olarak piyadelerin  ‘assault’ değeri ‘hard value’ değerinden fazla olduğu için piyadenin tanklara karşı daha korumasız ve güçsüz olması sağlanır. Fakat bu kural gerekli değildir. Bunu sonra anlatırım.

Artillery Set Up : Yukarıda belirtilen ağır ve uzun menzilli (indirect artillery) toplar hareket ettikten sonra aynı tur içinde ateş açamaz. Ateş açmaya elverişli olmaları ‘Parametre data’ daki orana ve ikmal durumuna bağlıdır.

Recon Spotting: Bu kural sayesinde birim(keşif aracı, bisiklet vs..) hareket puanının 1/3 ‘ünü düşmanı gözlemlemeye harcayabilir. Bunun neticesinde normalde görebileceği hex’ten fazla görüş açısı bulunur. Bu oyun içerisinde bir komutla aktifleştirir. Bu kural oyundan oyuna değişir fakat özellikle Normandiya çıkartması üzerine olan oyunda bütün gizliliği bozabilir.

Virtual Supply Trucks: Diğer oyunlarda olduğu gibi ikmal soyut(oyunda gözükmeyen) kamyonlar tarafından sağlanır. Bir ikmalin tren hattından ulaşması ikmal seviyesini korurken bataklık bölgeden geçmek zorunda olan ikmal seviyesi oldukça düşer.

Optional Surrender: Geri çekilecek bölgesi olmayan muharebede sonrası  ‘Broken’ seviyesindeki olan birimler haritadan silinir.

Low Visibility Air Effects: Saat itibari ile düşebilen görüş açısı  nedeni ile uçaklar o tur boyunca herhangi bir hava operasyonu için müsait olmazlar.

Quality Fatigue Modifier: Savaş yorgunluğu dışında operasyon yorgunluğu(24 saat birimler hazır olamaz) olan birimlerin dinlenme seviyesi kaliteleri ve moral durumlarına göre değişiklik gösterir. Elit birimler daha çabuk yorgunluk atarlar.

Optional Fire Results: Muharebe sonucu kayıpları belirlemek için atılan zarın alt ve üst olasılığının ortası bir değer seçilip ona göre kayıplar belirlenir. Yani kayıpların hesaplanmasında süpriz yaşanmaz veyahut aşırılık olmaz. Fakat tabiki zarın asgari ve maksimum olasılığı arazi çeşidine ve savunma hendeklerine de bağlıdır. Bunu sonra açıklarım.

Optional Assault Results: Bir hex’e hücum ederken(yakın muharebede) aynı yukarıdaki örnekteki gibi kayıplar atılan zarın alt ve üst olasılığının orta değerine göre hesaplanır.

Locking Zones Of Control: Özellikle cephe savunmasında sıra sıra dizilen düşman birimlerinin yanından diğer düşman birime doğru birlik kaydırılmasını yasaklar. Bu kural özellikle çok güçlü etkileri olduğu için bir anda savunmayı çaresiz bırakıp çembere alınmasını sağlayabilir. Bu kural sayesinde hücum edenin(eğer sayısı çoksa) çok büyük avantajı olur ve manevrayla savunma yapılamaz.

Higher Fatigue Recovery: Parametre data’da belirtilen değerler dışında birimlerin daha çabuk dinlenmesini sağlar ki tavsiye edilmez bu kural.

Indirect Fire and Air Strikes By The Map: Bu kural seçildiği zaman indirect artillery( daha evvel belirtilen uzun menzilli ağır toplar) herhangi bir ‘artillery spotter’ (topçuyu yönlendiren, görüş alanını geliştiren öncü kuvvetler) olmaksızın görmeden rastgele ateç açabilir. Fakat bu rastgele açılan ateş sonucu vereceği hasar çeyreğe düşer. Bu kural eğer bir senaryoda karşı tarafın çok topu varsa oyun dengesini bozabilir. Özellikle Normandiya çıkarmasında. Seçilmemeli.

Counterbattery Fire: Bu kural seçildiği taktirde uzun menzilli(indirect) topçu ateş açtığında karşı taraf toz bulutundan nerden ateş açıldığını ‘parametre data’ daki olasılık hesabına göre kavrayacaktır görüş açısı uygun olmamasına rağmen. Senaryoya ve oyuna göre değişir fakat çok seçilen bir seçenek değildir.

Night Fatigue: Geceleri dinlenmesi gereken birlikler hareket ederse ‘yorgunluk değerleri’ çok daha artar. Seçilmeli.

No Low Fuel Effects: Gün sonunda ve özellikle gece motorize birliklerin ve tankların yakıt stokları oldukça düşebilir. Bunun neticesinde hareket kabiliyetleri ve yakın çarpışmada(assault evresinde) değerleri  çok düşer. Çünkü yakın muharebede normal ateş açmalarına ilaveten tankların hareket etmesi lazımdır . Gerçekçilik açısından seçilmemeli.

Explicit Supply: Yukarıda belirtilen  ikmal (Virtual Supply Trucks) kuralı iptal edilir ve savaş alanında ikmal taşıyan kamyonlar belirir. Bu kamyonlar oyuncunun kontrolündedir. Yani oyuncu bu kamyonları etkili bir şekilde kontrol ettiği vakit ikmal sıkıntısı yaşamaz, istediği her yere götürür. Fakat düşman ele geçirdiği vakit büyük ikmal sıkıntısı yaşar. Bu kural gerçekçi gözükse bile tarihsel olarak orduların yaşadığı ikmal sıkıntıları ve ikmal kaynaklarını ele geçirme üzerine olan lojistik harbi yansıtmaz. Seçilmemeli özellikle büyük campaign’i olan haritalarda.

Programmed Weather: Seçilmesi gereken kural. Tarihsel hava şartları.

Limited Air Recon: Keşif uçakları ile teşhis edilen bir düşman birliği başka bir birliğin gürüş alanında değilse havadan ve karadan bombardıman yapılamaz. Bunun biraz daha detayı var.

Delayed Disruption Reporting: Bu en önemli kurallardan biri. Seçildiği vakit açılan ateş sonucu düşman birliğinin ‘Distrupted’ yani organizyon kaybı yaşaması an itibari ile bildirilir. Organizayon kaybı yaşamış birlik yakın muharebeye (assault) girildiği vakit daha çok kayıp verir. Bu kuralın uygulama alanı oyundan oyuna ve senaryoya göre değişir fakat eğer karşı taraf sayıca az ise ve savunmada ise bu saldıran taraf için büyük avantaj oluşturur. Ufak senaryolar haricinde büyük campaign için seçilebilir, bir yerde oyun seçim yapmaya zorlar.


19
Diğer Oyunlar / HistWar : Napoléon
« : 20 Aralık 2013, 12:40:50 »

http://www.youtube.com/v/7414EGg2xrw&fs=1&wmode=transparent
(aç/kapa)

20
Alea Jacta Est / Alea Jacta Est- Parthian Wars
« : 28 Ekim 2013, 22:25:07 »

Alıntı
Setting: the game area covers all of the ancient Middle East, from Byzantium to the wild mountains of Persia and the Caucasus in the north, and the Arabian deserts and Persian Gulf in the south.
   Scenarios: 4 historical scenarios and 1 hypothetical scenario:
 - The Carrhae Campaign 53BC
 - Marcus Antonius 40 BC
 - Traianus Imperator 114 AD
 - Severus Strikes Back 197 AD
 - What if Caesars Revenge 44 BC
 Historical leaders and units: Over 200 new historical leaders and units added to an already rich Alea Jacta Est database
 Production: control the production and recruitment of your nation.
 Regional Decision Cards: Regional decisions allow the game to model special case events that cannot be covered well by general system, for example events such as    Slave Revolts, Siege works, Traitors opening gates and Nomadic raids. Used wisely the cards can change the flow of a campaign.
 Detailed game model: The engine models a host of factors in great detail including Weather, Attrition, Sieges, Supply and Fog of War to give a realistic picture of  the ancient world.
 Historical Events and Options are triggered throughout the game giving the player crucial decision points such as local uprising or diplomatic matters.
 Original Aleas such as heat waves, mosquitoes or pestilence appear.
 Technology over time the technologies available will be upgraded using the event system.

Sayfa: [1] 2 3