İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - vakanüvis

Sayfa: [1] 2
1
Mod isminden de anlaşılabileceği gibi savaş sebebi bulmamız için gereken süreyi azaltır Ironman de oynayan arkadaşlar için çok yararlı bir moddur. Savaş sebebi süresi 1 province için 60 gündür test ettim şimdi
Bana ait değildir
Linkler
Steam :
ModsBase
Sıralanan üye(ler) bu iletiyi beğendi: vakanüvis

2
HOI4 - Modlar / Ynt: HOI4 - Paradox Fan Üyeleri Modu - V 1.0
« : 03 Ağustos 2018, 18:42:21 »
Non-Aligied = Cheeki breeki
Komunist = Comunisim Cyka Blyat
Faşist = AH NU CHEEKI BREEKI IV DAMKE
Demokratik = F R E E D O M
Muzik Eklemeyi Biliyosan Bir İsteğim Var
https://www.youtube.com/watch?v=BnTW6fZz-1E
Sıralanan üye(ler) bu iletiyi beğendi: vakanüvis

3
Aslında sıra vic 3'te değil miydi? Vic 2'ye yaptıkları ek paketler de sınırlıydı. Acaba Paradox, vic 3'e çalışmaya başladı da oyunculara mı sürpriz yapmaya çalışıyor?
Sıralanan üye(ler) bu iletiyi beğendi: vakanüvis

4
İlk önce bi Victoria 3'ü çıkarsınlar ondan sonra konuşuruz Ck3'ü.
Sıralanan üye(ler) bu iletiyi beğendi: vakanüvis

5
Vic3 gelmeden ck3 gelecek inanılmaz.  :wall:
Sıralanan üye(ler) bu iletiyi beğendi: vakanüvis

6
Bu konu yeterli ilgiyi görememiş ne yazık ki halbuki Crusader Kings 3'ün kaçılnılmaz olduğu belirtilmiş. Büyük ihtimalle yeni gelecek oyun Ck3 olacak, hayırlısı bakalım.
Sıralanan üye(ler) bu iletiyi beğendi: vakanüvis

7
IR - Haberler / Imperator Rome - 2. Geliştirme Günlüğü
« : 28 Temmuz 2018, 04:15:33 »
Herkese Imperator Rome'un 2'nci geliştirme günlüğünden merhaba.Bu sefer harita hakkına konuşacağız.


Bir oyun için yaptığımız tartışmasız en detaylı ve büyük harita.(ÇN : Büyük ve detaylı harita diyorsun beni benden alıyorsun.)Bazen daha fazlası iyi birşey değildir HOI3'ün ilk çıkışı bir örnek.Küçük bir ülke ve ya büyük bir impratorluk oynarken bu sefer daha fazla ilgi çekici şeyler görmenizi sağlıyacağız.


Önceki oyunlarımızda haritadaki varlıkları farklı şekillerde organize ettik , eyaletlerin il gruplarından oluşması Victoria 1'e dayanıyor mesela.Imperator oyununda ise 2 katmandan oluşan etkileşimlerden oluşturuyoruz.Haritanın en küçük parçası önceki oyunlarda il'e tekabül eden şehirlerdir.Bir şehir kente(yada köy veya metropolis.) , bir sürü nüfüsa , ticaret malzemesine ve birkaç binaya sahip sahip olabilir.Vilayet kentlerin hepsinin bağlı olduğu tek ülkedir.Bir vilayet
10'dan 12'ye kadar kente sahip olabilir ve burayla ticareti yönetmede ve vali atayarak etkileşime geçebilirsiniz.


Haydi hızlıca Sicilya'yı diğer oyunlarımızla karşılaştıralım.


⦁   Eu2 2 ile sahip
⦁   Ck2 5 ile sahip
⦁   Eu4 3 ile sahip
⦁   Hoı4 9 ile sahip


Imperator'da ise Sicilya 23 kente(Önceki oyunlardaki il.) ve 4 geçilemez dağ bölgesine sahip.
Bu daha ilginç  bir askeri sefer ve daha fazla barış dönemi aktivitesi sunuyor.

Tabikide oyundan beklediğiniz üzere Mare Nostrum'un tamamını kaplıyan bir haritaya sahip ama oyunda sadece bu bölgeden daha fazlasıda var ve bu sözlerle anahtarları Arheo ve Trin Tragua'laya veriyorum yani araştırma takımımıza.


Başlangıç tarihini seçmedeki en önemli etken , Roma tarihinin ilginç bir dönemi olması dışında, doğudaki Varis Devletlerdir.Onlara başka bir günlükte derince bakacağız (ÇN : Çok derin olmasın yeter.) ancak bir çok kararımız bahsi geçmeye değer olan belirli alanların helenistik dönemle ilişkilili olması onları daha da ilgi çekici yapıyor.


İngiltere tarihi Roma fetihlerinin büyük bir bölümünü oluşturdu ve ve bronz çağında kalay ticaretinde önemli bir rol oynadı. Demir çağına girdiğimizde Roma öncesi Britanya ile ilgili veriler, özellikle de M.Ö. 150 öncesi dönem için kıttır ve Caesar'ın bildiği gibi kabile topraklarının tahmini ile ilgili olarak bazı özgürlükler alınmıştır.


Güney İskandinavya dahil , tüm modern medeniyetin simgesi olmasına rağmen (şu an bu kadarı yeterli-PP.Editör) hesaplanmış bir karardı.Başlangıç tarihi M.Ö. 304  göç karışıklığı sırasında bizim yerimizi aldı. (MS 4. Yüzyıldan itibaren meydana gelen Göç Dönemi ile karıştırılmamalıdır)


Etiyopya bölgesinin kayıtlı tarihi bizim zaman çizelgemizin ötesine taşıyor , yinede hiç bir çağdaş kaynak bölgesel ve politik durum hakkında bilgi edinemedi.Şimdi bile M.Ö 700'de D'mt Krallığı tarafından kurulan binalar hayla yerinde duruyor.Nil her zaman kuzey doğu afrika'nın yaşam kaynağı olmuştur ve biz bunu hak ettiği değerde oyunda bulundurduk.


Hint yarımadasının dahil edilmesi, Helenistik döneme ait olan dünyayı tamamlamak için hayati bir gereklilik olarak gördüğümüz bir şeydi.Maurya İmparatorluğu ve Seleukos Nikator , kendini kral ilan etmiş kişilik , arasındakı çatışma halı hazırda vardı.Yunan tüccarlarıda zaten uzun zamandır Batı Hint ticaret limanlarını ziyaret etmesi , dokuma ticareti , değerli taşlar ve baharatlar , ve cidden baktığımız yerlerin antik isimleri Yunanca beliriyordu ya da Yunanca diline benzerlik taşıyordu.


Son olarak , yanlızca 1 adet başlangıç tarihimiz olduğu için olabilidiğince ilginç şeyi içine katmaya çalıştık.Bu şu demek oluyor ilgi çekici eyalet/devletleri diğer ülkelerin vasal'ı olarak başlattık.


Gelişim boyunca inandığımız şeyi yaratmak için bir çok kaynak , yazıt ve harita kullandık.İnandığımız şey ise sürükleyici , yaşıyan bir dünya , tarihe olabildiğince yakın bir dünya oluşturmak.Bahsetmesi önemli kaynağımız ise Lund Üniversitesinde bulunan Roma İmpratorluğunun Dijital Atlas'ıdır.


Ek kaynaklarımız ise alttakilerdir.(Daha fazlasıda var elbetteki.)

⦁   Schwartzberg Güney Asya Atlas'ı
⦁   Antik Hint Tarihinin Atlası - Habib & Habib
⦁   Perseus Dijital Kütüphanesi
⦁   Pelagios Projesi
⦁   Pleiades Coğrafya Sözlüğü


Söylenmeliki haritanın tamamını yaratmak için kendi hayal gücümüzüde kullandık eğerki haritada bir hata olursa kaynaklardan değil bizdendir. :D

Eğerki önemli olduğuna inandığınız her hangi bir kaynak varsa bize söylemekten çekinmeyin.Çevirmen Notu : Sizin yazacğınız günlüğe tüküreyim  bu kadar uzun ve bilmediğim kelime olur mu ya :'(.Aynı zamanda teşekkürler  bilmediğim kelimeleri falan öğrenmemi sağladı.Bu arada yardımları için @Dutchy arkadaşıma teşekkürler.Herhangi bir yazım hatası var ise yazmaktan çekinmeyin.
Sıralanan üye(ler) bu iletiyi beğendi: vakanüvis

8
Demokratik karşı devrim bekliyoruzzzzz Celal Bayar Paşam bastırsın :D
Sıralanan üye(ler) bu iletiyi beğendi: vakanüvis

9
Imperator: Rome / Ynt: Imperator: Rome - Medya
« : 11 Temmuz 2018, 11:22:30 »
Selucidler Selçuklu değil... şaka şaka bunu yapmayacağım  ;)
Sıralanan üye(ler) bu iletiyi beğendi: vakanüvis

10
Tarih / Ynt: Diktatörler
« : 11 Temmuz 2018, 01:19:28 »
Ülkeye olmayan ümidimi yeşertiniz :)
Sıralanan üye(ler) bu iletiyi beğendi: vakanüvis

11
Victoria II / Ynt: Victoria 2 Ölüyor
« : 10 Temmuz 2018, 15:58:00 »
Ölünün arkasından konuşmayalım 2 sene oldu...
Paradox Fan İmamı Azamı olarak size haber veriyorum. Victoria II rahmetli oldu. Yarın Cenazesi Cuma Namazına Mütaakib İsveç Johann Stockholm camiinde kaldırılacaktır. Tüm Paradox Muslim alemine duyurulur. (İsteyenlere Kilise, Sinagog ve Karl Marx heykeli de var)
Sıralanan üye(ler) bu iletiyi beğendi: vakanüvis

12
AYN CALUT HARBİ

-Kalp yarası,yüz kılıç darbesinden daha şiddetlidir.

Yaptığı yolculuktan sonra Kudüs'e geri dönen Baybars odasına gitti.Yaşlı bedeni artık kendisini taşımakta zorlanıyordu.Kılıcını ve zırhını çıkartıp hizmetlilerine uzattıktan sonra yatağına uzandı.Yattığı yerden o gördüğü süvarinin kim olduğunu anlamaya çalışıyordu.Bir sanrı mı idi ? yoksa geçmişin ona gönderdiği bir gölge mi ? Gözlerini uykunun derin sularına daldıracakken kulakları koridordan gelen bir at kişnemesi ile irkildi.Her zaman yanında tehlikelere karşı taşıdığı kılıcını kınından çıkaran yaşlı sultan,kapıyı açtı.Koridorlar bomboştu.Ne bir muhafız ne de bir hizmetçi,sadece kulaklarında yankılanan bir kişneme koridorda yankı yapıyordu.

''NEREDESİN ATLI ADAM ! GEL BURAYA !''

Koridordan bir kişneme sesi daha geldiğinde Baybars başını o yöne çevirdi.Bir memlük atlısı başlığıyla beraber ona bakıyordu.Atını yavaşça dizginleyip diğer bir odaya geçti.Arkasından da Baybars onu kılıcıyla takip etti.Bu gizemli adam uzun boylu ve kıpçak maskesi giymiş biriydi,rüyalarında onu sürekli rahatsız eden, bazen de kılıcını boğazına dayadığı o atlıydı.Koridorda yavaşça ilerledikten sonra atlının girdiği odaya baktı.Bu odayı yıllarca hiç girmemişti ama her gün kapısı kilitli olan,önünden geçtiği bir odaydı burası.Odanın açık olan kapısından içeri girdiğinde perdelerden geçen güneş ışığına doğru gitti ve perdeleri araladı.Fayans yerine ayaklarındaki kumları hissetmişti.

‘’Emir Baybars ! Askerlerimiz yerlerini aldı’’ Memlük piyadelerinden biri yanına geldi.Genç piyadeyi süzen Genç Baybars uzakta kamp kurmuş Moğol ordusuna bakıyordu.Bu büyük uzun dağların arkasında büyük göçmen çadırlarının içinde bütün dünyayı zulümle kasıp kavuran vahşi Moğollar Mısır’ı ele geçirmek için buradaydı.Hülagü Han Bağdat’ı ele geçirdikten sonra Büyük Moğol mülkünü bereketli Nil’in sahillerine yaymak için Hristiyanlığı kabul etmiş olan kardeşini Suriye içlerine büyük bir ordu ile göndermişti.Haçlı Krallığı’nın hükümdarı da bunu fırsat bilip gönderdiği mektuplar da Hristiyan Moğol kumandanınan övgülerle bahsederek eğer Müslümanların yenilgiye uğratılırsa bütün bir sadakatle krallığın kendilerine biat edeceğini belirtmişti.Müslümanlara yapılan zulümü Baybars ve Mısır Sultanı İzzeddin Kutuz bizzat kendisi katliamlardan kurtulup kaçan ahalilerden dinlemişti.Sanki Allah cehennemdeki zebanileri Dünya’ya indirmiş insanlara onlarla işkence ediyordu.Akıl almaz vahşilikleri öyle detay ile anlatıyorlar ki sanki bütün işkenceleri yaşayanlar ta kendileriydiler.İşte bu zihniyet ile savaş meydanına gelmişti Baybars ve Sultan Kutuz.

Kutuz yanında kılıcını tutan Baybars ile tepelerin arkasındaki Moğol birliklerine baktı.

‘’Sence bu vahşi barbarları nasıl yenebiliriz Baybars ?’’

‘’Sultanım,biliyorsunuz ki Moğollar ana güçlerini süvarilerinden almaktadırlar.Bu büyük alanda irili ufaklı tepeciklerle kaynamaktadır.Benim önerim süvarilerimizin büyük bir kısmını özellikle Memlük süvarilerimizi bu tepelerin ardına saklayıp onların karşısına piyadelerimizle çıkmak.’’

‘’Yani demek istediğin onları ava giderken avlamak’’

‘’Aynen Sultanım !’’

‘’Güzel plan o halde Memlük süvarilerinin bütün emir komutasını sana bağlıyorum ! Hadi Göreyim seni ! Onları tuzağa çekmek içinilk hamleyi sen yapacaksın.’’


Baybars mahmuzladığı atı ile Memlük süvarilerinin başına geçmek ve onları yerlerine yerleştirmek için Kutuz’un yanından ayrıldı.Memlüklerin yanına geldiğinde ise onların kalplerine bir mızrak gibi saplanan şu konuşmayı yaptı.‘’Ey Nil’in yiğitleri,Büyük Türk süvarileri..

Bugün karşınızda büyük bir ordu vardır.Bu ordu ki yeryüzünde taş taş üstünde bırakmamış,anaları gözü yaşlı,kızları dul,çocukları yetim bırakmış hayvanlar sürüsüdür.Şimdi ya evimizi koruyup bu it sürüsünü yeneceğiz ya da biz de Celaleddin Harzemşah gibi savaşa savaşa kılıcımızın hakkını verip Uçmak’a varacağız.’’


Baybars bizzat kendisinin komuta edeceği bir birliği süvarilerden seçip diğerlerini tepelerin arkasında bıraktı ve tuzak olarak bırakılmış piyadelerin sağ kanadında seçtiği süvarilerle yerini aldı.Moğol tarafında Ketboğa haçın önünde duasını yaptıktan sonra askerlerinin başına geçmiş ve askerlerine Nil’in serin sularını vaat etmişti.Sadece piyade ve küçük bir atlı birliğini gören Ketboğa büyük bir kibirle gülümseyip ordusunun direkt piyadeler üzerine saldırması talimatını verdi.Emir verilir verilmez tasmalarından kurtulan bir köpek gibi Moğollar önlerindeki düşmana saldırıya başladılar.Baybars elindeki süvarilerle onları karşıladılar.Aralarındaki mesafeyi sürekli koruyarak onlara ok atmaya ve taciz ateşleriyle tüm dikkatlerini süvariler üstüne çekmeyi başarmıştı.

Kutuz piyadelerin arkasında olanları izliyor ve Baybars’ın kuvvetleri nasıl çelik bir irade ve azimle yönettiğine şahit oluyordu.Tam da piyadelere doğru atlarını süren Memlük süvarileri Moğolları yeterince yıpratmıştı.Sıra Kutuz ve askerlerindeydi.Kalan süvari birlikleri de kırılmış gözüken Moğol piyadeleri ve okçularının üzerine saldırttı.Ancak Ketboğa Noyan piyadelerinin bir kısmını ayırarak ordunun zayıf olan sol kanadına doğru saldırıya geçti.Bu Kutuz’u endişelendirdi ve Baybars’ın süvarilerini sol kanada sürdürdü.Sol kanadı bazı çarpışmalarla kontrol altına alan Baybars soldan Ketboğa’nın kuvvetlerini çevirmeye başlamıştı.


Sultan Kutuz’da koruma süvarilerine emir vererek son darbeyi vurmak için sağ cenahtaki askerlerin ve saklanan süvarilerinde saldırıya geçmesini emretti.Sağanak gibi yağan oklar ve kapana kısılan Ketboğa göğsüne gelen mızrakla da yere serilince Moğol ordusu imamesi kopmuş tesbih gibi dağılmaya başladı.Moğollar Kutuz ve Baybars’ın yaptığı hücumlara ve ok yağmurlarına dayanamayarak geldikleri Halep yönüne doğru geri çekilmeye başladılar.Moğollar kendi tuzaklarına kendileri düşmüşlerdi.Daha önce amcası Celaleddin’in Moğol istilasından kurtulan askerleri ona bu bilgileri ulaştırmış ve düşmana aynı taktiği uygulamayı uygun görmüştü.

Baybars büyük yenilgiye uğrayan Moğollardan sonra vadide çadırların arasında tek başına dolaşıyordu.Günün yorgunluğu ona da sirayet edince çadırına doğru gitmek istedi.Çadırın perdelerini aralayıp ayağını içeri basınca hissettiği soğuk mermerlerdi yine....

ve önünde duran o maskeli süvari...
Sıralanan üye(ler) bu iletiyi beğendi: vakanüvis

13
HOI4 - Modlar / Ynt: HOI 4 - Mod Sohbet Konusu
« : 04 Temmuz 2018, 12:29:15 »
20 Haziranda tatile çıkacağım tüh, modu indirme fırsatım olmayacak.
Sıralanan üye(ler) bu iletiyi beğendi: vakanüvis

14
HOI4 - Modlar / Ynt: HOI 4 - Mod Sohbet Konusu
« : 04 Temmuz 2018, 12:00:59 »
20 Temmuz'da @vakanüvis OHAL'i ilan edecek forum genelinde galiba...
Sıralanan üye(ler) bu iletiyi beğendi: vakanüvis

15
Imperator: Rome / Ynt: Imperator: Rome - Sohbet
« : 03 Temmuz 2018, 16:45:10 »
beyler oyunu takip ediyor musunuz ?

Ben de takip edenler arasındayım.
Sıralanan üye(ler) bu iletiyi beğendi: vakanüvis

16
Tarih / Ynt: Diktatörler
« : 30 Haziran 2018, 14:00:59 »
@pistoltr dostum,
attığın link'teki şeylerin büyük kısmı zamanla avimler kamarısna devredildi, ayrıca link'e göre konuşursak yargının üzerinde 3-5 af yapmaktan başka yetkisi yok ve bu af en son taaa WW II'de kullanılmış

gerçekte kraliçe sadece hiç bir yetkisi bulunmayan ve danışman olarak görev yapan "lordlar kamarası" üyelerini seçip, halk'a moral vermek için törenlere filan katılıyor, var olan azıcık güçlerini bile kullanmıyor hem niye kullansın ki ? Tüm kararları ve dolayısıyla tüm eleştirileri Avimler kamarasındaki başbakan alırken niye kullansın yetkilerini ?.

ayrıca bir not düşmek isterim ki diktatör demek tam anlamı ile sınırsız yetki demek değil, despotizm-diktatörlük arasındaki ilişki demokrasi-cumhuriyet arasındaki ilişkiye benzer ikisi aynı şey değildir ama biri diğerinin içinde olabilir her neyse zaten detaylı anlatmaya üşeniyorum ne olsa kimsenin umrumda olmayacak herkes ne isterse onu düşünecek. İyi günler size
Doğru, attığım link dikkat çekmek isteyen bir takım kişilerin ürünü. Şimdi 5-6 yeri daha araştırdım. Basit bilgiyi bile böyle çarpıtarak yansıtmak "royalcentral.co.uk" adlı bir haber sitesine göre saçma ve a haber niteliğinde bir haber olmuş...
Sıralanan üye(ler) bu iletiyi beğendi: vakanüvis

17
Keremin itirazlarına rağmen ben de paylaşayım. Forumdaki rol yapma sayısının artması, oyunların kaliteli geçmesi ve bir oyuncu platformu için bir dernek kurmayı tasarladım. Diğer derneklerden farkımız ise oynandığı zaman aktifliği oldukça arttıran bu oyunlarda etkili olan insanları bir araya toplayıp, daha kaliteli geliştirmeler yapabileceğimiz. Derneğe teminat olarak Siyasi RP'mi gösteriyorum. Forumda ender olarak kavgayla bitmeyen oyunlardandı. Kısa vadede dernek uygulanmaya konarsa halihazırda bulunan iki oyunu iyileştirmeye çalışacağız.

Hedefler:
Forum Oyunu yöneticileri arasında anlaşmalar ve fikir alış verişleri kurup oyunları güçlendirmek.
Forum Oyunlarının işleyişi için Aktif Rolyapma Oyuncuları Platformunu kurmak. Platform sayesinde hızlı ve keyifli rolyapmalar organize edebilmek.
Yeni oyun sistemleri geliştirmek.
Diğer forumlardaki küçük oyunları denemek.
İnaktif olan oyunları aktifleştirmek.

Davet Edilen Üyeler:
@Agnostik
@koki
@kerem1249
@pistoltr
@Bourreau
@Malt
@vakanüvis
@Furkan 65
@Hynkel
@Fernweh
Sıralanan üye(ler) bu iletiyi beğendi: vakanüvis

18
Tarih / Ynt: Diktatörler
« : 29 Haziran 2018, 19:15:22 »
Kraliçe olduğu için tüm siyasi idari askeri yetkileri elinde tutuyor istediği gibi rahatça kullabilir.

Orası muz cumhuriyeti değil. Bir anayasası olmamasına rağmen monarşi-parlamento dengesi teamüller ile çok iyi ayarlanmıştır. Ayrıca kraliyet ailesi hiçbir yetkiye sahip değildir.
Sıralanan üye(ler) bu iletiyi beğendi: vakanüvis

19
Bir not eklemek istiyorum.
Eğer ki vanilla olan tüm kıtayı silmek istiyorsanız map/terrain/colormap_water_0 , colormap_water_1 ve colormap_water_2 dosyalarında tüm alanı okyanusun rengine boyayın ardından kaydedin. Ve sonra tüm statelerin silin. Gösterdiğim kırmızı alan içerisinde kalan yazıları silin ve kaydedin. Bunu tüm statelere yapın.

https://prntscr.com/k0v6rp

https://prntscr.com/k0v79b

https://prntscr.com/k0v7ce

Son 2 resimdeki gibi terrain içindeki 3 dosyayı boyayın.
HATA ÇIKMA İHTİMALİNE KARŞI DOSYALARI YEDEKLEYİN!
Sıralanan üye(ler) bu iletiyi beğendi: vakanüvis

20
Imperator: Rome / Ynt: Imperetor:Rome duyuruldu
« : 19 Mayıs 2018, 16:37:48 »
Medieval 3 bekleyen Total War kitlesi gibi olduk.
Sıralanan üye(ler) bu iletiyi beğendi: vakanüvis

Sayfa: [1] 2