İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Konular - Bayoj

Sayfa: [1] 2
1
Oyunu aktifçe oynamak amacıyla bu grubu kuruyoruz. Üyelerin müsait olduğu saatlere göre her hafta oynanabilir. Katılmak isteyenler ileti gönderebilir.

2
Tarih / Türk Siyasetinin en ayıp olayı
« : 06 Ağustos 2018, 02:33:12 »
Yorumlarınızı bekliyorum. Akşama ben de kendi fikrimi gireceğim.

3
Tatilde yatarken aklıma gelen bu hikaye CHP'nin DP'ye daha ılıman yaklaştığı ve ülkenin  demokratikleşmesi için atılan adımların 1961 yerine 1949 yılında atıldığı bir Türkiye üzerine olacaktır. Tabiki bu davranışlardan ötürü DP CHP ve Kemalizm düşmanlığı yapmayacak, kendi perspektifi uyarınca Kemalist reformları sürdürecektir. Keza bu Kıbrıs ve Azerbaycan konularındaki milli felsefenin daha makul bir çizgide belirlenmesini sağlayacaktır. Farklı karakter ve farklı ideolojilerden ele alacağım bu hikayede en az 3 ideoloji değişimi bekliyorum.

Bu arada bazı olaylarda oyunun kaderini değiştirmeyecek ufak artı ve eksiler verilebilir. (Örn bir fabrika kaldırılması, bir ideoloji artışı, istikrar değişimi vs.)

(aç/kapa)

4
Belgrad Enternasyonel toplantısında kurulma kararı alınan banka BHSC öncülüğünde Şubat ayı içerisinde kurulacak. Kuruluş Sermayesi 20 Milyon olarak tasarlanan bankaya BHSC ve FYDŞ 10 Milyon miktarında bir yatırım yapacak. Diğer yatırım hisselerini emeğin değerini anlamış ve sınıf bilincine sahip diğer devletlere satışı planlanmakta.

5
Büyük Savaşın İntikamı / Enternasyonel Devrim Ordusu
« : 23 Temmuz 2018, 23:35:01 »
BHSC devleti ordusunu terhis hareketiyle daha barışçıl bir zemine girdiği şu günlerde ordudan terhis edilecek 120.000 acemi er dünyanın kaynadığı bu günlerde Enternasyonel Devrim Ordusu olarak tekrar örgütlendi ve ihtiyacı olan sosyalist devletin emrine girmek için hazır beklemektedir. İsteyen sosyalist devletler bu virliği general ve personel açısından takviye edebilirler.


(aç/kapa)

6
Dünya Halkları Dairesi / DHD Borçları Yönetme Kanunu
« : 23 Temmuz 2018, 23:20:05 »
DHD Borçları takip edilemeyecek seviyeye geldiğinden DHD'nin borç verme işlevini askıya almasını talep ediyorum. Borçlaeın kişiler tarafından takibi zor olduğundan RP Dışı bu öneriyi sunuyorum.

7
Yeter! Söz milletindir! / Yeter! Söz Milletindir- 2. Tur
« : 29 Haziran 2018, 23:00:46 »
Genel Olay:
Gelir Vergisi Kanunu
Ekonomiyle ilgili alınacak kararlar güçleşir. Tüm bankerlerin etkisi %5 azalır. Genel Refah azalır.
(aç/kapa)
(aç/kapa)

8
Merhaba dostlar. Tekrardan ben karşınızdayım. Diğer oyunum biterken yazın başka bir oyun daha yapacağım sözünü vermiştim. Bu sözü tutmak adına ilginç bulduğum zamanlarda yani 1950 yılında bir rolyapma oyunu tasarladım. Oyunun adını objektif bir şekilde Türk siyasetinin en etkin ve bilinen sloganı olan "Yeter! Söz Milletindir." koyma sebebim sloganın dönem motiflerini yansıttığını düşündüğümdendir. Öncelikli olarak yurt dışına gideceğimden oyunun başlama tarihini üniversite sınavından sonrası olarak tasarladım. Bu yüzden gönül rahatlığıyla katılabilirsiniz. Katılmak için oluşturulacak karakter kriterlerini aşağıya bırakıyorum. Formda rastgele belirlenecek yazanlar hariç doldurursanız ben de rastgele verileri girerim. Ardından meslek seçimini yapabilirsiniz. Önceki oyunda bulunan ve hatırladığım dostlarımı etiketleyerek davet ediyorum. Hatırlamadıklarım ve ya katılmak isteyenlerde katılabilirler.

Karakter Adı-Soyadı:
Aile Durumu: (Rastgele belirlenecek) Alt(%35), Alt-Orta(%30), Orta(%25), Orta-Üst(%10)
Memleketi:
Özellikleri (Rastgele belirlenecek):
  Karizma:
  Zeka:
  Kuvvet:

Kökeni:
  Rum, Ermeni, Yahudi: Zeka +2
  Türk, Arap, Laz: Kuvvet +2
  Çerkez, Kürt, Zaza: Kuvvet +1, Zeka +1

İdeolojiler: (Kemalist Liberal Demokrat Solcu Muhafazakar İslamcı Osmanlıcı Milliyetçi Sosyal Demokrat)

Parti: (Cumhuriyet Halk Partisi, Demokrat Parti, Millet Partisi)
Meslekler (Her mesleğin alt fraksiyonu olacaktır ve yapacağınız tercihlere göre şekillenecektir.) :
İşçi, Köylü (Gereksinim Yok):


Öğretmen(Zeka +6):


Banker(Zeka +6 , Karizma +6)(Sadece Orta-Üst Sınıf):
@kerem1249

Bürokrat(Zeka +6 , Karizma +6)(Sadece belli görüşler):
@batu.karasu1123

Politikacı (Karizma +7, Zeka +4):
@TürkHan (Millet Partisi)
@The New Kaiser (Cumhuriyet Halk Partisi)


Subay(Zeka +6, Kuvvet +6):
@Hynkel
@Fernweh

Akademisyen(Zeka +8)(Öğretmenden ileride akademisyen olur):
@vakanüvis

Öğrenci(Mühendis, Doktor, Bürokrat ya da Akademisyenlik okunabilir.)(Zeka +5, Karizma +3):
@Agnostik 
@TitanBey™
@koki
@Huai-Hen Teleüt

Mühendis(Zeka +9):


Yazar(Zeka +6, Karizma +4):
@Malt

Doktor(Zeka +9):


Din Adamı(Zeka +4, Karizma +6):
@Furkan 65

Diplomat (Karizma +8):
@Saarenger
@Elessar


Hikayeler
(aç/kapa)

9
Benelüks ve kontrolden çıkan davranışları bir kasabayı vurup masum canlar almıştır. DHD'nin bu saldırıya sessiz kalmaması gereklidir. Öncelikli olarak Benelüks'e karşı filonun ve ordunun kullanılması taraftarıyız. Başkan ( @kerem1249 ) ve Sekreter ( @RoadWarriror ) dan talebimiz bir kararname hazırlayarak bu gereksiz agresif tutumları engellemeleridir. Yoksa çok daha büyük bir kriz kapıdadır.

10
SEB'in kuruluşu ve sosyalist devletlerin aralarında yapılan anlaşmalar daha büyük yatırımlara öncü olmuştu. Aradaki ticari bağları kuvvetlendirmek, ülkelerin altyapı ve planlarını güçlendirmek adına Fransız-Yugoslav Demiryolu Şirketi kurulmuştur. Belirlenen başlangıç sermayesi olan 2.500.000 tutarı BHSC tarafından ödenmiş, karşılığında Fransız Komünü'ne olan borcu silinmiştir. Şirket bu parayla öncelikle Kuzey BHSC içerisinde demiryolları yaparak sanayileşen BHSC'yi Almanya ve Avusturya-Macaristan ile birleştirmeyi planlıyor. Yatırımın başına ünlü Fransız mimar Henry Prost getirilmiştir. Yatırımla kazanılan para şirket hazinesine aktarıldı.

(aç/kapa)

11
Büyük Savaşın İntikamı / Sosyalist Ekonomi Bürosu
« : 13 Haziran 2018, 18:23:31 »
Enternasyonelde alınan kararlara binaen sosyalist devletler arasındaki ekonomik ilişkileri yürütmek, gerekli yatırımları tespit etmek ve ileride gidilecek kollektif yatırımları düzenlemek üzere Sosyalist Ekonomi Bürosu (SEB) resmi olarak kurulmuştur. Enternasyonel'e katılan 6 büyük devlet arasındaki ticaretin organizasyonunu üstlenen SEB'in merkez binası Belgrad'daki Dom Sindikata Ticaret Merkezi olmuştur.
(aç/kapa)

SEB'in ilk uygulaması 6 devlet arasındaki gümrük yükümlülüklerini kaldırarak tüm devrimci devletlere faydalı olacak bir ticaret alanı oluşturmaktır. Bunun sonucunda her devlet tur başına 100.000 gelir elde edecektir. Bu anlaşma aynı zamanda komünist devletlerin ortak para fonu oluşturma girişimlerinin başıdır.

Fransız Komünü ( @vakanüvis )
SSCB ( @Furkan 65 )
Japon Sendikalist Halk Cumhuriyeti ( @Agnostik )
Sendikalist Anadolu Cumhuriyeti ( @Fernweh )
Britanya Ulusal Birliği ( @koki )
Balkan Halkları Sosyalist Cumhuriyeti ( @Bayoj )

12
Büyük Savaşın İntikamı / Balkan Ticaret Ofisi
« : 13 Haziran 2018, 18:10:08 »
Dünya ticaretinde aktif bir rol üstlenmek, yeni ürünlerimizi daha rahat piyasalara sürebilmek amacıyla dost olduğumuz ülkelerle daha samimi ekonomik bağlar kurmak, tarafsız ülkelerle yeni yollara girebilmek amacıyla Balkan Ticaret Ofisi'ni kurmuş bulunmaktayız. Başına ülkemizin içindeki ticareti düzenleyen Kuzman Moldovan getirildi. Ofis BHSC'ye bağlı olup devletimiz adına ticari görüşmeleri ve şirketsel yatırımları yönetecektir.

Şuana kadar ticari anlaşmamız olan devletler:
Fransız Komünü ( @vakanüvis )
Alman İmparatorluğu ( @RoadWarriror )
SSCB ( @Furkan 65 )
Japon Sendikalist Halk Cumhuriyeti ( @Agnostik )
Sendikalist Anadolu Cumhuriyeti ( @Fernweh )
Britanya Ulusal Birliği ( @koki )
Benelüks ( @TitanBey™ )
Avusturya-Macaristan İmparatorluğu ( @Bourreau )

13
DHD Koordinatörü olarak dünyanın en büyük borsasının çöküşünün global bir düşüşe yol açtığının farkındayız. Bu nedenle DHD gerekli müdahaleleri yaparak krizi hafifletmelidir. Bu yüzden bu tasarıyı oylamaya sunuyoruz.
* Almanya ve DHD Yetkilileri krizi engelleyebilecek herhangi bir kredi ve ya hibe hakkında görüşme düzenleyecekler.
* Uluslararası çapta faaliyet gösteren Alman şirketlerinin hisseleri DHD tarafından alınarak Almanya'ya verilen ekonomik zarar azaltılacak. Sayısal karşılığı, DHD'nin Geliri 100k artacak, Hazinesi 1.5M azalacak. Almanya hazinesi ise 1M artacak.
* Kriz etkilerinin tespiti ve zarar gören Alman sanayisinin kalkınması için DHD tarafından karşılıksız destek verilecek. DHD Hazinesi 500k azalacak, Almanya hazinesi 500k artacak.

RP DIŞI: @kerem1249 bana sayısal değerler verir misin? Birde Alman Borsa'sının toparlanması global ekonomiye de yansımalı uzun vadede.

Onaylıyorum ()
Onaylamıyorum ()

14
Belli başlı ülkelerin talepleri doğrultusunda DHD'nin faiz oranını ilk baştaki gibi %17'ye çekmeyi talep ediyoruz.

Oylama Durumu:
Kabul Edilmiştir(2)
Kabul Edilmemiştir(2)

15
Büyük bir olay olduğundan oylamaya sunmayı ve tartıştırıp üzerinde değişiklikler yapmayı doğru bulduk. Önerimizi sunuyorum:
Osmanlı'nın kalan borcu 1.574.061
Osmanlı borcunun yarım yıl sonraki faizli hali yaklaşık 1.700.000
Bu veriler ışığında Osmanlı borcunun faizini kaldırıp borcu 1.700.000 olarak sabitleme taraftarıyız. Borcun ödenmesine 1.3.1937 tarihinde başlanmasını ön görüyoruz. Borcu 5 taksit halinde 340.000 olarak şekillendirdik. Tüm taksitlerin 1937 yıl sonuna kadar ödenmesi gereklidir. Ödenemediği taktirde DHD tekrardan bir kurultay toplar. İç Savaş bitince isterse SAB DHD'ye girişini müzakere edebilir. Borcunda bir kısmının Osmanlı'dan bağımsızlığını kazanan diğer ülkelerde borcun bir kısmını üstlenecekler.

Kısacası tasarı:
1. Osmanlı'nın borcu 1.700.000 olarak sabitlenir. Faiz kaldırılır.
2. Borcun bir kısmı Mısır tarafından üstlenilir. (Borcun 400.000'i Mısır tarafından ödenir.)
3. Borç ödenmesine 1.3.1937 tarihinde başlanılır, yıl sonuna kadar ödenmesi zorunludur.

16
Piyasalardaki likirtenin arttırılması amacıyla borç verme faizini %5 oranına indiriyoruz.
Kredi alışı için tüm yükümlülükleri kaldırıyoruz.

17
Dünya Halkları Dairesi / DHD Osmanlı Borçları Konusu
« : 11 Haziran 2018, 12:42:28 »
Osmanlı'nın borçlarını üstlenen yeni devlet Ortadoğu Halklar Birliği Birliğimizden zaman istemiştir. Hükümetimiz olarak OHB'nin ekonomik çöküntüsünün zaten Kara Pazartesi'yi yaşadığımız zamanlarda daha büyük sıkıntılara yol açacağı fikrindeyiz. BHSC delegesi olarak bir tasarıyla oylamaya sunuyorum.

Seçenekler:
A) OHB'nin borçlarının ertelenmesi ve yapılandırılması üzerine yeni seçilen koordinatörle bir görüşmeye gidilir.
B) OHB'ye diğer seçeneklerden biri seçtirilir.
C) Borca karşılık OHB'nin gelir getiren mülklerine el konur.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Oylamaya bizim oyumuz A)

18
Dünya Halkları Dairesi / Kredi Talebi
« : 04 Haziran 2018, 21:30:55 »
Balkan Halkları Sosyalist Cumhuriyeti olarak dünyada yükselen tansiyonun ve hızlanın silahlanma yarışının farkındayız. Her ne kadar yarışın dışında kalmaya çalışsak da coğrafi konumumuzdan ötürü önlemler almaya itiliyoruz. Ekonomimizi çağdaşlaştırmak ve insanlarımızın refahını eşit bir düzende kaldırmak amacıyla DHD'den kredi talebinde bulunuyoruz. Kaldırılması görüşülen anti komünizm algısının kırılması için de güzel bir fırsat.

Kredi Miktarı: 700.000
Kredi Faizi: %6 (hem ulusal faizimiz hem de DHD Başkanının önerisi)

Taahhütler:
Paranın bir kuruşu silahlanma için harcanmayacak.
Borç en geç yıl sonunda ödenecek.
Para hiç bir şekilde bir ülkeyi ya da partiyi desteklemek ya da fonlamak için kullanılmayacak.
Para ve kullanıldığı alanlar DHD tarafından denetlenebilecek.19
DHD şu anda homojen yapıda olan, farklı görüşlerden ülkeleri bir arada barındıran ve bu ülkelerle birlikte dünyada da huzuru sağlayan bir birlik. Fakat birliğin kuralları hala çağ dışı bir vaziyette bulunmakta. Düşünce özgürlüğünü kısıtlamakla kalmayıp üyelerinin 3'te birinin görüşlerini de hiçe saymakta. Bu nedenle BHSC olarak DHD'deki anti komünist mücadeleyi programdan çıkarıp bu konuda atılan adımların geriye atılmasını ön görüyoruz. Bloğun kendisinden dışarı ittiği SSCB ile masaya oturmasını ve üye olmasa da bloktna kopmamasını sağlaması bizim için bir gerekliliktir.

Tasarı:
DHD tümüyle anti komünist mücadeleden vazgeçecek.
Her görüşten örgüt ve sendikalara karşı olan baskı bir kaç tur içinde tekrardan gündeme alınacak.
SSCB ile Genel Sekreterlik görüşmeye başlayacak. (Kesin Madde değil.)
İleride sosyalist ülkelerinde genel yönetimde temsili için görüşmeler başlanacak. (Kesin Madde değil.)

20
Ülke Bilgileri / Balkan Halkları Sosyalist Cumhuriyeti
« : 04 Haziran 2018, 11:33:02 »
Resmi adı: Balkan Halkları Sosyalist Cumhuriyeti
Hükümet: Tek Parti Yönetimi
Din: Yok (Ateist)
İnanç Hürriyeti: Kısmen var.
Dil: Sırpça
Birincil ırk:
Kabul edilen ırklar: Sırp, Hırvat, Sloven, Arnavut, Boşnak

Hazine
Net: -70.000
Faiz: %6
Gelir: 6.760.000
Gider: 345.000 (40.000) DHD Aidatı
Borçlar:
2.139.577 DHD'ye ( %5 faizli)

Mülkler
Metro (×7)
Küçük Fabrika (×6)
Maden
Kışla (×3)
Mahalle Temsilciliği
Kaymakamlık
Valilik
Tersane (×1)
Havaalanı (×1)
İstihbarat Dairesi

Birimler
Acemi Er: 120.000 ( 70k Belgrad, 25k Zagreb, 25k Tiran)
Nitelikli Er: 55.000 ( 55k Belgrad)
Özel Kuvvetler: 15.000 ( 10k Belgrad. 5k Zagreb)
Topçu Bataryası: 500 ( 500 Belgrad)
Hafif Tank: Yok
Denizaltı: 10 (Dubrovnik)
Muhrip: 10 (Dubrovnik)
Hafif Kruvazör: 8 (Dubrovnik)
Savaş Krüvazörü: 3 (Dubrovnik) 
Savaş Gemisi: Yok
Uçak Gemisi: Yok
10 Zeplin (Belgrad)
15 YHD I (Belgrad) 
25 Avcı I (Belgrad) 

Ordu
Moral: 63/100
Disiplin: 64/100
Savunma: 56/100
Hücum: 65/100
Taktik: 72/100
Komuta Gücü: 100
Seviye: C [2000]
Huzursuzluk: 45/100

Komutanlar
Joseph Tito: 18M,6D,5S,16H,8T

Rejim
İdeoloji: Komünist
Alt-ideoloji: Ilımlı Sosyalist
Parti: Balkan Halkları Birlik Partisi
PP: 230
PP Artış: 70
Rejime Destek: 73/100
Güvenlik: 74/100
İstikrar: 84/100

İlişkiler
Britanya Birliği (Saldırmazlık Paktı)
Alman İmparatorluğu (Saldırmazlık Paktı)

Sayfa: [1] 2