İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Konular - vakanüvis

Sayfa: [1] 2 3
1
Bilişim Teknolojileri / Bilgisayar Yanan H61ve yeni bir Anakart
« : 02 Ağustos 2018, 10:49:50 »
Selam forumdaslarım,

Benim H61 Anakartım yandı da bana güzel ve ekonomik bir anakart önerebilir misiniz ? Paradox oyunları ile birlikte yeni nesil bazı macara/aksiyon oyunlarını kaldırması tercihimdir.

2
Europa Universalis IV / Meydan okuma konusu
« : 30 Temmuz 2018, 12:47:38 »
Bu konuda başarım  üretip gerçekleştiriyoruz ( hoi4 bölümündeki konunun çakması anlayacağınız) ilk ben başlayayım

Size meydan okuyorum, idda ederim ki hiç biriniz hamburg olarak 1821e kadar hiç toprak fetih etmeden hayatta kalamazsınız.

3
Beyler bu bilgiyi nerden aldığım uzun hikaye, KoH yapımcısı olan black sea studios önce crytek sonra da sega tarafindan satin alınmıştı bu vassalık durumu KoH 2 bekleyenlerin umudunu kırmıstı ama tam 14 yıl sonra paradox dahil büyükten küçüğe pek çok firmanın ürünlerinin istemsiz sekilde sızdırıldığı resmi hukuk sitesinde black sea studiosa ait "kings of honor" logosu göründü ve bir kaç hafta sonra 2 tane görüntü sızdırıldı

Bu görüntülerin ne kadar gerçek olup olmadiği bilemesek de resmi bir hukuk sitesinde kings of honor adli bir oyunun black sea studiosun elinde telif hakkı olması umut verici.
KoH fanları dile kolay 14 yıl sonra istediklerini elde edebilecek mi ?

5
1947 Sonrası / Tartışma Tarihin en başarılı asimile edicileri
« : 24 Temmuz 2018, 10:06:59 »
Bu konuda tarihte ilk cağlardan günümüze kadar asimilasyonu başarı ile uygulayan milletler ve uygarliklar hakkında tartışma yapanilirsiniz

DİKKAT EDILMESI GEREKEN HUSUSLAR:
-asimilasyon ve katliam farklı şeylerdir, konuda konusurken katliamları ve soykırımları değil, kültürel asimilasyonu konuşacağız buna dikkat etmenizi rica ediyorum
-konu yakın tarih bölümunde olduğu için daha çok günümüze sağ gelen medeniyetlere yoğunlasirsak iyi olur eğer antik bir uygarlıktan söz edeceksek ayrı bir şekilde belirtelim
-birbirimize karşı saygılı olun demeye gerek yoktur herhalde

Kendi listem
( -uygarlık doğusundaki alan ve günümüzdeki alan kayda alarak hazırladım )
( yöntemler parantez icinde yazıyor açıklamalarinı sonra ekleyeceğim )
1- ispanyollar ( kültürel Asimilasyon )
2- Araplar ( entergasyon )
3- slavlar ( entergasyon )
4- ingilizler ( kültürel emperyalizm )
5- çinliler ( entegrasyon )

6
1836-1919 / Olay Atatürkün envere darbe planı [ilber ortaylı]
« : 23 Temmuz 2018, 10:14:47 »
İlber ortaylı ile ismail küçükkayanın tarih sohbetlerini içeren "cumhuriyetin ilk yüzyılı" adlı kıtapta ilber ortaylı ilginç bir ifadede bulunarak "bu benim dikkatim değil yılmaz öztuna bunu yazdı. Daha önce de falih rıfkı ve siirt mebusu mahmud bey de değinmiş " notunu düştü peki bu idda nedir ? Hep birlikte bakalım. ( mobil olduğum için özet geçeceğim)

...Mustafa kemal almanyaya gittiğinde açıkça "1.ordu komutanliğini alın" çünkü almanyada kaiserin velihatı baskentte en yakın ordunun komutanıydı. Mustafa kemal "siz de aynısını yapabilirsiniz"  dedi. "Ben asker değilim ki" dedi vahidettin mustafa kemal "ziyanı yok, ben sizin  kurmay başkanınız olurum" diye israr etti. Çünkü o sırada kurmay başkanlığına razı olacak o oldu, ordunun komutanı. Anladınız değil mi ?...

...envere dair plan yapıyor. Keşke öyle olsaydı, arkasından hayırlı bir iş gelecekti. Türkiye sulh ile dönebilirdi. Tek taraflı antlaşmalar yapip savaştan çekilebilecekti. Kafasındaki buydu ama plan işlemedi 1. Enver böyle bir şeye musade etmezdi 2. Vahdettin de böyle bir şeye teşebbüs etmezdi...

ZIYARETCI ARKADAŞLARIMIZDAN BIR RICAM VAR
BU YAZIYI KULLANACAKSINIZ LÜTFEN LİNK BELIRTINIZ SİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

7
Paradox Interactive / Ck2 tarzı siyaset/mafya oyunu
« : 22 Temmuz 2018, 12:06:16 »
Beyler geçen plazada gezerken bir grup fan ck2 tarzı karaktere odakli strateji oyunları gelmeli demiş.

Aslinda ck serisine eklemebilecek her şeyin eklendiğini düşünen biri olarak ck2 gibi karakter odaklı bir modern siyaset, mafya vb tarzı oyun çıkabilir diye düşünüyorum.

Siz ne düşünüyorsunuz? Ben kişisel olarak soğuk savaşta geçen parti tabanli karakter gsg tercih ederim ama bazı mafyaların (yakuza ve sicilya örgütleri) kendine özgü tarihi ve gelenekleri olduğunu bilince mafya oyunu da cazib geliyor.

8
Diğer Oyunlar / Devasa Mobil oyunlar listesi
« : 22 Temmuz 2018, 09:40:37 »
Evet beyler bu konuda bildiğiniz mobil oyunları paylasabilirsiniz. Her yeni oyun paylastiğinizda listeye eklenir

LİSTE
PC portları:
Realpolitiks - grand strategy
Star wars: Knigths of the old repbulic - tek oyunculu RPG
GTA Serisi (4 ve 5 hariç) - aksiyon/macera

Strateji:
World conqueror serisi
European conqueror serisi

9
Paradox Interactive / Mobil grand strategy oyunu ?!!
« : 17 Temmuz 2018, 11:00:58 »
1 veya 2 yıl önce paradox bir anket yaptı ve ankette board game veya mobil gibi alanlara yayılmak istediğini ve bu konudaki fikrimizi merak ettiği vardı.

Bu anketten 1 yıl sonra ck2 board game geldi (bu sene)

Peki sizce paradox anket sonuclarını dikkate alarak bir mobil GSG yapar mı ? Ya da eski oyunlarından müsait olanları port edebilir mi ? Böyle bir şey görmek ister miydiniz?

10
Evet baslık çok açıklayıcı, ck2-eu4 gibi bir converter olsun mu ?

11
Imperator: Rome / Imperetor:Rome - beklentileriniz
« : 12 Temmuz 2018, 18:25:29 »
Evet beyler oyunda ne olmasını ve ne olmamasını dilerdiniz?

12
Hikaye Türü: AAR
kullanılacak oyunlar:
power revolation
democracy 3
democracy 3: Africa
goverment similator
crsis in kremlin
-daha eklenecek, ilk sezonlar için simdilik bu kadar-

ÖNSÖZ
evet beyler, yine karşımızdayım ama bu sefer değişik bir AAR serisi ile geldim. Tam olarak ne olduğunu okudukça anlayacaksınız...
bu arada bu oyunların hepsini henüz almadım sırası ile deneyeceğiz hikayenin vizyonu hem tanıtım hem eğlence hem "nasıl oynanır" eğitimi olacak. Hepsinin garantisi yok bu arada.
iyi okumalar  tbrk*

I.Sezon Mısır devleti DİP Partisi Arkaplan
(aç/kapa)

13
HOI4 - Modlar / MOD League of Nations - Agresif genişleme ve BM tepkisi
« : 07 Temmuz 2018, 17:10:19 »
beyler üzgünüm çok detaylı inceleme yapamayacağım söyle bir mod gördüm oyuna birleşmiş milletler ekliyor(WW II'deki adı ile milletler cemiyeti), sistem daha çok EU4'deki agresif genişleme ve koalisyonlara benziyor. ayrıca BM konseyinde agresif bir güce karşı koalisyon savaşı başlatmak yerine ülkelere ekomonik yaptırım da uygulayabiliyorsunuz, veya diplomatik bir nota verebiliyorsunuz. Mod eklediği tüm özelliklere rağmen normal oyunda aşırı derecede etkili değil belirli modlara uyarlanırsa çok eğlenceli olur yapımcı da bunun farkında olduğu için MD ve soğuk savaş modifikasyonlarında kullanılmak üzere bir sürüm geliştiriyor, bu mod MD ve CW:IC gibi aksiyondan uzak modların oynanabilir olmasını sağlayacak gibi gözüküyor

https://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=1425386497&searchtext=

steam olmayan link:
11 Ağustos: https://modsbase.com/ot9p8669m0oe/1425386497_League_of_Nations.zip.html

14
evet beyler uzun uğrasların sonunda sıfırdan map yapmayı öğrendim, ama photoshop yeteneklerim kötü olduğu için beceremiyorum ben de dedim ki bari foruma anlatayım isteyen yapsın.
hem @kerem1249 kurtuluş savaşı mapını yapacak daha çok cengaver ortaya çıkar ayrıca bu rehberi soranlar arasında @TitanBey™ de vardı onu taglayalım.

simdi beyler, map için bilmeniz gereken 4 önemli şey var
(aç/kapa)

simdi eğer sıfırdan map yapacaksınız en çok cebelleseceğiniz dosyaları söylüyorum:
(aç/kapa)

Kısa anlatım:
(aç/kapa)

ÖNEMLİ SON SÖZ:
EĞER İSTEYEN OLURSA VANILLA İÇİN TERRAIN KODLARINI ATABİLİRİM, AMA BÖLGESEL HARİTAYI KENDİNİZ YAPMAK ZORUNDASINIZ
YAPAMAYANLAR İÇİN YENİ AÇTIĞIM YOUTUBE KANALINDAN VİDEOLU REHBER YAPABİLİRİM. (sıfırdan map değilde "mu" kıtası ekleyeceğiz)
HALEN DAHA ANLAMAYAN OLURSA HOI4-WİKİ'DE İNGİLİZCE REHBER VAR ONA BAKABİLİRSİNİZ
İYİ FORUMLAR! İYİ MODCULUKLAR! VAKANÜVİS KAÇAR ;)

15
1836-1919 / Olay Bohsin Savaşı 1868-1869
« : 13 Haziran 2018, 19:02:03 »
BOHSIN SAVAŞI

Kısaca Savaşa giden yol:
-Amiral Metthew önderliğinde ABD filosunun 200 yıldık yabancı ticaret yasağını silah zoru ile kaldırması
-bu olaydan sonra shogun'un itibarı sarsılmıştır ama shogun farkına varmıştır ki batı 200 yılda çok gelişmiştir bu yüzden ülkeye yabancı danışmanlar ve mühendisler alır,ülkeyi batılılaştırmaya ve modernleştirmeye çalışır.
-bu durumda "barbarlar denize dökülmelidir" sloganı altında shoguna büyük bir muhalefet başlayacaktır.
-İmparator, bu muhalif örgütlere destek destek verecektir ve böylece yüzyıllardır ilk defa bir imparator, shoguna karşı çıkmıştır (yüzyıllar önce en son karşı çıkan kisi idam edilmişti bu arada)
-İmparator, klanlarda kendine sadık ve shogun karşıtı grupların darbe ile iktidara gelmesini sağlar
-Shogun imparatora satsuma ve chosu klanlarının ihanetini anlatmak için bir mektup heyeti göndermiştir ama bu mektup heyeti aslında imparatoru tahttan indirmek için yola çıkan bir ordudur, bunu haber alan chosu ve satsuma daimyoları Toba-Fushimi yakınlarında konumlanır ve 2 ordu burada karşı karsı karsıya gelir.
-çarpışmanın 2.günü saigo takomori önderliğinde shogun karşıtı güçler imparatorun emri ile imparatorluk flaması sallandırırlar, iç savaş resmi olarak başlamıştır.

Savaş sırasındaki önemli olaylar:
-ilk japon demiryolu kuruldu
-Shogun esir düşüp yetkilerini imparatora verdiğini ilan edince eski shogun yanlıları Ezo Cumhuriyetini ilan eder ve Japon tarihinde ilk defa tam anlamı ile monarksız bir devlet olmuştur ama bu devlet shogun'un devamı olarak görüldüğü için imparatorluk kuvvetlerince yıkılır.
-ilk askeri bando kuruldu, "battoai" marşı yazıldı

Savaşın sonuçları:
-Japonya'nın shogun yönetiminden bile daha hızlı modernize eden "Meiji Resterasyonu" başladı
-resterasyon burokratik bir oluşum,merkezi bir ordu,reforme edilmiş vergiler,seri üretim yapan fabrikalar,gelismiş tarım aletleri,yeni bir eğitim sistemi ve şu anda aklıma gelmeyen pek çok şeyi içeriyordu
-feodalite'yi bitiren toprak reformu samuraylar için bardağı taşıran son damla olmuştu, İsyan satsumada patlak verdi. isyankar Samuraylar, eskiden imparatorun bir numaralı savunucusu ve boshin savaşınında tüm çephelerde imparator için savaşan saigo takomori tarafından yönetiliyorlardı. Saigo takomori shiriyoma savaşında hayatını kayıp etti ve isyan bastırıldı ama saigo takomori sonsuza kadar son samuray olarak hatırlanacak...

16
1947 Sonrası / Kişi Nikitia Kruşev
« : 13 Haziran 2018, 14:15:05 »
Nikita Kruşçev
"Politikacılar dünyanın her yerinde aynıdır, nehir olmayan bir yere köprü yapacaklarını vaat ederler."

KİŞİSEL
Doğum: 15 Nisan 1894, Kalinovka, Rusya
Ölüm tarihi ve yeri: 11 Eylül 1971, Moskova, Rusya
Milliyet: Rus
Devlet: SSCB
Eşler: 3 tane
Çocuk: 5 tane (1 tanesi ABD'ye göçüyor)

KARİYER:
Meslek: Politikacı
eski meslekler: Boru Tesisatçısı
Parti: Sovyetler Birliği Komünist Partisi
İdeoloji: Komünist
İç politika Tutumu: Reformculuk
Dış politika tutumu: Detant
En meşhur mevki: SSCB Devlet Başkanlığı
Yerine geldiği: Stalin
Yerine gelen: Leonid Brejev
İktidardan düşüş sebebi: İç Baskı Dahilinde Zorunlu İstifa

KAYNAKÇA

17
1453-1836 / Muharebe Sekigahara
« : 13 Haziran 2018, 13:57:06 »
Sekigahara Muharabesi
Neden/Nedenler: Toyotomi hideyosi'nin ölmesi üzerine ülkeyi yöneten naip konseyinden tokugawa iyesu'nun iktidar olmak istemsi.
Taraflar: 80 bin kişilik Doğu Ordusu(Tokugawa taraftarları) VS 100 bin kişilik Batı Ordusu ( Mitsudari'ye sadık kalanlar)
Taktik: savaşın başı Avrupa'dan getirdikleri tüfekler ve sayı üstünlüğüne sahip batı ordusu için iyi gitse de 6 daimyo'nun savaş anında taraf değiştirmesi savaşın seyrini değiştirdi
Sonuç: Doğu ordusu zaferi, Tokugawa iyesu İmparator tarafından shogun ilan edildi.

18
Diğer Oyunlar / Cyberpunk 2077
« : 13 Haziran 2018, 13:44:44 »
bu oyuna ilgi duyan var mı ? bence yıllar sonra klasik open world shooterlere yenilik getirecek, zaten witcher'in yapımcısı yapıyor RPG tarzı olacakmış.

https://www.youtube.com/v/8X2kIfS6fb8&fs=1&wmode=transparent

19
Diğer Oyunlar / Elder Scrolls 6 - DUYURULDU
« : 11 Haziran 2018, 13:02:02 »
RPG fanları olanların gözü aydın beyler, zira ben duyunca çığlık attım.

https://www.youtube.com/v/OkFdqqyI8y4&fs=1&wmode=transparent

20
Diğer Oyunlar / TAŞINDI: Eu3 Küçük Ekran
« : 02 Haziran 2018, 18:45:54 »
Bu konu EU3 isimli bölüme taşınmıştır. Bir daha ki sefere konu açarken doğru bölüme açmaya gayret gösteriniz!

konu linki:
http://paradoxfan.com/forum/europa-universalis-iii/t55512/

Sayfa: [1] 2 3