İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - ♠ace♠

Sayfa: [1] 2 3
1
Tarih / Ynt: Tarihle İlgili Sorularımız
« : 15 Temmuz 2014, 12:55:49 »
Dyatlov geçidiyle ilgili mantıklı bir teorisi olan var mı?Gördüğüm tüm teoriler eksik ve saçma.

Zamanında bu konuya ben de kafayı takmıştım. Söylediğin gibi bu olaydaki her gizemi net bir şekilde açıklayabilen bir teori yok fakat bana göre en mantıklı açıklama yanlış çığ alarmı teorisi.

2
475 Öncesi / Ynt: Kaplumbağ Formasyonu
« : 11 Temmuz 2014, 10:05:56 »
Bu dizilim aslında bir muharebe dizilimi değil. Piyade savaşa girene dek düşman oklarından korunmak için kullanılıyor, yani bir nevi intikal dizilimi. Dizilim arkadan savunmasız. Hunlar gibi bozkır okçu süvarileri yüksek manevra kabiliyetleri nedeni ile bu dizilimin arkasına kolaylıkla sarkabiliyorlardı. Bu sebepten ötürü meydan savaşlarında işlevsiz oldu.

Aslında kuşatmalarda da çok etkin değildi. Okların kalkanı deldikten sonra lejyonerin koluna saplanarak askeri savaş muharebe dışı bırakması da oldukça sık görülen bir durumdu.

3
1919-1947 / Ynt: İngilizler İstanbul'dan nasıl çıktı?
« : 06 Temmuz 2011, 18:06:14 »
"Sevr bir barış antlaşmasıdır." Mustafa Armağan

Sevr Nutuk'ta da Barış Anlaşması olarak geçer ki. Resmi adı öyledir çünkü. Hatta fiili olarak anlaşma statüsü kazanamamış proje olarak kalmıştır. Aslında İngilizlerin, daha azına razı olmamız için önümüze attığı bir korku senaryosudur.

4
Tarih / Ynt: Tarihle İlgili Sorularımız
« : 30 Mart 2011, 11:40:15 »
KHAN, mesajımı neden baltaladınız? Neden keyfinize göre istediğini yerleri kaldırdınız?
Ben böyle bir olayı başka hiçbir sitede görmedim. Yöneticinin aşağılayıcı ifadeler kullanma hakkı var, ama üyenim buna cevabına cevaz yok.

Yine bölgedeki aşiretlerin mezhepsel yapısı ve hükümetin bunlar arasındaki güç dengelerinden istifade etmesine yönelik yazdıklarım da silinmiş.

Bu uygulamadan dolayı gereken yerlere şikâyette buldundum. Gereğinin yapılacağını umuyorum.
Eğer olmazsa böyle saçmalıklara müsaade edilen bir yerde bir dakika işim olmaz.


5
Tarih / Ynt: Tarihle İlgili Sorularımız
« : 30 Mart 2011, 03:18:58 »
"Şeyh Sait İsyanı'nın belirli bir olay akışı neticesinde ortaya çıkması" benim görüşlerimle tezat oluşturmuyor zaten. Bu benim de kabul etiğim hatta temel aldığım bir olgu.

İkinci olarak yazından Hilafet kaldırılmadan Şeyh Sait İsyanının hazırlıklarının olması mantıksız dediğini anlıyorum ama isyanı sadece dini sebeplere bağlamak doğru değil. İsyan sadece din odaklı değil ki tek sebebi veya tetikleyicisi Hilafetin kaldırılması olsun. 1921'deki Koçkiri ile büyük benzerlikleri vardır bu isyanın, o dönem de bir hilafet sorunu yoktu. İsyanın arkasında aşiret resileri vardır, yani milli yönü de gayet kuvvetli bir harekettir.İsyan hazırlıklarından haberdar olunduğunu neden uydurayım?

Kürt İslam-Ayaklanması (1919-1925) Uğur MUMCU, Sayfa 49-50

Alıntı
...Sırrı Bey de durumu Genç Valisi'ne anlattı. Şeyh sait'in bir ayaklanma hazırlığı Hormek Aşireti tarafından daha önce bir gizli mektupla Mustafa Kemal'e haber verilmişti....

Alıntı
Hamdi Bey, Mustafa Kemal Paşa'ya ayaklanma hazırlığını ilk kez 11 Mayıs 1924 günü bildirmişti. Hamdi Bey'in ikinci başvurusu 9 Haziran 1924 tarihini taşıyordu.

Hamdi Bey, 17 Haziran 1924 tarih ve 5 numaralı telgrafında, "Erzurum'da bulunan Aşiret reisi Vartolu Halit Bey, Erzurum Milletvekili Süleyman Necati Bey ve ayakdaşları ile anlaşarak İngiltere'nin kötü emellerine hizmet ile Van sınırında ayaklanan ve Kürt Simko diye bilinen karanlık adam ile Bitlis, Muş, Genç ve çevresinde bağımsızlık için gizli gizli haberleşiyorlar." diyordu.

Sadece kitabın bu iki sayfasında devletin çeşitli kurumlarına isyan hazırlıklarına dair bilgilerin aynen bahsettiğim gibi çok öncesinden ihbar edildiğine dair bunun gibi ona yakın ayrı ayrı bilgi mevcut.

6
Tarih / Ynt: Tarihle İlgili Sorularımız
« : 30 Mart 2011, 01:27:50 »
Şeyh Sait isyanında İngilizlerin rolüne dair elde bir kanıt yoktur. KHAN da bu bağlamda konuşmş anladığım kadarıyla. Somut olan tek bulgu isyanın elebaşlarından bazılarında İngiliz silah fabrikalarına ait katalogların bulunmasıdır. İngiliz rolü isyanın sonuçları ile İngiliz çıkarları arasındaki bağlantıdan ve isyanın zamanlamasından yola çıkılarak yapılmaktadır ki bu metodu ben de kullanırım, takdir ederim. Ancak kişisel kanaatim Musul'un kaybedilişini İngilizlerin çıkarttığı bir Şeyh Sait isyanına bağlamak kendimizi kandırmaktır. Musul çok daha önceden masa üstünde kaybedilmişti zaten.

Cumhuriyet dönemi isyanlarına dair radikal denebilecek görüşlerim var. Komplo gibi algılanabilir ama ben Şeyh Sait İsyanı ve Menemen Olayının kasıtlı olduğu kanaatindeym.
Şöyle ki, bağımsızlık kazanıldıktan sonra devletin yönetim şekli kurtuluş mücadelesini yönetenler arasında bir ihtilafa yol açtı. Halk da zaten halen padişah için mücadele edildiği, saltanatın ve hilafetin korunacağına inanıyordu. Ard arda gelen köklü inkılaplar halkta bir huzursuzluğa yol açtı. Bunlar dini ve etnik yönden kendini belli etti.

Yönetim de halktaki bu muhalefetin farkındaydı ve bunu tamamen kaldırmanın kolay olmayacağını biliyordu. Bunun yerine gizli olarak bu muhalefeti kontrol etmeye çalıştı ve bunu da başardı. Yani yürütülen siyaset, kaçınılmaz olan muhalefeti kendi denetimde tutarak kendisine zarar vermeyecek yönde geliştirmek, koşullar imkân verince de henüz güçsüzken muhalefeti eyleme sokarak işini bitirmekti.

Terakkiperver Fırka'nın Atatürk desteğiyle kurulmasını, muhalefetin burada toplatılıp gücünün test edilmesini ve daha sonra kötüleştirilerek devlet eliyle kapatılmasını buna bağlıyorum.

Yine mesela Şeyh Sait isyanı. Devletin bu isyana dair istihbaratı çok kuvvetlidir. Atatürk'e isyan olacağına dair ciddi yerlerden ihbarlar tam bir yıl öncesinden gelmiştir ama bunlara yönelik ciddi bir önlem alınmamıştır. Ben bunda da devletin kaçınılmaz isyanın bilincinde olduğu, bu süreci takip ettiği, isyanı bastırabileceği sınırlarda korumaya çalıştığı ve baş edebilecek durumdayken isyanın gerçekleşmesine müsaade ettiği kanaatindeyim. Yani politika, madem kaçınılmaz bir muhalefet var o halde devlet olarak bunu ben kontrol edeyim, ben manipüle ediyim, güçsüz anında da ezip geçiyimdir.

Bunlar elbette kişisel görüş. Kötüleyici veya suçlayıcı bir tavırda da değilim. Sonuçta başarılı olmuş bir siyasettir.

7
Görmeyeli çok gelişme kat etmişsin :)

8
Oynadığım oyunların başındaki sefil halim aklıma geldi.  :)
Tebrikler, güzel gidiyor  tbrk*

9
Hearts of Iron 2: Doomsday / Ynt: Stuka Uçakları (Soru)
« : 08 Mart 2011, 09:03:35 »
İzlanda'yı almak zordu deyince ben coğrafi koşullardan dolayı sanmıştım. Sen oradaki askeri birliklerden dolayı zorlanmışsın. O zaman atom bombası atmen normal karşılanabilir.

10
Hearts of Iron 2: Doomsday / Ynt: Stuka Uçakları (Soru)
« : 07 Mart 2011, 21:11:40 »
İzlanda yı ele geçirmek zordu işte.  ;D

İzlanda'yı ele geçirmek zordu, tamam ama oraya atom bombası atmakla ne elde ettin?
Düşmana nasıl bir zarar vermiş oldun?

11
Hearts of Iron 2: Doomsday / Ynt: Stuka Uçakları (Soru)
« : 07 Mart 2011, 00:32:17 »
İzlanda'ya atom bombası atmanı mantıksız bulmuş. Atom bombasını ele geçirilmesi çok zor olan IC kapasitesi yüksek bölgelere atmak lazım.

12
Tarih / Ynt: Tarihle İlgili Sorularımız
« : 06 Mart 2011, 18:35:09 »
Yakma gibi bir cezayı İslam dini tasvip etmiyor ama yanlış hatırlamıyorsam Hz Ali'nin halifeliği döneminde yakılan insanlar olmuş. Suçları da yine yanlış hatırlamıyorsam ayetleri değiştirmeye çalışmak.

Yıldırım Bayezid de şikâyetlerden hiddetlenip "Mülke kıran girmiş" diyerek suçlu gördüğü kadıları yaktırma kararı alıyor ama araya girerek yatıştırıyorlar. Yani padişah kesin kararı verdikten sonra bunu kesin oalrak engelleyebilecek bir mekanizma yok.

Cin girdiği için derisini yüzmeyi bilmiyorum. Muhtemelen içine cin girdiği iddia edilen kişi başka bir suç işlemiştir. Verilen cezanın asıl sebebi içine cin girmesi değil işlediği bu suç olsa gerek. Örfi ve Şeri hukukta böyle bir ceza olmasa bile özellikle taşrada keyfi uygulamalar olabiliyor.

13
Tarih / Ynt: Tarihle İlgili Sorularımız
« : 06 Mart 2011, 18:23:44 »
Osmanlı'da da benzer şekilde yakma, derisini yüzme, samanla doldurma, kancaya asma gibi vakalar mevcuttur.

Bunlar genelde isyan suçuna verilen cezalar. Osmanlı'da cadı olduğu veya akıl hastası olduğu için insanlar idam edilmez.

14
Tarih / Ynt: Tarihle İlgili Sorularımız
« : 06 Mart 2011, 12:33:49 »
Kaderin cilvesi. Musul'da plebisit talebimize İngilizler de aynen bu cevabı veriyor.

15
Hearts of Iron 2: Doomsday / Ynt: Stuka Uçakları (Soru)
« : 05 Mart 2011, 10:47:39 »
Hava alanı inşa etmek çok kolay(1 IC). Ben sürekli yapardım.

16
Sengoku / Ynt: Sengoku Duyuru Filmi
« : 01 Mart 2011, 19:54:54 »
Duyuru filmi ama haritadan başka birşey göstermemişler. HOI2'deki müzik çok güzel uymuş ama bu döneme.

17
Sengoku / Ynt: Sengoku
« : 01 Mart 2011, 19:51:28 »
Güzel olacağını düşünüyorum. Çıkmasına daha çok varmış ama.

18
Sengoku / Ynt: * Project Glory *
« : 26 Şubat 2011, 18:44:01 »

19
Sengoku / Ynt: * Project Glory *
« : 25 Şubat 2011, 13:15:05 »
Arena-Gladyatör ıvır zıvırı olabilir mi diyeceğim de pek stratejiye dönüştürelesi değil.  ???

20
Ortalık kızıştı gibi  :smoking:

Sayfa: [1] 2 3