İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Konular - fksahin

Sayfa: [1] 2
1
Bilişim Teknolojileri / Donanım/Yazılım Windows 10 İndirimi
« : 03 Nisan 2018, 23:15:57 »
Merhaba arkadaşlar. www.oyunfor.com sitesi %95 indirimle orijinal Windows 10 Professional OEM CD Key satıyor. İsteyenler inceleyebilir.

https://www.oyunfor.com/windows/windows-10-professional-satin-al

2
EU4 - Haberler / Günlük EU4 - Geliştirme Günlüğü - 19 Mart 2018
« : 20 Mart 2018, 12:09:32 »
Alıntı yapılan: Paradoxplaza
https://forum.paradoxplaza.com/forum/index.php?threads/eu4-development-diary-19th-of-march-2018.1080437/

Herkese iyi günler. Geçen hafta duyurduğum gibi: Bu haftanın EU4 Geliştirme Günlüğünü bir gün erken yayınlayarak, yaptığımız tüm değişiklikleri özet halinde sunuyoruz. Ben şu anda San Francisco'da yurt dışındayım ve bu yüzden soruları cevaplamakta oldukça yavaş olabilirim, ama hiç şüphesiz Trin Tragula ve Groogy benim eksikliğimi hissettirmeyecektir.

*1

1.25 İngiltere Güncellemesi ve Rule Britannia yarın yelken açıyor, keyfini çıkarın!


*1

Changelog
(aç/kapa)

3
EU4 - Haberler / Günlük EU4 - Geliştirme Günlüğü - 13 Mart 2018
« : 13 Mart 2018, 23:33:18 »
Alıntı yapılan: Paradoxplaza
https://forum.paradoxplaza.com/forum/index.php?threads/eu4-development-diary-13th-of-march-2018.1078794/

Herkese iyi günler. 1.25 İngiltere Güncellemesinden ve onunla yelken açacak olan Rule Britannia Immersion Pack'ten bir hafta uzaktayız. Günlüğümüze ekleyeceğimiz fazla bir şey kalmadı, bu yüzden bugün sadece 1.25'te sunulacak olan 10 Başarımı (Achievements) ele alacağız.

1-Evde ve Uzakta: Galler olarak Cardiff, Dublin, Edinburgh, Roma, Paris ve Londra'ya sahip ol.

2-Güneş İstilası: Madyas olarak Tepeacac, Mexico, Tullucan ve Huastec'e sahip ol ve core'la.

3-Seattle'da Uykusuz: Başkentin 2485'te (Chehalis) olsun ve 10 tane kahve üreten Şehire sahip ol.

4-Filipin Kaplanları: Chola İmparatorluğu'nu Cebu olarak yeniden yaratın.

5-Mann İmparatorluğu: Mann olarak, dünyadaki bütün adaları fethet.

6-Gemim Nerede Birader? - Rampa Donanma Doktrini ile 20 gemi ele geçir.

7-Parlak Kıvılcım: 50 Yenilikçilik puanına ulaş.

8-Anglofil (İngiliz hayranlığı): Tüm İngiliz ve Britanya görevlerini tamamlayın.

9-Endüstriyel Güç: Ülkenizde 10 adet fırına sahip olun.

10-Chop Chop: Tek bir monarch ile 6 farklı eşe sahip olun.

Önümüzdeki hafta, Geliştirme Günlüğümüzü bir gün erken yayınlayacak ve 20 Mart Salı günü öncesinde tüm Yama Notlarımızı paylaşmış olacağız. O zaman görüşmek üzere diyelim!

Hmm, bu benim için sarsıcı bir şekilde oldukça kısa bir günlük oldu. Salı günü geldiğinde aklıma mukayyet olmak için bunu hatırlayacağım, Rule Britannia Dev Clash'in 2. oturumunu yayınlayacağız. Videomuza bakarak kimin kaynak olacağına karar verin:


1- 2- 3- 4- 5- 6- 7- 8- 9- 10-
4
Alıntı yapılan: Paradoxplaza
https://forum.paradoxplaza.com/forum/index.php?threads/eu4-development-diary-6th-of-march-2018.1075765/


Selam, Rule Britannia'da yer alan birimleri inceleyeceğimiz geliştirme günlüğüne hoşgeldiniz. Ben Carlberg, Paradox'un 3D artistlerinden biriyim ve beni daha önceki içerik ve immersion paketlerindeki çalışmalarımdan hatırlayabilirsiniz. Bugün, tarihteki dayanaklarına göre yeni asker ve birliklere biraz daha yakından bakacağız.

Birçok yeni ülke eklemesi ve değişiklik içeren İrlanda ile başlıyoruz.

*1, 2, 3

İrlanda birimlerinin erken dönem görünümleri için ana tasarımlar, o çağın Galloglass ve Kern askeri birimlerini esas alıyor. Galloglass, İskoçya'nın Nors-Kelt klanlarından gelen bir grup savaşçı paralı askerlerdi. Bu klanların büyük çoğunluğu 13. ve 14. yüzyılda İskoç bağımsızlık savaşlarından sonra elden çıkarılınca İrlanda'ya döndü.

*4

Kern, İrlanda'da bulanan Kelt tipi piyadeydi ve daha çok Galloglass'ların yanında hafif piyade olarak savaşmışlardı. Daha sonraki dönemlerde, Büyük Britanya İrlanda'yı kontrolüne aldığı için herhangi bir referans bulmak oldukça zordu ve her bir birimi İngiliz kırmızı ceketli piyadesine göre tasarlayamazdık. Bu yüzden kendine özgü bir tasarım denedik ama yine de üniforma tasarımının etkileri görüldü.

İrlanda'yı birleştirdikten sonra (İrlandalı bir ulus olarak) ayrıca, tüm katmanlar için kendi özel birim seti olan İrlanda Krallığı'nı oluşturabilirsiniz.

*5

Son katman için muhtemelen, İrlandalı Muhafızların gaydalı üniformasını kullandığımızı fark edeceksinizdir. Tarihsel olarak, kronolojik bir hata olsa da,  o döneme uygun olduğu için seçtik ve aynı zamanda İskoç Highlander üniformalarına benzerlikler gösteren bir tarzdı (aşağıda örnekleri görebilirsiniz).

*6

Galler

İngiltere'nin ilhak ettiği bir ulus olarak başladıklarından dolayı, Gallerin içinde bulunduğu oldukça yeni ve güvensiz konumu sembolize etmek için, ilk katmanda basit piyade tasarımı kullandık. Özgür olmak için isyan etmeleri ya da başka bir ulus tarafından bağımsız yapılmaları gerekiyor. 3. katman, Amerikan Bağımsızlık Savaşı sırasında kullanılan İngiliz hafif piyadesinden esinlenmiştir. Öte yandan 4. katman, Kraliyet donanmasında Deniz Piyadelerinin kullandığı, dönemin diğer piyadelerinin aksine kendi şapkalarını temel almaktadır.

*7

İskoçya

Şimdi bu, belki de en göze çarpan tasarım seçimi olmaya devam ederken, ofiste en çok merak duyulan birim kümesidir. İskoç highlander üniformaları olmadan bir İskoç birim paketini nasıl yapabilirdik ki? Büyük Britanya'nın üniforması olsa bile (ki İskoçlar bunun bir parçasıdır), dönemin İskoç askerleriyle oldukça bağlantılıdır.

*8

Daha önceki kademelerde kullanacağımız üniformaları seçerken, İngilizler ile bağlantısı olmayanları bulmak için daha fazla zorlandık. 3. katman, Yedi Yıl Savaşı sırasında Highlander alayları tarafından kullanılan bir üniformaya dayanıyor. Son katman, 1800'lü yılların başında kullanıma giren çok eski bir üniforma. Diğer İskoç askerlerin üniforması, zamanın İngiliz üniformasından ayırt edilemezken, bunlar sadece Highlander alayları tarafından kullanılıyordu.

*9

Brittany

(Ama Carlberg, Britanny neden burada? Onlar Britanya'nın bir parçası değiller!)

Doğru. Britanny, Britanya'nın bir parçası olmasa da aynı tarihi paylaşıyorlar. Her iki bölgede de Breton halkının tarihi var. Britanny, İngiltere ve Fransa'nın 100 yıl savaşları sırasında ve hatta daha da önce her iki ülkeden de etkilenmiştir. Aynı zamanda Fransa ve İngiltere'yi kapsayan Pre-Order paketindeki uluslardan biriydi, bu yüzden dahil etmek istedik yoksa onları kapsayacak herhangi bir DLC olmadan bırakma riski söz konusuydu. Ve hiç kimse birim paketimizde bir gedik olmasını istemez, değil mi?

*10

Britanny için tasarlanan birimler kısmen dönemin üniformalarına ve o bölgedeki Bretonların kültürel giysilerine dayanıyor. Tarih boyunca büyük komşularıyla bütünleştikleri için Fransız üniforma tasarımının da bir etkisi vardı.

İsyancı Uluslar

Biliyoruz ki, bazı oyuncular kendileri oynamak için ya da haince emelleri uğruna kullanmak için bir ulusdan diğer ülkeleri ayırmaya bayılıyorlar ve biz de bu emeller için bir sürü Britanya ülkesi ekledik. Northumberland, Normandiya ve Cornwall ile İrlanda'daki Meath bunlar arasında.

*11

Cornwall ve Northumberland

Bu uluslar İngiltere'nin bir parçası olarak başlıyorlar ve yalnızca savaştan sonra birileri serbest bırakırsa görülecekler. Daha erken başlangıç ​​tarihlerinde oynamışsanız, onları CKII'den hatırlarsınız. Bu ülkeler o çağda asla var olmamıştı ve bu nedenle İngiltere'den çok fazla etkilendiler, ancak kendi varyasyonlarıyla araya biraz mesafe koydular.

*12

Normandiya

Normandiya, 100 yıl savaşlarına sahne olan ve 400 yıl önce İngiliz tahtına göz koyan Fatih William'ın ülkesi olması bakımından, üniforma dizaynı için zor bir yerdi. Dolayısıyla, kendimize o dönemde bağımsız olmayan bu alanın en iyi şekilde nasıl tasarlamamız gerektiğini  sormamız gerekti. Normandiya üniforması, ilk kademelerde İngiliz, daha sonraki kademelerde ise Fransız etkisinin hissedildiği, İngiliz ve Fransız karışımı bir tasarım oldu.

Meath

Meath aslında İrlanda'daki ülkelerden biridir, ancak İngiltere tarafından önceden ilhak edilmiş bir il olarak başladıklarından burada yer almaktadır.

Bu günlük bu kadar. Umarım Rule Britannia sizi de en az benim kadar heyecanlandırıyordur. Buna ek olarak Rule Britannia, 3 Britanya temalı şarkıyı içerecek. Sadece harika olduklarını söylemek yerine, bir fragman vermek fena olmaz:*1, 2, 3
*4


*5


*6


*7


*8


*9


*10


*11


*12 

5
EU4 - Haberler / Günlük EU IV Geliştirme Günlüğü-27 Şubat 2018
« : 27 Şubat 2018, 23:10:59 »
Alıntı yapılan: Paradoxplaza
https://forum.paradoxplaza.com/forum/index.php?threads/eu4-development-diary-27th-of-february-2018.1071398/


Herkese iyi günler. Bir kez daha Salı günü geldi çattı ve biz her zamanki gibi bir başka EUIV Geliştirme Günlüğü ile karşınızdayız. Bugün iki şey hakkında konuşacağız: donanma YZ geliştirmeleri ve İrlanda konutluklarının ulusal fikirleri (National Ideas).

Öncelikle YZ. Bunun için mikrofonu YZ programcılığının yaşayan efsanesi Chaingun'a uzatıyorum.

#####

Merhaba ben Chaingun, namı diğer Sktnet, gerçek adım ise Peter ( İsveçli olmayanlar direk Peter olarak okuyabilir). Bugünkü günlüğümüzde yakında gelecek olan Rule Britannia ve 1.25 güncellemesinde karşılaşılabilecek yeni YZ bugları hakkında konuşacağız.

1.25 ana [YZ] odak noktası, ideal olmayan donanma davranışlarını çözmek için yapılmıştır. Bazılarınız yakın zamanda YZ Fransa'nın, YZ'nin mantığının bunun oluşmasına her zaman izin vermesine karşın, tüm birliklerini Pasifikteki küçük bir adaya çıkardığına tanık olmuşsunuzdur. Gnivom'un, denizaşırı ülkelere savaş ilanını düzenledikten sonra, YZ askerlerinin denizaşırı ülkelerdeki deniz ulaşımı sıklığı nedeniyle çok daha sık karşılaşıldı.

Bu genel durum ilginçtir, çünkü oyunun YZ gelişiminin birçok kafa karışıklığı yaratan durumlarından bazılarını vurgulamaktadır; bunları şöyle özetlemek isterim:

          °Bir sorunu gidermek, deniz taşımacılığı durumunun da gösterdiği gibi başka gizli bir sorun yüzünden YZ'yi dolaylı olarak daha da kötüleştirebilir. Bir başka örnek, topların ordulara nasıl dağıtılacağını anlamadığında, YZ'nin kuşatma yapan ordu boyutlarını azaltarak yıpranmayı azaltmaya çalışması olacaktır.

          °Bir sorunu çözmek YZ'yi daha da kötüleştirebilir, çünkü aslında bir şeyi kırarak başka bir sorun oluşturuyoruz.

          °Bir belirtinin genellikle birden fazla nedeni vardır. Örneğin, çok genel anlamda oluşan meşhur uyuyan ordu hatası, YZ'nin işleyemediği harici veya dahili bir duruma geçmesi olarak açıklanabilir; bu, eğer varsa, denediği tüm komutların geçersiz olmasına neden olur.

          °Bir olay, tamamen bağlantısı kesilmiş gibi görünen birden fazla belirtiye sahip olabilir veya başka sebeplerle bağlılıkları çok fazla olabilir. Osmanlı YZ'nın, isyancılar tarafından ele geçirilmiş bir adaya (genellikle isyancı ordusundan daha az sayıda taşıma gemisi bulunması sebebiyle) çıkarma yapmayarak teknolojide çok çok geride kalması buna bir örnek olabilir.

Forumlarda ne kadar aptal olduğunuzu duymaya meraklı değilseniz, oyun programlama önerilecek bir iş değildir ne yazık ki. Bug ve özellik arasındaki çizgi aslında oldukça incedir.

Nakliye konularına geri dönersek; 1.25'te, deniz istilalarında YZ, "yurtdışına" birliklerinin %50'sinden fazlasını taşımaktan alıkonulur; burada yurtdışı farklı bir kıta üzerinde farklı bir bölge olarak tanımlanır ve ordu bölünebilirliği söz konusu kısıtlamaya tabi değildir (dolayısıyla eğer Fransa'nın sadece bir ordusu varsa, Güney Amerika'da da aynı şekilde bulunabilir). Bununla birlikte, bu sadece deniz istilası mantığı ... Kara Ordusu YZ hala belirsiz sebeplerden ötürü tüm orduları ile Avrasya'da yürümeye karar verebilir. Gelecekte zaman bulursam eğer düzeltmek istediğim bir şey.

Önceki yamaların donanma YZ'si ile ilgili bir diğer büyük sorun, birliklerin taşınmasında son derece yavaş olması. Bu sorun karmaşıktı ve birkaç alt konu belirlendi ve çeşitli derecelerde ele alındı:

          °YZ filosunun ve / veya ulaşımı bekleyen bir ordunun aslında yeniden yüklenene kadar hatta sonrasında bile sıkışıp kaldığı çeşitli hatalar vardı.

          °YZ şimdi eğer tüm nakliye gemilerine ihtiyaç yoksa bir filoyu parçalara ayırabilir.

          °Denizciler aslında bazı ülkeler için önemli olacak şekilde dengelendi. Kimse YZ'ye bunu öğretmedi ve birçok büyük ülkenin her zaman 0 denizcisi oldu ve zamanlarının çoğunu tamir için harcıyorlardı. Bu benim için de bir sürpriz oldu ve sorunun giderilmesi oldukça karmaşıktı, YZ şimdi denizciler tükenirse onları uçsuz bucaksız havadan çıkararak hile yapabilir. Bu, YZ'nin denizci sorununu halletmesi için olanak sağlayacak.

          °YZ'nin taşıma filosu (örneğin İspanya), Endonezya'da ya da başka bir daha uzak yerde seyir halindeyken, başka herhangi bir yere tepki vermesi yıllarca sürüyordu. İngiltere için, işgal olaylarına karşı savunmada ihtiyaç duyulan savaş gemileri söz konusu seferlere katıldığı için bu daha da kötüydü. Bir sonraki paragrafta detaylandırıldığı gibi, filolarının yapısının nasıl olduğu konusunda oldukça yoğun bir yeniden işleme söz konusu.

Başlangıçta, YZ'nin filoya müdahale sürelerini iyileştirmek için yola çıktığım zaman, bunun, dünyanın dört bir yanındaki uygun limanlara dağıtılmış filolar bulundurmayla alakalı olacağını düşündüm. Ne yazık ki, YZ (ve oyuncularda da) bunun için yeterli gemi yok. Dünyadaki en büyük sömürgeciler bile, çoğu zaman birkaç yüz savaş ve nakliye gemisini alanlara yayabilirler. Dolayısıyla savaş gemilerini bölmek felakete yol açabilir.

Çözüm, YZ'nin savaş gemilerinin büyük bir kısmının, anayurt limanlarından uzakta durmasının yasaklanması ve herhangi bir nakliye gemisi bulundurmamaları olarak gerçekleşti. Nakliye gemisi içermediğinden askeri birliklerin taşınması meşgul olmayacaklar. Bu davranış tutucu olabilir, ancak tutucu davranışlar YZ için uygulamada daha iyidir. Avrupalılar Ming'e büyük bir ağır gemi filosu ile meydan okumaya çalışmayacaklar, ancak kıyılarında birliklerini karaya çıkarmaya çalışacaklar.

Peki bu değişiklikler, YZ'yi denizde heybetli bir güç haline getirmek için yeterli miydi? Zeki oyuncular, YZ'nin neredeyse hiç herhangi bir gemi kurmadığını fark etmiştir. Noel sırasında, YZ'nin ekonomisi çok daha fazla savaş gemisi inşa etmek, bina inşalarına zorlamak ve daha az para harcamak için sıkıştırıldı. Osmanlıların 1.5 milyon adamı sahaya sürmesi korkunç derecede mükemmeldi. Çok daha sonra, yeni ordu bakım maliyetleri ve sonradan YZ ekonomik dengesinin bozulması bir sürprizdi ve bu nedenle 1.25'in çıkması bu konuda bir gerileme yapabilir. Yine de, deniz cephesinde olduğundan daha iyi olmalı.

Bu yeniden yapılanmanın bütün üzerindeki etkisi, YZ'yi denizcilikte daha yetenekli kılıyor. Mikro yönetim hala korkunç ve yetenekli oyuncular, "yem atarak filoyu uzak tutma" taktiği ile Büyük Britanya'yı kolayca istila edebilir. Kendi kurallarına bağımlı ya da YZ'nin zafiyetlerinden yararlanamayan oyuncular, daha önce görmedikleri şekilde denizde zorluklarla karşılaşabilirler.

Oyuncuların neden sürekli kodlanmış EU4 YZ'sini yenmeyi başardığından bahsedebiliriz. Temel olarak, Paradox oyunlarındaki YZ'nin, sabit bir elle kodlanmış strateji kullanıyor olmasındandır. Bir insan rakibinin yaptıklarına tepki olarak davranışını değiştiren şey, insan yazarının önceden programladığı taktiklerle sınırlıdır. Yalnız YZ'nin değişmeyeceği gerçeği karşısında, bir oyuncunun karşı stratejiler geliştirmesi, YZ'nin yaptıklarına karşı oldukça etkilidir, ancak başka bir oyuncuya karşı aynı derecede uzmanlıkla mücadeleye giremezler.

Son olarak, şunu belirteyim, ben EU4'te Sonbahar'dan beri bir danışman olarak (burada 18 ay kadar PDS ile çalışıyordum) bulunduğumu belirtmek isterim, ancak EU4'ten "GİZLİPROJE"ye atandım, yine PDS'de ve burada sınırsız şekilde yeni YZ bugları yaratabileceğim hatta belki de bunların direk YZ tarafından yapılmasına olanak vereceğim.

Şimdilik bu kadar.

#####

Yaşa Chaingun. Şimdi de İrlandalılar için yeni "Ulusal Fikirler"e bakacağız. İrlanda dürüstçe bölünebilecek yerlerdendir, ancak 1.25'te ulaştığımız kurulumdan memnunuz. Aşağıdaki ulusal fikirlere, macd21 katkılarıyla eklendi veya değiştirildi:

    *Leinster
    *Kildare
    *Clanricarde
    *Tyrone
    *Ulster
    *Maccarthy
    *Ormond
    *Faly
    *Tyrconnell
    *Birleşik İrlanda için yeniden grup oluşturuldu.

BU şekilde artık adanın her ulusunun kendi benzersiz Ulusal Fikirleri var, formüle edilebilir bir İrlanda ile kendi ayarlarına sahipler. Bakmak için 3'ünü seçelim: Meath, Kildare ve İrlanda;

MTH_ideas = {
start = {
fort_maintenance_modifier = -0.2
global_garrison_growth = 0.25
}

bonus = {
leader_siege = 1
}

innefectual_overlords = {
global_tax_modifier = 0.10
"The English government in Dublin and their Irish Parliament puppets have been weakened as result of England's many conflicts in the Hundred Years War and the War of the Roses. Their influence no longer holds any sway over the true lords of Ireland, and now is the time to strike out for our independence."
}
foreign_nationals = {
diplomatic_reputation = 1
"In 1487, the Irish lord John de la Pole, Earl of Lincoln, invited a host from Burgundy to Dublin to support the crowning of Yorkist English pretender Lambert Simnel. Ireland would make for a fine base of resistant against the English mainland, and forever keep the would-be occupiers at bay. We may also one day gain powerful supporters, such as the Kingdom of Spain."
}
mth_parliament_of_ireland = {
stability_cost_modifier = -0.10
"When the English were expelled from Dublin, they left behind an institution called the Parliament of Ireland. Meant as an instrument to subjugate us, we will instead use it to organise our efforts to resist a return of English rule."
}
mth_englishtown = {
culture_conversion_cost = -0.15
"Once known as Irishtown and a ghetto for native Irish in Dublin, we have turned the tables. The district is now relegated to the Englishmen who remain, there being forced to integrate into the new order."
}
mth_the_cess = {
global_tax_modifier = 0.1
"The Cess is a special tax for the purpose of maintaining the extraordinary garrisons required to keep our towns safe. The people resent the tax, but understand its necessity."
}
mth_trinity_college = {
adm_tech_cost_modifier = -0.1
"Ireland lacks an institution of higher learning. A Catholic university in Dublin would put Ireland on the academic map."
}
mth_siege_mentality = {
defensiveness = 0.20
"The people of Dublin and Meath have had to endure many sieges through the years. We understand how to survive them and how to resist them."

KID_ideas = {
start = {
global_unrest = -1
defensiveness = 0.20
}

bonus = {
prestige = 1
}

kid_lords_of_ireland = {
diplomatic_reputation = 1
"Through strategic marriages and alliances with both Gaelic and Anglo-Irish families, the rulers of Kildare maintain a degree of influence throughout the island of Ireland unmatched by any of their rivals. Such is their power that successive English monarchs appointed them as their Lords Deputy over the island."
}
kid_ear_of_the_king = {
improve_relation_modifier = 0.2
"Despite repeatedly betraying the crown, the FitzGeralds of Kildare talk their way out of trouble, returning home with a pardon and a promotion."
}
kid_silken_finery = {
land_morale = 0.10
"When Thomas FitzGerald renounced his allegiance to the English king, he did so accompanied by his retinue of armoured gallowglasses, who were bedecked with silken fringes on their helmets. When Thomas wavered in his course of action, an Irish bard recited to him a poem, calling upon the Silken Lord to avenge his father’s death."
}
wizard_earl = {
technology_cost = -0.05
"The 11th Earl of Kildare spent many years abroad, studying and learning much of the world. When he returned home, he brought with him a keen interest in alchemy. Such was his knowledge that his neighbours referred to him as the wizard earl, for he was thought to have magical powers."
}
the_curragh = {
cavalry_power = 0.1
"The wide open plains of the Curragh have long been used as a gathering place for armed forces, but also make it a popular site for horse racing, and later, horse training."
}
kid_architects_of_nation = {
build_cost = -0.1
"The ancestral seat of the FitzGeralds at Carton House is grand, but our fortunes have improved of late. We have drawn up plans for an even grander residence, that could serve not only as a family seat but also as the Earl's court."
}
kid_royal_irish_army = {
global_manpower_modifier = 0.1
"The forces sent by the King of England to subdue the Irish can easily be repurposed by the Peerage. By simply offering better pay the Earldom of Kildare could command a sizable force of English soldiers."


irish_ideas = {
start = {
land_morale = 0.1
trade_efficiency = 0.1
}

bonus = {
legitimacy = 1
republican_tradition = 0.5
}

irish_endurance = {
shock_damage_received = -0.1
"Decades of disease and famine have mostly pushed the English invaders from our lands. Meanwhile, the Irish people grow all the stronger from their harrowing experiences. Yes, there is no stronger man on God's green earth than an Irishman!"
}
the_clanns = {
same_culture_advisor_cost = -0.2
"The Clanns of Ireland make up a strong political body for land and family management. In smaller families, the family elected chieftain is in charge of maintaining the family and protecting their lands. Land and leadership is passed through the family electorate system of Tanistry. From the royal clanns the symbolic high king of Ireland is elected, creating a bond of union between the Irish families."
}
more_than_irish = {
global_unrest = -2
"Heartily did the Norman invaders embrace the Irish traditions; so much so that it was said they put on the airs of being 'More Than Irish'. The very nature of our culture is contagious, and for centuries yet will men embrace our way of life."
}
loyal_catholics = {
papal_influence = 1
global_heretic_missionary_strength = 0.02
"While the English may toil and spin in the winds of the Reformation, the Irish people as a whole are determined to remain under the wing of their lord The Pope."
}
ire_abundant_harvests = {
global_trade_goods_size_modifier = 0.10
"Now that the greedy, neglectful English landlords have been driven out of Ireland, our farmers are finally able to manage their produce in peace. Blights and crop failures are addressed as matters of critical state importance rather than as peripheral concerns of an irrelevant colony."
}
unconquerable_ireland = {
war_exhaustion = -0.02
"No English lord could contain the will of the Irish for long. Despite all efforts, rebellion after rebellion sprouted in an attempt to displace English rule. Insurgency after insurgency will spring up in their path, and Ireland shall never truly be theirs. And, as they sail from our lands, we shall further influence resistance against the protestant imperialists to on our eastern flank."
}
ire_gallowglasses = {
discipline = 0.05
"Formerly loose mercenary bands, the Gallowglasses are being consolidated into a national army. Their institutional experience is almost unrivalled, and their septs are the perfect foundations for regiments."

Bu kadarı bugün için fazla bile! Eh, eğer resim eklemezsem çok fazla tepki gelebilir, o halde alın bakalım:

*1

Önümüzdeki hafta, hem Rule Britannia'nın bir parçası olarak dahil edilecek olan yeni birim modellerini hem de müziğini göstereceğiz. Görüşmek üzere!


*1

6
EU4 - Haberler / Günlük EU IV Geliştirme Günlüğü - 20 Şubat 2018
« : 20 Şubat 2018, 18:56:38 »
Alıntı yapılan: Paradoxplaza
https://forum.paradoxplaza.com/forum/index.php?threads/eu4-development-diary-20th-of-february-2018.1070412/


Herkese iyi günler ve bir başka geliştirme günlüğüne hoşgeldiniz. Rule Britannia'nın $9,99 ya da lokal eşdeğerinde fiyatı olup, 1.25 güncellemesinin ücretsiz olacağını daha önce duyurmuştuk. Bunu burada bitirerek, Rule Britannia'nın yenilikleri ve update ile birlikte Alçak Ülkelere gelecek olan yeni Ulusal Idealardan bahsedelim.

Öncelikle Rule Britannia'dan birkaç küçük yenilik. Steer Trade (Ticaret Yönlendirme) isminde yeni bir diplomatik teklif ve Barış Pazarlığı ekledik. Bu,%60 Savaş Puanı'na mal olacak ve diplomatik olarak almak zor olacak ama galip bir ülkenin, diğerinin tacirini otomatik olarak yerleştirip, ticari gücünü kendi ticari başkentine yönlendirmesini sağlayacak. Bu düzenleme ateşkes süresince geçerli olacak ve bir düşman ulusunun maliyesini toprak almadan gasp etmeye izin verecek veya başka şekilde Agresif Genişlemeye etki edecek.

*1

Bu örnekte, Venedik, Memluk'ü ticaret yönlendirmesine zorladı ve böylece Memluk'ün manuel tacir hareketleri kısıtlandı ve Venedik için maksimum kar getirecek şekilde yerleştirildi; Halep'ten İskenderiye'ye, İskenderiye+Ragusa'dan Venedik'e ticaret yönlendirmesi. Bu anlaşma, tacirlerin ana ticaret merkezlerinde uzakta kalan noktalardan bile kazanana ticari yönlendirme yapmalarını sağlıyor.

Ticaret Gücü Transferinden daha karlı olmasından dolayı (ama her zaman olmayabilir), Ticaret Yönlendirmesinin maliyeti %60 ve Ticaret Gücü Transferi % 30 olarak ayarlandı.

Bir sonraki yenilik, Donanma Doktirinlerini ekledik. Gemi gücü sınırını 20 gemi aşan tüm uluslar için, donanma doktrini aşağıdakilerden biri olabilir:

          °Varolan filo: -15% gemi bakım ücreti

          °Ücretsiz kürekçi: +%15 kadırga mücadele gücü.

          °Tüccar Deniz Kuvvetleri: +%33 donanma ticaret gücü

          °Gemi Bordalama: +%33 gemi yakalama şansı

Bununla birlikte, Deniz Doktirinilerini kullanmak bedava değil. Donanma doktirini maliyeti, güncel donanmanızdaki ihtiyaç duyulan denizci sayısına bağlıdır ve her bir denizci başına 0.1 düka ücret giderine eşdeğerdir. Doktirininizi bu ücret karşılığında istediğiniz zaman ayarlayabilirsiniz ve Ordu ekranından ulaşabilirsiniz.

*2

Bununla birlikte, özellikle İngiliz kültür grubundaki ülkeler için beşinci Doktrin seçeneği var: Wooden Wall (Ahşap Duvar). Kendi illerine bitişik deniz alanlarında +1 mücadele roll etkisi yapacak. Bu, bir İngiliz ulusunun hem ana vatan adalarını hem de toprak ele geçirdiği yurt dışı topraklarını iyi savunmasına izin verecek.

Steer Trade ve Naval Doctrine, Rule Britannia Immersion Pack ile gelecek olan yenilikler. Şimdi de İngiltere güncellemesi ile Alçak Ülkelere bedava gelecek olan yeni Ulusal Idealara bir göz atalım.

Uzun süredir geniş çaplı "Alman İdeaları" kapsamında kötü muameleye maruz kalmış Flemenk ve çevreleyen uluslar için Ulusal Ideları revize etmek için kapsamlı bir çalışma yapıyoruz. Bu nedenle, aşağıdaki uluslar kendi benzersiz Ulusal Idealarını aldılar:

Friesland

Utrecht

Gelre

Flanders

Brabant

East Frisia

Liege

Aachen

*3

Şimdi aşağıda iki tanesini açıklıyorum ve ekstra 2 tane, daha sonra açıklanacaktır. Şahsen ben, Gelre ve Aachen'dan oldukça hoşlanıyorum.

(Çevirinin sonunda ulaşabilirsiniz)

Bugünlük bu kadar yeter. Gelecek hafta neye odaklanacağız? 1.25'teki YZ Donanması'nın tutkulu görünümü hakkında bir geliştirme günlüğüne ne dersiniz? Kulağa hoş geliyor. Öyleyse görüşmek üzere.


*1
*2
*3

Gelre ve Aachen İdeaları
(aç/kapa)

7
EU4 - Haberler / Günlük EUIV Geliştirme Günlüğü - 13 Şubat 2018
« : 13 Şubat 2018, 15:33:52 »
Alıntı yapılan: Paradoxplaza
https://forum.paradoxplaza.com/forum/index.php?threads/eu4-development-diary-13th-of-february-2018.1069383/


Herkese iyi günler. Söz verdiğimiz gibi bugün 1.25 güncellemesindeki yeni Görevler sisteminin yanı sıra yeni İdea takımlarından bazıları ve yeni Görev Ağaçları için modlama kılavuzu hakkında biraz daha bilgi vereceğiz.

Öncelikle, eski görev sistemini eski ülkelere göre çeviren işte zorlandık ama başardık, böylece eski geliştirme günlüğümüzde görüldüğü gibi, eski sistemdeki eski misyonlar yenisinde çalışacak. Ama Rule Britannia'da odaklandığımız uluslar hangileri?

1.25 İngiltere güncellemesinde, "Subjugate France ve Advance the Frontier" gibi İskoçya ve İngiltere için yer alan eski görevler yeni görev ağacında da olacaklar. Rule Britannia'ya sahip olanlar içinse, İngiltere, İrlanda, İskoçya ve Büyük Britanya için bunlarla birlikte özel görev ağacı ekledik.

*1 Aşırı bir irade gerektirmiştir olsa sa, İskoçya "İngiltere'yi ezmek" için 15'den fazla iterasyon görevine sahip.


İrlanda'daki Devletler, İskoçya ve İngiltere, kendi sanat yapıtlarıyla tamamlanan ve maalesef parlak mor kodlama sanatını içermeyen özel hazırlanmış görev ağaçlarıyla başlayacaklar. Büyük Britanya'yı kurmak ise, Adaları birleştiren için daha da büyütülmüş bir görev ağacını aktif edecek.

*2 Anakara siyasetinde karışıklık, Büyük Britanya için tahtı korumak ya da imparatorluğu dağıtmak olarak yeni görevler açıyor.

Mann, Gaeldom ve Adalar (Isles) için endişelenmeyin. Highlander (Kuzey İskoçya) halkları, Stuartlar krallığı korumada başarısız olduğunda, (Görev ve İdeaları ile uyumlu olarak) İskoçya'yı kurabiliyorlar.

*3 Mann, The Isles ve Gaeldom için yeni kararlar etkin.

Ek olarak, bir görevi bitirmek için hangi şehirlere ihtiyacınız olduğu kafa karışıklığına neden olabiliyor. 1.25 İngiltere güncellemesinin yaşam kalitesini değiştiren bir özelliği olarak, gerekli şehirlerden birine tıkladığınızda, diğer istenen şehirler parlak olarak gözükecek.

*4 Bunca zaman boyunca, nereleri fethedeceğimizi bilmiyorduk, hepimiz o yollardan geçtik.


Ayrıca, daha genel bir görev simgeleri ekleme özgürlüğünü de ele aldık, bu nedenle Osmanlı görevlerinin Hussar hücumu ile temsil edilmesi gerekmiyor!

Daha önce, yeni görev sistemleri için bir modlama rehberi vaat etmiştik. Mikesc, onu bir araya getirecek kadar cömert davrandı, bu yüzden açıklamayı ona devredeceğim: (İngilizce modlama açıklaması çevirinin sonunda yer alıyor)

Teşekkürler Mikesc. Şimdi oyuna eklenen görevlerinden birkaçına yakından bakalım. Bunların oldukça ağır bir listesi var, bu yüzden onları geliştirme günlüklerinde üç gruba ayıracağım: İngiliz, İrlanda ve Alçak Ülkeler. Bugün, İngiliz hissesine bakalım.

Adalarda İngiltere ve Büyük Britanya'nın fikirlerini değiştirdik, böylece ikisi arasında ayrı bir his oluşabiliyoruz. Onları burada listeliyorum:
------------------------
ENG_ideas = {

start = {

infantry_power = 0.10 # agincourt

global_unrest = -1 # magna carta, parliament

bonus = {

free_leader_pool = 1

royal_navy = {

navy_tradition = 0.25

heavy_ship_power = 0.10

eltham_ordinance = {

production_efficiency = 0.1

secretaries_of_state = {

diplomatic_upkeep = 1

navigation_acts = {

trade_efficiency = 0.1

city_upon_a_hill = {

global_colonial_growth = 20

eng_red_coats = {

fire_damage = 0.1

british_bill_of_rights = {

years_of_nationalism = -5

GBR_ideas = {

start = {

naval_morale = 0.20

heavy_ship_power = 0.15

bonus = {

navy_tradition = 1

gbr_acts_of_union = {

diplomatic_annexation_cost = -0.15

max_states = 3

british_merchant_navy = {

global_tariffs = 0.15

gbr_the_royal_society = {

technology_cost = -0.05

sick_and_hurt_board = {

sailors_recovery_speed = 0.10

sailor_maintenance_modifer = -0.1

reform_of_comission_buying = {

discipline = 0.05

british_industrialization = {

global_trade_goods_size_modifier = 0.2

britanna_rules_the_waves = {

leader_naval_manuever = 1

blockade_efficiency = 0.33
------------------------------
Ek olarak, Highlander (Gaeldom, The Isles), Mann ve Cornwall için yeni fikirler ekledik:
--------------------------------
# Manx ideas

KOI_ideas = {

start = {
global_sailors_modifier = 0.2
global_ship_cost = -0.1
}
bonus = {
discipline = 0.05
mann_stanleys = {
diplomats = 1
"The Stanley dynasty has ushered in an era of peace and prosperity for the Manx people. Their skill at diplomacy ensures the safety of the island from both political and military threats to our sovereignty."
}
mann_kings = {
core_creation = -0.10
"Despite its size, Mann is recognized as a de jure Kingdom. But what is a Kingdom without land? We must acquire more."
}
mann_tynwald = {
advisor_pool = 1
"The Tynwald is the Manx high court. The House of Keys, led by the most powerful families of Mann, act as a national jury that give advice on legal matters. As the state expands however, its administrative needs multiply. The Tynwald must become a permanent institution, akin to a parliament with the power to write new laws."
}
mann_and_the_isles = {
naval_morale = 0.15
"In centuries past Mann was the heart of a great realm that spanned across the Irish Sea. It is time to revive the tradition of shipbuilding so that we can restore this empire."
}
mann_act_of_settlement = {
global_unrest = -1
"It is time to finally settle the status of peasant landholding on Mann. The Act will guarantee the basic rights of citizens and become a basis for the future development of our constitution."
}
mann_burn_the_heretic = {
global_heretic_missionary_strength = 0.02
"Witchcraft and heresy are ever-present dangers to the faithful. Suffer not the witch and the heretic to live."
}
mann_act_of_revestment = {
diplomatic_annexation_cost = -0.15
“There are too many petty nobles holding minor titles and withholding rents from their land. The Act Of Revestment will revoke these titles so that the monarch can rule more directly."
}

CRN_ideas = {
start = {
global_regiment_recruit_speed = -0.10
production_efficiency = 0.1
}
bonus = {
land_morale = 0.10
crn_stannary_parliaments = {
global_unrest = -2
"The tin miners of Cornwall have long upheld their special legal rights. These include tax exemption and exclusive prospecting rights, but most importantly the right to be tried only before a Stannary Court with a jury composed of their fellow miners. A Stannary Parliament oversees and revises these rights, keeping the mining population productive and content."
}
crn_cornish_rebels = {
hostile_attrition = 1
"The Cornish people are quick to rise up against oppression and misrule. Hostile armies entering their lands receive an unfriendly welcome."
}
crn_prayer_book_traditionaliism = {
tolerance_own = 2
"Farmers, miners, and landlords alike are extremely reluctant to accept changes to religious prayer books. Many complain that prayer books written in English exclude a significant part of the population who speak only Cornish, though others point out they could not read the old Latin prayers either. Regardless, a traditionalist attitude to religion pervades Cornish society and binds it together."
}
crn_pirates_of_penzance = {
capture_ship_chance = 0.1
privateer_efficiency = 0.2
"Oh, better far to live and die. Under the brave black flag I fly, Than play a sanctimonious part,With a pirate head and a pirate heart."
}
crn_royalist_army = {
land_forcelimit_modifier = 0.2
"Ever staunch monarchists, the Cornish people are quick to rally to the defence of the crown against republican revolutionaries. Despite Cornwall’s relatively low population, it can raise a surprisingly large levy of determined soldiers willing to fight for King and country."
}
crn_gear_rout = {
movement_speed = 0.15
"Even should we lose the war, enough of us will likely flee the field that they will live to fight again another day."
}
crn_arthurian_romanticism = {
prestige_decay = -0.01
"A recent revival of interest in Celtic culture has created an interest in Arthurian legend. Tintagel Castle is said to be the place of King Arthur's conception, and acts as a focal point of a renewed Celtic identity in Cornwall."
}

highland_scottish_ideas = {
start = {
garrison_size = 0.25
heir_chance = 0.5
}
bonus = {
manpower_recovery_speed = 0.1
hsc_the_wallace = {
land_morale = 0.15
"We reide of ane rycht famous of renowne,\nOf worthi blude that ryngis in this regioune,\nAnd hensfurth I will my proces hald,\nOf Wilyham Wallas yhe haf hard beyne tald."
}
hsc_highland_clans = {
hostile_attrition = 1
"The Highland clans are a contentious people. As much as they resent one another, they resent even more the prospect of foreign invaders ruling their ancestral lands. Of course, when the threat of foreign invasion is over, the clans will resume their infighting. There can only be one."
}
hsc_storm_the_castle = {
siege_ability = 0.10
"Whatever problems arise in the Highlands, few can be resolved without at some point storming a castle. Our experience in these matters goes back generations and is a highly transferable skill."
}
hsc_episcopalianism = {
religious_unity = 0.1
stability_cost_modifier = -0.1
"There are many competing ideas about how the Church in the Highlands should be structured and what doctrines should be adopted following the advent of the Reformation. We have opted to retain the hierarchical Bishopric model, which allows for both a clear structure for Church proceedings and a degree of doctrinal independence for clergymen."
}
hsc_highland_charge = {
shock_damage = 0.15
"Gunpowder weapons have revolutionized the battlefield, and the warriors of the Highlands must adapt. An aggressive new shock tactic has been developed by our generals. Our soldiers will run, preferably downhill, straight into the first enemy volley, firing as they go. After shooting, they will draw more traditional weapons and enter the melee. The speed required for this tactic necessitates that our warriors wear very little in the way of clothing however."
}
hsc_arming_act = {
global_manpower_modifier = 0.1
"Our oppressors would confiscate our weapons to rob us of the ability to resist. The Arming Act requires all Highlanders to own and train with a firearm."
}
hsc_ossian = {
prestige = 1
"The Romantic revival of Gaelic culture is exemplified in a collection of poems written under the pseudonym 'Ossian'. They tell ancient folkloric tales that remind the Highlanders of their storied past."

--------------------------

Bugünlük bu kadar. Gelecek hafta daha fazla yeni eklenmiş fikirler ve Rule Britannia Immersion Pack ile birlikte gelecek yeniliklere göz atacağız.


Mikesc'in konuşması:
(aç/kapa)


*1

*2

*3

*4


8
EU4 - Haberler / Günlük EU IV Geliştirme Günlüğü - 6 Şubat 2018
« : 07 Şubat 2018, 14:27:10 »
Alıntı yapılan: Paradoxplaza
https://forum.paradoxplaza.com/forum/index.php?threads/eu4-development-diary-6th-of-february-2018.1068364/


Merhaba, bugünkü EU4 geliştirme günlüğüne hoş geldiniz. Her ihtimale karşı, belki duymayanlarınız vardır, 1.25 güncellemesine eşlik edecek Immersion Pack Rule Britannia'yı duyurduk. Bugünkü günlüğümüzde Immersion Pack'teki iki yeniliğe odaklanacağız: Yenilikçilik ve Bilgi Paylaşımı.

Yenilikçilik, milletinizin başkalarına karşı ilericiliğini ölçüt alarak oyuna eklenen yeni bir değerdir. 1444'te tüm ülkeler için 0 değerinde başlıyor ve her yeni teknolojik buluş ya da fikir benimsemeyi yapan ilk ülke olursanız +2 artıyor.

*1

Bir teknoloji ya da fikiri ilk benimseyen olmak biraz zor bir hedef gibi görünse de, verilen ödül gayet cömert. 100 Yenilikçilikte bir ulus, -10% tüm güç maliyetinden ve -1% Ordu ve Donanma Geleneği azalmasından yararlanacaktır. Teknolojiye ve fikirlere yoğun bir şekilde yatırım yapmanın lüksünü karşılayabilecek büyük imparatorluklar, bu ödülleri elde edecekler. Teknoloji ve Fikir uyarıları da, Yenilikçiliğe etki edip etmeyeceğine dair yeni bir düzenlemeye sahip. Ek olarak Anglikan inanç Yenilikçilik kazanımına %50 katkı verecek.

*2

Yenilikçiliğin keskin kenarı, uzun vadeli bir yatırım olmasıdır, eğer zamanın ilerisinde değilseniz ve komşu bonusunuz yoksa, geride kalırsanız ve kazanımlarınız her ay -0.03 azalır.

Şimdi Avrupa dışı bir ülke olarak, çoğu Enstitünün muhtemel gelişme noktalarından uzakta, teknolojide dünya lideri olmak zor bir şey olabilir. Size yardımcı olacak şey, Rule Britannia'daki yeni Bilgi Paylaşımı özelliğidir. Ülkeler, sahip oldukları bir kurumu benimsemeyen bir ülkeye Bilgi Paylaşımı sunabilirler. Hedef, sömürge sınırları (colonial range) içinde olmalı ve genellikle bir ittifak olmaksızın kabul edilmeyecektir. Kabul edildiğinde, bu diplomatik adım, Enstitüsünün 10 yıl boyunca  başkentin  bulunduğu alanda, her ay +1 yayılmasına yol açacaktır. Bu süre zarfında, Enstitüyü alan ulus, kazançlarının % 10'unu bağışçısına ödemek zorunda kalacak.

*3

Bu hafta bununla günlüğümüzü kısa ve şeker tutacağız. Gelecek hafta Rule Britania'dan daha detaylı şekerlemeler ile karşınızda olacağız, görüşmek üzere.*1

*2

*3

9
EU4 - Haberler / DUYURU EUIV - Rule Britannia: 20 Mart'ta çıktı
« : 06 Şubat 2018, 18:36:10 »


Paradox'un duyurduğu yeni eklenti paketi Rule Britannia, Yakında Europa Universalis IV için geliyor.

STOCKHOLM6 Şubat, 2018 – Rule Britannia, Europa Universalis IV için yeni bir Immersion Pack'tir. Immersion Pack'ler, belirli bir bölgenin tarihsel mirasına daha fazla derinlik ve odak eklemek üzere geliştirilir ve Rule Britannia, Britanya Adaları'nın tarihini öncelikli olarak ele almak üzere tasarlanmıştır.


Rule Britannia ile eklenecek özellikler:

• Yeni Britanya Görevleri: Europa Universalis IV görev sistemimize dahil edilen ve İngiltere, İskoçya ve İrlanda için yeni seçkin görevler ve Görev Ağaçları.
• Sanayi Devrimi: Son yıllarda gelişen bölgeler, oyunda yüksek verimlilik ve daha fazla servet kazandıran kömür üretebilir.
• Yenilikçilik: Daha düşük güç maliyetleri de dahil olmak üzere yeni bilginin kilidini açan ilk ulus olarak ödüller kazanın.
• Deniz Doktrini: Gemi bakım, ticaret gücü veya savaş performansı için ikramiyeler kazandırmak için filolarınıza genel bir strateji belirleyin.
• Anglikanizm: İngiltere'de yeni ikramiyeler ve dini seçimlerle yeni bir Protestan inancı ortaya çıkabilir.
• Bilgi Paylaşımı: Kendi bölgelerinde Enstitülerin yayılmasını teşvik ederek müttefiklerinize veya vasallarıza yardım edin.
• Ticarette Yönlendirme: Mağlup düşmanlarınızı, tüccarlarının sandığınızı doldurmalarını sağlamak için zorlayın.

Rule Britannia'nın oyun geliştirmeleri şunlarla birlikte paketlenmiştir:
• Yeni Birim Paketleri (Unit Packs): Yerel İrlanda birlikleri dahil olmak üzere, Cornwall ve Northumberland gibi ülkeleri de içine alan, Britanya Krallıklarına yeni ordu dizaynları ve ayrıca yeni müzikler.
• Yeni Müzik: Bestecilerimiz, fırtınalı ticaret denizlerini sessizleştirmek için yeni şarkı yazarken çok çalışıyorlar.


Geliştirici Günlükleri Listesi
-

Görseller
Resimlerin büyük halini görmek için yeni sekmede açın

10
EU4 - Haberler / Günlük EU4 Geliştirme Günlüğü - 30 Ocak 2018
« : 30 Ocak 2018, 16:40:20 »
Alıntı yapılan: Paradoxplaza
https://forum.paradoxplaza.com/forum/index.php?threads/eu4-development-diary-30th-of-january-2018.1067260/


Herkese iyi günler. Görünüşe göre bugün Salı günü ve adet olduğu üzere size haftalık bilgilendirmemizi yapmalıyız. Geçen hafta açıkladığımız yeni Görev Ağacı bir çok tartışma ve spekülasyonu beraberinde getirdi. Ayrıca bir çok soru ve benim üzerinde duracağım, modlarken nasıl kullanılacağına dair beklentiler vardı. Buna bir son vermek adına yeni çıkacak geliştirme günlüğünde kısa bir modlama rehberi sunacağız.

Görevlere daha sonraki günlüklerde döneceğimizi belirterek, yeni çıkacak adı konmamış 1.25 güncellemesiyle gelecek Immersion Pack'in yeniliklerinden konuşmak istiyorum. Bugün üzerinde duracağımız iki konu var: Anglikan Kilisesi ve Sanayileşme.

Öncelikle Anglikan Kilisesi. Şu anda, reform dönemi başladığında Hıristiyanlık'ta Protestan ve Reformist inançlar ortaya çıkıyor. Immersion Pack'e sahip olanlar Britanya Adaları'nda 3. bir branşa sahip olacaklar.

*1
(Peki ya kendim bir inanç yaratıp onu devletin resmi dini yapmak istiyorsam? Oh ho ho ho, nasıl şeytanca bir fikir bu böyle Henry?)

Reform hareketi ilk başladığında, güçlü bir Britanya ülkesi Anglikan inancını ülkesi için benimseyebilir. Bu inancı benimseyip, yaymak (büyük bir finansal sahil şehrinde merkez ortaya çıkar) ya da basitçe reddetmek seçeneklerine sahip olurlar. Bu yeni inanç, Hıristiyanlık'ta yeni bir branş ve kendine özgü bonuslar ve kilise mekaniklerine sahip.

*2
(Eşlerimi kahvemi sevdiğim gibi seviyorum!)

Anglikanizm daha düşük development maliyeti ve kafirlere karşı daha güçlü dönüştürme sağlıyor. Ayrıca Protestanlıkta olduğu gibi o ülkeye özel kilise gücü/puanı kazandırıyor. Bununla birlikte kiliseye mekanizma eklemek yerine, bunları direk para, ticari faaliyet(mercantilism) ya da ülke stabilitesini arttırmak için kullanabilirsiniz. Rights of Man'e sahip olanlar için, eşleri dehşete düşürecek iki özellik daha olacak. Değersiz partnerinizden derhal boşanabilir ve yeni yerel bir soylu hanımla evlenebilirsiniz.

Anglikanizm öncelikle İngiliz Adaları için gelmiş bir yeniliktir. Protestanlık ya da Reformizm gibi kolayca adapte edilemez ancak Evangelist bir Britanya ülkesi tarafından savaşla ya da asiler tarafından bir ülkeye dikte edilebilir.

Sanayileşme ile devam ediyoruz. Bu yeniliğe dair hikayemiz, EU4'e eklediğimiz Latent Resource (Gizli Kaynak) ile başlıyor. Dünyadaki bazı tarihi yerler, kullanılmayan, gizli bir kömür deposu içermektedir. Yüksek gelişmişlik koşulları ve Aydınlanma (Enlightenment) sağlandığında, bu bölgeler yeni süper ticaret ürününe geçiş yapacak.

*3
(Temel fiyat 10

Yeni Fabrika (ADM teknoloji 21)% 100 oranında üretilen malları artırmaz, bunun yerine ülke tarafından üretilen tüm malları% 5 artırır.)

Kömür, oyunun sonlarında altına karşı gelen bir maden. Kullanım olarak ülke çapında getirdikleri ile, ele geçiren ülkeler için gerçekten bulunmaz bir nimet. Dünya çapında bu madenlerden 50 tane var. Ticari mallar haritasında çizgili vilayet olarak gözükecekler. İşte dünya çapında mevcut yerleştirme;

*4 *5

Ve tabii ki, fırınımız (fabrika)tüm ihtişamıyla karşınızda

*6
Carlberg'in el işçiliği

Bonus: Fabrika listelerini hem vilayet hem de makro inşa görünümde yaşam kalitesini değiştirecek şekilde konsolide ettik, artık vilayetinizle alakasız fabrikaları görmeyecek ve hangi fabrikanın daha fazla kaynak getireceğini görmek için bir ona bir diğerine dans etmek zorunda kalmayacaksınız.

Ve son olarak, şahin gözlülerin geçen haftaki günlükte Fransa haritasında fark ettiği üzere, daha önce EU4'te olmayan bir şekilde isimler artık uzuyorlar. Optimizasyon Sihirbazı Meneth harita kodlarında yaptığı değişiklikleri size anlatacak;

Özellikle keskin gözlü olanların son geliştirme günlüğünde fark ettikleri gibi, ülke adları şimdi deniz bölgelerine yayılabiliyor.

Endonezya'da oynayan herkes bilir, deniz gerçekten iyi isim yerleştirmenin en büyük düşmanıdır. Ama artık değil.

Tek bir ülke, bir deniz bölgesini çevreleyen her kara bölgesini kontrol ediyorsa (wastelands hariç), oyun isim yerleşimi amacıyla kendi toprağının bir parçasımış gibi davranacak.

Sonuçların saçma olmamasını sağlamak için her ili kontrol etmenin ötesine geçen birkaç ilave gereklilik var:

- Deniz alanına bitişik en az iki farklı kara parçası olmalı.

- Sınırda kalan kara parçalarından en az ikisi, birden fazla eyalete sahip olmak zorundadır.

Aksi takdirde, adlar küçük adalara ulaşmak için uzayıp Portekiz adının Portekiz'in doğusu ile Azorlar arasında denizin ortasında olması gibi garip sonuçlar doğuracaktı. Bu kuralların birleşimi, çok sayıda adaya sahip alanlarda daha güzel görünümlü isimlerin oluşmasına neden olurken, deniz bölgesi boyunca gerçekten isme gerek duymayan alanlarda isim yerleştirmeye gerek duymuyor.

Böylece bugünkü geliştirme günlüğünü birkaç örnek ile bitiriyoruz;

*7
Gülümseyen Kore

*8
Gülümseyen Brunei

Bu hafta amma çok şeyden bahsettik böyle! Yeni Immersion Pack ve onunla birlikte gelecek 1.25 güncellemesine dair daha fazla bilgi ve yeniliği öğrenmek için takipte kalın.


*1

*2

*3

*4 *5

*6

*7

*8


11
EU4 - Haberler / Günlük EU4 - Geliştirme Günlüğü - 23 Ocak 2018
« : 24 Ocak 2018, 09:58:32 »
Alıntı yapılan: Paradoxplaza
https://forum.paradoxplaza.com/forum/index.php?threads/eu4-development-diary-23rd-of-january-2018.1066296/


Herkese günaydın. Bir kez daha Salı geldi ve bugün iki kat heyecan yaşanıyor:EU4 Dev Clash'taki bir sonraki bölüm ve yeni bir geliştirme günlüğü. Geçen hafta TrinTragula direksiyondaydı ve gelecek 1.25 güncellemesi ile birlikte çıkacak harita değişikliklerini gösterdi. Immersion Pack ile birlikte gelen özellikler hakkında konuşmaya başlamadan önce, Mission System olarak adlandırılan ve 1.25 güncellemesi ile birlikte bedava gelecek bir özellikten söz etmek istiyorum.

EU3'teki görevler gerçek bir kumardı. İyi ya da en azından münkün olabilecek bir görev için umutla bekliyordunuz ve wiki'ye bakmadan ya da oyun dosyaları üzerinden kontrol etmeden ne için görevlendirilebileceğini bilmiyordunuz. Seçme şansı olmayan görevler için iki şıkka sahiptiniz, bitirmeye çalışmak ya da iptal etmek. EU4'te bunu biraz daha geliştirdik ve size her zaman 3 görev şıkkı sunuldu. Birini seçip bitirmeye çalıştınız ya da yeni görevler edinmek için iptal ettiniz. Bu iyi bir iyileştirme olduğu halde, milletiniz için tüm görevlerinizin neler olabileceğinden çok emin olmamanız, nasıl kilidinin açılacağı ve hatta yapmanın size zararlı olacağı görevler almak zorunda kalmanız eksikliklerindendi. Görev sistemi, yeni oyuncuların çoğunlukla rehberler için baktıkları bir şeydir ve onlara sadece 50 prestij kazandırdıklarını ya da rakipleriyle olan ilişkilerini geliştirdiklerini söylerken, yeni oyunculara tavsiyelerinin sezgisel olarak misyonları görmezden gelmek oldupğunu görebilirsiniz.

Tüm bunlar 1.25'te yeni "Görev Sistemi" ile değişiyor. Kısa bir görev listesinden seçim yapmak yerine, ulusunuz için tüm görevler en başından itibaren mevcut olacak ve onlar için kriterleri yerine getirirken, bu şekilde uyarılacaksınız ve ödülünüzü yeni eklenen "Görevler" sekmesinsen alacaksınız. Ödüller buna göre daha alakalı, daha uzun ömürlü hale getirildi ve çoğu kez daha fazla göreve yönelik taleplerde bulundu. Benim en sevdiğim uluslardan biri olan Bizans'tan Purple Phoenix görevleriyle, görev zincirine bir göz atalım (Osmanlının neden sürekli güç kaybettiği bu cümlede gizli :S ).

*1
rahat Bizans kampanyamdan mütevazı bir genişleme. Sanat / düzen son hali değil.

Tüm Bizans görevleri baştan görülebilir ve bunlar üzerinden ilerleme gösterilir.Gelişmekte olan Bizans oyuncusu Yunanistan'ı fethedince, bir sonraki görevlin yerine getirilmesine yardımcı olmak için zaman sınırlamalı bir ödül ve iddialar verilecek: "Recover Albania and Conquer Bulgaria." Bunlar tamamlandıktan sonra, yine ödüllerini alıp görev zincirinde ilerlemeye devam edecekler. Görevler, Batıda Genişleme, Anadolu'yu geri alma ve Adaları geri kazanmaya yönelik olarak farklı yönergeler için de ayrılıyor. Tüm görevler bir kampanya boyunca tamamlanabilmesine rağmen görev ödülleri sırayla talep edilmelidir.

*2
Purple Phoenix olmadan Bizans görev zincirinin sonu

Özel görevleri olan tüm uluslar, bu yeni sisteme sahipler. Buna ek olarak, Avrupalıların, örneğin Afrikalılar veya Yeni Dünya Yerlilerinden farklı görevler üstlenebilmeleri için tüm uluslara ve bölgeye özel görevlere ek olarak, genel görevler ekledik. Eski görevleri bu yeni sistemle çalışacak şekilde uyarlarken, daha eski görevleri temizleme fırsatı da elde ettik.

*3
Fransız görevleri, güzel kodlayıcı sanatıyla tamamlandı. Yine de Hebrides'le ilgili bir şey garip görünüyor...

Bu görev değişikliği, 1.25 Güncellemesinin ücretsiz bir parçasıdır ve amacımız, yeni oyuncular için bir rehberlik görevi görmesinin yanı sıra, görevlerin uluslarla daha fazla alakalı olmasını sağlamak.

Bazı sorularınıza erken cevap bulmaya çalışacağım:

     *Bir görevi nasıl seçerim?
          -Bir önceki görev sisteminin aksine, görevlerinizi seçemezsiniz, hepsi oyun başlangıcından görülebilir. Görev ağaçlarının üstündeki     tüm görevler "aktif" olur ve aktif bir görevi yerine getirirince ödülünü talep edebilir, altındaki herhangi bir görevi kendi zincirindeki oklarla birbirine bağlayabilirsiniz.

     *Eski sistemde bir görevin seçilmesi size görev için ihtiyaç duyduğunuz talep/CB'yi veriyordu, peki ya şimdi sitem nasıl çalışıyor?
          -Çoğu durumda, öncel görevler, aşağıdaki görevleri yerine getirmek için kullanılabilecek bir ödül olarak hak talepleri/CB'ler verecektir.

     *Görev kapısı nasıl çalışıyor?
          -Bir görev, hem birden çok görev için, hem de aktif olmadan önce birden fazla görevin tamamlanmasını gerektiren bir ön şart isteyebilir.

     *Ne kadar modlanabilir?
          -İstetiğiniz kadar geniş.

Önümüzdeki hafta, 1,25'in yanında piyasaya sürülecek olan ve henüz duyurulmamış Immersion Pack'te neler olduğunu konuşmaya başlayacağız. O zamana kadar yeni sistemdeki "Devasa Görkemli" Osmanlı görevlerine hayran hayran bakabiliriz. ("behemothic glory" şeklinde adlandırılmış; behemoth devasa yaratık/hayvan anlamına geliyor ama bizim kültürümüzde ne yazık ki yaratık/hayvan yakıştırmaları yakışıksız kalıyor :P )

*4*1

*2

*3

*4
12
EU4 - Haberler / Günlük EU4 - Geliştirme Günlüğü - 16 Ocak 2018
« : 17 Ocak 2018, 11:00:26 »
Alıntı yapılan: Paradoxplaza
https://forum.paradoxplaza.com/forum/index.php?threads/eu4-development-diary-16th-of-january-2018.1065283/


Herkese Merhaba!

Ben Trin Tragula ve bu da 1.25 güncellemesinin ilk Geliştirme Günlüğü. Bazılarınız, araştırmalarla, tarihsel düzenlemeler ve çeşitli bölgelere yapılan tüm harita değişikliklerinin çoğuyla uğraşan eski günlüklerimden beni hatırlayabilir. Bu sefer de farklı değil, size şu anda üzerinde çalışmakta olduğumuz, henüz adını koymadığımız, çalışmalarımızın asıl yoğunlaştığı bir bölgeden bahsetmek için buradayım.

İngiliz kanalının çevresindeki bölge hem 1.12 Güncellemesi (Low countries) hem de 1.16 (Fransa ve Britanya Adaları) ile revize edilmişti. Bununla birlikte hala bazı sorunlar vardı ve detaylar, İskandinavya veya Macaristan gibi yakın tarihte gözden geçirilmiş bazı bölgelerle karşılaştırıldığında biraz eksikti (aynı güncellemede başlangıçta revize edilmiş ancak daha sonra güncellenmiştir.). 1.25'te bu nedenle Avrupa'nın bir bölümünü tekrar gözden geçirme zamanı geldi.

Gelecekteki tüm bölgesel güncellemelerde yapmayı planladığımız gibi yenilenen bölgede ilginç ülkelerin başlangıç ekranına yeni metinler ekledik.

*1 İrlanda

1444'te İrlanda kağıt üstünde İngiliz Monarşisinin nüfuz bölgesinde yer alsa da legal olarak kendine özel durumları vardı. Uygulamada doğrudan İngiliz egemenliği çökmüş ve Dublin'in çevresindeki "The Pale" olarak bilinen küçük arazinin ötesine geçememişti.

Her ne kadar ayrıntılar değişse de Anglo-Norman kontları , İngiliz krallarının hükmü altında, pratikte, kelimenin tam anlamıyla bağımsızdır ve yönetilen nüfus kadar İrlandalı bir hal almışlardı.

İngiliz nüfuzunun gerilemesi, büyük Kelt klanlarının çoğunun gelişmesine ve adanın birkaç güçlü İrlanda krallığına ev sahipliği yapmasına izin vermişti.

İngiliz Kralları Fransa'da Yüzyıl Savaşları ile ve kendi iç çekişmeleri ile meşgulken, İrlanda'nın bağımsızlığı daimi gözüküyordu. İngiltere, istikrar kazanmayı ve "Zümrüt Adasına" bir kez daha odaklanmayı başarabilirse de bu hiç de kolay olmayacaktır. Öyle olsa bile, İrlanda kontrol etmek için fazlaca asi bir bölge.

1.25 güncellemesinde İrlanda'daki çeşitli küçük devletlerin nasıl geliştiklerini ve İngiliz nüfuzunun nasıl giderek daha fazlaca zayıf düştüğünü  daha iyi göstermeyi umuyoruz. Yeni kurulumun, Ada'nın ne kadar çeşitlilik gösterdiğini daha iyi göstereceğini umuyoruz ve bir oyuncu, İrlanda'nın birçok klanından veya kontluğundan birine liderlik etmeyi seçebilir ve belki de İngiliz tehdidine karşı daha güçlü bir direnç gösterebilir veya başarısız olur ve en azından bir İngiliz vasalı olarak yönetmeyi umar.

Tüm İrlanda (tags) ülkelerine (yeni ve eski), bireysel ulusal fikirler verilecek ve eski grup kümesi Ada'yı birleştirmek için bir ödül olarak yeniden biçimlendirilecek (ve kısmen yeniden yazılmış olacak).

İrlanda'da Oynanabilir Ülkeler:

     *Munster (Yeni) - Bağımsız İrlanda Krallığı
       -Bu ülke, "MacCarthy"lerin lideri ve Desmond'un kalıtsal Kelt Kralı olan MacCarthy Mor'u temsil eder. Desmond Kontluğu ile karışıklığı                      önlemek için Munster olarak adlandırıldı.

     *Ormond (Yeni) - Bağımsız İrlanda Kontluğu
       -1444'de Ormond kontlarını Butler ailesi temsil ediyor.
 
     *Offaly (Yeni) - Bağımsız İrlanda Krallığı
       - Orta İrlanda, 1444'te çoğunluğu Kelt olan birçok küçük klan arasında bölünmüştü.Daha sonra İngiliz fethi gerçekleştiğinde, burası, İngiliz yerleşimine tabi birincil bölgelerden biri olmuştu. 1444 yılında EU4'te bu bölge Faly O'Connors tarafından yönetiliyor ama onlar gerçekten sadece bu bölgedeki birçok küçük klanlardan biriydi.

     *Tyrconnell (Yeni) - Bağımsız Krallık
       -Tyrconnell'in O'Donnel kralları, kökleri yüzlerce yıl öncesine dayanan İrlanda'nın bir başka yerli hanedanı.

     *Leinster (Eski) - Bağımsız Krallık
       -1444 yılında Leinster Krallığı, 12. yüzyıldan beri Kavanag hanedanı tarafından yönetilmektedir (krallığın kendisi yüzlerce yıl öncesine dayanıyor). Pale Leinster'a yakın olsa da, İngiliz monarşisine karşı güçlü bir muhalefet öyküsü vardır ve sıklıkla İrlanda'daki boyutunun ötesinde bir güç olmuştur.

     *Clanricarde (Eski) - Bağımsız Kontluk
       -Bir başka Anglo-Norman hanedanı olan Burke ailesi İngiliz krallığı adına İrlanda'nın bir bölümünü yönetmektedir. Ancak uygulamada komşuları kadar bağımsızdırlar.

     *Kildare (Eski) - Bağımsız Kontluk
       - İrlanda'nın diğer kısımları gibi, Kildare'nin FitzGerald Kontları da pratikte kendi toprakları hükümdarlarıdırlar ama Pale'e yakınlığı, Monarşi ile daha yakın ilişkileri olduğu anlamına gelir ve genelde İngiliz Kralıyla yakın işbirliği içindedir.

     *Thomond (Eski) - Bağımsız Krallık
       -Thomond Krallığı 1444 yılında İrlanda'nın en bağımsız Kelt krallıklarından biri olmayı sürdürüyordur. İngiliz Monarşi'sine uzak bir bölgede yer almalarından dolayı, asıl sorunları uzaktaki bir kraldan çok yakındaki komşularıdır.

     *Sligo (Eski) - Bağımsız Kontluk
       -1444 yılında Sligo, Sligo O'Connors tarafından yönetiliyor. Faly O'Connors'lara çok benzer şekilde, bölgedeki tutumları oyunda gösterdiğimiz kadar mutlak değildi.

     *Desmond (Eski) - Bağımsız Kontluk
       -Desmond Kontluğu (Desmond Krallığı ile karıştırılmamalıdır, Munster olarak adlandırdığımız bir etiket) güney doğu İrlanda'nın zengin kısımlarını yönetir. Monarşi ile olan bağları Kildare'deki akrabalarınınkiyle aynı değil.

     *Tyrone (Eski) - Bağımsız Krallık
       -Kuzey Tyrone'daki egemen Kelt krallığı, eski O'Neill hanedanı tarafından yönetilmektedir. Tyrone, uzun zamandır kuzeydeki en baskın krallıktı.

     *Ulster (Eski) - Bağımsız Devlet
       -1444 yılında bu eyalet, İskoç mevkidaşlarıyla sıkı sıkı bağları bulunan çok sayıda klana ev sahipliği yapıyordu. EU4'te Maggenis hanedanı tarafından yönetilmektedir.


*2 İskoçya

1444'te İskoçya, güneydeki Fransa Kralı tarafından desteklenen güçlü bir bölgesel krallıktı. İskoç siyasetinde Klanların etkisi hissedilse ve kendilerini tehdit altında hissettikleri takdirde bağımsızlıklarını savunsalar da, Krallık, İrlanda lordlarının ancak hayal edebileceği bir biçimde birleşmişti. Tahtta kaldıkları süre boyunca, Stuartlar kuzeydeki Orkney Norveç Norse yönetiminin son kalıntılarını geri kazanmak için zamanlarını boşuna harcamaya çalışırken, savunma alanlarını İngilizlere karşı güçlendirdiler.

İskoçya 1.25 güncellemesinde yeni oynanabilir ülke etiketi almadı ama bölge, İskoç Krallığını biraz daha güçlü tutmak için daha fazla ile (bölgeye) bölündü. Güneyde, Anglo-İskoç sınırının aslında düz olmadığını ve savunmasının zor olduğunu göstermek için iki il olarak düzenlendi. Batı ve Doğu March illerinin ilavesi, İskoçya'nın, başkent çevresindeki tarım arazilerine ulaşmadan önce bir istilacıyla savaşmasına izin veriyor. Highlands de bölündü ve bağımsızlık kazanan bir Highlander krallığının daha sağlam olacağını ve hayatta kalmak için daha iyi bir şansı olduğunu söylemek mümkün.

*3 İngiltere ve Galler

Oyun çıktığından beri İngiltere sadece bir kez güncellendi ve Danimarka ya da Almanya'da olduğu gibi güncel görünmediğini ve donanması güçlü bir istilacı için kolay fethedilebilir olduğunu düşündük. İngiltere, tartışmasız olarak bu dönemin tarihsel "kazananlarından" biridir ve dıştan gelen tehdit olarak pek bir şey görmemesine karşın, iki büyük iç savaşın yaşandığı bir yerdi.

1.25 güncellemesinde, İngiltere ve Galler, mevcut olanlarda iyileştirme yapılarak ya da zamanın hem siyasi hem de ekonomik gerçeklerini daha iyi yansıtacak şekilde yeniden çizilen birçok il ile kapsamlı bir yeniden işleme alındı. Isle of Man (Meşhur Man Adası :) ), İrlanda denizinde kendi eyaleti olan , kim kontrolünü elinde tutarsa ona bir deniz üssü sağlayacak hale getirildi.

Eklenen Etiketler (Tags):

     *Mann - Isle Of Man ilinde İsyancı.
       -1444 yılında Man Adası bir İngiliz mülkü olmakla birlikte, şimdi yok olmuş olan, Adalar Krallığı'nda (Kingdom of the Isles) bir zamanlar bağımsız bir krallıktı.


*4 Fransa ve Burgonya

Zaman çizelgesinde yer alan bir başka "Kazanan Ülke" Fransa'ydı. Yüzyıllar boyu Avrupa siyasetine egemen olan bu büyük krallık, iç huzursuzluktan ve Napolyon Devrimci İmparatorluğu olarak yeniden doğuşundan çok önce, kıtanın siyasetini tamamen yeniden şekillendirmeye hazırdı.

1444'te Fransa, Yüzyıl Savaşları'nın sahnesidir ve Krallık'ın nüfuz alanlarını kimin yöneteceği konusunda uzun süren bir çatışma vardır.Yakın tarihte imzalanan Tours antlaşması bölgeye barışı getirmiş gözüküyordu ama İngiltere'nin Maine'yi Fransız kralına teslim etmeye isteksiz görünmesi nedeniyle, tüm şartları yerine getirilmemişti.

1.25 güncellemesi, Fransa'da yeni bir ülke oluşmasına yol açmadı, ancak özellikle de kuzeydeki Fransız haritasını revize ettik. Normandiya ve Paris çevresindeki bölge daha ayrıntılı bir hale getirildi ve çatışma tekrar patladığında İngiltere ile Fransa arasında daha adil bir çatışmaya fırsat verilmek istendi. Aynı zamanda, bölgenin tarihi ekonomisini daha iyi temsil etmek için Fransız kalkınmasının bir kısmını daha nüfuslu bir bölgeye kaydırma fırsatı bulduk.

Büyük Burgonya eyaleti, Semur'daki gibi Burgonya sınır kalelerini temsil etmesi için parçalandı ve Dijon'daki başkentleri artık bir iç ticaret merkezi.

*5 The Low Countries​ (Alçak Ülkeler)

1444 yılında Alçak Ülkeler halihazırda Avrupa kıtasının en büyük ekonomik merkezlerinden biridir. Siyasi açıdan bir çok devlet Burgundy Duke'leri tarafından yönetilmektedir ama kendi egemenliği altında önemli bir özerkliğe sahiptiler ve zamanla kuzey kısımları tarihsel olarak birleşerek Birleşik Hollanda Cumhuriyeti'ni kurdular (United Provinces of the Netherlands) ve Europa Universalis zaman çizelgesinde ikonik bir güç ve büyük bir ticari ve sömürge gücü oluşturdular.

Bu bölgenin son revize edildiğinde belki de biraz muhafazakâr bir şekilde yapıldığını ve bu sefer statükoyu koruma konusunda daha az ilgilenmemiz gerektiğini hissettik.

Hollanda eyaleti Gelre ve Friesland gibi ikiye bölündü. Limburg eyaleti (Limburg ilçesinin çoğunluğunun bu zaman çizelgesinde şehrin kendisinden ayrılması gerçeğini kabul etmeye çalışmaktan dolayı sıkıntı çekti) tamamen, ayrı bir il olan Üst (Upper) Guelders lehine kaldırıldı. Sınırlar, tarihin bu döneminde bu bölgedeki birçok sınır değişikliğini umutla daha iyi yansıtacak şekilde yeniden çizildi.

Alçak Ülkeler bölgesinin gelişmişliği her zaman yüksek olsa da (hatta 1.24'te İngiltere'den bile yüksektir) bu şehirlerin ekonomik gücünü daha iyi yansıtmak için biraz daha arttı. Utrecht, Friesland, Gelre ve Hollanda'nın her biri bir vilayet tarafından büyüdüğü halde, bölgede etkili bir güç olmasına rağmen Brabant, hem bir eyaletini hem de gücünün bir kısmını kaybetti.

Bugünlük bu kadar! İrlanda'dan Burgonya'ya, bu revizyonun daha iyi bir deneyim sağlamasını ve bu orta bölgenin 1444-1820 dönemindeki gelişmişliğini daha doğru bir şekilde temsil edilmesini umuyoruz.

Gelecek haftaki geliştirici günlüğü @DDRJake tarafından yazılacak ve ne tür bir güncelleme yaptığımızın yanı sıra onunla birlikte gelecek Immersion Pack'i biraz daha ayrıntılı açıklayacak.


*1 *2
*3 *4
*5


13
EU4 - Haberler / Günlük 09 Ocak 2018 EUIV Geliştirme Günlüğü
« : 11 Ocak 2018, 14:28:48 »
Alıntı yapılan: Paradoxplaza
https://forum.paradoxplaza.com/forum/index.php?threads/eu4-development-diary-9th-of-january-2018.1064278/

2018 ve EUIV

Herkese selamlar! Umarım hepiniz iyi bir tatil ve harika bir yeni yıl geçirdiniz. Bol bol fırsattan oluşan yeni bir yıl için, EUIV ekibinden ben Firebolt, EUIV Ürün Yöneticisi olarak karşınızdayım! Tıpkı son Dev Günlüğünde Fogbound'ın söylediği gibi, oyuna yeni içerik getirmek için neler yapacağınızı merakla bekliyorsanız, bu günlük size göre değil. Bu görevi önümüzdeki hafta tekrar DDRJake devralacak. Ancak EUIV'ü szie getirmek için kendimizi nasıl organize ettiğimiz konusunda ve gelecek yıl için genel planlarımız hakkında meraklıysanız eğer, lütfen biraz zaman ayırın ve dinleyin!

Ürün Yöneticisinin Rolü

Ürün Yöneticisi ne yapar? Rolüm, ilgili ekiplerin bunu yapmak için ihtiyaç duydukları kaynakları almalarını sağlarken, mümkün olan en iyi oyunu sunabilmemizi sağlamaktır.

EUIV'te Ürün Ekibi, Oyun Direktörü (DDRJake), Proje Lideri (millenss) ve pazarlama ve satış departmanıyla ilgili tüm faaliyetleri koordine eden Ürün Pazarlama Müdürü ile yakın bir çalışma içindeyim. Takım içinde yaklaşan aylar / yıllar için ne yapmamız gerektiğini tartışırız(diğer insanlar ve bölümler de eldeki konuya bağlı olarak yer almaktadırlar).

Oyun Direktörü genişleme(ler) için fikirler üretmekle sorumludur, Proje Lideri bunları teslim edebildiğimizde çalışır ve PMM (Product Marketing Manager/Ürün Pazarlama Müdürü) söz konusu genişlemeyi nasıl pazarladığımızdan sorumludur. Ve bütçeden ben sorumluyum.

Normalde gelecek 12 ay içinde ne yapmak istediğimizi planlarız(aynı zamanda oyunu nereye götürmek istediğimizin daha uzun vadeli vizyonuna sahibiz).

Bu, baktığımız yinelemeli bir süreçtir:

-Oyuna eklemek istediğimiz içerikler (yani her genişlemenin ne olması gerektiği),

-Bunu yapmak için hangi personelin kullanılacağı (programcıların, içerik tasarımcılarının, QA'nın, pazarlama vb.),

-Yayınlamak için en uygun zaman ve pazarlama maliyetiyle, siz oyuncuların, genişlemenin farkına varması (Yarışan sürümler, Steam'deki Paradox Haftasonu ve çeşitli pazarlama kampanyaları gibi),

-Ve nihayet yukarıdakilerin hepsi için iş durumu.

Tüm bunlar bittiğinde bütçeye bakıyorum ve bunu benim ilk tahmin ve hedeflerimle karşılaştırıyorum. Eşleşme olursa ne ala ama eğer olmazsa her şeyi tekrar gözden geçirmeliyim ve planları değiştirmem ya da geliştiricilerin genişlemeye şaşırtıcı yeni özellikler eklemek için ek fonlara ihtiyaç duymalarında yönetimden ek fon talep etmem gerekiyor.

Yani, sonsuz para ve zamandan oluşan bir dünyada, çoğu istek için evet diyebilirim ancak ne yazık ki karşılaşabileceğimiz sınırlamalar ve bütçeler nedeniyle bazen daha sıkı tarihler belirlemem gerekiyor. Normalde oturur ve en iyi ilerlemenin nasıl olacağı konusunda birlikte görüşmeye çalışırız. Ancak GDC büyük olasılıkla gerçekleşmez ama size ne olacağını söyleyebilirim!

1* “Bir sonraki genişlemeyi hemen burada yapmalıyız.!”

2018'de ne olacak peki?

Her zamankinden daha çok kişinin EUIV oynamış olmasından dolayı çok mutlu ve minnettarız. Sürekli destek ve geri bildiriminiz olmadan, bu günlükleri yazamazdık. Wiki'yi kontrol ettim de, çılgın bir şekilde bunun EUIV için 244'üncü günlüğümüz olduğunu fark ettim. Bu yüzden bir kez daha, bize övgüler ve eleştiriler vererek, daha da iyi yapmaya teşvik eden fantastik bir topluluk olduğunuz için teşekkürler. Umudumuz, sizi eğlendirmeye (ve soymaya sanrım :D ) devam edebilmemiz ve 2018'de de arkadaşlarınızla ve topluluğunuzla paylaşabileceğiniz heyecanlı anları yaşamanız.

2017 yılında 3 tane genişleme paketi yayınladık; Mandate of Heaven, Third Rome ve Cradle of Civilization ve iki yama; Hungary ve Japan. Hepsinin geri dönüşü iyi olsa da, insalar Third Rome'a genelde biraz şüpheyle yaklaştılar. Tipik yayınlarımızdan farklı bir genişleme oldu ve geç anlaşıldı ki, belki de bunun mantığını yeterince açıklamadık. Onu, genelde 20 dolar civarında olan normal, daha geniş açılımlarımızdan ayırt etmek için bir "Immersion Pack" olarak adlandırdık (veya yerel para biriminizdeki eşdeğeri).

Öyleyse neden yeni bir genişleme türünü tanıttık? Bildiğiniz üzere EUIV şu anda 4. yılında ve bazılarınız, oyuna katabileceğimiz daha fazla şey var mı diye merak edebilir. Hatta oyuncuların çıkan her genişleme paketinde kafalarında soru işaretleri yaratan ve artık yapacak bir şey kalmadı dedirten durumlar olsa bile, biz hala kat edecek çok yolumuz olduğuna ve oyuna katabileceğimiz çokça yenilik olduğunu düşünüyoruz.

Işte 3. Rome "Immersion Pack"inin de amacı tam olarak buydu. Rusya örneğinde olduğu gibi, belli bir alana odaklanan, daha sıkı bir içerikle, kendinizi derinlemesine yeni bir ulusun içine yada yeni stratejilerin odağına "sokmanızı/dalmanızı" (immerse) istedik ki, oyunun hala ilginç ve taze yenilikler barındırdığı hissini uyandırabilelim.

Daha dar bir kapsam barındıran bu şekildeki paketlerin herkesin ilgisini çekmeyeceğini biliyoruz, ama bunu yapmaktaki amacımız tam teşekküllü 20 USD'lık genişleme paketini beklerken sabırlı olmanızı sağlamak. Bu şekildeki daha büyük genişleme paketleri genellikle oyun mekaniği için oldukça karmaşık değişiklikler içeriyor ve bu nedenle kodlamak, test etmek ve piyasaya sürmek daha uzun zaman alıyor.

2* Immerse yourself! (Immerse kelimesinin dalmak anlamında kullanılmasına bir atıf)

3. Rome'un yayınlanmasından ve sizin geri dönüşlerinizden öğrendiğimiz bir şey, daha evrensel olarak uygulanabilen bir içerik üretmemiz gerekiyordu. Örneğin; içeriğin odaklandığı bir ülkeyle olan oyununuzu bitirdiğinde, o bölge dışındaki bir ülkeyle de oynama zevkini sunacak içerikler olmalı. Bu demek oluyor ki, yeni içeriğin bir kısmı öncelikle immersion pack'in kapsadığı bölge / ülkede kullanılmak üzere inşa edilmiş olmasına rağmen, temel mekanikleri oyunda başka yerlerde kullanılması mümkün olmalıdır.

Peki neden Immersion Pack'leri tartışmak için zaman harcıyorum? Öncelikle, belirli bir bölge ya da konsepte odaklanan daha fazla Immersion Pack yayınlamak istiyoruz. Bu, büyük ölçekli genişleme paketleri yayınlamayı bırakacağımız anlamına gelmiyor ancak daha küçük paketlerle serpilecekler (Yani demek istiyorlar ki cebinizdeki her bir kuruşa göz koyduk, asıl çevirisi bu olayın ;D ). Sıradaki DLC de bir Immersion Pack olacak. Peki ama hangi bölge ya da konsepte odaklanacak? En çok oynanan başlangıç ​​ülkelerinden birine odaklanacağını ve Avrupa'da olduğunu söylemek yeterli sanırım. DDRJake önümüzdeki hafta sunacağı geliştirme günlüğünde daha bilgi paylaşacaktır. Yani takipte kalın!

Bu sözlerle yeni yılınıza ve mutlu oyunlara mükemmel bir başlangıç ​​yapmanızı diliyorum!

/Firebolt


1*
2*


14
EU4 - Haberler / DLC&Yama Hotfix 1.24.1
« : 15 Aralık 2017, 00:41:18 »
Alıntı yapılan: Paradoxplaza
https://forum.paradoxplaza.com/forum/index.php?threads/hotfix-1-24-1-is-now-live-checksum-0625-not-for-problem-reports.1060639/

İyi günler! Oyuncuların karşılaştıkları sorunlardan bazılarını gidermek için şu anda bir hotfix yayınladık. Bu hotfix, oyuna Steam aracılığıyla otomatik olarak uygulanacaktır. İndirme işlemini görmüyorsanız, Steam'in yeniden başlatılması, hotfix'in indirilmesini ve uygulanmasını sağlamalıdır.

-Vasallar şimdi tekrar diğer ülkelerden bağımsızlığa destek isteyebilirler.
-İkta Yönetimi'ni kabul etme kararı artık Osmanlı Yönetimi (Ottoman Government) veya Feodal Teokrasiler (Feodal Theocracies) için mevcut değil.
-Multiplayer sırasında oyunun çökmesi hatası giderildi.
-YZ'nin kaybedilmiş state'lerden Yeniçeri çıkarmaya çalışmasıyla meydana gelen hata düzeltildi.
-Reference Object'in (?) depodan kaldırılmasını engelleyen hata giderildi (Çökme giderildi).

Hotfix'ler genelde yüksek etkili konuların hızlı bir şekilde halledilmesini amaçlamaktadır ve bu yayınlanan yamayla Osmanlı'nın Yönetim tarzını değiştirerek bir anlamda kendi ayaklarına kurşun sıkması ve vasalların dektekleyici bulamaması sorunu, ayrıca çökmeler giderildi. Hata raporlarına göz atmaya devam edeceğiz ve Noel sonrası genel çalışma tempomuza döneceğiz.

15
EU4 - Haberler / Günlük EUIV - 1.24 Japonya Güncellemesi 12 Aralık Günlüğü
« : 12 Aralık 2017, 13:52:32 »
Alıntı yapılan: Paradoxplaza
https://forum.paradoxplaza.com/forum/index.php?threads/eu4-development-diary-12th-of-december-2017.1060110/

Mutlu Salılar millet! Işte changelog zamanı!!

*1

Bu kadar erken changelog mu? Ağzı açık ayran budalası gibi bakmayın! Evet, Japonya Güncellemesini erken bir Noel hediyesi olarak hazırladığımızı daha önce söylemiştik, bu yüzden ücretsiz eklemenin sizin için hazır olması için çok çalıştık. Peki ne zaman yayınlanacak? Eh, oyunu merakla bekleyenleri sinirlendirmek istemem ama, anlayışınıza sığınarak şunu söyleyeceğim "Yakında ™".

Tekrar etmek gerekirse, ücretsiz 1.24 Japonya Güncelleştirmesi sizin için, düzinelerce hata düzeltmesi, iyileştirmeler ve değişiklikler içerecek. Noel dönemi sona erdiğinde festivaller gibi
standart, gülünç ve hümanist İsveç tatillerimiz de sona erecek. Bu nedenle, yeni yıl öncesinde tatil moduna girmeden belki bir tane daha geliştirme günlüğüne sahip olabilirsiniz. Sanırım bu zevki bir konuk yazara devredeceğim ve ileriye dönük olarak nelere sahip olduğumuza bakacağız.


*1

Changelog
(aç/kapa)

16
EU4 - Haberler / Günlük 05 Aralık 2017 EU4 Geliştirme Günlüğü
« : 05 Aralık 2017, 14:38:36 »
Alıntı yapılan: Paradoxplaza
https://forum.paradoxplaza.com/forum/index.php?threads/eu4-development-diary-5th-of-december-2017.1058829/

Herkese mutlu Salılar! Geçen hafta, Japonya ve Filipinler'de yeni iller, fikirler ve ülkeler de dahil olmak üzere 1.24 Japonya Güncellemesindeki eklemeleri paylaşmaktan memnuniyet duyduk. Bugün, daha az seksi değişiklikler hakkında konuşmak istiyorum. Performans, hata düzeltmeleri ve denge değişiklikleri.

Performans ile başlayalım. Bu bir Geliştirme Günlüğü'nde ele alması zor bir konu çünkü göstermek için bir ekran görüntüsü paylaşamam ve bu yeni performansın% 20'lik core oluşturma maliyeti ve +1 lider şokuyla geldiğini söyleyemiyoruz. Hayır, üzerinde çalışmak ya da konuşmak için en güzel şey değil ama 1.24 Japonya güncellemesinde oyunun performansını artırmak için büyük bir çaba ortaya koyduk ve bunun için mikesc ve Groogy'ye teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Oyunun günlük işleyişine ayrıntılı bir şekilde bakarsak eğer, gerçekte performansı etkileyen öğeleri daha iyi fark edebiliriz.

Önce:

*1

Gördüğümüz gibi, AI aktörleri paralel çalışıyor olsalar bile, countries_serial ile çok bir fark olmamakla birlikte, performans hacmini adeta içiyorlar. Bu şekilde, oyunda ilerledikçe performans da iyice kötüleşiyordu. Bu bir dereceye kadar beklenebilir: oyun ilerledikçe, AI için düşünülmesi gereken daha fazla ve daha büyük ordular oluyor, ancak memnun olmadığımız seviyelere ulaşıyordu.

Kendimizi adayarak yaptığımız bazı çalışmaların ardından performans günlüğümüz bu şekli aldı:

*2

Bazı ilgilendiğimiz kilit kısımlarda hala ani yükselişler var ama sonuç olarak performans belirgin şekilde hız kazandı.

1.24 Japonya Güncelleştirmesinde bu konuyla ilgili sizden geri dönüşleri bekliyoruz.

Bugünkü konumuzun büyük kısmı bu kadar ama erken bir Noel hediyesi olarak 1.24'e sahip olmanızı istiyoruz, bu yüzden hızlı ilerleyelim. 1.23, Cradle of Civilization ve bazı hata düzeltmeleri içeren hotfix'i yayınlamaktan çok memnunuz. Japonya, tüm güncellemelerde olduğu gibi, bir çok hata düzeltmelerine sahip olacak. Bu sorunları fark edip çözmemize, gönderdikleri raporlar ile, katkı sağlayan oyunculara teşekkürlerimizi iletiyoruz. Japonya, ticari şirket tüccarları gibi raporlanan ve bir çok diğer hatalara çözümler getirecek. Ordu Bakımı mı dediniz?

Sonunda, Japonya ile birlikte gelen bazı Denge Değişiklikleri olacak.

Birincisi, erken modern ordunun hareket hızını, oyundaki birimlerimizin genel hızı ile karşılaştırarak tartışıyorduk. Oyun içi ordularımız tarihsel tahminlere kıyasla garip bir şekilde hızlı hareket ediyordu ve bu nedenle birimlerin hareket hızını 1,0'dan 0,7'ye düşürdük, ancak bunu artırmanın yolları olacak. Birincisi, göçebelerin tarihsel gücü, geniş arazilere hızla hakim olma yeteneğiydi ve bu yüzden bu hükümetlere daha hızlı birim hareket hızı verildi. Buna ek olarak, Ordu Talimi tam dolu bir seviye ile ordu hareket hızını % 20'ye kadar yükseltecek, bu nedenle iyi hazırlanmış bir ordu eğitimsiz bir orduyla karşılaştırıldığında daha hızlı bir ilerlemeye sahip olacak.

Diğer değişiklikler, faiz oranlarının en az 1.0 olarak sınırlandırılmasını içerecek. Değişiklikler yoğun bir şekilde istiflendiğinde, ulusların sonsuz bir para havuzuna sahip olmaları yerine, borçlarının makul bir şekilde dengelenmesi amaçlanmaktadır. Bu amaçla, faiz ve krediler sistemi fazla bir değişiklik içermezken, EU4 piyasaya sunulduğundan bu yana çok daha fazla şey eklendiğinden, birçok faiz azaltma kaynağının gücünü de düşürdük.

Son olarak, Ordu Profesyonelliği için bir çift değişiklik: takviye oranını ve arz sınırını artıran Supply Depot, 2 yerine 5 yıl süreyle geçerli olacak. The Reserves Morale Impact (Yedekler Moral Etkisi), artan günlük moral hasarı nedeniyle artık daha etkili ve azaltılmış Genel Masraflar ile yer değiştirdi.

Tabii ki, Japonya güncellemesi ile birlikte daha birçok düzeltme ve değişiklikler var ve bunları da zamanı geldiğinde konuşacağız. O zamana kadar, iyi günler diliyoruz ve unutmayın, www.twitch.tv/paradoxinteractive adresinde 15:00 (CET)'de başlayacak Dev Clash'a katılarak bunu daha iyi hale getirebilirsiniz!


*1
*2


17
EU4 - Haberler / Günlük EU IV Geliştirme Günlüğü 28 Kasım 2017
« : 29 Kasım 2017, 16:01:15 »
Alıntı yapılan: Paradoxplaza
https://forum.paradoxplaza.com/forum/index.php?threads/eu4-development-diary-28th-of-november-2017.1057699/

Herkese iyi günler. Bugün yaklaşan 1.24 güncellemesinin bir parçası olacak harita değişikliklerini ayrıntılı olarak ele alacağım. Aranızdaki bazı şahin gözlülerin geçen hafta görmüş olacağı gibi, 1.24 Japonya Güncellemesi başlıklı olarak, Japon bölgesi ve Filipinler'e biraz sevgi vereceğiz.

Öncelikle Filipinler'de olup bitenlere bakacağız:
*1

Kuzeyde, 1444'te üç yeni ülke buluyoruz: Pangasinan, Tondo ve Maynila. 3 ayrı devlet dinine sahipken: sırasıyla Mahayana, Hindu ve Animist, Filipinler'in kKuzeyini ve yeni eklenen Luzon fikirlerini paylaşıyorlar.

-------------------------------------------------
luzon_ideas

global_trade_goods_size_modifier = 0.1
navy_tradition = 1

luzon_barangay =
"Spread out in small port cities and over numerous islands our state is dependent on the sea for its very existence. Our society is built to support long range trade, and everything, from the organization of agriculture to the laws and traditions reflect this fact."
naval_maintenance_modifier = -0.2
sailor_maintenance_modifer = -0.1

luzon_conquest_of_paradise =
"Our archipelago is a paradise to some but it is not without its danger. Rainforests and tropical diseases can deter invaders and sometimes the best defence is our islands themselves. In the face of sure defeat we have traditionally employed scorched earth tactics and let the land fight the invaders for us"
hostile_attrition = 1

luzon_sino_philippine_trade =
"Luzon and especially our position in the Pasig river delta, has allowed us to develop thriving ports for the import of Chinese goods into the entire archipelago. Chinese goods arrive regularly in Tondo where they can then be redistributed to the many ports and islands of the Philippines."
global_ship_trade_power = 0.1

luzon_tagalog_syncretism =
"While we have never stopped worshipping the gods of our ancestors we have also never seen a reason to reject foreign faiths. Among our people we honor the Gods of the Brahmanic faiths, side by side with the god of the Mohammedans and Buddhists."
tolerance_heathen = 2

luzon_sailors =
"Not all sailors serve on our own ships, some seek employment among the many warring states of Southeast Asia. Luzon Sailors can be found on warships from Brunei to Aceh.The experience these men earn abroad is something we can than make good use of in our own maritime endeavours. Let us encourage all our young men to seek their fortunes abroad so that they may later return experienced and hardened."
navy_tradition_decay = -0.01

luzon_a_safe_haven =
"Our kingdom is close enough to enjoy a stream of Chinese, Japanese and Southeast Asian goods yet too far away to be within their reach. This makes us a desirable destination for many who for whichever reason wish to abandon their homeland. Let us invite these people to our land so that we can benefit from their skills and expertise."
advisor_cost = -0.1

luzon_expand_the_sugar_production =
"One of the most sought after crops in these lands is the sugar that our ancestors have grown for centuries. In a more interconnected world this cash crop could bring us even greater wealth. Expanding the production of Sugar, through land reclamation as well as at the expense of other crops will allow our economy to grow to new heights."
production_efficiency = 0.1

bonus =
naval_morale = 0.2
-------------------------------------------------


*2

Güneyde Madyas, Cebu ve Butuan'ın Hindu ulusları Maguindanao'nun daha güçlü Animist gücünün gölgesi altında büyüyorlar. Ayrıca ortaya çıkan Sulu'nun 1444'te oynanabilir olduğuna dikkat çekmek istiyorum. Yeni ülkelerimiz burada kendi benzersiz Ulusal Fikirlerinin tadını çıkarıyor. Bugün bakmak için Maguindanao'yu seçeceğiz, çünkü Animist Gurur Dünya Çapında

-------------------------------------------------
mindanao_ideas={
start = {
navy_tradition_decay = -0.01
infantry_power = 0.1
}

mindanao_an_islamicized_barangay = {
"Muslim traders, sufis and seamens have grown ever more common in the waters of Nusantara over the course of the last hundred years. We should integrate these newcomers in our realm and join the society of maritime Muslim sultanates. By paying homage both to this new god and the old gods of our ancestors we can be sure to have the support of the heavens as well as our people at all times."
tolerance_heathen = 2

} mindanao_unite_the_datus = {
"There are a great number of Datus, chiefs, of varying stature and influence within our borders. Many exert a much greater deal of autonomy than we would like. Let us rein in these small time chiefs and make them all come regularly to our capital to partake in the kingship ceremonies of our dynasty."
global_tax_modifier = 0.1
}
mindanao_protect_the_riches_of_mindanao = {
"The island that is our home is also a great source of wealth. Gold, pearls, sugar and cinnamon are all exotic goods that attract merchants from faraway realms and even continents. We must not let access to these goods go too easily. Let us protect our artisans and spice merchants and given them what support they need to thrive and profit from the presence of foreign traders."
global_trade_goods_size_modifier = 0.1
}
mindanao_moro_sailors = {
"The Moro people of Mindanao and Sulu are famous for being able sailors and adept at naval warfare. Yet there are many who would claim to dominate these waters. We should build a new and strong fleet for our state, crewed by the many Moro sailors under our control."

naval_maintenance_modifier = -0.2
}
mindanao_fortify_our_ports = {
"We live in a dangerous world, where slavers and pirates are a constant a threat to any coastal settlement. If that was not enough, the arrival of western ships signals the dawn of a new era, with new enemies. We must always be prepared for hostile attacks and fortify all important ports with stone and cannon."
defensiveness = 0.2
}
mindanao_guerilla_warfare = {
"There are many who would try to seize our cities and villages against our will. These foreigners claim that they wish to convert us or 'settle' within our lands. We must resist all such attempts, and be ready to use the land itself against any invader."
land_morale = 0.1
}
mindanao_pirates_of_mindanao = {
"The increased hostile presence throughout the open seas has ruined many of our captains. We must resist those who would put tariffs and regulation on our shipping and instead wholeheartedly engage in smuggling and piracy when we need to. By giving safe harbor to those hunted for piracy we might also increase our activities to once again chase away those who would limit our access to the seas."
embargo_efficiency = 0.1
privateer_efficiency = 0.25

bonus = {
global_manpower_modifier = 0.1
-------------------------------------------------

*3

Nihayet sıra geldi Japonya'ya. Mandate of Heaven'ın yayınlanması ile birlikte çok dikkat çektiler ancak bir yanlışı düzeltmek üzere adaya dönüyoruz. Şimdi 1444'de Oda klanı, Kitabatake ve Tokugawa'nın yanısıra, Kyoto'dan sadece bir taş atım ötesinde oynanabilir. Nobunaga'nın Oda'yı tarihteki önemine getirmesinden yıllar önce olsa da, başlangıçtan itibaren kendi Ulusal Fikirleri ile oynamaya hazırlar.

-------------------------------------------------
ODA ideas = {
start = {
infantry_power = 0.1
land_morale = 0.1
}

oda_rakuichi_rakuza = {
"All over Japan the old Za guilds have grown influential enough to smother many forms of enterprise. With private armies they are also an affront to our direct authority. Let us abolish their monopolies and do away with tolls and closed ports or cities. Free markets and guilds, rakuichi and rakuza, will put an end to Za influence and let our commerce flourish."
global_trade_goods_size_modifier = 0.1

oda_tenka_fubu = {
"Stabilizing our own holdings has given us a strong base for future expansion in what can only be described as a chaotic realm. Let us make the unification and pacification of Japan our clan’s mission, unifying the world can only be done through force of arms."
province_warscore_cost = -0.1
core_creation = -0.1
}
oda_generals = {
"Obsession with birth and privilege has made this country weak and the rise of self-made powerful Daimyo throughout the realm has clearly proven how useless such notions can be. Let us take this lesson to heart and let success and skill be the guiding principle for who should rise to command our armies. Strong leadership is a requirement for rapid expansion."
leader_land_shock = 1
}
oda_azuchi_castle = {
"Japan is in many ways a land of castles and everywhere we can see the growth of Jokamachi, Castle cities. It is through the construction of strong castles that one can assert influence both over the political realm and the routes vital to military campaigns. This learning is one we must take to heart. From the imperial court to our own retainers it is through the castles that we make sure that they are constantly reminded of our presence and power. At all times we must prioritize the reduction of enemy castles and the erection of our own in strategic locations"
leader_siege = 1
}
oda_triple_firing = {
"The advent of firearms has, and will continue to, revolutionize warfare in the Japanese archipelago and through mastering these new weapons we can dominate any battlefield. In order to increase the rate of their fire our musketmen will form ranks, allowing one to fire while two others reload."
fire_damage = 0.1
}
oda_patronization_of_the_west = {
"Western missionaries have brought many ideas and techniques to our land and unlike the old Buddhist associations they have no previous ties to corrupt land owners or rebellious cities. We should welcome the westerners into our cities and examine the benefits they can bring to our court."
technology_cost = -0.05
}
oda_kenchi = {
"Our realm is in many ways a patchwork of small manors and fiefs. An overview of their through worth, and in many cases even who owns what piece of land, is almost impossible to achieve. Let us undertake a major cadastral survey to investigate these lands in detail and create a new system of taxation and obligations that can then be both efficient and fair."
global_manpower_modifier = 0.2

bonus = {
leader_land_fire = 1
-------------------------------------------------

Gördüğünüz gibi yeni yıl gelmeden önce kavuşacağımız, Uzak Doğu'ya odaklandığımız 1.24 Japonya güncellemesinde heyecan verici gelişmeler olacak. Güncelleme ücretsiz olacak, yukarıdaki harita değişikliklerini, daha fazla ulusal fikir, hata düzeltmesi ve bir çok yeniliği içeriyor olacak. Bizden size erken bir Noel hediyesi olarak kabul edin. Önümüzdeki hafta bazı düzeltmeleri ve denge değişiklikleri hakkında ayrıntılı bilgi alacağız. Görüşmek üzere!


EU IV 28.11.2017 Geliştirme Günlüğü Resimleri

*1       *2
*3

18
EU4 - Haberler / Günlük EUIV - Geliştirici Günlüğü [21 Kasım 2017]
« : 23 Kasım 2017, 10:15:43 »
Herkese iyi günler. Cradle of Civilization'ın yayınlanmasından sonraki ilk geliştirme günlüğümüz. Bugün gelecekteki planlarımız, hata düzetlmeleri ve 1.24'e doğru kısa bir bakış ele alacağız.

Cradle of Civilization geçen hafta yayınlandı ve görüşlerinizi okumaktan çok mutluyuz. Oyunumuzun hala popülarite kazanarak gelişim gösterdiğini görmek sevindirici ve ekibimiz sizden okuduğumuz şeylerin hepsini not ediyor (Türkler harici olsa gerek..). 1.23'te Ortadoğu'da yaptığımız çalışmaların keyfini çıkaran çok sayıda kişiyi oynarken görmek çok eğlenceli. Memlükler olarak ilerleyen ya da parçalanan Timur İmparatorluğu'ndan İran'ı kurmak için kendi seçtikleri küçük bir devletle büyüyenler var. (Memlüklerin EU ömründe böyle popüler bir seçim haline gelebileceğini hiç düşünmemiştim.)

Şu ana kadar olanları ve gelecekteki planlarımızı göz önüne alarak, 1.23 / Cradle of Civilization'daki bazı daha belirgin sorunları düzeltmek için bir opt-in (belirli/seçilmiş bir şema) yaması yayınlamak amacıyla topluluktan bildirilen hatalar yoluyla yolumuza devam ediyoruz. Herşey planlandığı gibi giderse, bu yama bir hafta içinde yayınlanacak.

Hemen göz kamaştırıcı konulara değindikten sonra, 1.24 güncellemesinde gelecek olan oyundaki bazı geliştirmelerin yanı sıra başka konularda da çalışmaya devam edeceğiz. 1.24, Macaristan ve Danimarka güncellemeleri gibi hata düzeltmeleri ve bir kaç yenilik içeren ücretsiz bir güncelleme olacak.

Fark etmiş olabileceğiniz gibi, bir süredir güncellemelerimize isim veriyoruz. Şu ana kadar Prusya, Danimarka, Ming, Macaristan, Rusya ve Persia oldu. Bir sonraki sizce neresi olacak?Tam olarak nerede??

The Iron Mountains: EU4 Ryukyu World Conquest AAR

19
Diğer Oyunlar / Call of Duty Filmi Geliyor!
« : 14 Kasım 2017, 12:51:51 »
Activision Call of Duty filmi için çalışmalara başlandığını açıklamış. (Eğer olursa) çok güzel bir fikir diye düşünüyorum. Siz ne dersiniz?

Haber linki aşağıda.


20
EU4 - Haberler / DLC&Yama EUIV - Cradle of Civilization [Çıktı!]
« : 03 Ekim 2017, 18:29:45 »


Paradox'un duyurduğu yeni eklenti paketi Cradle of Civilization, 2017 Sonunda Europa Universalis IV için geliyor.

STOCKHOLM3 Ekim, 2017 – Paradox Interactive ve Paradox Development Studio bugün Europa Universalis IV: Cradle of Civilization'ı duyuruyor, Erken Modern tarihte imparatorluk kurma ve keşif hakkında en çok satan büyük strateji oyununa yeni bir genişleme paketi. Insanlığın daha büyük hedefler için bir zamanlar ilk adımlarını attığı topraklarda, binlerce yıldır, imparatorluklar çöllerde ve vadilerde savaşmışlardı. Kral Sanherib'den büyük hanlara kadar ticaretin ve öğrenmenin kesişme noktası aynı zamanda ordular ve savaş ağalarının da anayolları olmuştu. Şimdi, Timur'un büyük imparatorluğunun çöküşünün gölgesinde yeni güçler, Medeniyetler Beşiği'nin mirasçıları olduklarını iddia ediyorlar.

Cradle of Civilization, Nil ile İndus arasındaki toprakları işgal eden Müslüman uluslara daha fazla derinlik katıyor. Yeni hükümet güçleri ve oyun seçenekleri ile bölgenin başlıca güçleri birbirlerinden daha da farklı hissedecekler.


Cradle of Civilization ile eklenecek özellikler:

• Memlük Hükümeti: Kölelerin artık efendi olduğu farklı bir imparatorlukta yeni sultanlar yaşayabilmek için kültürel güce ihtiyaç duyacaklar.
• İran Teokrasisi: İran ulusları rejimini güçlendirmek için inancın gücünü kullanabilirler.
• Aşiret Federasyonları: Ermenistan ve Mezopotamya'daki Kara ve Ak Koyun kabileleri yerel klanların birliğinden istifade etmek için genişlemelidir.
• Ordu Profesyoneliği: Paralı askerlerin çağı, yerini yeni generaller yetiştirip, orduyu eğitirken yavaşça Daimi Ordular Çağı'na bırakıyor.
• İkta Vergileri: Müslüman hükümetler özel ikramiyeler için her 20 yılda bir yeni vergiler empoze edebilirler.
• Ticaret Politikaları: Ticari gücünüzü veya askeri avantajlarınızı arttırmak için tüccarlarınızı ticaret noktalarına gönderin.
• İslam Fakülteleri: Sünni ve Şii disiplinleri öğrencilerine eşsiz avantajlar sunmaktadır ve uluslararası ilişkileri Ortadoğu'da dönüştürmektedir.

Cradle of Civilization, oyuncuların yeni tarih ve kültürleri keşfetmelerine izin veren, genelde ders kitaplarında unutulan imparatorluklara yıldız rolü veren Europa Universalis IV geleneğini sürdürüyor. Cradle of Civilization 2017 yılının sonlarında 19.99 dolara satışa sunulacak.

Geliştirici Günlükleri Listesi
Yemen ve Mısır Geliştirmeleri
Ak ve Kara Koyunlu Geliştirmeleri #1
Timur Toprakları Düzenlemeleri
Ordu Talimi Özelliği
Ordu Talimi Hakkında daha fazla ayrıntı
İslami Ticaret Yenilikleri
İslam Mezhepleri Sistemi
Ak ve Kara Koyunlu Yenilikleri #2
İran Yenilikleri

Görseller
Resimlerin büyük halini görmek için yeni sekmede açın

Sayfa: [1] 2