İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - ReckLess

Sayfa: [1] 2 3 4 5 ... 7
1
Papa : “Kostantiniye, bir gün fetholunacaktır. Onu fetheden asker ne güzel asker, onu fetheden komutan ne güzel komutandır.” 

Güldüm.

2
Gregory, baya iyi oyun olmuş; tebrikler.

3
Devam eder.

4
Tarih / Ynt: Tarihle İlgili Sorularımız
« : 19 Mart 2015, 10:14:51 »
Hocam efsane bir yazı olmuş, elinize sağlık.
Almanya o dönem yüzde 110 büyüyor. Aynı şekilde Japonya da öyle. Komünist Blok'ta uydular içinde tek büyüyebilen ülke de Doğu Almanya. Batı ve Doğu'nun toplam ekonomisi SSCB'yi geçiyor zaten sonra ama Doğu Almanya'nın büyümesi devede kulak kalır, asıl iş Batı Almanya'da.

5
Tarih / Ynt: Tarihle İlgili Sorularımız
« : 18 Mart 2015, 22:03:42 »
Sadece Kıbrıs Harekatı ile ilgili değil ayrıca haşhaş meselesi de önemli hatta bazı görüşlere göre ambargonun arkasındaki asıl sebep.

Kısaca anlatacak olursak, Lyndon B. Johnson'ın Vietnam Savaşı'nın kontrolünü kaybettiği yıllarda gençliğin ve önemli bir oranda entelektüel tayfanın katıldığı Barış Hareketi hükümetlerin canını iyice sıkmaya başlamıştı. Bu olaylar Amerika'nın gençlik hareketleriyle ve zamanın akımlarıyla birleştiğinde o birçoğuzun aşina olduğu 70'lerin o Amerikan isyankar tayfası oluştu. (Genelde elinde gitarı, ot içen, ailesinden bağımsız radikal fikirlere sahip çizilen Hippilerden bahsediyorum.)

Bu akım Johnson'ı zaten aşmıştı ve yerine geçen Nixon'ın muhafazakar yapısını tepeden tırnağa ürperten bir haldeydi. Böylece Nixon bu akımın ülkesine bela olmasının sebebini uyuşturucu kullanımına bağladı ve buna karşı bir kampanya başlattı. Ülkesinin içinde ne yapıp etse de buna engel olamayınca bunun köküne inip dış kaynaklarını engelleme yolunu seçti. O dönemde tarım toplumu olan Türkiye'nin en büyük gelir kapılarından biri haşhaş üretimiydi, Nixon yönetimi de bunu farketti ve Amerika'nın dış dünyaya klasik kendi bakış açısından olayları yorumladı. "Lan olm adamların Afyon diye vilayeti bile var lan." tarzında Türkiye'yi Amerika'daki bu uyuşturucu furyasının sorumlusu olarak gördüler ve dönemin başbakanı Süleyman Demirel'e konuyu ilettiler. Süleyman Demirel klasik yöntemleri ile Amerika'yı oyaladı ve konuyu geçiştirmeye çalıştı. Nihat Erim döneminde Amerika'nın istekleri neredeyse gerçekleşmiş haldeydi. Bir süre sonra Bülent Ecevit başbakanlık koltuğuna oturduğunda daha bağımsız bir politika izledi ve haşhaş konusunda kendi çiftçisinden yana oldu. Bir de bunların üstüne Kıbrıs Harekatı gelince dediğin ambargo olayları ortaya çıktı.

Sonuçta ne oldu Türkiye'nin üzerine gitmek hiçbir sorunu çözmedi, üstüne uyuşturucu piyasası daha da kirli bir mecraya kaydı. En nihayetinde piyasa doğal kaynaklardan çıkıp Heisenberg'ün mavi kimyasallarına kaldı...

Hocam, Almanya'nın 2.Dünya Savaşı sonrası kalkınmasını yazacaktınız, bekliyorum.

6
Tarih / Ynt: Tarih Oyunu
« : 18 Mart 2015, 01:52:25 »
1260 yılında Ayn Calut Muharebesi yaşanmıştır. Moğol Hükümdarı Hülagu bu savaşta mağlup olmuştur.

Özel Çamlıca Erkek Lisesi'ne 10 puan.

7
Tarih / Ynt: Tarihi Resim, Fotoğraf, Video ve Çizimler
« : 18 Mart 2015, 01:44:09 »


Sovyetlerde anti alkol propagandası. Bir yerlerinde "kültür devrim, alkol devrimin düşmanı" yazıyormuş. Bir de şiir varmış:

Yoldaş, ,içkiyle oyalanma,
Onun yerine yok edelim,
Olması gerektiği gibi, sertçe,
Güçlü ve acımasızca,
Her gün ezelim,
Senin her adımında,
Düşmana geçit vermeyelim.

9
Tarih / Ynt: Tarihle İlgili Sorularımız
« : 16 Mart 2015, 16:24:45 »
Ambargo 80'de değil, 78'de kalktı.

10
Bekliyoruz.
Zaten forumda pek AAR yazan yok.

11
Bu hayatta olmaz.

Bu arada plazadaki konuda mevzu Osmanlının aslında Türk olmadığına geldi. Tartışmaya katılmam sakıncalı olmasa daha aktif olurdum konuda.

Ne diyorlar, Osmnalı'yı aslında ilk önce Almanlar mı kurdu diyorlar yoksa.

12
Devasa Çevrimiçi Multiplayer (MMO) / Ynt: World of Tanks
« : 14 Mart 2015, 22:21:49 »
Bu oyunda en iyi tank kaç lira?

13
Türk İmparatorluğu denilebilir. Tarih haritaların çoğunda Türk İmparatorluğu diye geçiyor. Dönemin haritaları bu şekilde. Ne Osmanlı ne de Türkiye olmalı. O zamanda diğer beylikler var diyeceksiniz. Onlar sadece beylik Osmanlı bir devlet. Bence değiştirmeyecekler ingilizcesi iyi olan arkadaşlar iyi çabalıyorlar fakat değişmeyecek. Total war oyunlarında The Turks diye geçiyor. Türkler denilse her ikisinden daha mantıklı olur. Adamlar savunduğu noktada çok haklılar doğuda hanedan isminin anılması konusunda. Oyun 1444 başladığı için o tarihde Türkler olarak anılabilecek en güçlü devlet yine Osmanlıdır. Ömerin geliştirdi Dao da ben tekrar Osmanlı yapıyordum devletin ismi. Haritada genişleyince bana göre şekil gözüküyor. Koca devletin ismi Osman olurmu diyenleri duyar gibiyim... :smoking:

Yani, bu oyunlar braz tarihi olduğu için o havayı solumak lazım, en azından benim bu oyunları oynama amcım bu. Şimdi Osmanlı'ya da The Turks falan derlerse de biraz havaı bozuluyor gibi, hatta kabile ismi gibi duruyor. Yine Turkish Empire da bence abes kaçıyor. Olacaksa Turkey olsun, olmayacaksa böyle kalsın. Ama dediğim gibi, ben de Osmanlı'yı tercih ederim.

14
Ben de Manwell'e bu konuda katılıyorum açıkçası. Hanedan değişirse ülke adı hanedanla anılması lazım. Doğu'da devlet isimleri böyle oluyor çünkü. Ülke hanedan isimleriyle adlandırılıyor.  Mesela orada adamın biri Fransa Kralı kendine Fransa Kralı derdi, İngiliz İngiliz Kralı vs.. ama Osmanlı sultanı kendine Türk Sultanı değil, Osmanlı Sultanı derdi demiş. Bir de Safeviler de kendisine İran derdi demiş ama devletin adı  "Devlet-i Safevîyye"miş orjinalinde. Açıkçası şaşırmadım, çünkü devlet isimleri Doğu'da hanedan ismini alır. Zaten kitaplarda da "Safevi Şahı İsmail" diye geçmiyor mu?

Türkiye ismi kullanılırsa da şikayet etmem. Şikayet edilen nokta da anladığım kadarıyla Osmanlı'da hanedan değişince adın Osmanlı kalması ama konu çok ayrı yerlere gitmiş. Hatta milliyetçilikten kültüre kadar her şeye değinilmiş.

15
Europa Universalis IV / Ynt: En zevksiz devletler
« : 13 Mart 2015, 16:56:55 »
Portekiz; denemediğim pozisyon kalmadı ama yok işte zevk falan.

Güldüm.

16
Tarih / Ynt: Tarihi Resim, Fotoğraf, Video ve Çizimler
« : 13 Mart 2015, 00:10:25 »
TTK'nın kendi alışveriş sayfası var.

TTK değilmiş, yanlış bakmışım. Bahsettiğim kitap bu: http://www.kitapyurdu.com/kitap/islam-oncesi-araplar-ve-dinleri/34436.html&manufacturer_id=9780
(aç/kapa)

17
Tarih / Ynt: Tarihi Resim, Fotoğraf, Video ve Çizimler
« : 12 Mart 2015, 22:23:25 »
İslam öncesi Arap mitolojisi de çok ilginç ve güzel. Bununla ilgili TTK'dan çıkma bir kitap vardı ama kitapyurdunda kalmamış.

18
Tarih / Ynt: Tarihle İlgili Sorularımız
« : 12 Mart 2015, 11:24:18 »
Alıntı
Bende Hitler'in siyasi hayatının, hayallerinin(Tamam bazıları çok uçuk) veya güvendiği savaş stratejisinin(belirli bir yere kadar) son derece başarılı olduğunu biliyorum. Sanki ben oraya Hitler hayatı boyunca başarısızlıklar yaşadı falan yazdım da ona cevap verirmiş gibi yazmışsın.

Dostum, sen Hitler dünyanın en başarısız isanıdır yazmışsın, ben ona cevap yazdım. Böyle düşünüyorsan sıkıntım yok elbette.

19
Tarih / Ynt: Tarihle İlgili Sorularımız
« : 11 Mart 2015, 23:50:11 »
Sonuç odaklı bakacaksak Dünya'nın en başarısız adamı bence. Ama soru Hitler başarılı başarısızdan çok Almanya'nın potansiyeli ve bunun Hitler tarafından harcanmasıydı :shifty:

Olylara çok sığ bakıyorsun. İnternetten araştırdığın her bilgiyi copy-paste yaparak bunlar üzerinden gidiyorsun. Onedio, line.do, ekşi sözlük, vikipediden tarih öğrenilmez, bunlar sadece yüzeysel bilgiler verir. Bunu söyleme sebebim kendi yorumlarından ziyade copy-paste yapman. Geçende yazmış olduğum bir mesajım vardı, orada şöyle bir şey demiştim, "Hitler ve onun sapkın ideolojisi" diye, o mesaj silinmiş. Yani Hitler denen o sapkın, fantastik romanlarda karanlık lordlara esin kaynağı olmuş bir manyağı sevdiğimden ya da sempati beslediğimden değil ancak;

Hitler'e başarısız demek kusura bakma ama ya fazla NG propgandasına maruz kalmmışsındır, ya donukluktur, ya da cahilliktir. Yahudiysen bir şey demem ama haklısın. Ya da Alman sempatizanı, "Almanya'mızı yıktı" diyenlerdeysen. Onlara da o dönemlerden bahsedince rahatsız oluyorlar haklı olarak.

Guderian, Napolyon'dan sonra harp tarihinde savaşı değiştirmiş son adamdır. Tankları ön plana koyarak bir çığır açmıştır. Guderian o dönemde Alman silahlı kuvvetlerinde üst düzey bir general bile değilken, savaş stratejisini Hitler benimsemiş ve üst düzey Alman generallerine karşı Guderian'ı desteklemiştir. Tabii burada asıl pay sahini Von Rundstedt'teydi. Aynı şekilde tankalrı ön plana çıkarma fikri Fransa, Sovyetler Birliği ve İngiltere'deki askerlerden gelmişti ama ne oldu? Koskaca Fransız askeri akademisi bile bu fikirleri benimsedi. Oysa Napolyon da o akademiden çıkmıştı.

Yine Albert Speer'in 1944'te Reich'ın üretimini 1.5-2 katına çıkarmasında Hitler'in payı var. Her ne kadar Speer kadınların fabrikalarda çalıştırılmasını söylese de Hitler'in nasyonel sosyalizm düşüncesinde kadınlar "üstün aryan ırkı çocukları" yetiştirecekti, toplumun en önemli kademelerinden bir araçtı. Speer'i o göreve getiren yine Hitler'di. Zaten Hitler'le arası da çok iyiydi. Martin Borrman dışında sadece kendisi Hitler'le direkt görüşebiliyordu. Bir de Speer'in kendisi mimar olduğundan bazı çizimleri Hitler'e gösterdiğinde Hitler, "bir sanaçı olarak sizi anlayabiliyorum" falan deyip tavsiyeler veriyormuş.

Alman olmanın 1933'ten önce utanç olarak görüldüğü o dönemde Almanya'yı şahlandıran yine Hitler'di. Berlin'in ABD elçisi bile 1936'da Hitler'e olan hayranlıklarını dile getiriyordu. Almanya'nın boçlarının faizi o dönemde Almanya ekonomisinin yıllık gelirinin yüzde 80'ine bedeldi. Ki bunlar sadece faizleri.

Kısacası Hitler'i objektif olarak ele aldığımızda şunu görüyorum: Ülkenin başına 33'te geçmiş. Ülkenin silahlanması yasak. Komünist parti Moskova'dan direkt emir alıyor. Ülke borç içinde. Silahlanma sınırı var. Komünistler ayaklanmış. Yanı başındaki SSCB dünyanın en hızlı kalkınan ülkesi. (Zaten 37'de dünyanın en büyük endüstri gücü olmuşlardı)  İngiltere ve Avrupa'nın en kalabalık ordusuna sahip olan Fransa (1933'te en fazla uçağı olan ülke Fransa'ydı) devamlı olarak seni izliyor. Kısacası böyle bir ortamda, parmak ısırtacak derecede hamleler yapan adama "en başarısız adam" demekle, "Kanuni'nin orduları kalabalıktı, ondan o kadar başarılıydı" demek arasında fark yok. Eğer bir başarısızlık varsa, o da İngiltere ve Fransada'dır. Hitler'in olayı aşaırı egoist olmasıydı. Bulge Muharebesi'nde Model, Hitler'e uymasaydı ABD'yi yenerdi -ki bunu zaten ABDliler kendisi söylüyor. Ya da Dunkirk'te Guderian ilerleseydi, İngiliz ve Fransız ordusunu esir alacaktı. Orada esir alınan askerlerin yüzde 80'i savaşın devamında aktif olarak görev almışlardı. Yine Churchill'in anılarında Dunkirk'teki bu tasfiyede İngiliz askerine pay biçmesi de ayrı bir olay. "Çok hızlı tahliye ettik" falan diyor anılarında. Tabii burada olsaydı ya da yapsaydı diye konuşmanın manası yok ama hatalarının yanında yaptıklarına da bakmamız lazım.

Son olarak şu filmi tavsiye ederim: http://www.imdb.com/title/tt0055031/?ref_=nm_knf_t3 Özellikle ABDlilerin Almanları ne amaçlarla saldıklarını çok iyi açıklıyor.

Ekleme:

Alıntı
"Almanya'nın ikinci büyük talihsizliği kendisinin potansiyelini gören ve onu kullanan kişinin Hitler olması diyebilir miyiz?"

Potansiyeli gören Hitler ise (tasarlama kiplerinden koşul kipi) direkt olarak zaten kendisi bir başarı elde etmiş oluyor. Yani kendinle çelişiyorsun.

Neyse, eyyorlamam bu kadar; ben çekiliyorum. Bu arada regl olmuş kadın gibi neden bu kadar sert olduğunu da anlamadım kardeş. (Bunu yazmamın sebebi de "Bilal'e anlatır gibi mi anlatsam" demenden dolayı diyorum. Bunu da kendi üsütüme alınmadım, yine yanlış anlama. Yukarıdaki naziye demişsin. ;D :) )

Saygılar.

20
Persia Persia olmasın dedim zaten. Dünya Devleti olsun dedim. Dümbük müsün de beni rapor ediyorsun sağa sola? Adresini özelden yaz da kılıçlar çekilsin. Sen bundan anlıyorsun anladığım kadarıyla.

Avrupa'nın yarısını feth ediyorum. Amerika'ya çıkıyorum. Türklük secondary kültürden bile siliniyor. Ama devletin ismi hala türkiye öyle mi?

Aynı mantıkla bütün ülkelerin ismi değiştirilebilir. Fransa, İngiltere, Macaristan vs... Böyle şey görmedim.

Sayfa: [1] 2 3 4 5 ... 7